Një aluzion shkrirjeje në luftën e re të ftohtë

18 Nëntor 2023, 19:50Bota TEMA
Një aluzion shkrirjeje në luftën e re të ftohtë

Udhëheqësit e dy superfuqive të botës kishin përfunduar më parë katër orë bisedime në San Francisko kur presidenti amerikan nxori telefonin e tij dhe i tregoi homologut të tij kinez një foto.

“A e njihni këtë djalë të ri?”, Joe Biden pyeti, sipas mediave shtetërore kineze.

“Po”, u përgjigj Xi Jinping duke buzëqeshur.

“Isha unë 38 vjet më parë”.

Imazhi tregonte një Xi të ri duke qëndruar pranë urës Golden Gate në vizitën e tij të parë ndonjëherë në SHBA në vitin 1985, kur ai ishte një udhëheqës provincial pak i njohur. “Ju nuk keni ndryshuar pak!” tha Biden.

Në fakt, momenti i mendjemadhësisë ishte një kujtesë e habitshme e gjithçkaje që kishte ndryshuar – jo vetëm në katër dekadat e fundit, por veçanërisht në vitet e fundit, kur marrëdhëniet SHBA-Kinë arritën nivele të reja të ulëta dhe disa shqetësoheshin se të dy vendet ishin në një kurs përplasjeje mbi Tajvan.

Rrëzimi i një tullumbaceje të dyshuar kineze në brigjet lindore të SHBA-së në fillim të këtij viti dukej se i dha fund çdo shprese për një shkrirje diplomatike.

Megjithatë, nëntë muaj pas incidentit me tullumbace, takimi i dytë i Xi dhe Biden si udhëheqës përfundoi me shenja të favorshme përparimi. I pyetur nga një gazetar se si kishte shkuar samiti në pasurinë historike të Filolit, Biden buzëqeshi, dha një gisht të madh lart dhe ia ktheu “Epo!”

Në një konferencë shtypi të mbajtur pasi Xi ishte nisur për në San Francisko për të marrë pjesë në forumin e Bashkëpunimit Ekonomik Azi-Paqësor, Biden tha se ata kishin mbajtur disa nga “diskutimet e tyre më konstruktive dhe produktive”.

Udhëheqësit dolën me dy premtime konkrete. Biden tha se Kina kishte rënë dakord të rihapte kanalet e komunikimit midis ushtrive amerikane dhe kineze, të cilat i mbylli në vitin 2022 pasi kryetarja e atëhershme e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi u zemërua në Pekin duke vizituar Taipein.

Washingtoni dhe Pekini ranë dakord gjithashtu të krijojnë një grup pune kundër narkotikëve, i cili do të përfshinte goditjen e Kinës ndaj grupeve kineze që furnizojnë kartelet meksikane me përbërës për fentanyl, një opioid sintetik përgjegjës për 70 mijë vdekje nga mbidoza në SHBA vitin e kaluar.

“Është e rëndësishme që bota të shohë se ne po zbatojmë qasjen në traditat më të mira të diplomacisë amerikane. Ne po flasim me konkurrentët tanë”, u tha Biden gazetarëve në një sallë të zbukuruar.

“Presidenti Xi. . . dhe unë rashë dakord që njëri prej nesh të merrte telefonin, të telefononte drejtpërdrejt dhe të dëgjoheshim menjëherë.”

Xi ishte po aq pajtues në ton.

“Planeti Tokë është mjaft i madh që të dy vendet të kenë sukses dhe suksesi i një vendi është një mundësi për tjetrin”, tha ai.

Kjo krijon një mjedis më lejues për të dyja palët për të punuar së bashku. . . dhe i bën më pak të ngjarë që ata aksidentalisht të ngecin në një konflikt ushtarak

Por në situata të ndryshme të mërkurën, të dy udhëheqësit e bënë të qartë se dallimet e mëdha mbetën. Xi paralajmëroi SHBA-në të mos ndërhyjë në çështjet e brendshme të Kinës – një referencë e qartë për Tajvanin, mbi të cilin Pekini pretendon sovranitetin – dhe kritikoi kontrollet e eksporteve të SHBA-së mbi teknologjitë më të fundit.

Biden shprehu shqetësim në lidhje me atë që SHBA i sheh si praktika të padrejta ekonomike të Kinës dhe aktivitet ushtarak “shtrëngues” përgjatë Detit të Kinës Jugore.

Një samit nuk kishte të ngjarë të zgjidhte kurrë çështjet themelore që nxisin rivalitetin midis SHBA-së dhe Kinës. Pekini i vjen keq për mënyrën se si është krijuar rendi global sipas imazhit të Amerikës, ndërsa Washingtoni i frikësohet rritjes së një konkurrenti të mundshëm, i cili është i vendosur të shtrydhë ushtrinë amerikane nga Paqësori perëndimor.

