Pse janë të rëndësishme për luftën në Ukrainë, tanket amerikane Abrams?

25 Janar 2023, 12:41Bota TEMA

Pse janë të rëndësishme për luftën në

Administrata amerikane po përgatitet të japë dritën jeshile për dërgimin e një “numri të konsiderueshëm” tankesh Abrams M1 në Kiev. Kjo është raportuar nga burime të administratës amerikane të cituara nga “Wall Street Journal”.

Njoftimi do të ishte pjesë e një marrëveshjeje më të gjerë diplomatike me Gjermaninë. 

Kështu, Berlini do të pranonte t’i dërgonte Ukrainës një numër më të vogël të tankeve të saj Leopoard 2, duke i dhënë gjithashtu Polonisë dhe vendeve të tjera miratimin për dërgimin e tankeve të tyre Leopard të prodhimit gjerman.

Rëndësia e Abrams M1
Lajmi përfaqëson një pikë të vogël kthese, pasi zhbllokon një situatë të bllokuar më parë.

Ditët e fundit, në fakt, për të autorizuar vende të ndryshme për të dërguar tanke Leopard të prodhimit të saj, Gjermania kishte vendosur kushtin që edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës të dërgonin tanke moderne.

Arsyetimi gjerman dhe hutimet e shprehura silleshin rreth temës së të kaluarës së Gjermanisë.

Në fakt, vitet e fundit vendi ka zhvilluar politika me një prirje dhe ndjeshmëri më të madhe ndaj pacifizmit.

Nga ana e tyre, Shtetet e Bashkuara fillimisht nuk ishin në favor të dërgimit të Abrams, siç kërkoi Gjermania.

Arsyeja: ukrainasit janë mësuar të përdorin tanke të prodhimit rus, ndërsa Abrams kanë një koncept shumë të ndryshëm, ata kanë një motor avionësh dhe konsiderohen të pamenaxhueshme dhe të vështira për t’u mirëmbajtur.

Kjo, nëse nuk jeni trajnuar në mënyrë specifike, gjë që natyrisht kërkon kohë.

Specifikat
Të përdorura në Luftën e Parë të Gjirit, në Afganistan dhe në Irak, tanket Abrams, janë maja e heshtës së mjeteve të blinduara amerikane, ndoshta më të fuqishmit në botë, të afta të përballojnë sulmet bërthamore, biologjike dhe kimike.

I quajtur MBT (Tanku kryesor i betejës), versioni i parë (M1) u prodhua në 1978 nga Chrysler Defense, tani General Dynamics Land Systems, dhe e merr emrin nga gjenerali Creighton Abrams i cili udhëhoqi trupat amerikane në Luftën e Vietnamit nga 1968 deri në 1972.

Nuk është ende e qartë se cilin version do të vendosë Pentagoni të dërgojë në Kiev, qoftë versioni më i vjetër i tankeve apo ai më i përditësuari.

Me peshë 62 ton, M1A1 janë të pajisur me motorë reaktivë të drejtpërdrejtë dhe të pajisur me një top 120 mm, të aftë për të shkatërruar një ndërtesë pothuajse katër kilometra larg dhe për të arritur një shpejtësi prej 70 km në orë.

Ata kanë forca të blinduara të uraniumit për të parandaluar depërtimin e predhave Heat (anti-tank me eksploziv të lartë), një lëndë shpërthyese e lartë e krijuar posaçërisht për të shkatërruar tanket.

Më e rëndësishmja, Abrams janë krijuar për t’i bërë ballë sulmeve bërthamore, biologjike dhe kimike.

Strategjikisht ato lejojnë lëvizshmërinë dhe shkathtësinë në operacionet tokësore.

Me ndërhyrjen e tyre, në fakt, ushtarët mund të llogarisin në operacione mbulimi praktikisht të menjëhershme, pa qenë nevoja të presin përdorimin e avionëve për bombardimet pasuese të kërkuara nga toka në zonat dhe objektivat që konsiderohen të rrezikuara.

M1A1 bëri debutimin e tyre në betejë në 1991, gjatë Luftës së Parë të Gjirit.

SHBA ka krijuar gjithashtu një version eksporti të tankeve i cili aktualisht përdoret në Egjipt, Kuvajt, Arabinë Saudite, Australi dhe në Irak.

Forcat irakiane i kanë vendosur tanket për të luftuar ISIS-in, ndërsa sauditët i kanë përdorur në luftën civile në Jemen./ Marrë nga “La Stampa"

15 Komente

 1. p
  pretorian.

