Oferta e Putinit që Kina vështirë se do ta refuzojë

22 Mars 2023, 09:38Bota TEMA

Oferta e Putinit që Kina vështirë se do ta refuzojë

Presidenti rus Vladimir Putin ofroi të enjten mbështetje për kompanitë kineze që dëshirojnë të mbushin vendet e lëna nga kompanitë perëndimore që janë larguar nga vendi, për shkak të fushatës ushtarake të Rusisë në Ukrainë.

“Ne jemi të gatshëm të mbështesim kompanitë kineze për të zëvendësuar prodhimet e kompanive perëndimore që janë larguar nga Rusia”, deklaroi ai në fillim të takimit me homologun e tij kinez, Xi Jinping.

Pas fillimit të ndërhyrjes së Rusisë në Ukrainë, rreth 120 kompani perëndimore nga sektorë të ndryshëm njoftuan ndërprerjen e përkohshme të aktiviteteve të tyre në Rusi ose daljen përfundimtare nga tregu, gjë që ndikoi në ekonominë ruse, e cila po kërkon alternativa për këto mallra.

Përtej çështjeve tregtare dhe ekonomike që shqetësojnë të dy vendet, Rusia tashmë ka një përgjigje për planin e paqes të paraqitur nga Presidenti kinez, Xi Jinping, për t’i dhënë fund një herë e mirë luftës në Ukrainë: “Ne besojmë se shumë nga dispozitat e planit të paqes të paraqitur nga Kina janë në përputhje me qasjet ruse dhe mund të merren si bazë për një marrëveshje paqeje kur në Perëndim dhe në Kiev të jenë gati, tha Putin.

Në Uashington ishin kritikë ndaj vendimit të Presidentit kinez për të bërë udhëtimin e tij të parë ndërkombëtar në Moskë për t’u takuar me Putinin. Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha se plani i Xi Jinping “mund të jetë një hile që lejon Rusinë të blejë kohë përballë një kundërofensive të mundshme ukrainase dhe të ndalojë luftën sipas kushteve të saj”.

 

19 Komente

 1. a
  anti25642654censurë

  dhe mund ta refuzojë nëse do të përballet me një ofertë nga ana e perëndimit!! psh,fillimin e çvendosjes së investimeve perëndimore në indi,meksikë,për të mos thënë në nigeri!! nuk ma merr mëndja se Xi në vënd të patës të preferojë harabelin e ngordhur!!megjithatë nuk i dihet mëndjes së diktatorëve!!e kanë të pjerdhur që nga fillimi!!

  1. G
   Genti

   Ti merke vesh shumë nga politika. Demokracia ashtu si e konceptojmë sot ka 200 vjet ndërsa gjithë historia është drejtuar nga sovranë absolutë e diktatorë që kanë komanduar botën. Kina është vend komunist me një parti por kjo se ka ndaluar të jetë pararoja e një zhvillimi marramëndës. Sistemi më i mirë është ai që garanton, punë, arsim, shëndetësi dhe siguri për të gjithë. Pallavrat me liri, të drejta dhe demokraci janë ushqim për budallenj. Kina përndjek antikomunistët ndërsa SHBA komunistët. Ku është ndryshimi këtu ?

   1. a
    anti25642654censurë

    gent o koqe gomari,o gjë e trashë që ska pykë që të çan!! o idiot,a nuk ishte kina diktaturë,pa iluzione si këto tonat "Pallavrat me liri, të drejta dhe demokraci janë ushqim për budallenj"??a nuk i qiu nënë mao,stalini e enveri ynë kinezëve sovjetikëve dhe shqipove??a nuk ishte diktaturë gjermania "demokraitke"??o të qifsha robt,kush nga këto shtete ishte më mirë se ky perëndimi i "Pallavrat me liri, të drejta dhe demokraci janë ushqim për budallenj"??a nuk falimentuan të gjithë??e ke harruar se si përfunduam ne që dëgjonim të vërtetat diktatoriale??kina me një farë demokracie diktatoriale dhe u ngrit,si e thua dhe ti"Kina është vend komunist me një parti por kjo se ka ndaluar të jetë pararoja e një zhvillimi marramëndës",por mos harro mor debil se dhe kjo rritje marramëndëse është e barabartë me një vënd bythe nga këta që tregojnë " Pallavrat me liri, të drejta dhe demokraci janë ushqim për budallenj"!o hajvan,mos shiko nja 4 a 5 qytete kineze por shiko botën e tretë në tërë kinën!!mos shiko moskë e leningrad,por shiko tërë rusinë!!o hajvan,kina "marramëndëse"akoma trajtohet si vënd i botës së tretë nga OKB!!dhe e di përse??sepse të ardhurat për banorë,janë për botë tretë!! nuk e di se me çfar muti jeni gatuar,por të garantoj që fije truri nuk keni në kokë!!këto që shkruani i keni nga gomarllëku!por po qe se ju kanë "rekrutuar" për të bërë propagandë për diktatorë!?të garantoj se rekrutuesit janë dhe më budallenj se ju,janë aq budallenj sa nuk ishin në gjëndje të parashikonin as 1/1000 e asaj që po ju del në këtë luftë të nisur!! idiotë të lindur,që as propagandë nuk dinin të bëni!!

