Bombarduesit rusë fluturojnë afër Japonisë

21 Mars 2023, 14:49Bota TEMA

Bombarduesit rusë fluturojnë afër Japonisë

Dy bombardues strategjikë rusë kanë fluturuar mbi Detin e Japonisë për më shumë se shtatë orë, tha Ministria ruse e Mbrojtjes më 21 mars, në ditën kur kryeministri japonez zhvillon vizitë në Ukrainë.

Avionët e llojit Tupolev Tu-95MS janë të aftë të bartin armë bërthamore dhe Moska vazhdimisht i përdor ata për të kryer fluturime në ujërat ndërkombëtare në Arktik, në Atlantikun e Veriut dhe në Paqësor për të treguar forcën e saj.

Megjithatë, koha kur bombarduesit fluturuan mbi Detin e Japonisë është pikërisht kur kryeministri i Japonisë, Fumio Kishida nis vizitën në Ukrainë, për t’i ofruar mbështetje dhe për të shprehur solidaritet me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky, shteti i të cilit po përballet me pushtimin rus.

Rusia tha se bombarduesit kryen “fluturime të planifikuara”. Ato, sipas Moskës shoqëruan disa avionë luftarakë. Bombarduesit nuk shkelën ligjet ndërkombëtare dhe fluturuan mbi ujërat neutrale, tha Ministria e Mbrojtjes së Rusisë.

Në shkurt, forcat e mbrojtjes ajrore të Amerikës së Veriut u dërguan për të penguar disa bombardues strategjikë rusë dhe avionët luftarakë, të cilët po fluturonin mbi hapësirën ajrore afër Alaskës.

Japonia, që ka mosmarrëveshje territoriale me Moskën lidhur me disa ishuj në veri të Paqësorit, është aleate kyçe në Azi e Shteteve të Bashkuara dhe është anëtare e Grupit të Shtatë demokracive të pasura.

Tokio i është bashkuar sanksioneve perëndimore të vendosura ndaj Rusisë, pasi ajo nisi pushtimin e paprovokuar të Ukrainës më 24 shkurt 2022./REL

 

10 Komente

 1. M
  Mos hedhin noj Bombe !

  E tmerreshme te ndodhe dicka e tille .Kujtimet e Bombes Atomike mbi Hiroshime e Nawasaky ne mbarimin e Luftes II Boterore s'eshte i larget . Epabesushme se cben Satani Politike me njerzit si tallet me jeten e Njerzinmit ! Urpoj qe te mos kemi nji lufte Atomike qe mesa duket Dikush po e nxit e kerkon .

  1. M
   Mos u tremb...

   Frikacak mos u tremb se Putinit te ha MUTIN..pastaj edhe po e hodhi ndokush nje Bombe su be nami... Do rilindim perseri keshtu na ka mesuar Profeti Spiun i PPSH Krimineli me i rrezikshem Saliu me Kompanie e tije... Ha nuk e shikon e dogji Shqiperine ane e mbare nga cepi ne cep ,vrau dhe akoma eshte gjalle dhe Ciceron cdo dite neper TV..

   1. k
    kujt i thu Mos u temb ... ti e ?

    uuuuhuuuhuh sa frike . nga Bombat Atumike kam frik una . Ku do futemi po plasi ? ca llafos ti ere . pse durohen kto gjera me loja lufte e ? berishes i ka qir mesen un se lilin s'ja qi as Xha Temja nashi .po saliu do bomben berthamore ne koke ,ndryshe gomori gerrmuq nuk ndalet mediebe tuj honger mut ! salehu eshte nji mutngrenes kembenguls eshte gen Kameli Shkretetire arabistani andej e ka origjinen shtembaluqi

   2. M
    Mos u tremb...

    Frikacak mos u tremb se Putinit te ha MUTIN..pastaj edhe po e hodhi ndokush nje Bombe su be nami... Do rilindim perseri keshtu na ka mesuar Profeti Spiun i PPSH Krimineli me i rrezikshem Saliu me Kompanie e tije... Ha nuk e shikon e dogji Shqiperine ane e mbare nga cepi ne cep ,vrau dhe akoma eshte gjalle dhe Ciceron cdo dite neper TV..

   3. N
    Niko Pe-pambuku

    Dy avione luftarak qe mbartin bombe atomike, i njejti numer aq sa perdori edhe Amerika kur hodhi 2 bomba atomike ne Japoni ne vitin 1945. Histori qe mund te perseritet, kete e ka treguar me qindra shembuj historia boterore.

    1. p
     proletari

     Si duket japonezi dhe gjermani nuk zun mend, kane filluar ta kruajn me qeramidhe.

     1. a
      anti25642654censurë

      po mor po,mo u mërzit se do shikosh dhe ti bythën e rrjepur!!je akoma i ri!! durim lali durim se në bythë do ta hash!!

      1. l
       largeqift se me kapen te dridhemet halla

       proletari , e krruajn me qeramidhe , por Ariu i prish gjithe Catin i bo mut

      2. s
       shkalaruesi

       Sa i sigurte eshte "antiuqinsume" ne bythe rrjepje , duket se e ka eksperience shume vjeçare te ngrenen ne bithe !!! Jep dhe keshilla te vlefshme nga vete eksperienca e te palluarit ne sume ....sa ja kane rrjepur e bere , sikur ja kane ndukur qente endacake te rrugeve te Tiranes !! I shkreti aq keq e ka sumen sa tani edhe pjerdh edhe dhjet nga goja .....vrime qe akoma eshte funksionale he per he se me vone ..........!!!!!

       1. a
        anti25642654censurë

        ça me bo lali!! duke parë ju të padurueshmit,nxjerr dhe unë mësime!!jo të gjithë janë budallenj si ju!!do më pëlqente të isha aq budalla sa ju,por çfar të bëj!nuk kam fat!!

       Lini një Përgjigje