“Nuk na duhet një armëpushim mes Ukrainës dhe Rusisë në këtë kohë”

22 Mars 2023, 15:17Bota TEMA

“Nuk na duhet një armëpushim mes Ukrainës dhe Rusisë

Zëdhënësi i Sigurisë Kombëtare në Shtëpinë e Bardhë, John Kirby mbajti një konferencë për shtyp të dhënë mbrëmjen e së martës me fokus në marrëdhëniet Kinë-Rusi pas samitit të Moskës.


Gjatë vizitës së tij, Xi Jinping e ka reklamuar Kinën si ndërmjetësuese të paqes për luftën në Ukrainë.

Ndërkohë, Vladimir Putin mirëpriti propozimet e Pekinit për një “zgjidhje” të konfliktit, duke iu referuar planit të tij të paqes prej 12 pikash, i cili kërkon një armëpushim të menjëhershëm nga të dyja palët.

Por Kirby paralajmëroi se një armëpushim në këtë kohë, duke ngrirë linjat aty ku janë, në thelb i jep Putinit kohën dhe hapësirën që i nevojitet për t’u përpjekur për të ripajisur, për të rindërtuar, për të kompensuar shpenzimet e burimeve. “

Sipas tij, Xi duhet t’i kërkojë Rusisë që t’i japë fund pushtimit të Ukrainës nëse dëshiron të luajë ndonjë rol konstruktiv në konflikt. Ndjekja e kartës së OKB-së do të thotë se Rusia duhet të tërhiqet nga e gjithë Ukraina, tha ai.

“Ne nuk kemi parë asgjë që Xi dhe Putin kanë thënë për të na bërë të besojmë se lufta në Ukrainë do të përfundojë së shpejti”, shtoi Kirby.


Megjithëse nuk do t’i quante marrëdhëniet e Rusisë dhe Kinës aleancë, ai tha se është e qartë se të dy vendet “do të donin ta shihnin botën të luante sipas rregullave të tyre”.

 

4 Komente

 1. G
  Gaz

  Sigurisht qe jo. Beni gati edhe 200 billion $ vjetersira . Rusia po merr gjysmen me te vrare, ju merrni gjysmen tjeter me$. Sllava Ukraina.

  1. L
   Lali Fiku tiranasi i vjeter qe e quan veten tironc

   Shtepise s e Bardhe dhe NATO-s nuk u duhet armepushimi midis Rusise dhe Ukraines, ata hekurishte te vjetra po dergojne e kane kthyer Ukrainen ne landfild duke pastruar depot e tyre nga armatinmet e vjeteruara dhe mbi te gjitha nuk ka me mire qe po shfarosin popullin sllav pra ate rus qe jeton ne keto dy shtete edhe ne endren me te bukur nuk do t'a kishin pare. Ky skenar u zbatua nga gjysem-cifuti palaco i cirkut Zelensky, perendimi dergon hekurishte dhe mish per top jane qytetaret ruso-ukrainas.

   1. a
    anti25642654censurë

    armepushimi nuk duhet edhe un si analisti pederast i Bidenit them qe sduhet se duhet te bej dhe ca gojore.

    1. a
     anti25642654censurë

     robt mirë i ke,o djalë??kot nuk i thonë "qiji nënën të të thërrasë baba"!! rrofsh o bir rrofsh,bëji të fala mamit dhe ta mbajë të lagur se erdha!!

    Lini një Përgjigje