    1. I
     Ilirjan

     Gent, faji i situates se sotme, eshte i perendimit, e ne radhe te pare i USA ...Pa asnje dyshim. Europa perendimore njohu BUMIN EKONOMIK dhe mireqenien qe njohim ne sot, VETEM pas luftes se dyte boterore, ndersa Europa e lindjes, pas luftes, u DETYRUA te perqafoje sistemin sovjetik dhe... Falimentoi.Edhe Kina e Mao ce dunit vete...pasi Falimentoi, perqafoi sistemin e amerikaneve te urryer, me Ten hsiao pinin ne vitet pas vdekjes se Maos. Shembujt e Singaporit, Hong Kong, Japonise, dy Gjermanive, dy Europave, ishin te dukshme. Kjo Amerika e poshter, pervec qe i mesoi te ecin ne shtegun e pa njohur te kapitalizmit te urryer amerikan, me destinacion MIREQENIEN, e te mbushin barkun me buke(oriz) 600 mln kinezet (aq ishin para 40 vjetesh) e veshur me rroba doku, TRANSFEROI tek BARKTHARET PABUKSA, teknologjine, njohurite, pa folur per miliardat. NUK DUHEJ TA KISHIN BERE. Duhej ti linin sic ishin... PABUKSA. Nuk duhej sepse... Ja si erdhi puna,per hater te babes(DIKTATOREVE) qe duan, u kthyen kunder sistemit qe I SHPETOI NGA URIA!! I njejti muhabet, vlen edhe per ruset, e per gjithe ata PABUKSAT MOSMIRENJOHJES te lindjes, qe sapo perqafojne nje DIKTATOR(baba)te ri, bien ne gracken e "sovranitetit", e behen antiamerikane, e HARROJNE qe e kane kaluar njehere ate rruge te AUTORITARIZMIT. USA dhe Europa perendimore (e ngritur VETEM FALE amerikes) pasi u dhane SHPRESEN, ne vitet 1980 - 90,u treguan edhe se si te pasurohen e te rimekemben me teknologjine eksperiencen dhe PARATE e perendimit. Prape duan diktaturat...?! Kjo eshte... IDIOTESI, qe me kohe do ti ktheje aty ku ishin. Humanet jane vertete IDIOTE.

     1. g
      ganiu

      Ilirian mos harro të përmendësh pabuksit shqiptar që kanë emigruar në perëndimin "mashtrues", "fajtor", dhe bëjnë propagandë për diktatorët. Asnjë prej tyre nuk i hipën avionit për të jetuar në këto vende "të lumtura", përfytyro të shkojë me gomone në mënyrë klandestine. Tipa si Genti, pavarësisht se e kanë pjatën plot e përplot, janë PABUKS, në kokë. Ky debil harron se Kina filloi atë "zhvillim marramendës" pas dhënies së teknologjisë perëndimore, dhe sidomos pas hapjes së tregjeve perëndimore. Pyete një herë Gentin se sa di për "teknologjinë" marramendës kineze. Pyete a ka parë rubineta kineze, apo kushineta me sfera ruse a kineze? Të dy këto shtete po drejtohen nga diktatorët e zakonshëm, që jetojmë jashtë realitetit, që dëgjojnë ekot e tyre dhe nuk njohin realitetn e shteteve të tyre. Ata mjaftohen me nja dy prototipi të bukura për të ëndërruar madhështinë. Atyre ju mjafton të kalojnë nëpër dyert gjigante të Kremlinit, ose të ulen në sallën gjigante të e "popullit" në Pekin, për të kujtuar se janë të paarritshëm. Kush mbështet këtë kërma të gjalla, nuk është i ndryshëm nga ata. Duke filluar nga jeta e përditshme deri tek ëndrra për të qenë në një nivel të tillë. Për të sunduar, deri gjitë botën. Njerëzit si Genti e kanë shtyrë dikë (nuk më kujtohet emri), "sa më shumë njoh njerzimin, aq më shumë më pëlqejnë kafshët".

