VIDEO: Misteri i avionit të pestë të “11 shtatorit”

22 Mars 2023, 10:36Bota TEMA

VIDEO: Misteri i avionit të pestë të “11 shtatorit”

Një dokumentar i ri ka ngritur pikëpyetje rreth të ashtuquajturit “avioni i pestë” i 11 shtatorit. Siç dihet në sulmet ndaj SHBA u përdorën 4 avionë nga të cilët 2 goditën kullat binjake, njëri ra në në Pentagon dhe i fundit u rrëzua nga një kryengritje e pasagjerëve në Pensilvani. Dyshohet se ai do të godiste Kapitolin ose Shtëpinë e Bardhë. Gjithmonë ka pasur dyshime se pjesë e planit ishte edhe një avion i pestë. Piloti dhe 3 anëtarë te ekuipazhit të “United Flight 23” thanë se ata besojnë se avioni i tyre ishte menduar të përdorej në sulme.

Ata ngrenë pyetje se pse një burrë i veshur me burka ishte ulur në klasin e parë bashkë një grup prej 3 arabësh të tjerë. Nuk kishte asnjeri tjetër në hapësirën e tyre të veçantë. Njëri prej këtyre pasagjerëve u ankua kur ngritja e avionit po vonohej duke kërkuar që avioni të çohej në ajër. “United 23” po qëndronte në pistën e aeroportit “JFK” të Nju Jorkut në pritje për të fluturuar për në Los Anxhelos. Por në orën 9 të mëngjesit të gjitha fluturimet u ndaluan pasi një avion i dytë goditi Qendrën Botërore të Tregtisë.

Pasi avioni u evakuua, FBI shkoi në bord për të hetuar. Ata gjetën 4 kapakë në dyshemenë e kabinës kryesore të hapura pavarësisht se ekuipazhi thotë se i la të mbyllura dhe se avioni ishte i mbyllur. Më vonë, në një aeroplan ngjitur u zbuluan një palë prerëse kutish.

FBI-ja refuzoi të zbulonte nëse ndonjë nga pasagjerët ishte hetuar pasi ata u larguan nga avioni. “United 23” nuk u përfshi në raportin zyrtar të Komisionit të 11 shtatorit dhe nuk pati asnjëherë arrestime të konfirmuara të atyre që ishin në bord. Zyrtarët kanë refuzuar të komentojnë mbi spekulimet për vite me radhë se mund të ishte aeroplani i pestë sulmues.

Stjuardesat Sandy Thorngren dhe Barbara Brockie Smaldino dëshmuan se kishin parë një burrë të veshur me burka së bashku me 3 arabë të tjerë që ishin ulur në klasin e parë. Në fillim nuk ishte askush përveç këtyre 4 personave. Në shoqërinë e burrit të veshur me burka ishte edhe dikush që dukej se ishte një truprojë. Bëhet fjalë për një person më të gjatë, me trup të palestruar, me kostum. Ai ishte ulur me një djalë të vogël që ishte rreth 6 ose 7 vjeç. Thorngren tha se asaj i bëri përshtypje personi me burka sepse “ishte shumë mbuluar dhe mezi mund t’i shihje sytë”.

“I shpjegova stjuardesës kryesore se mendoja se ajo nuk ishte një grua. Mendoja se ishte një burrë. Ishte një burrë dhe mund ta dalloje nga madhësia e duarve të tij. Ai kishte qime në duar. Padyshim që kishte një mashkull nën atë burkë” – tha Thorngren në dokumentar.

“Isha absolutisht i bindur se ishte një burrë. Absolutisht. Nuk kisha asnjë dyshim në mendjen time” – shtoi Smaldino. Në biznes-klas, Thorngren thotë se vuri re një burrë tjetër të cilin ajo pa si të dyshimtë sepse ai “djersinte shumë”.

“Ishte e çuditshme sepse ishte ora 8 e mëngjesit dhe aeroplanët gjithsesi janë të ftohtë. Por ishte një mëngjes i freskët. Ai nuk po dridhej apo asgjë tjetër, por unë mund të shihja fytyrën e tij duke djersitur, trupin e tij, bluzën e tij që ishte lagur nën krahë”, – tha ajo.