Por ajo paraqiti një hapje për marrëdhënie më të lehta në vazhdim, thonë ekspertët, gjë që do të sigurojë aleatët e Uashingtonit në rajon, të cilët po shohin me ankth përpara një viti që fillon me një zgjedhje presidenciale në Tajvan dhe përfundon me një në SHBA.

“Kjo krijon një mjedis më lejues për të dyja palët që të punojnë së bashku në një listë të çështjeve globale”, thotë Amanda Hsiao, një eksperte e Kinës në Grupin Ndërkombëtar të Krizave, “dhe e bën më pak të ngjarë që SHBA dhe Kina të ngecin aksidentalisht në një konflikt ushtarak”.

“Konkurrenca e menaxhuar”

Kur Xi dhe Biden u takuan për herë të parë si liderë, një vit më parë në Bali, ata ranë dakord të vendosnin një “kat” në marrëdhëniet SHBA-Kinë për të parandaluar që ajo të zhytet më tej. Por rrëzimi i balonës shpejt e prishi atë.

Samiti i kësaj jave i stabilizoi gjërat, thonë zyrtarët amerikanë. Bisedimet “futën një dozë realiteti” në marrëdhëniet SHBA-Kinë, sipas një zyrtari të lartë amerikan, i cili mendonte se Pekini po fillonte të kuptonte paradigmën amerikane të “menaxhimit të konkurrencës” midis rivalëve.

Rezultatet nga unë Zyrtarët paralajmëruan se takimi nuk duhet të ngatërrohet me një afrim, por SHBA doli duke ndjerë se kishte arritur qëllimet e veta. “Zakonisht, në negociatat me kinezët, nuk përfundoni me asgjë afër asaj që dëshironit,” shton zyrtari. “Në këtë, ne përfunduam me dy rezultate vërtet solide.”

Rrëfimi rozë që media shtetërore e Kinës dha për takimin pasqyroi dëshirën e vendit për detentim.

“The People’s Daily” theksoi lidhjen personale midis liderëve, duke përfshirë Biden duke përshëndetur Xi në sedanin e tij të personalizuar Hongqi – të cilin presidenti dashamirës i makinave dukej se e inspektoi me admirim – kur lideri kinez u largua.

Biden nuk ishte audienca e vetme e dëshiruar e Xi në SHBA. Në një hotel në qendër të qytetit pas takimit, presidenti kinez nisi një ofensivë sharmi me liderët e biznesit amerikan, duke përfshirë shefin ekzekutiv të Apple, Tim Cook dhe shefin e BlackRock, Larry Fink, në një darkë 2 mijë dollarë për pjatë me biftek të zi Angus dhe brokoli.

Në një fjalim, Xi tha se ai dhe Biden kishin arritur një “konsensus të rëndësishëm” në një përpjekje në dukje për të rindezur interesin e investitorëve të huaj në ekonominë e ndenjur kineze, e cila po lufton me një treg të rënduar të pronave dhe një krizë besimi në sektorin privat.

“Bota ka nevojë që SHBA dhe Kina të punojnë së bashku”, tha ai.

Kevin Rudd, ish-kryeministri australian i cili është gjithashtu një ish-ambasador në Kinë, thotë se dëshira e Pekinit për stabilizim është pjesërisht e nxitur nga vështirësitë e tij ekonomike dhe përfaqëson një përpjekje “për të zbutur shqetësimet e investitorëve ndërkombëtarë dhe vendas rreth rrezikut gjeopolitik”.

Kina po përpiqet gjithashtu të përfitojë nga një ndarje brenda administratës së Bidenit, thotë Matt Turpin, një ekspert SHBA-Kinë në Institutin Hoover.

Sekretarja e Thesarit Janet Yellen favorizon një marrëdhënie më të shëndoshë ekonomike, thotë ai, ndërsa këshilltari i sigurisë kombëtare Jake Sullivan dhe kampi i tij janë të përqendruar në përpjekjet për të formësuar mjedisin ndërkombëtar rreth Kinës në mënyra që do të ushtronin presion mbi regjimin. “Pekini preferon qasjen Yellen”, thotë Turpin.

Çdo vend ka arsye të ndryshme për të kërkuar një rezultat të mirë, thotë Wang Yiwei, një ekspert i marrëdhënieve me jashtë në Universitetin Renmin në Pekin. SHBA e di se aleatët e saj janë të shqetësuar për presionin e saj për të kufizuar lidhjet ekonomike me Kinën, thotë ai, ndërsa Pekini dëshiron të ulë tensionin përpara se SHBA të hyjë në regjimin e zgjedhjeve vitin e ardhshëm.

“Mund të ketë më shumë turbulenca, kështu që stabilizimi i marrëdhënieve Kinë-SHBA tani është shpresa për Kinën [në mënyrë që të mund të] fokusohet në ekonomi,” thotë Yiwei.

Megjithatë, kritikët vënë në dyshim nëse takimi kishte arritur ndonjë gjë që do të zgjidhte në të vërtetë problemet themelore në marrëdhënie – veçanërisht duke pasur parasysh se si ata mbeten në mosmarrëveshje të tilla për Tajvanin.

