"Nuk jemi idiotë!” Ministri i Jashtëm i Tajvanit kritikon përpjekjet e Kinës për paqe në Ukrainë

21 Mars 2023, 11:50Bota TEMA

"Nuk jemi idiotë!” Ministri i Jashtëm i Tajvanit kritikon

Ministri i Jashtëm i Tajvanit të martën kritikoi përpjekjet e Kinës për t’u hequr si një paqebërës në konfliktin e Ukrainës, ndërsa vetë Kina po “kërcënon me luftë” kundër ishullit të vetëqeverisur.

“Partia Komuniste e Kinës po kërcënon me luftë kundër ajvanit dhe të tjerëve, por dëshiron t’i propozojë një plan paqeje për Rusisë, e cila nisi luftën kundër Ukrainës,” tha Ministri i Jashtëm Joseph Ëu në llogarinë e Ministrisë së Jashtme Tajvaneze në Tëitter.

“Ne nuk jemi idiotë. Dëshironi paqe? Të dy autokratët duhet të ndalojnë menjëherë kërcënimet, agresionin dhe ekspansionizmin e tyre.”

Referenca e dukshme e Ëu për liderin kinez Xi Jinping dhe presidentin rus Vladimir Putin vjen ndërsa Xi bën një udhëtim tre-ditor në Moskë, i cili është cilësuar nga Pekini si “një udhëtim paqeje “.

Putin tha të hënën se Rusia është e gatshme të studiojë propozimin e Kinës për zgjidhjen e situatës në Ukrainë, por udhëheqësit perëndimorë kanë shprehur skepticizëm për rolin e Pekinit si ndërmjetësues i paqes.

4 Komente

 1. B
  Bobi

  Vlla...shiko mos bjer ne kurth si Zelua, se te piu e zeza...

  1. a
   anti25642654censurë

   po mor bob po!!duhet me e bo si e bo ti!!brekët poshtë dhe hap vrimën e bythës!përdhunuesi nuk duhet me u lodh!he ju shkërdhefsha robt!!

   1. Çentrale

    o Bobe, ty te paska kaluar plaka ndonje here andej nga Taiwani qe i thua ketij Vlla ?

   2. P
    Pirdhni se liroheni.

    Taivani nuk eshte anetare e OKB. Taivani eshte pjese e Kines, te tjerat jane llogje Kavaje, shume shpejt do ti bashkohet trungut nga u shkeput ne vitin 1949 ne menyre te njeaneshme e nbeshtetur nga Daj Sami.

    Lini një Përgjigje