Marinari mbijeton për 16 orë në një varkë të përmbysur

6 Gusht 2022, 20:50Bota TEMA

Marinari mbijeton për 16 orë në një varkë të

Një francez 62-vjeçar mbijetoi për 16 orë në një flluskë ajri brenda varkës së tij me vela të përmbysur në Oqeanin Atlantik, përpara se të shpëtohej nga zhytësit e rojes bregdetare spanjolle në atë që ata e përshkruan si një operacion “në kufijtë e së pamundurës”.

Jeanne Solo Sailor 12 metra (40 këmbë) dërgoi një sinjal shqetësimi në orën 20:23 të së hënës 14 milje nga ishujt Sisargas pranë rajonit veriperëndimor të Galicisë të Spanjës, tha roja bregdetare. Të dhënat e gjurmimit tregojnë se ai ishte nisur nga kryeqyteti portugez, Lisbona, të dielën në mëngjes.

Ndërsa një anije shpëtimi me pesë zhytës po lundronte, një nga tre helikopterët e dërguar për të ndihmuar kërkimin e gjeti anijen e përmbysur ndërsa dielli perëndonte.

Me detin shumë të trazuar për të tentuar shpëtimin, rojet bregdetare i bashkangjiti tullumbace lëvizëse anijes për ta parandaluar atë të fundoset më tej dhe priti deri në mëngjes.

Dy zhytës notuan nën varkë për të ndihmuar në çlirimin e marinarit, të cilin e gjetën të veshur me një kostum mbijetese neoprenë.

Vicente Cobelo, një anëtar i ekipit të operacioneve speciale të rojes bregdetare, i tha një stacioni lokal se “me iniciativën e tij, burri u fut në ujë dhe u zhyt lirisht, i ndihmuar nga zhytësit të cilët duhej ta tërhiqnin sepse ishte e vështirë për të të dilte me kostumin që kishte”.

Ai u transportua me helikopter në një vend të sigurt dhe u dërgua në spital për kontrolle dhe u lirua menjëherë më pas pa asnjë problem, shkruan The Guardian, përcjell Albanian Post.

Lini një Përgjigje