    2. R
     Raimond vlonjati

     Antisumce ke humb kot ketu te Tema gjynah qe nuk te merr Zhelja ose Bideja per keshilltar ty do i kishe dhene fund per 24 ore si Rusise dhe Kines me idet e tua brilante

     1. a
      anti25642654censurë

      mondo jua kam thënë aq shpesh sa ndoshta e keni harruar,sa të jenë shalët e nonave tuaja të hapura!?për aq kohë do tua punoj "dylymin",e më pas!?shohim e bëjmë!!

      1. V
       V.F. L.P.

       Ti spo ja punon dot dylymin gruas tate, po ja punojn dobiçat, do ja punosh te botes, ik ore shurraq psikopat

       1. a
        anti25642654censurë

        a je tu më mbajt pishën ti o bqir??apo e ngatërron me gruan tënde??

    3. S
     Sqepari

     Hahaha...kthim ne origjine, ne Azi, me mollza te dala dhe sundim e shtypje!

     1. B
      BoJo

      Më në fund do kthehet Rusia në koloni të Kinës

      1. a
       amerikanino

       Politika e deshtuar totalisht e President plakush Bidese : I ku me bisht nder shale nga Afganistani. Nisi luften ne Ukraine duke shtyre per ne NATO ate Komedianin Volodymyr. dhe me kryesorja : me politiken e tij shterpe Bashkoi si asnjehere me pare Rusine e Kinen (foto eshte ilustrimi i qarte)

       1. P
        Plaku me pervoje

        Mor bir nuk ke ndonje gje me te dobishme per te bere se sa te shkruash marrezira?

       2. C
        Cuni xhajes Engelsit

        Shoku Mehmet thoshte.Mos i qani hallin kaloresit se i varen kembet

        1. P
         Proletari

         Bajo! Pse deri tani qe operonin kompanit perendimore mos vall ishte koloni te perendimit!? Ae kupton zotrote me embargon qe i ka ven perendimi tregut rus, me e demtuar po dele europa se rusia. Bile vendet e varfra si shqiperia e ndjejne krizen me shume.

         1. E
          Erdogan

          Populli (popola ital) thote Te humbte Vula d.m.th Emri. Lerini Ruset apo Kinezet se do ngeleni pa pune. Te vetequajturit Skiptare duhet te mendojne per Veten meqenese eshte shume vone. Te ndare ne periudhen (period) Osmane ne Turq dhe Greke kjo per fat te keq vazhdon akoma edhe sot me Istitucione Greke dhe Turke.Fact eshte Bektashizmi “Skiptare” ne Boston! Ish Epirotet e turqizuar per shume aresye kishin Privilegje (Priviledge) prandaj dhe luftuan per Baben. Kurse kush mbajti me Nder (Honor) Kombesine Epirote Greke (Emrat,Mbiemrat,Fene Ortho-Dhokse,Glosan (gluhe “shqip”),Traditen (Tradition) Politizmoin (Culture “shqip”) etj ishte i Persekutuar (Persecution). Xristo (Kristua) Frasheri Per Rahmet tani ne nje Interviste kishte thene qe ne ne Stamboll nga Considrronin Greke. Po te ishte Tamam (turqisht tamam) Greke do thoshte Kostantinopolis sic i thonin Ilyret dhe jo Stamboll. Fatkeqesia (fate angl) e ketij Kombi te Lashte eshte luftuar dhe luftohet nga pjella Romake fashistet e Italise. Lodhet i shkreti Marin Mema me Pro-Grame (program greq) per Ilyre apo Epirote por kur vjen puna per armiqte e Pirros dhe Kombit Greko Ilyre do qe ti bejne Bust Telinit qe donte nje Pashallek deri ne Preveze. Po Kostantinopolin o Ignoranter dhe Mikra Asian si mund tja lini Sulltanit ne qofte se eshte e Vertete (Vero ital) qe Perandori Megas (Keshtu quhej ne ate kohe para pushtimit Osmane) Kostantinos ishte Ilyre? Per cfare Ilyresh te tjere e kane Llafin Bijte “E Shqipes” ne qofte si kane qene te tille.

          1. P
           Pashai

           Sulltan Erdogan! Të paska rënë ndonjë tullë në kokë gjatë lëkundjeve të termetit!

          2. G
           Gjergji

           Historikisht asaj aleance apo fuqie të madhe që i bashkohet Shqipëria,ajo aleancë humbet. Kot shesin mend këta historianë e politologë se në LIIB Shqipëria ju bashkua aleancës fituese. Shqiptarët ju bashkuan Italisë dhe Gjermanisë, ishin jugosllavët dhe anglezët që fituan luftën..... Sa për perandorinë Osmane dhe atë komuniste fundi i tyre dihet, tani ka ardhur radha e perandorisë amerikane

           1. g
            ganiu

            Ti më duket se ja kaloke amerikaninao-s.

           Lini një Përgjigje