Rusia godet infrastrukturën, Zelensky: Sulmet do të fuqizohen me ardhjen e dimrit

19 Nëntor 2023, 12:46Bota TEMA

Rusia godet infrastrukturën, Zelensky: Sulmet do të fuqizohen me

Për të dytën natë radhazi, Rusia lëshoi mbi kiev një seri sulmesh me dronë. Kreu i administratës ushtarake të qytetit, Serhiy Popko, bëri të ditur se sistemet e mbrojtjes ajrore të Ukrainës kishin goditur rreth 10 dronë në kryeqytet dhe rrethinat e tij.

Siç thuhet, nuk u shënuan viktima apo dëme kritike. Ndërsa një ditë më herët dronët Shahed e prodhuar në Iran, shenjëstruan infrastrukturën dhe shkaktuan ndërprerje të energjisë elektrike në më shumë se 400 qyteza dhe fshatra në jug, julindje dhe veri të vendit.

Presidenti ukrainas Volodimir Zelensky vlerësoi forcat ajrore për rrëzimin e numrit më të lartë të dronëve që Rusia kishte lëshuar drejt Ukrainës në më shumë se një javë, ndërsa 29 nga 38 të tillë u goditën nga forcat e Kievit.

“Saktësia juaj djema, praktikisht nënkupton jetë për Ukrainën. Sa më shumë qe t'i afrohemi dimrit, aq më shumë rusët do të përpiqen të fuqizojnë sulmet”, tha Zelensky.

Ai tha se Rusia është duke grumbulluar raketa për ofensivën gjatë dimrit ndaj infrastrukturës energjetike të Ukrainës. Gjatë sulmeve të fundjavës u godit gjithashtu një cisternë nafte në Odesa, ku mbi 1500 veta mbetën pa energji.

Ukraina ka bërë me dije se gati 21 mijë njerëz në rajonin e Donjetsk janë pa elektricitet dhe po ashtu 63 vendbanime në Zaporizhia. Dimrin e kaluar sulmet ruse lanë miliona ukrainas pa energji, në temperatura të acarta.

Sakaq, autoritetet në Rusi thanë se një dron ukrainas që po i drejtohej Moskës ishte rrëzuar gjatë së shtunës. Sipas ministrisë së mbrojtjes mjeti pa pilot ishte interceptuar mbi distriktin e Bogorodsky, në periferinë lindore të kryeqytetit.

6 Komente

 1. Z
  Zhvejku

  Zhelja nga njera ane godet infrastrukturen ruse dhe nga ana tjeter qahet kur i kunderpergjigjen. Ere mbolle, furrtune do koresh.

  1. a
   anti25642654censurë

   aman mor kar a gjoz,"Ere mbolle, furrtune do koresh."as vitin e kaluar nuk pat furtunë e jo më sivjet që puta ka humbur brekët e rëna!!infrastruktura ruse do goditet dhe më keq!mo u mërzit!një kërkesë kam për ty,na dil më shpejt o bir putini se kujtuam se kishe përfunduar në pidh të satëme!!

  2. d
   dsa

   Cdo dite jepen "fake new's" mbi fitoret e kundraofensives se praveres ne Ukraine, por nje gje eshte reale, ne vend qe te marrin toka po leshojne teritore te tjera duke ikur nga syte kembet. Qellimi BE, i NATO-s dhe i Amerikes u arrit futi ne lufte popullin sllav dhe ne vecanti ate rus qe jeton ne keto dy shtete. Perfundimi Ukraines i iken per lesh 25% e territorit, 5 milion refugjate me mijera te vrare dhe nje vend i shkateruar. Ruasia kolaudoj armatimet e reja i dhe nje mesim te mire vellajit te vogel dhe NATO-s se bashku me 54 shtete qe u futen ne kete loje te ndyre e fshine bythen jo me gjethe fiku por me qeramike te thyer nga ato te pocerise se Kavajes. Pergjegjesia eshte e Amerikes dhe e gjysem cifutit zhelja Zelenski qe e keqperdoren.

   1. a
    anti25642654censurë

    ti ke me të vërtetë gjithmon të drejtë!!jo vetëm ukraina është pushtuar e gjitha,por dhe rusët kanë arritur në berlin!!janë duke ndërtuar murin e ri të berlinit me leshin e pidhit të satëme!!ska kar që e çpon!!

   2. M
    Mos u merzit

    Ky Cenua i Shurres, shume i frustruar duket. Cdo nen-koment me pidhi-kari....Normalishte kete gjuhe perdornim kur ishim 10 vjeçare. Do jete me zhvillim te vonuar, i shkreti. Nejse, Ceno...do rrosh dhe ti...mos u merzit...

    1. a
     anti25642654censurë

     pse ça pret tjetër ti??më thua "po më qive nonën do të të sjell dhe motrën"!e pastaj nuk e mban fjalën!!nëna tënde nuk ja vlen për atë punë!prandaj sill motrën herën tjetër dhe do shosh se kam për të shkruar dhe për gojë e sumë!!shkoni mor bij putini në pidhët e nënave tuaja!!

    Lini një Përgjigje