Kryeministri i Rusisë: Sanksionet perëndimore nuk e çuan në kolaps ekonominë ruse

6 Dhjetor 2023, 17:07Bota TEMA
Kryeministri i Rusisë: Sanksionet perëndimore nuk e çuan

“Perëndimi, i cili vendosi një paketë sanksionesh anti-ruse, nuk ishte në gjendje të shkatërronte ekonominë ruse – kishte vështirësi, por ato u tejkaluan”. Kështu u shpreh të mërkurën kryeministri rus, Mikhail Mishustin, shkruan Tass.

“Sanksionet e vendosura nga Perëndimi nuk çuan në kolaps të ekonomisë sonë, siç pritej. Sigurisht, kishte vështirësi të dukshme, kryesisht në tremujorin e dytë të 2022.

Por që atëherë, ne kemi parë një rikuperim të sigurt. Niveli i fillimit të vitit të kaluar tashmë është tejkaluar në shumë industri. Në pjesën më të madhe, ne kemi kapërcyer vështirësitë kryesore”, tha ai.

Në të njëjtën kohë, Mishustin vuri në dukje se për BE-në, sipas parashikimit të Komisionit Evropian, rritja e prodhimit të brendshëm bruto këtë vit pritet në nivelin 0.6%, që është pothuajse pesë herë më e ulët se në Rusi.

6 Komente

 1. p
  pilo Lala

  Ekonomia Ruse eshte e mbaruar, nuk perterihet per te pakten 10 vjet mbasi te pushoje lufta. Ju ngriti Putini lart per 15 vjet, tani po ju zhyt p[erseri ne krize. Kriza kete rradhe eshte njerezore, te gjithe duan te ikin nga Rusia, eshte krijuar panik, pasiguri, terror.

  1. B
   Bato

   Ne kurriz te popullit, te mireqenjes se tyre.

   1. .
    .........

    Sepse e keni kthyer ekononine tuaj ne ekonomi lufte....me vone pas lufte do tja degjoni krismen.......

    1. Z
     Zhvejku

     Shiko njehere perendimin dhe albanistanin, ti me 7piçka se sa e ka ritur buçetin e mbrojtjes, pastaj qaja hallin rusis, si puna e nje fare idijot i dobishem piliçi i lales, qe kerkon ti mbushi mendjen miletit, se " ruset jane nene terror dhe te gjithe duan te ikin" kur faktet tregojne, qe jane shqiptaret qe duan te ikin si ketej dhe matan kufirit...

     1. E
      Eduarti

      Po ti cpate o bythqir ? Peskovi je ?Je berei i neveritshem o bajge shuxon dikush te bej nje kritik se na hidhet zhvejku djali i putanes dhe ofendon ….ik ore bythqir lulishtes na je bere perfaqesues i ruseve …ik ne rusi …mer dhe motren me vete te nxjeresh para me gojoret e saj ….debil

      1. g
       gjethja e fikut

       Po ti kush je edrush!? Mos je "kshilltari" i zheles, cenosuma qe shan!? O tru spermegomari , pse s'iken ti ne ukrain se ata jane ne nevoje per bythen tende, o homodebil, apo s'ke marre dergesen e kurvavet te shtepis, o mutngrenes, ha dhe rroçken e muzhikut, o idijot i dobishem. I bej te fala te rejavet nga zhvejku.

      Lini një Përgjigje