  Tani po te degjosh perfaqesuesit e Perandorise se genjeshtrave, po te degjosh MSM, po te degjosh letra higjenike si CNN, BBC, New York Times etj, edhe mund te krijosh nje ide konfuze, apo nje ide se tashme lufta me dergimin e ketyre tankeve eshte e fituar. Po kjo nuk eshte dhe s'ka si te jete e vertete. Te verteta jane faktet, qe NATO apo me mire NATZIO, eshte duke luftuar direkt me ruset ne Ukraine. Deria tash Ukraina ishte dhe eshte proxy war ndermejt NATZIO dhe Rusise, ndersa tash konfrontimi eshte direkt. Sa per ate qe tanket Abrahams jane me te miret ne bote, le ti hedhim nje sy luftes ne Jemen, ku Arabia Saudite eshte duke perdorur tanke Abrahams dhe sistemin raketor Patriot. Tani, bazuar ne buletinin e luftes atje me dhjetra tanke Abrahams jane shkaterruar nga jemenitet dhe me dhjetra raketa jemenite nuk interceptohen dot nga sistemi raketor Patriot. Po mendo pak ruset, qe kane gjithe ate arsenal armesh, tanke dhe antitanke, sisteme shume te avancuara te artilerise etj, mendoni fatine ketyre arkivoleve metalike amerikane? Pastaj, per ti perdorur ato duhet trajnim, duhet nje furnizim i panderprere me karburant sepse harxhojne shume. Krahasuar me tanket ruse, T-90, pa folur ketu per supertankun Armada-14, Abrahams jane shume te rende dhe manovrimi i tyre eshte me i veshtire se ato ruse, Sa per Leopard, historia eshte nje bitch dhe pas 80 vjetesh ajo perseritet serish ne te njejtin vend ku 80 vjet me pare Tigrat gjermane digjeshin nga tanket sovjetike. Mendoja, dhe shume si une mendojne tashme, qe Gjermania dhe populli gjerman jane vasale trash te USA-s. Ruset kane te drejten tashme, qe gjermanet luftenxites, trash, vasale dhe te pagdhendur, te pazene mend, ti shkaterrojne definitivisht ne barbarine e tyre duke lene vetem pak mijera si ekzemplare ne kopshte zoologjike, si deshmi te dhunes, luftes, mungeses se moralit, budallallekut, mungeses se dinjitetit. Ate qe nuk e bene ne luften e dyte boterore, ruset kane te drejten morale dhe obligmin ta bejne tani. Sikurse thashe, 80 vjet me pare ruset shkaterruan Tigrat ( tanket gjermane) totalisht ne Kursk, dhe sot ata do shkaterrojne 100% Leopardet 1 apo 2 serish gjermane. Historia si ka mesuar asgje Gjermanise. Nuk i ka mesuar as te respektojne ata, fituesit e vertete te luftes me Gjermanine dhe qe i dhane asaj nje shans, qe te mos riperseritej ne variantin e saj me te zi, ne variantin neonazist. Gjermanis s'ka mesuar kurrgje nga ky leksion. Lufta ne Ukraine eshte e fituar nga ruset ne çdo aspekt. Sado qe NATZIO, DAVOS apo LONDRA dhe WASHINGTON te perpiqen, kjo eshte nje lufte e humbur. Varet, se ne çfare menyre globalistet do terhiqen, do pranojne humbjen apo do shkojne nukleare. Slava Rusia. Slava Putin.

  1. T
   Tori

   Paske shkue per lesh, o muzhik.

   1. p
    pretorian.

    @ Tore. O Tore, Torja i famshem i Tiranes. Shkue? Hahahah. Kur ke zbrit prej malit? Si thote Fishta i madh: Katundar hej burre me te rrjep shtate lekure, qytetar s'bahesh kurre. Me mire muzhik se malok si ty. Kaq per ty.

    1. a
     anti25642654censurë

     vetëm një pasues ka torrja i tironës,ty o pre tore!! tori ka zbrit prej maleve ditën që mësoi se nona jote e jepte falas!!bile ai e punësoi,e bëri kurvë me kasë fiskale!!paratë që të mban ty,nëna jote i ka falë torit!!po të mos e kishte punësuar tori!?falas kishte për të punuar!!aq budallaqe ka qënë!nuk e dinte se krahas qefit mund dhe të fitonte!!ça them dhe unë!shif ça budallai ka pjellë,pavarsisht se e ka pjellë bjond dhe sykaltër!! ëëëë,punë muti,një kombinacion të tillë gjermont e quajnë kulmi i gomarllëkut!! e ti je,je budalla sa një bjonde dhe debil sa një sykaltër,përfundimi bqir bjond sykaltër!kulmi i gomarllëkut!!

