Sinjale lufte, ambasadrori rus largohet nga Estonia: Anglo-saksonët po e armatosin me armë më moderne

24 Janar 2023, 21:40Bota TEMA

Sinjale lufte, ambasadrori rus largohet nga Estonia: Anglo-saksonët po e

Ambasadori i Rusisë në Estoni, Vladimir Lipayev, ka deklaruar se Perëndimi, më saktë anglo-saksonët po armatosin vendet balltike me synim krijimin e pararojave të militarizuara përkundrejt Rusisë:

"Estonia po armatoset në mënyrë aktive dhe nuk është e qartë se pse. Këtu ata kanë ndërmend të dorëzojnë armët më modern konvencionale që mund të mbajnë në rreze goditjeje Shën Peterburgun. 

Një sistem mbrojtjës anti-raketor me rreze të mesme po krijohet në Estoni. Pyetja që shtrohet është: Kundër kujt planifikon të shkojë në luftë Estonia?", është shprehur ai në një televizion rus.

Lipayev ka konfirmuar se do të largohet nga vendi më herët sesa 7 shkurti pas kërkesës së Estonisë dhe uljes së nivelit të marrëdhënieve diplomatike mes të dyja vendeve.

2 Komente

 1. a
  anti25642654censurë

  "Estonia po armatoset në mënyrë aktive dhe nuk është e qartë se pse. "(duhej të ishte me pikpyetje në fund,po VK)uau nuk e ka kuptuar ky lali ambasador??për të mos u gjetur si ukraina që "besonte më shumë shërbimit të saj të informacionit se atyre amerikano angleze"!!për të mos u gjetur nën zjarrin e avjacionit dhe raketave tuaja,kur të jeni duke bërë manovra ushtarake paqsore!për të mos mbetur ashtu me këmbë përpjetë si ukraina kur duket fare qartë se ju "të paditurit"nuk keni ndërmënd të sulmoni askënd!! për këto shkaqe o Ambasadori i Rusisë Vladimir Lipayev!vetëm për këto!!por mos harro se vëndet balltike janë pjestarë të NATO,dhe se atje të digjet byçka si ty dhe atij xhuxhit që të ka dërguar!!

  1. i
   illyrian

   Po Ukraina kundër kujt po lufton, kë ka sulmuar Ukraina di gjë ti ore ambasador? Se ju të çudisni me këto shprehje bëj si them unë e mos bëj si bëj unë ...

   Lini një Përgjigje