Papa Françesku: Homoseksualiteti nuk është krim është mëkat, disa ligje janë gabim

25 Janar 2023, 10:52Bota TEMA

Papa Françesku: Homoseksualiteti nuk është krim është

Papa Françesku ka bërë së fundmi një deklaratë duke kritikuar ligjet që kriminalizojnë homoseksualitetin si të padrejta.


Në një rrëfim të pazakontë, Ati i Shenjtë u shpreh se Zoti i do të gjithë fëmijët e tij ashtu siç janë dhe ftoi peshkopët katolikë të mirëpresin personat LGBTQ në Kishë.

“Të jesh homoseksual nuk është krim. Po, është mëkat, në rregull. Por duhet të bëjmë dallimin midis mëkatit dhe krimit. Është gjithashtu mëkat të mungojë dashuria ndaj njëri-tjetrit. Ne jemi të gjithë fëmijë të Zotit dhe Ai na do ashtu siç jemi”, tha Françesku.


Papa pranoi se ka peshkopë në disa vende që mbështesin ligjet që kriminalizojnë homoseksualitetin ose diskriminojnë komunitetin LGBTQ. Por ai ia atribuoi qëndrime të tilla konteksteve kulturore dhe tha se peshkopët në veçanti duhet t’i nënshtrohen një procesi ndryshimi për të njohur dinjitetin e të gjithëve.

Nuk është hera e parë që Papa Françesku tregon shenja hapjeje ndaj komunitetit LGBTQ. Rreth një vit më parë, në një audiencë të përgjithshme, Papa nisi një apel për prindërit që të mos dënojnë fëmijët homoseksualë . Dhe, disa muaj më vonë, ai ngushëlloi besimtarët homoseksualë që ndiheshin të diskriminuar: “Kisha nuk ju refuzon, ajo është nënë dhe i thërret të gjithë fëmijët bashkë” .

10 Komente

 1. H
  Homoseksualizmi s eshte faj.Eshte devijim nga norm

  Homoseksualiteti nuk eshte as krim as mekat .Ai eshte semundje ose me sakte devijim,denegjerim I adn ashtu si dikush qe mund te linde me sindromen dawn apo dikush qe lind pa gjymtyre..Ku eshte faji apo mekati?

  1. i
   i krishteri

   Ky buthqiri poretendon se eshte i derguari i zotit ne toke.,Yt te shkerdhefsha vrymen e sumes ore palaresi.

   1. B
    Bujar Kanapari

    Homoskesualiteti nuk eshte vetem devijim, por edhe sport. Devijim biologjik pranohet shkencerisht jo me shume se 2% e te lindurve. Cdo shifer, mbi 2 %, nuk eshte me devijim biologjik, por sport, qe do te thote se edhe nje person qe zoti e ka lindur per bukuri, per shkak te mjedisit ku jeton, imiton te tjeret, bie viktime. Bie viktime e propagandes se gabuar ne shkolle, media, politikave ne Perendim, qe mundohen ta paraqesin kete fenomen si normalitet, dhe me pretekstin per te mbrojtur keta individ nga diskriminimi, na thone se edhe ne duhet te homoseksualizohemi. Mos ju duket cudi qe ne shekullin e ardhshem, e gjithe shoqeria te jete homoseksualizuar dhe ata qe do te dizkriminohen nuk do te jene me homosksualet, por heteroseksualet.

    1. x
     xzy

     Drejt Bujar. Nuk ke çfarë të shtosh. I ke vënë pikat mbi "i".

     1. g
      ganiu

      Bujari, nuk i ka vënë pikat mbi "i", është ulur mbi "I". Ndoshta e zëvendëson ti kur të ketë mbaruar sportin ai?

    2. L
     Loku

     Te drejt ke,per kete na kan sqaruar antisuma me ganimeten.

     1. p
      pretorian.

      Si ka Deep State, ka edhe Deep Church. Ky shkerrdhata qe flet, qe erdhi ne fuqi me grusht shteti, i ndihmuar nga Deep Church jezuitet, dhe nga CIA, s'ka te bej aspak me Kishen apo kristianizmin. Ky eshte nje plehre globaliste, nje AntiKrisht tipik, qe i dha goditjen e fundit shpirtit dhe filozofise kristiane ne bote. Sot Vatikani eshte nje derivat i Davosit, ku i kapur dhe i lidhur nga mekatet e pafalshme qe ka bere nder vite, eshte kthyer ne nje propagandues antivlerash, antifamilje dhe antikombetare. Papa eshte nje Soros qe drejton Kishen, nese kishe mund te quhet akoma.

      1. T
       Tirona

       Orientimi homoseksual te njeriu fillon e shfaqet pas moshes 10 vjecare. Nuk eshte semundje sikunder as krim. Çdo qenie njerezore ka hormone te seksit te kundert, por varet se te disa jane me shumice e te disa jane minimaliste. Nuk eshte ky "halli" por pranimi. Edhe ata kane te drejte te jetojne. Zoti i krijoi dhe ai i merr nga kjo jete. Ajo qe nuk pranoj dot eshte biresimi i femijeve te pafajshem, ose te paturit e nje femije nga njeri prej ciftit gay qe behet baba me spermen e tij nepermjet nje grua mbartese qe paguhet 9 muaj per kete shtatzani.

       1. V
        Vranakonti

        Shume keq. Papa duhet ta denoi homoseksualizmin si nje veprim kundra zotit. Zoti ka krijuar femren dhe mashkullin qe i sjellin zhvillim njerezimit dhe jo homot, pisat.

        1. g
         ganiu

         Ça me bo me budallenjtë? Sepse zoti krijoi njeriun në bazë të shëmbëlltyrës së tij. E nuk ma merr mendja të ketë qenë budalla?! Ça me bo me budallenjtë o Vranakonti?

        Lini një Përgjigje