Stjuardesa Smaldino tregoi se dëgjoi arabin, i cili kishte veshur një kostum duke folur me stjuardesën kryesore e identifikuar vetëm si Deborah të cilës ai i kërkonte nëse djali i tij mund të shihte kabinën e pilotit. “Ai i kërkoi asaj që t’i tregonte djalit të tij të vogël kabinën, por pasagjerët nuk lejoheshin më në kabinë” – tha Smaldino. Por pavarësisht kësaj, Thorngren tha se ata ishin lejuar të shihnin kabinën.

Para nisjes, Deborah po përpiqej të rregullonte që në avion të silleshin pjata me fruta sepse të gjitha vaktet e tjera përbëheshin nga mish, të cilin arabët nuk mund ta hanin. “Njerëzit e klasit të parë nuk donin të hanin. Deborah ishte e vendosur që të merrnin ushqim sepse do të ishte një fluturim i gjatë” – rrëfen Thorngren, citon lapsi.al.

Pasagjerët u zhgënjyen nga kjo dhe këmbëngulnin se nuk kishin nevojë për ushqim, thjesht donin të ngriheshin në ajër.

“Ata po debatonin me të se nuk donin të hanin. Ata donin të ngriheshin. “Ne nuk kemi nevojë për ushqim. Ne duam të ngrihemi. Nuk kemi nevojë për ushqim, ne thjesht duam të shkojmë”, – tregon Thorngren fjalët e tyre.

Menjëherë pasi avioni i dytë u përplas në Qendrën Botërore të Tregtisë, fluturimet në JFK u ndaluan dhe aeroporti u evakuua. “United 23” u kthye në pistë dhe u dërgua përsëri pranë portave. Pasagjerët u nxorën dhe më pas ekuipazhi kaloi përmes avionit për t’u siguruar që ishte plotësisht i pastër sepse një inxhinier ishte urdhëruar të mbyllte avionin.

Rreth 20 minuta më vonë, FBI hyri në aeroplan dhe zbuloi se 4 kapëse në dyshemenë e kabinës ishin të hapura. Çelësat çuan në një ndarje për pajisjet elektronike të avionit. Brenda kësaj ndarjeje kishte një çelës tjetër poshtë në dysheme, i cili lejon hyrjen e avionit në pistë. Porser Deborah tha se ajo ishte e habitur kur FBI-ja e pyeti për kapakët e hapur.

“Kur më thanë se kapakët ishin të hapura, nuk mund të merrja frymë. Unë u përpoqa të kuptoja se si mund të hapeshin ato kapëse nëse nuk ishte dikush poshtë në zonën e elektronikës. Ata e hapën pasi ne u larguam nga avioni” – tha ajo.

Piloti Tom Mannello dyshonte se dikush mund të ishte përpjekur të dilte nga avioni “pa u vënë re”. Ai spekuloi se ata mund të ishin përpjekur të hipnin në bord për të hequr prova të tilla si armët.

“Pavarësisht nëse janë prerëse kutish, thika apo armë, nuk e kam idenë, por dikush mund të kishte hyrë në aeroplan përmes hapësirës elektronike dhe në kabinë dhe donte të hiqte çdo provë që donte dhe pastaj thjesht të largohej nga aeroplani” – tha ai.

FBI zbuloi një palë prerëse kutish në ndarjen e sediljeve të avionit që ishte ngjitur me “United 23” në terminal. Numri i bishtit të avionit kishte vetëm një shifër ndryshim, gjë që bën pilotin Mannello të dyshojë se tehet ishin të destinuara për avionin e tij, por ishin vendosur gabim në avionin ngjitur.

“Nëse dikush në terren ka bashkëpunuar me ta, ata thjesht bënë një gabim dhe vendosën prerësen e kutive në aeroplanin e gabuar. Unë besoj se ato prerëse ishin të destinuara për aeroplanin tim, jo për atë pranë meje. Është e vetmja gjë që më bën të mendoj se ka një mundësi që dikush po planifikonte të përdorte aeroplanin tonë si armë të shkatërrimit në masë” – thotë piloti Mannello.

Ekuipazhi u kthye në hotelin e tyre atë natë dhe u intervistua në dhomat e tyre individualisht nga FBI të nesërmen. Ata u dërguan më vonë për të parë një formacion në Autoritetin Portual, por asnjëri prej tyre nuk mundi të identifikonte personat pas dritares.

