Rusia “kërcënon” Japoninë pas vizitës së kryeministrit Kishida në Kiev

21 Mars 2023, 21:30Bota TEMA

Rusia “kërcënon” Japoninë pas vizitës së

Dy avionë bombardues rusë kanë fluturuar mbi Detin e Japonisë për më shumë se shtatë orë. Ministria ruse e Mbrojtjes  konfirmoi se avionët ushtarakë kanë kryer patrullime gjatë ditës së sotme në afërsi të territorit të Japonisë.

Avionët e llojit Tupolev janë të aftë të bartin armë bërthamore dhe Moska vazhdimisht i përdor ata për të demonstruar forcën e saj ushtarake.

Fluturimet e kryera së fundi nga ushtria Ruse janë një mesazh për qeverinë në Japoni.

Ditën e sotme, kryeministri japonez, Fumio Kishida zhvilloi vizitë në Ukrainë për të takuar Presidentin Zelenski dhe zyrtarë të tjerë të Kievit. 

Vizita është një shenjë mbështetje që Japonia tregon nga luftës së Ukrainës kundër Rusisë.

2 Komente

 1. A
  Artan

  Muzhiket e Putanes po hapen shume bythesh. Nga japonezet e provuan nje here sa u vlen lekura ne 1905,duan ta provojne prape si duket.

  1. G
   Genti

   Të ka mbetur ora te Japonia e 1905-ës ty. Pse s'ka bythë jalonezët të rimarin ishujt Kurile ? Le ta provojnl po të duan e nëse se kanë harruar Hiroshimën dhe Nagasakin.

   Lini një Përgjigje