Orban: Hungaria është vendi më i sigurt në Evropë, se s'pranojmë emigrantë. Francezët, gjermanët dhe italianët na kanë zili

18 Nëntor 2023, 21:00Bota TEMA
Orban: Hungaria është vendi më i sigurt në Evropë, se

Sot, kryeministri hungarez Viktor Orbán u rizgjodh president i Fidesz, në kongresin e 30-të të asaj partie në pushtet.

Orbán tha në fjalimin e tij se Hungaria ka zhvilluar një “kundër-model evropian” bazuar në parimet e migrimit zero, një ekonomi të bazuar në punë, punësim të plotë, familje të forta, taksa të ulëta dhe një “tranzicion të ndjeshëm të gjelbër”.

Orbán vlerësoi se francezët, gjermanët dhe italianët do të jepnin, siç tha ai, “gjysmën e jetës së tyre” për të pasur përsëri një vend pa emigrantë.

Orbán tha se politika e Hungarisë “zero migracion” garanton që vetëm ata që lejohen të hyjnë mund të jenë në tokën hungareze.

“Hungaria është aktualisht vendi më i sigurt në Evropë, gjë që është veçanërisht e qartë në dritën e përleshjeve pro terroriste në rrugë në Evropën Perëndimore”, tha Orbán.

6 Komente

 1. K
  Kalec Dega

  Vendi me i sigurte eshte Shqiperia pasi aty do derdhi plehrat Italia.

  1. F
   Fener Zizi

   Vend me i sigurte eshte Shqipria, Se Motra dhe Gruja Kolecit, Qihen si Dhija.

  2. V
   Vali

   Ky eshte komplet kar, si Putin putana!

   1. g
    gjethja e fikut

    Sa qefe e paske ata te bekuar k... moj Vali! Nese s'te dalin te albanistanit duku andej nga manza ose shengjini ke plote nga ata qe jane bere synet...

    1. Z
     Zhvejku

     Per perendimin dhe per vasalet e tyre, Orbani eshte autokrat. Ky ne fakte eshte burreshteti i vertet. Bravo...

     Lini një Përgjigje