Stjuardesa Thorngren tha se ajo i tha FBI-së për dyshimet e saj për 4 personat në klasën e parë dhe njeriun që vetëm djersiste biznes-klas. Piloti Mannello tha se gjatë intervistës së tij me FBI, ata i thanë se kishin 7 persona në radarin e tyre. FBI nuk dha detaje rreth 4 personave në klasën e parë, por Mannello kujtoi se agjenti u referohej të gjithëve si “arabë”.

“Unë mendoj se ai sugjeroi se ata do të merren në pyetje” – tha Mannello. Piloti tha se nuk e kupton pse FBI-ja nuk shpjegoi kurrë atë që mësoi për United 23. FBI nuk iu përgjigj një kërkese për koment nga krijuesit e dokumentarit.

“Nuk e di pse nuk mund të publikohet ky informacion. Nëse ata ishin të përfshirë, atëherë unë mund ta kuptoja pse ai informacion nuk po publikohet. Tani besoj se kishte më shumë gjasa se ne ishim avioni i pestë” – tha piloti.

11 Komente

 1. P
  Phoenix

  Para se te merreni me avionin 5, na shpjegoni ju lutem se perse ra kulla Nr 7 ne nje shperthim te kontrolluar, te cilen nuk e goditi asnje avion. Avionet goditen vetem kullat Binjake.

  1. a
   anti25642654censurë

   atë e dimë o fënde, ish grupi i "të 300"ve(sot 342,4,për shkak të inflancinit)e ka bërë!kuptohet e ka ndihmuar kabala!!

   1. P
    Phoenix

    Ti shurre, di ndonje gje per pyetjen rreth faktit qe bera me siper? Neqoftese di, na ndihmo qe te na ndricosh. Po e perseris. Perse u rrezua kulla Nr 7, 300 metra nga kullat binjaket kur ajo kulle nuk u godit nga avionet terroriste?

   2. L
    Loti

    Pronari i kulles Larry Silverstain, i kerkoj FDNY te terhiqej nga kulla ne flake sepse FDNY kishte humb “enough” zjarfikes ate dite. Kulla u dogj dhe 4-5 ore te tjera pasi dolen zjarfikesit dhe mendohet se u rezua si pasoje e flakeve. Nuk duhet krijuar e verteta qe s dihet se behet botë me realitete paralele.

   3. S
    Shpetimi Debatik

    U hodhën në erë nga lobi kriminal ekonomik që drejton amerikën . Ky ishte motivi për fallimin e luftës në Irak e deri tek lufta aktuale euroamerikane në Ukrahinë.

    1. ?
     ???

     nuk e dija qe euroamerika paska sulmu Ukrainen e qe Putin po e mbron, dreq o pune me keto gazeta qe na mbushin me rrena, po shyqyr qe kena persona si Shpetim Debatikasi qe na hapin syte ...

    2. T
     T

     Sauditet gjoja e bene,po u sulmua iraku. Bejeni lidhjen kush e organizoi 11 shtatorin

     1. ?
      ???

      sigurisht plaka jote ... DEBIL!

     2. .
      ...

      Kete e di vetem avokar Tak shurranjos Ngjela si "drejtor" fabrikes bythqirave te informacionit (FBI) qe eshte

      1. F
       FATMIRI

       GJITHSHKA QE KA NDODHUR NE 11SHTATOR JAN LOJRA TE SHERBIMIT SEKRET AMERIKAN

       1. F
        Fshatari

        Ne evropiant me te drejte duhet te kerkojme dretesi jo pas 20 vitesh por edhe pas 100 vitesh. Por realiteti eshte ndryshe. 9/11 ishte operacion sh i sukseshem psikologjik. Sigurisht qe ishte mashtrim, por kejo ska rendesi per disa. Sot sh njerez besojne cfare u thote media dhe jo ne fakte. 9/11 beri te mundur operacionin tjeter dhe me te madh psikologhik. Covid. Nqs se shikon sot ne Youtube Yuri Bezmenov video e vitit 1985 do kuptosh pse shume se kuptoje realitetin.

        Lini një Përgjigje