Lideri ukrainas i druhet kryengritjes! Rusia reagon me tallje: Dreqin, Zelensky na zbuloi planet

18 Nëntor 2023, 18:18Bota TEMA
Lideri ukrainas i druhet kryengritjes! Rusia reagon me tallje: Dreqin, Zelensky

Volodymyr Zelensky nuk ka frikë nga armët ruse, por nga populli; konkretisht ai ukrainas. Presidenti rreth të cilit u bashkua vendi në ditën e pushtimit rus, që zotëron ende një mbështetje shumë të lartë në sondazhe, thirri gazetarët në zyrën e tij dhe zbuloi se ishte në dijeni të një plani rus dezinformues për të shkaktuar kaos në Ukrainë.

“Putini po përgatit Maidan 3 për të më larguar mua”, nënvizoi Zelensky, duke sqaruar se bëhet fjalë për organizimin e një kryengritje popullore për ta rrëzuar atë nga pushteti. Kjo vjen në një kohë kur tensionet mes liderëve politikë dhe ushtarake të Kievit janë në nivele tepër të larta. Sëfundmi presidenti ukrainas shkarkoi numrin dy të shërbimeve të jashtme.

Deklaratën e Zelenskit për një tentativë për ta rrëzuar atë, në Moskë e kanë komentuar me ironi. Nënkryetari i Këshillit të Sigurimit rus Dmitry Medvedev komentoi me sarkazëm deklaratën e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, të raportuar nga Bloomberg, sipas të cilit Moska do të donte të përçante shoqërinë ukrainase në mënyrë që ta bënte atë të humbiste pushtetin në një operacion të pretenduar dezinformues të quajtur “Maidan 3”.

“Dreq...i ngatërroi të gjitha letrat. Ai na zbuloi planin. Përndryshe gjithçka ishte gati: njerëzit e duhur, tonelata armësh dhe shakaxhinjtë rusë që thërrasin gjyshen e shkathët Nuland për të përgatitur ëmbëlsira për demonstruesit e Maidanit. Do të duhet të rregullojë përgatitjet operacionale”, shkroi Medvedev në rrjetet sociale.

7 Komente

 1. L
  Lexuesi gazetës

  Gjatë presidencës tonë në këshillin e sigurimit të okb-së më 20 shtator 2023, ja kushtuam konfliktit në Bashkim Sovjetik,ndërsa çifuti Zelensky tallet me Kosovën, do e njoh ,s' do e njoh se më ka thënë mitsotakis gjatë vizitës në Athinë. Nuk është vonë ti kërkojm falje Moskës sot për qendrimet e Presidentit dhe të kryeministrit (me qeverin e tijë) të pa përgjegjshme. Duke ju premtuar që ky gabim në punët e brendshme te tyre s'do përsëritet kinë- tajvan.

  1. d
   durresi

   Ca po thu mer shoku. po Rusia ha buke me nje sahan me Serbine. Dhe ti thua ti kerkojme falje Rusise.

   1. a
    anti25642654censurë

    ty shkërdhatë e gazetës me të vërtetë po të ha bytha për " Kosovën, do e njoh ,s' do e njoh"?? a me të vërtetë e ke??je tu mashtru mami kurvën dhe baba putanën!?ore e dimë se ç'pidh nëne je,sado ti ndryshosh pseudonimet,prandaj mos e shkatërro bythën kot së koti!!shko hiq dhe ata dy dhëmbë që të kanë mbetur dhe merre në gojë!!

   2. d
    demokrati

    Ruset shquhen per pune te holle disinformazione, por te sulmosh Heroin e Botes se Lire, Zhelenski me nje torollak si medvedev eshte kounterproduktive.Nuk ka Maidan 3 ne Kyiv, por ne moske ku njerezit e patrushev pasi te heqin qafe kadirov, do heqin qafe edhe ket budallen.profesor sollovjej, ben be e rrufe se vladimir vladimirovic e lau halene ne 26 tetor.nese kjo nuk eshte nje maskirovka e fsb atehere do te kemi paqe ne Europe pasi ruset e vertete nuk do te pranojne te terhiqen prej hyndesh nga psikopati kadirov dhe kalamau i tij 15 vjecar.Zhelenski u dekonspiroi ruseve planin per frontin e Ballkanit, ja pse ruset e tiranes jane ne front te perbashket me terroristet e hamasit ne tirane.

    1. a
     anti25642654censurë

     lali,kush janë rusët??mos shko larg,gati 700 ditë më parë ata mohuan me ngulm se ishin pregatitur për të sulmuar ukrainën!!jo vetëm 10 herë,por 100 herë me "humor" e me "seriozitet" thanë se nuk kishin asnjë qëllim që të sulmonin ukrainën,bile thanë,dhe filluan të bëjnë sikur,"do tërhiqemi se mbaruan manovrat"!ky tipi shkërdhat gazete,nuk është se ju beson rusëve në tërë pushtllëqet që thonë!jo,jo!thjesht paguhet prej tyre,merr rrogën për të bërë një propagandë idioti!propagandë që kap gjithnjë atë pjesë të popullsisë që e ka për zakon të luajë rrolin e të mënçurit!dhe pjesa e popullsisë që "luan rrolin e të mënçurit" është në përqindje të madhe!!

    2. P
     Poseidon

     KY KOMENTUESI ME LART (lexuesi i gazetes)DUHET TE JETE NIPI I HISNIUT PRA BUSHAT KURVA QE PAGUHET ME PARA RUSE.....

     1. P
      Poseidon

      KY KOMENTUESI ME LART (lexuesi i gazetes)DUHET TE JETE NIPI I HISNIUT PRA BUSHAT KURVA QE PAGUHET ME PARA RUSE.....

      Lini një Përgjigje