Lufta në Gaza, Franca dërgon ndihma shtesë mjekësore

19 Nëntor 2023, 16:26Bota TEMA

Lufta në Gaza, Franca dërgon ndihma shtesë mjekësore

Franca do të dërgojë ndihma shtesë mjekësore dhe një anije të dytë spitalore në Gaza, njoftoi sot zyra e presidentit Emmanuel Macron.

Franca do të dërgojë një avion që transporton më shumë se dhjetë tonë ndihmë mjekësore në fillim të javës dhe gjithashtu do të kontribuojë në dërgimin e ndihmës mjekësore të Bashkimit Europian më 23 dhe 30 nëntor.

Izraeli filloi sulmet ajrore dhe më vonë një inkursion tokësor pas sulmit të 7 tetorit nga grupi palestinez Hamas.

Që atëherë, ata kanë vrarë më shumë se 12,000 njerëz, shumica prej tyre gra dhe fëmijë, dhe kanë rrafshuar mijëra struktura civile dhe ka imponuar një bllokadë të plotë që çoi në mungesë të furnizimeve bazë si ushqime, karburant dhe ilaçe.

3 Komente

 1. W
  Wwst

  Perendimi ben mire qe i dergon ndihma se jane gjynah

  1. N
   Nuk ka bythe ku te qendroje.

   Franca dhe perendimi furnizojne me armatime Izraelin dhe per Palestinen dergojne ndihma humanitare. O shoku perendim kapitalist shkerdhate, nderprisni luften, te tjerat jane me ka cu nona me la gojen e qelbet.

   1. k
    kojshia

    Le te qendoje ne kembe, mos te ulet ne bythe...

   Lini një Përgjigje