Udhëheqësi i Pegida-s gris Kuranin para parlamentit holandez

24 Janar 2023, 18:51Bota TEMA

Udhëheqësi i Pegida-s gris Kuranin para parlamentit holandez

Edwin Wagensveld, kreu i grupit anti-islamik Pegida, grisi një kopje të Kuranit para Dhomës së Përfaqësuesve të Holandës të dielën në Hagë, duke i bërë jehonë një veprimi të ngjashëm para pak ditësh jashtë ambasadës turke në Suedi që zemëroi Ankaranë.

Wagensveld, i cili është arrestuar për demonstrata të ngjashme në të kaluarën, iu shmang arrestimit këtë herë duke bashkëpunuar me një udhëzim të policisë për të mos djegur librin e shenjtë të myslimanëve siç kishte planifikuar të bënte. Ai gjithashtu shkeli një Kuran të dytë dhe faqet e grisura nga i pari.

Autoritetet konfirmuan për gazetën lokale të lajmeve Regio15 se figura e ekstremit të djathtë ishte lënë vetëm sepse kishte respektuar marrëveshjet paraekzistuese me qytetin.

Përpjekjet e mëparshme të Wagensveldit për të protestuar kundër ‘islamizimit’ të Evropës në Hagë u shkatërruan përpara se të fillonin, me policinë që hyri për ta arrestuar atë për të parandaluar një djegie të planifikuar të Kuranit.

Ai u arrestua gjithashtu në Roterdam për ‘fyerje të besimit’ pasi u dëgjua duke fyer profetin mysliman Muhamed dhe vetë fenë duke përdorur një megafon, megjithëse ai nuk u ndoq penalisht pasi u konstatua se nuk kishte kryer krim.

Në fillim të kësaj jave, politikani danez i ekstremit të djathtë Rasmus Paludan dogji një Kuran përpara ambasadës turke në Suedi, duke mbajtur një monolog anti-islam me lejen dhe mbrojtjen e policisë.

Ndërsa autoritetet suedeze cituan mbështetjen kushtetuese të vendit për lirinë e shprehjes për të justifikuar lejimin e veprimeve provokuese të liderit të partisë Stram Kurs (Hard Line), veprimi zemëroi Turqinë.

Mediat turke raportuan se Ministria e Jashtme e saj kishte thirrur ambasadorin suedez për ta paralajmëruar atë që të mos lejonte atë që ajo që e quajti ‘qartësisht një krim urrejtjeje’ të vijonte, duke thënë se ai nuk ishte i gatshëm të pranonte ‘të drejtat demokratike’ si justifikim për ‘fyerjet ndaj vlerave të shenjta’. Një flamur suedez u dogj jashtë ambasadës së vendit në Ankara si hakmarrje.

Marifeti i Paludan mund të ketë rrezikuar mundësitë e Suedisë për anëtarësim në NATO, për të cilin ajo ka nevojë për miratimin e Turqisë. Ankaraja prej muajsh i ka kërkuar Suedisë që të marrë një qasje më të ashpër ndaj grupeve dhe individëve që i konsideron si terroristë dhe ‘propagandës’ së tyre.

Qeveria tashmë ishte e mërzitur për një protestë të fundit në Suedi në të cilën një grup pro-kurd dogji në shëmbëlltyrë presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan.

7 Komente

 1. j
  janulla do psoj infark sapo ta lexoj !

  imagjinoni sikur te ishte gerrk ki

  1. "
   "....nese gervish sadopak nje myslimon shqipfoles

   Taulant pisogledi, Rrahi-mondi i palar in America etj kesisoi njethundrake arabe: Te varet qafiri suedez.... allah uakbar.

  2. K
   Kodoshi Stambolli

   Budallenjter nuk kane brire...Libri i djallit digjet ne suedi ata vdesin ne turqi

   1. S
    Shikoni axhenden - te ndersehen islamiket kunder t

    Duket nje axhende teper e menduar. Qellimi eshte te ngrejne numerin jashtezakonisht te larte te qytetareve islamike qe jetojne ne BE ne lufte kunder te bardheve. Tani prisni akte terroriste qe do te vrasin qytetare te bardhe te pafajshem nga islmamiket ne BE. Kete kane bere edhe ne Amerike dhe Kanada ku kane ngritur zezaket dhe popullin autokton indian kunder te bardheve duke ju treguar perralla per skllavarine dhe vrasjet e femijeve. Them perralla sepse skllaveria e zezakerve ka qene e organizuar nga cifutet qe me anijet e tyre i blenin zezaket nga fiset zezake qe i kishin skllaveruar ata me pare dhe i binin ne Amerike. Skllavopronaret me te medhenj ne Amerike dhe Kanada ishin po cifutet. Ka tre libra te shkruar nga vete zezaket e Amerikes qe shpjegojne te gjitha keto qe sapo thashe. Librat quhen: "The Secret Relationship between Blacks and Jews". Ka nje ndryshim midis Kanadase dhe Amerikes. Ndersa Amerika kishte miliona skllever zezake, Kanadaja kishte vetem 3 mije te tille qe nga viti 1450 e ketej. Populli kanadez, ne fakt, i ka ndihmuar zezaket qe te clirohen nga skllaveria amarikane. Por narrativa eshte qe edhe kanadezet i kane skllaveruar zezaket. Eshte nje axhende e ndyre qe po shpaloset.

    1. H
     Hoxha

     Ky qenka burr, duhet lavderuar.

     1. H
      Hoxha

      Ky qenka burr, duhet lavderuar.

      1. p
       pretorian.

       Ky qe gris Kuranin eshte nje shkerrdhate, nje trash, nje garbage. Kurani eshte nje liber fetar, besimi dhe s'ka te bej aspak me politiken e shkerrdhatave ne Perendim. Te besh lajm me Kuranin, ta perdoresh ate si karem dhe nxitje te urrejtjes fetare, kjo eshte thirrje per lufte, kunder paqes, kunder respektit reciprok dhe kunder principeve te bashkeegzistences paqesore. Siduket, kurvat e Perendimit, te LGBTQ jane eksituar ne maksimum dhe po evokojne kohen e inkuizicionit.

       Lini një Përgjigje