Scholz: Konflikti në Ukrainë nuk do të përfundojë së shpejti

21 Mars 2023, 10:13Bota TEMA

Scholz: Konflikti në Ukrainë nuk do të përfundojë

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha se lufta e nisur nga Rusia kundër Ukrainës më 24 shkurt 2022 nuk do të përfundojë së shpejti.

“Duhet të përgatitemi për mundësinë që do të marrë shumë kohë”, theksoi Scholz gjatë një aktiviteti të organizuar nga gazeta Rheinische Post në Dyseldorf.

“Edhe pas përfundimit të luftës, gjithçka nuk do të kthehet në normalitet menjëherë. Por ne nuk duhet të ndalojmë përpjekjet tona për të garantuar se lufta do të përfundojë”, shtoi kancelari. Ai tha gjithashtu se nuk beson në idenë e rrëzimit të liderëve si presidenti rus Vladimir Putin me force.

Presidenti amerikan Joe Biden, tha Scholz e siguroi atë se ai nuk e kërkon një gjë të tillë. “Unë mbështes presidentin amerikan për këtë,” tha kancelari.

Nuk ekziston mundësia që Rusia të diktojë kushtet e paqes në vendin që ka pushtuar, shtoi Scholtz. “Ukraina duhet të jetë në gjendje të mbrojë integritetin dhe pavarësinë e saj.”

6 Komente

 1. s
  shori

  Ik more xhuxh veshllapush, travesti sperme hitleriane, qe mbytet Evropen ne gjak dhe tani vini e na shisni moral e poltike...!!! Me keta qeveritare majmune, Evropa me siguri matematike do haje koken e saj..., por fatkeqesisht do ta paguajne popujt e saj qe tani flene gjume...!!!

  1. a
   albi

   lufta do zgjase 10 vjet, se keshtu e ka planifikuar USA. Ne keto 10 vjet do futen edhe shtete te tjera ne lufte qe te shkaterrohen ekonomikisht dhe ne fund do ndertohet cdo gje nga e para. Si ka then Joe Biden: Build back better! Ta prishim gjithe ca kemi dhe ta rindertojme prape me mire , se keshtu sic e kemi sistemin nuk eshte interesant fare.

   1. P
    Po na detyroni te bejme avakatin e djallit.

    Diplomacia perendimore po behet e pabesueshme. Ne vitin 2016 forcat proruse rrethuan nje force prej 16000 ushtaresh te ushtrise Ukrainase. Kancelarja e atehershme Merkel fluturoj ne Moske the u takua me Putinin, ku u ra ne dokortesi qe te hiqej rrethimi i ushtareve dhe te arrihej ne nje mareveshje armepushimi. Marveshja qe u be u quajt marveshja e Minskut. Marveshja u firmos nga Gjermania dhe Franca, Ukraina. Ne te vertete kjo marveshje ishte Poshteruse per Ukrainen por ato e firmosen. Para fillimit te luftes Rusia i kerkonten vendeve perendimore zbatimin e marveshjes por sic duket vendet perendimore e kishin bere mareveshjen vetem per te blere kohe deri sa te stervisnin dhe armatosnin Ukrainen. ( pranuar nga Merkel dhe Poroshenko) Rusia e kuptoj kete pak me vonese dhe pjesa tjeter eshte histori.

    1. L
     Loku

     Bamir Topi i Gjermanis,as mish as peshk.

     1. Z
      Zhvejku

      Nga njerzit normal dihet se perendimi ja ka patur me hile rusis ndaj rusia sot ka te drejen e zotit te mbroje kombin e vet ne ukrain, se ç'fare llomotisin ca debila nga perendimi dhe super debilat shqipofoles eshte poshtersi, se kishim kosoven ne kushtet e donbasit. Kesaj i thone bej si them une e mos bej si bej une.

      1. a
       anti25642654censurë

       diarreja putiniste përfundon me personazhin komik të hashekut o duhe me ju shkërdhy motrat dhe të tjerëve që i pasojnë??normalisht nuk janë më shumë se kaq më thotë cari!!jau ka marrë dorën!!e kupton se kush është motërqir fallco!!

       Lini një Përgjigje