“Ne jemi pikërisht aty ku ishim një vit më parë në Bali”, thotë Turpin.

“Të pajtohemi për të pasur dialog është e bukur, por a na nxjerr diku nga rivaliteti armiqësor?”.

Pyetja e Tajvanit

Diskutimi i Tajvanit ishte pjesa më e vështirë e samitit, thonë disa njerëz të njohur me bisedimet. Por zyrtari i lartë thotë se ishte më pak intensiv se në takimin e Balit, i cili erdhi pas vizitës së Pelosit në Tajvan.

“Xi nuk goditi Tajvanin, por temperatura nuk ishte aq e ngritur. Ishte një ndërhyrje më e shkurtër se në Bali”, thotë zyrtari.

“Biseda është pjekur pak”.

Xi dukej se po i shtrinte dorën komunitetit të biznesit dhe publikut amerikan. Një gjest i dukshëm, por ka të ngjarë jo një gjest që do të jetë reciproke

Në konferencën e tij për shtyp, Biden iu shmang një pyetjeje nëse qëndronte pas premtimeve të mëparshme për të mbrojtur Tajvanin nga një sulm kinez. Me fjalë që u mirëpritën në Pekin, ai tha vetëm se SHBA-ja ishte e përkushtuar ndaj politikës “një Kinë”, sipas së cilës ajo e njeh Pekinin si qeverinë e vetme të Kinës, duke pranuar vetëm pretendimin e saj për sovranitet mbi Tajvanin.

Zyrtarët amerikanë kanë theksuar se presidenti donte të ishte shumë i kujdesshëm në publik përpara zgjedhjeve të Tajvanit në janar.

Por një humor më i gjerë kundër Kinës në Uashington do të mbetet një pengesë për marrëdhënie më të mira, paralajmëron Ryan Hass, një ish-drejtor i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë për Kinën dhe Tajvanin.

“Xi dukej se po i kishte shtrirë dorën komunitetit të biznesit dhe publikut amerikan”, thotë Hass, tani një ekspert i Kinës në Institutin Brookings, i cili mori pjesë në darkën me drejtues biznesi.

“Ishte një gjest i dukshëm, por ka të ngjarë jo një gjest që do të reagojë nga liderët amerikanë në mjedisin aktual politik”.

Duke nënvizuar atë klimë të ashpër, vetë Biden tha se Xi ishte një diktator “në një farë kuptimi” kur u pyet në konferencën për shtyp nëse ai qëndronte në përdorimin e mëparshëm të këtij termi në qershor.

Ky lehtësim i tensioneve nuk ka gjasa të ndryshojë shumë në një afat të shkurtër, thotë Zou Zhibo, një zyrtar i lartë në institutin kërkimor CASS, të lidhur me shtetin kinez.

“Jam i shqetësuar për palën amerikane”, thotë ai.

“Vitin e ardhshëm ata kanë një fushatë zgjedhore [dhe] ata mund të përdorin Tajvanin”. Mund të duhen edhe një ose dy vjet që marrëdhëniet të kthehen në rrugën e duhur, shton ai.

Por samiti tregoi gjithashtu se të dy liderët së paku mund të shkojnë mirë. Jennifer Welch – një ish-zyrtare e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-ve për Kinën dhe Tajvanin, dhe tani kryeaneliste gjeoekonomike në Bloomberg – thotë se ishte e befasuar sesi Xi zakonisht josentimental vlerësoi disa gjeste të SHBA-së, përfshirë foton.

“Ishte pozitive që këta dy liderë mund të mbajnë një raport pune edhe me tensione strukturore”, thotë ajo.

Testi i lakmusit tani, shton Welch, është nëse Kina i përmbahet premtimeve të samitit. Kritikët shpesh tregojnë për vizitën e Xi në Uashington në vitin 2015, kur ai qëndroi pranë Presidentit të atëhershëm Barack Obama dhe u zotua se Kina nuk do të militarizonte ishujt dhe shkëmbinjtë nënujorë në Detin e Kinës Jugore – një premtim që u thye shpejt.

Rudd, i cili tani është ambasadori australian në SHBA, thotë se një barometër nëse samiti do të kishte stabilizuar lidhjet do të ishte nëse Kina do të përmbushte premtimin e saj për të frenuar rrjedhën e përbërësve të fentanilit. Një tjetër, shton ai, do të ishte nëse Kina do të fluturonte më pak avionë luftarakë mbi vijën mesatare në ngushticën e Tajvanit, e cila vepronte si një tampon informal përpara se Pelosi të shkonte në Tajvan.

“Përfundimi me të gjitha sa më sipër është prova se pudingu do të qëndrojë në të ngrënë”, thotë Rudd.

Marrë nga Financial Times, përshtatur për Albanian Post

Lini një Përgjigje