“Mjetet ushtarake më të mira në botë”, SHBA do të dërgojë 31 tanke "Abrams" në Ukrainë

25 Janar 2023, 20:49Bota TEMA

“Mjetet ushtarake më të mira në botë”, SHBA do

Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë 31 tanke "Abrams" në Ukrainë. Vendimi u bë i ditur nga zyrtarë të lartë të Këshillit të Sigurisë Kombëtare, të cilët thanë se ky hap është vazhdimësi e përpjekjeve të Uashingtonit për t'i ofruar Ukrainës mjetet që i nevojiten për t'u mbrojtur më mirë.

Po sipas zyrtarëve amerikanë vendimi është gjithashtu tregues i unitetit të fortë brenda komunitetit ndërkombëtar, në mbështetje të Ukrainës dhe dëshmi e rolit udhëheqës të Presidenti Biden.

Tanket amerikane Ambrams janë tejet komplekse dhe për përdorimin e mirëmbajtjen e tyre kërkohet një kohë e konsiderueshme stërvitjeje.

Zyrtarët amerikanë thanë se këto mjete ushtarake janë më të mirat në botë dhe dërgimi i tyre në Ukrainë do të bënte të mundur që ky vend të pajisej me një aftësi e re të jashtëzakonshme për të rritur mbrojtjen e saj afatgjatë.

Zyrtarët amerikanë thanë se do të duhet pak kohë derisa Kievi të marrë tanket, por ndërkohë Shtetet e Bashkuara do të fillojnë të punojnë për të krijuar një program gjithëpërfshirës stërvitjeje për Ukrainën.

11 Komente

 1. p
  pretorian.

  Hahahah mjetet me te mira ne bote??? I lini karlleqet o njerez. Boll i genjyet njerezit, i mahstroni dhe nuk jepni informacion por beni vetem propagande. Propaganden e Deep State. te Globalisteve, te Davosit, te oligarkeve, te Zionazisteve dhe NATZIOS. Nje pyetje te thjeshte: Ku jane provuar keto tanket me te mira ne bote, qe do ndryshojne fatin e luftes? Kane qene nje sukse i madh keto, jane provuar duke qelluar civile, bujq, tanke te vjeter dhe ekuipazhe paeksperience? Ku jane provuar? Ne Irak apo Libi? Apo ne Afganistan? Le ti shikojme tani sa te mire jane kunder tankeve ruse T-90 moderne, kunder droneve, kunder artilerise ruse dhe mjeteve antitanke po ruse, pa permendur ketu T-14 Armada. Le te shikojme si do reagojne ato serish kunder RPG antitank ruse, te cilat kane provuar efektivitetin e tyre mbi keto tanke. Le ti shikojme qete duke ngrene kokoshka, por ama plehra pa censure rezultatet ne fushbeteje. Ndoshta plehrat gazetare do kene kurajon te raportojne per qefinat e rinj metalike. Sado dhe sido qe te dergohen mjetet ushtarake, Ukraina eshte e mbaruar, ndoshta dhe si emer dhe nocion gjeografik. Ndoshta, ndoshta po kruhet dhe Varshava bashke me Berlinin. Go Russia, Go Putin hero i humanizmit.

  1. p
   pretoriani i karit

   Ka te drejte pretoriani per tanket ruse , ja tha mamaje dhe motra qe jane shume te forte ....brenda tankeve bente gojore motra e pretorianin ....i moli ushtaret rus , ou thau palcen , pale atyre burgaxhinjve qe ka mobilizuar Prigozhin .....ata i beri te flisnin me vete ....prandaj po humbet luften ushtria ruse , u mjel hajdaret motra e pretorianit , Gentit , dhe atij bajgaracit te Janulles Er Doganit .....po flamurin e mban motra e pretorianit .....i cqepi ne pipa ushtaret rus ....ka te drejte pretoriani qe ben ben gam gam gam , dhe andej nga motra e tij ham ham ham ....

