Macron kërkon një fillim të ri: Siguria e Europës është në lojë

26 Shkurt 2024, 22:10Bota TEMA
Macron kërkon një fillim të ri: Siguria e Europës

Presidenti francez, Emanuel Macron, ka thirrur 25 liderë botërorë në një konferencë ndërkombëtare që po mbahet sot në Paris për mbështetjen e Ukrainës. Në hapje të saj, Macron theksoi se aleatët e Ukrainës kanë nevojë për një “fillim të ri” dhe duhet të bëjnë më shumë për të mbështetur Kievin në luftën kundër Rusisë, pasi është në lojë siguria e Europës.

Në muajt e fundit ne kemi parë një ngurtësim të pozicionit të Rusisë, i ilustruar mizorisht nga vdekja e Alexei Navalny. Në vijën e frontit të Ukrainës, situata po bëhet gjithnjë e më e vështirë dhe ne e dimë se Rusia po përgatit sulme të reja që synojnë të tronditin opinionin publik ukrainas," paralajmëroi ai.

Presidenca franceze e ka cilësuar samitin një shans që liderët e botës të "riafirmojnë unitetin e tyre si dhe vendosmërinë për të mposhtur luftën e agresionit të zhvilluar nga Rusia në Ukrainë".

Njëkohësisht, mbajtja e këtij takimi në Elize sinjalizon dëshirën e Macron për ta paraqitur veten si kampioni evropian i kauzës së Ukrainës, ndërsa shtohen frikërat se mbështetja amerikane mund të zbehet në vitet e ardhshme.

Macron e sheh këtë konferencë si një mundësi për të treguar autonominë evropiane në çështjet e sigurisë, për të cilën ai ka qenë i zëshëm edhe para pushtimit të Ukrainës.

Mes krerëve të shteteve në takimin në Paris janë edhe kancelari gjerman, Olaf Scholz, presidenti polak, Andrzej Duda, dhe të paktën 20 krerë shtetesh dhe qeverish evropiane të pranishëm në konferencë. Shtetet e tjera do të përfaqësohen në nivel ministror, me Sekretarin e Jashtëm David Cameron, ndërsa në takim do të ketë edhe përfaqësues nga Shtetet e Bashkuara dhe Kanadaja.

9 Komente

 1. P
  Po piktori global

  Po lideri global nuk ishte ftuar ne kete takim te rendesishem te kokave te Evropes? Cudi...

  1. S
   Salkari

   Cudi qe nuk eshte piktori global , hidh nje sy andej nga shtepia jote , se mos ka shkuar e te qi mamane , se keshtu dolen llafet .....ti be nje sy ...shumbet gje ...

   1. C
    Corapja me mut

    Liderin global e therrasin vetem per teatro kur duan lolo cirku

    1. .
     .

     Nuk ra shi, prandaj nuk u thirr.

    2. E
     Erdogan

     "Evropa" d.m.th Natua ne rrezik? Thuaju budallenjve zoti Makron. Palestina u fshi nga faqja e dheut dhe nuk ka dale nje nga 25 "Liderat" ta quaj Holokaust jo me Genocid. 2000 vjet emri Palestine ku gjenden akoma Mazaike dhe Buste perendish dhe heronjsh Greke po ndryshohet ne Israel me ndihmen e "Evropes se Bashkuar". You zoti Makron dhe Evropa "E Krishtere" nuk reaguat ne 1955en kur Turqit bastisen pasurite e popullit Greko-Ilyre ne Kostantinopol. Ne 1974-en ne ndihmen e Colonizatoreve Angloamerikane Turqia pushtoi Qipron? Loja tuaj hipokrite kunder Helenizmit duke perdorur pokitikisht Krishterimin eshte me pasoja te pallogaritshme. Kjo poshtersi dhe pabesi kunder popujve me histori do you kthehet ne Bumerang.

     1. j
      janulla non grata

      Ik o lamash se ti sje bere akoma tu tregosh fuqive te medha Bumerangun ......juve lemasher te Athines , ju ndihmoi sa skish me Franca e Macronit , keni dhe pretendime ju qelbesira nga francezet ?????Helenet tua kene per nder ne shekuj francezeve dhe qeverive perkatese , ju ndihmuan deri ne ate grade sa qe nuk shkon me ....edhe arme moderne ju dhane , edhe Francois Hollande ju shpetoi nga katastrofa ne 2015 ten ....po ti ku ti dish keto , ti je qyqar fasulengrenes nga bodrumet e kishes ........Organizatave teroriste qe fshihen ne Palestine dhe atje reth e rotull sikur i hengri bytha vete ...provokuan Izraelin pa qene nevoja , dhe e provokuan me dem kolosal ....sot , kjo eshte jeta cdo hedhesh , do presesh ....e kuptove o lamash i Janulles ??? E kuptova thuaj ......tragjedine e Kipros mos e kerko te fuqite e medha , por te Junta monarkofashiste , ajo u be sebepi te ndahej Qiprua lamash ....shko tani se e ka zene purtha Janullen e lau bixga ....shko pastroje se u qelb ne bixg ....

      1. G
       Grekot

       Edhe ndaj Frances ankohen greket, qe Franca i beri shtet e prej Frances po arrijne te mbajne ato ishuj qe do ja kishte gllaberuar Turqia me kohe.

      2. E
       Eh

       O Janulla, Franca e themeloi Greqine si shtet e po te mbron nga turqit se pa Francen, do ishe bere Turqi sot. T'i kishte marre Erdogani ishujt nje e nga nje, me gjithe Athine.

      3. E
       E njejta histori

       Grinden te medhenjte e Evropes, e pesojne te vegjlit... Shqipot te bejne gati armet e skaduara dhe te pastrojne bunkeret e Enverit nga buburrecat. O burra te mbrojme Evropen qe s'na fut ne dere.

       Lini një Përgjigje