The Economist: Rikthimi i Trump shkatërron botën

18 Nëntor 2023, 16:16Bota TEMA

The Economist: Rikthimi i Trump shkatërron botën

Re të zeza po mblidhen mbi planetin tonë. Por rreziku më i madh që mund t’i kanoset botës vitin e ardhshëm nuk vjen nga ndryshimi i klimës apo fenomene të tjera natyrore. Rreziku ka një emër dhe quhet Donald Trump.

Kështu shkruan prestigjiozja britanike “The Economist”, sipas të cilës një fitore e Trump në zgjedhjet presidenciale të nëntorit të ardhshëm është mundësi që ka nisur të marrë formë.

Sipas gazetës, rizgjedhja e Trump do të përbënte një zhvillim ndryshe nga mandati i tij i parë dhe rrjedhimisht, fati i botës do të varet nga fletët e votimit të dhjetëra mijëra zgjedhëse nga një grusht shtetesh në procesin elektoral të 2024-s.

“Donald Trump përbën rrezikun më të madh për botën vitin e ardhshëm. Një fitore e tij do të inkurajonte Vladimir Putin dhe Shi Xhinping dhe do të ishte kërcënimi më i madh për vetë Shtetet e Bashkuara”, shkruan “The Economist”.

Gazeta rendit një sërë faktorësh që sipas saj materializojnë deri diku një rikthim të mundshëm të miliarderit të pasurive të patundshme në krye të Shtëpisë së Bardhë.

Së pari, ajo i referohet faktit se Trump dominon në radhët e kandidatëve republikanë që synojnë të sfidojnë Joe Biden në zgjedhjet e ardhshme.

Gjithashtu, sondazhet e nxjerrin atë përpara presidentit aktual të Shteteve të Bashkuara në shtetet e lëkundura. Në njërën prej anketave, e kryer nga “New York Times”, 59% e votuesve mbështesnin Trump dhe vetëm 37 mbështesnin Biden sa i takon zhvillimit ekonomik.

Nga ana tjetër, paditë civile dhe procedimet penale në dëm të tij vetëm sa kanë përforcuar pozitat e Trump në primaret në radhët e republikanëve.

Prej dekadash demokratët janë mbështetur tek votat e komunitetit hispanik dhe atij me ngjyrë, por një numër i rëndësishëm votuesish të këtyre kategorive po e braktisin partinë.

Në 12 muajt e ardhshëm, një lëvizje e secilit prej kandidatëve mund të përcaktojë garën dhe kështu të përmbysë botën – shkruan më tej “The Economist”.

8 Komente

 1. B
  Bato

  Si hiqet asnje presje

  1. P
   Pirdhni se liroheni.

   Mos pa dashje ke dashur te shenosh emrin e Biden Pampersit dhe e ke ngateruar me ate te hanshorit Trump qe do t'u shkerdheje te gjithe ju bythe-qireve te LGBTQ e me rradhe. Shkaterimi i Botes folloj me jevgun gay obama dhe Biden Pampersi po i jep doren e fundit. Trump do te rikthej Ameriken aty ku e meriton, "Amerika perseri e para"

   1. X
    XhaFCK

    O karuc dishwasher shqipfoles. O hajvan qe ne vend te trurit, ke nje kafke te mbushur me diarre. Ata qe po flasin or ti muti mutit, nuk jane amerikane dhe Bota flet si njehere e nje kohe kur nuk i degjoi askush per cfare thane per Hitlerin. Ardhja ne pushtet e Hitlerit i kushtoi Botes miliona te vrare. Me Trump do jete akoma me keq. Po te kishe tru ti mor katundar trupjerdhur, nuk do mbroje nje koqe si Trump i cili eshte armiku numur 1 i emigranteve sot. Ti thjeshte je cope mishi e gatuar me mut.

    1. Y
     Ylli

     Xhafuck qenke gomar fare.Lexo me shume te kuptosh boten,Dhe meso te bisedosh.

     1. a
      anti25642654censurë

      po yllo po!!ti vazhdo e lexo alFredo kaCon se e ke kuptuar me kohë botën!!o debilët e mutit a e kuptoni se jeni ju,"toksheshtët"që e bëni histoinë sinusoidale dhe jo të njëtrajtëshme??

   2. T
    Tramp shkatërruesi

    Trampi është i papërgjegjësi, prandaj i rrezikshëm!

    1. A
     Anna

     Puna eshte se America ka degjenuru comllet nga ana e lidershipit.Ka perfundu te Biden dhe Trump,njeri me budall se tjetri,por me diagnoza te ndryshme.Eshte e habiteshme,se gjithe kjo Americe dhe nuk po nxjerr nje lidership te ri,si ne moshe,si ne ide.

     1. a
      anti25642654censurë

      annnnnna,mos vallë emri tënd i vërtetë është "Dorie"??sa larg të shkon kujtesa??një rrotullim në akuariumin sferik??

     Lini një Përgjigje