   1. B
    Bota ka vajt per lesh

    Ore pretorian, o qyqar. A ke ndonje njeri tendin te gjalle mbi kete toke? Dikush qe te kujdeset per ty. Te te coj ne spital per te marre kurime per trurin. Ik o i rrjedhur, shko merr mjekimet se te ben keq interneti. Te paska ikur mendja fare... Ti qe pretendon se paske "info" mbi tanket, nise mbare kete pune.Si fillim mesoi sakte emrat. Tanket quhen Abrams dhe jo Abrahams. Quhet Armata dhe jo Armada. Sa moderne dhe konkuruese jane tanket ruse, e mori vesh rusi ne nje dite te vetme. 26 Shkurt 1991, Irak, Operation Desert Storm, Beteja 73 Easting. Nje skuadron prej 8 tankesh Abrams, ne me pak sesa 30 minuta, shkaterroi totalisht 40 tanke irakiane T 72. Ate nate u shkaterruan totalisht mbi 250 tanke ruse te Irakut dhe 260 mjete te blinduara BMP. Amerikanet humben 1 mjet te blinduar Bradley, 1 ushtar dhe ju desh edhe ca boje per te lyer disa tanke Abrams qe ju gervisht boja nga predhat irakene. Kjo ishte nata qe Rusia mesoi se me shume sesa 90% e tankeve te saj, jane komplet inferiore perballe tankeve amerikane. Doje fakte? Ja ky eshte fakt! Do fakt tjeter? Faktet e tjera i ke para syve cdo dite o loqe! Me mijra tanke T 72, T 80 dhe T 90, qe ukrainasit kane shkaterruar ne lufte. Dhe jo vec shkaterruar, por me nje goditje te vetme ua ngrene kupolen 100 metra ne ajer. Nuk merret vesh a jane tanke, apo mjete ajrore... Do fakt tjeter? Do te flasesh per armet prej kartoni qe Rusia i ka vetem ne leter dhe vec per propagande? SU 57, qe pretendohet se ben namin, as krahasohet dot me avionet amerikane. Ka me shume sesa 20 vjet qe rrotullohet si pordha neper breke dhe deri tani nuk kane prodhuar me shume sesa 5-6 cope, qe jane te gjitha modele testimi. Qe kane frike ta cojne per lufte ne Ukraine se mos u bie nga qielli. Apo per faktin qe India u terhoq nga programi i zhvillimit, duke ju thene ruseve... Ju kemi dhjere mbi kete avion leshi!! Apo ke qejf te flasesh mbi T 14 "armaden" tend, qe te orgazmon kaq shume?? Tank kartoni, qe u prish ne mes te parades perpara syve te Putin halese! Qe u detyruan ta ngrene me vinc sepse nuk levizte nga vendi. Tank kartoni qe eshte vec ne leter dhe nuk jane prodhuar me shume sesa 20 cope deri tani. Me 20 tanke eksperimentale, qe duan vincin nga pas, do e fitoje luften haleja jote qe e do aq shume?? Ik pi ilacet o rrote kari!

    1. a
     anti25642654censurë

     Bota ka vajt per lesh bilanci i luftimeve mig me f-16 dhe 18,kanë një diferencë 120 x humbje!!pra në 120 dyluftime asnjë aereoplan amerikan nuk është rrëzuar!! rusia ishte e "fortë" deri në 24 shkurt 2022!!dhe e gjitha kjo falë "rreklamave" të saj!paradave ushtarake!!dhe ndoshta është shumë më e fortë në parada se të gjithë!prandaj duhet ta quajmë superfuqia nr1,e rrekalmës!!më pas?!vari hejbet se duhet krahasuar me indinë!maksimumi!!

     1. a
      anti25642654censurë

      "Nuk merret vesh a jane tanke, apo mjete ajrore... " janë tanke kabriolet,or taj!!ca gjëra nuk i kupton ti!vetëm pre torja i kupton!!

