Erdogan: Izraeli ka marrë peng 10 mijë palestinezë

18 Nëntor 2023, 21:10Bota TEMA
Erdogan: Izraeli ka marrë peng 10 mijë palestinezë

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha sot se ka marrë një letër nga të afërmit e izraelitëve të mbajtur nga grupi militant Hamas dhe se Ankaraja po punon për lirimin e tyre, por shtoi se Izraeli mban peng rreth 10.000 palestinezë.

“Kam marrë një letër nga familjet e izraelitëve të mbajtur nga Hamasi, duke më kërkuar që të ndërhyj dhe të siguroj lirimin e të afërmve të tyre. Ne nuk duam që izraelitët apo palestinezët të arrestohen”, tha Erdogan, raporton RIA Novosti.

Ai tha se Hamasi nuk ka asnjë perspektivë që të mos i lërë ata njerëz të shkojnë.

“Ata kanë thënë tashmë: “Ne do t’i lirojmë ata”. Ata duan lirimin e të burgosurve të ndaluar ilegalisht nga Izraeli, duke përfshirë fëmijët e vegjël, nënat dhe baballarët”, u tha Erdogan gazetarëve në aeroplan pasi u kthye nga Berlini.

Sipas tij, administrata izraelite është “aq e dehumanizuar sa arrestojnë fëmijë pesëvjeçarë”.

“Ne kemi aktivizuar organizatën tonë të inteligjencës për këtë çështje dhe tani është duke kryer një hetim. Ne po punojmë për të marrë një rezultat. Do të jetë mirë nëse marrim një rezultat”, tha presidenti turk.

3 Komente

 1. i
  i drejti

  izraeli 10 mije palestinez kurse ky ka marre peng 30 milion kurd i masakron cdo dite i burgos i ben te ikun e te lene token e tyre ok.

  1. a
   anti25642654censurë

   lene mo ja kujto se po i shtremnohen komët më keq se i ka!!lene se o bo me hije i shkreti!!lene koqen se këtij nuk i interesojnë as turqit që nuk e votojnë e jo më kurdët e palestinezët!!dava zagari!!

  2. Texas

   Bythqiri I TURQISE

   Lini një Përgjigje