“Më nxirrni nga këtu, do bëhem shërbëtorja juaj”, historia e të miturës që mbrojti për 36 orë vëllain nën rrënoja

8 Shkurt 2023, 09:30Bota TEMA

“Më nxirrni nga këtu, do bëhem shërbëtorja

Dy fëmijë të bllokuar në rrënojat e shtëpisë së tyre në Sirinë veriore janë shpëtuar më shumë se 36 orë pas tërmetit, sipas CNN.

“Më largoni nga këtu, unë do të bëj gjithçka për ju”, u tha vajza shpëtimtarëve që shihen në video në Besnaya-Bseineh, një fshat i vogël në Haram, Siri.

“Unë do të jem shërbëtorja juaj”, shton ajo, ndërsa një shpëtimtar përgjigjet, “Jo, jo.” Emri i vajzës është Mariam dhe ajo përkëdhel butësisht flokët në kokën e vëllait më të vogël. Ajo është në gjendje të lëvizë krahun e saj aq sa të mbulojë fytyrën e vëllait, duke siguruar njëfarë mbrojtjeje nga pluhuri mes mbeturinave.

Emri i vëllait të saj është Ilaaf, sipas babait të tyre – një emër islamik që do të thotë mbrojtje. Mustafa Zuhir Al-Sayed thotë se gruaja dhe tre fëmijët e tij ishin duke fjetur në orët e para të së hënës kur toka u lëkund me një tërmet 7.8 ballë, më i madhi që goditi rajonin në më shumë se një shekull.

“Ne ndjemë tokën duke u dridhur  dhe rrënojat filluan të binin mbi kokën tonë dhe ne qëndruam dy ditë nën rrënoja,” tha ai. “Kemi kaluar, një ndjenjë, një ndjenjë që shpresoj se askush nuk duhet ta ndjejë.”

I ngujuar nën rrënoja, Al-Sayed tha se familja e tij recitoi Kuranin dhe u lut me zë të lartë që dikush t’i gjente. “Njerëzit na dëgjuan dhe ne u shpëtuam, unë, gruaja ime dhe fëmijët. Faleminderit Zotit, të gjithë jemi gjallë dhe falënderojmë ata që na shpëtuan”, tha ai.

Video tregon vendasit duke brohoritur ndërsa Mariam dhe Ilaaf janë marrë nga rrënojat të mbështjellë me batanije. Fëmijët u dërguan në spital, ku po marrin kujdesin mjekësor.

Me çdo orë, shpresa për të gjetur familje të tjera zbehet në temperaturat e ftohta që e kanë bërë më të vështirë mbijetesën edhe për ata që arritën të shpëtonin nga ndërtesat e shkatërruara.

Shtëpia e Al-Sayed është në provincën e Idlibit, një zonë e kontrolluar nga rebelët në Sirinë veriore, ku të paktën 1,220 njerëz kanë vdekur, sipas Mbrojtjes Civile Siriane, një grup ndihmash humanitare më i njohur si “Helmetat e Bardha”.

Grupi tha të martën se numri i të vdekurve dhe të plagosurve “pritet të rritet ndjeshëm për shkak të pranisë së qindra familjeve nën rrënoja”. Të paktën 1,280 viktima janë konfirmuar në pjesët e kontrolluara nga qeveria të Sirisë, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve SANA, duke e çuar numrin e përgjithshëm në Siri mbi 2,500.

Numri i përgjithshëm i të vdekurve nga tërmeti përtej kufirit Turqi-Siri është tani më shumë se 8,700. Ndihma po arrin ngadalë tek ata në nevojë, por edhe para tërmetit, Kombet e Bashkuara thanë se 70% e popullsisë së Sirisë kishte nevojë për ndihmë humanitare.

OKB-ja dhe partnerët humanitarë thonë se aktualisht janë duke u fokusuar në nevojat imediate, duke përfshirë ushqimin, strehimin, artikujt joushqimor dhe ilaçet.

Lini një Përgjigje