      1. a
       anti25642654censurë

       mo ma ngacmoni pre toren!e kemi të rrallë debilin,deri tashti ishte në letargji!!nuk e di se ça pidhin e sëmës pati që u zgjua!!ndoshta,si e tha dhe putan,putanova e rusisë,ka mungesë ilaçesh!!pra e kanë lënë pa ilaçe dreçin dhe më pas i kanë dhënë tastierën!!në një farë mënyre duhet mbajtur qetë!përndryshe ec e dëgjo gomarllëqe të tilla tërë ditën!!ai na i shkruan ne dhe ata që çmdëndinës i kanë veshët rehat!! o pre torreeeeee,po përse mërzitesh mor debil që ne jemi kaq budallenj??po mos fol në dorë,se ndoshta do bëhemi të mënçur dhe do shkojmë dhe ne tia qijmë nënën atij diktatorit rus,ty po e po,por dhe atij!!rri mor hajvan se putanë putanova do tua shkatërrojë tërë tanket si i ka shkatërruar tërë HIMARS!!ai e tha që muajin e parë që kishin shkatërruar 1500 stacione HIMARS,janë shumë shumë më tepër se ato që janë prodhuar,por ska rëndësi!putanë putanova i kishte shkatërruar!!të tërë prej kombesate!!pra tallën karët ukrainasit dhe rusët e putanovës o burra të harxhojmë rraketa!!deri tashti nuk ka mbetur asnjë HIMARS në ukrainë!raketat e tyre ukrainasit i gjuajnë me harqet e robin hudit,prandaj ishin në britani për stërvitje!! po e mbyll o pre tore!! të fala mamit dhe thuaji të të blejë ilaçe e jo sheqerka!!ilaçet të prishin punë se sheqerkat është kollaj me i zëvëndësu tek ti!!një car në gojë dhe ti e thith gjithë ditën!bile dhe në gjumë!!

     2. V
      Vlora.Vlora

      Ore Pretorian ,po tallesh ti T-90 dhe T-14 i pame se cfare tankesh jane ,gjithashtu kemi pare Sukhoi -57 me probleme apo S-400 qe ne shumicen e rasteve s kapin asgje ,busheti amerikes eshte 850 miliarde mor djale nga te cilat 100 miliarde shkojne per luftera jashte amerikes ,tanket gjermane dhe angleze ti qellosh me rpg sikur u hedh shurren siper ,ato fregatat russit ja ben francezi dronat po i mer nga irani , per cfare mburren russet ,,harove qe para 1 viti ju a ben nje baze ne siri bashke me avionat rrafsh dhe s-400 kapi vetem glasat e zogjve .

      1. a
       anti25642654censurë

       lëre mor kopilin të kënaqet se aq e ka takatin!! mami i ka thënë se nga ana e babait janë të fortë dhe ai karin në gojë dhe fillon e shkruan!!mo i tregoni se nga ana e të jatit janë bqira të gjithë!e vetmja gjë që dinë të bëjnë është të shkojnë si derrat në thertore!! ps:nënën e ka nga anët tona!!kurvë e madhe ka qënë!kur u konsumua shumë,filloi me ata rusët e pashlimanit!!guzhinjer e ka pas babain!!kur i përzumë ai u martua me një ruse dhe si polli preskovin!!putini e zgjodhi si zëdhënës sepse dhe ai e ka pasur babën guzhinjer,dhe mendon se preski mund ta kuptojë më mirë!!prandaj ka ndihmuar dhe prigozhin!!e shikon si lidhen gjërat?? ka mundësi të jem më i qut se alFredo kaCo!!fantazi sigurisht kam më shumë!!

       1. B
        Beni

        antiçensur o pederast pi ngele duke komentuar ste qi njeri po ik

        1. g
         ganiu

         Beni mos e ngatërron me veten, Cenon? Më duket se dhe ti nuk ke pak komente? Ti me siguri po qihesh, prandaj të djeg kaq shumë? ;-P

         1. b
          ben

          po ku me pe sa e thirra tet moter

      Lini një Përgjigje