   2. B
    Bota ka vajt per lesh

    Qenke rende fare zoterote. Nje pergjigje qe e konsideroj normale eshte: Ke simptomat tipike te deshtakut total. Atij lloj deshtaku, qe ja ka fajin gjithe bota, por kurre nuk ja ka fajin vetja. Atij lloj deshtaku, qe do ta nxjerri mllefin me boten dhe kenaqet vetem kur sheh boten te digjet. Atij lloj deshtaku, qe i thur lavde adhurimi dhunes dhe agresionit mesjetar. Atij lloj deshtaku qe krenohet me forcat serbe qe kane vrare femije e pleq te pa mbrojtur ne Kroaci, Bosnje dhe Kosove. Atij lloj deshtaku qe sajon perralla fantazie, per te mos pranuar ate qe po behet ne Ukraine, e cila eshte shume e ngjashme me ate qe kane bere serbet. Mund te ti thoja keto dhe shume te tjera, por nuk do kishin piken e vleres per rastin tend te pa shprese. Mund te te them vetem: Ik degjo Alfred Cakon. Ai ka dale si doktori i koherave moderne per te semuret mendore. Ju jep m*t te fresket, per te rifreskuar m*tin qe keni ne vend te trurit.

    1. a
     anti25642654censurë

     Bota ka vajt per lesh shumë e fortë e gjitha!!

     1. p
      pretorian.

      @ anticensure. Shqipkaret si ty kane shkuar per lesh. Jane prostituat e NATZIO-s. Tallin bythen me shqipkaret gjithe ambasadat e leshit. Hahahah ligjin e ben rruga e Elbasanit. Race e mbarume.

      1. a
       anti25642654censurë

       kurse ti je kurva e putanovës?? ke putanovën shefe bordelli o torre?? për fat nuk e bën ambasada ruse o të qifsha robt!!e ka bërë disa vite dhe për fat e çuam në pidh të satëme!!por pjellat e tyre,ti e plot bij kurvash,akoma nuk kanë cofur!!

     2. p
      pretorian.

      @bota ka shkuar per lesh. Historia eshte bitch, perseritet, riciklohet. Eshte per te ardhur keq, qe ne Shqiperi nena e budallenjve, debilave dhe shkerrdhatave si puna jote eshte gjithmone shtatzane. Njehere serbet, pastaj 500 vjet turqit dhe tani NATZIO e ka bere ADN tende lemsh. Mekat qe te ka rene ne dore nje comp dhe e keqperdor. Nejse, dukesh qe je LGBTQ

      1. a
       anti25642654censurë

       "@bota ka shkuar per lesh. Historia eshte bitch, perseritet, riciklohet." pre torre,ke të drejtë,por mos harro se gomerët si ti janë ata që nuk kuptojnë kurrë!mbeten gjithnjë poshtë rrotës,nuk ricikloheni kurrë!ndoshta keni qejf rrotën në bythë??

     3. a
      anti25642654censurë

      o torreeee po përse mërzitesh mor debil rusi??nëse janë kaq të dobët!?kënaqu mor të qifça robt e shtëpisë!kënaqu se budallenjtë e ukrainës nuk do përdorin më tanket e jashtëzakonshëm rus dhe do të shkatërrohen nga i madhërishmi cari xhuxh i rusisë!!mo na shpjego neve o të qifça robt,se ne nuk ndryshojmë gjë,ne vetëm bëjmë tifozlloëk kundër atij xhuxhit,kurse kanoçet abrahams i a japin amerikanët!!bile o të shkërdheftë popullsia e derrave nënën mos ju trego se sa të dobët janë ata tanke,thuaji dhe medit a preskit që të mos hanë shumë mut me kërcënime!!thuaju që të mos bëhen si rama që rri tërë ditën në FB,por të shkatërrojnë gjithë tanket amerikanë e gjermanë!! torre,mo u mërzit,mo na i merr për keq,se ne aq dimë,kur të ketë fituar rusia!?ec e na ngushëllo për humbjen dhe ne si shpërblim për zëmër madhësinë tënde do të të shkërdhjemë robt!!

      1. p
       pretorian.

       @ anticensure. Po flas pa censure.Ty une spo ti qi gjithe rrobt e shpise, se nuk besoj se jan tringo. Po te qi vetem motrat ose gruan. Kaq besoj se te del per sot. Dhe me beso, nuk ka per te te dal zezak, por bjond dhe keshtu qe per ty eshte win win.

       1. a
        anti25642654censurë

        uau,një bythec si ti!? maksimumi mund të përdorë gjuhën,tek femrat e fisit tim!!ty stë ngrihet o bqir!!ti përdor byçkën,dhe gojë e gjuhë!!me to nuk prodhon dot zezak!!e aq më pak bjondë!!me gjuhë ngjyrë kafe,vështirë se shtiresh dot si bjond!!

      2. p
       pretoriani ikarit

       o pretorian , je katandisur si perfaqesuesi i Peskofit ne Shqiperi o loqe ....yyyyt plere te qifshin motren ne byth o gabel

       1. a
        anti25642654censurë

        vëlla prej babe e ka!! baba i peskit ka qirë një kurvë tonën dhe ja na mbiu torre bytha!!e më pas lindi peski i rusisë!!por të paktën ai nuk është bir kurve!!ka lindur si produkt martese ligjore!!

      Lini një Përgjigje