Putin shtron tapetin e kuq për Xi, çfarë mund të diskutohet ditën e dytë të takimit

21 Mars 2023, 16:17Bota TEMA

Putin shtron tapetin e kuq për Xi, çfarë mund të

Në ditën e dytë të vizitës e dytë në Moskë, presidenti kinez u takua edhe me kryeministrin rus Mikhail Mishustin.

Ndërsa në Kremlin, ai u prit me një tapet të kuq nga homologu Vladimir Putin. Sot zhvillohet raundi i dytë i bisedimeve mes dy liderëve ku në fokus është plani kinez që synon të vendos paqen më Ukrainën. Shtëpia e Bardhë i ka bërë thirrje presidentit kinez që t’i kërkojë Putin të largojë trupat ushtarake nga Ukraina.


Në përfundim të takimit do të ketë edhe një deklaratë për mediat e cila do të zbardh se cfarë diskutuan konkretisht dy presidentët, ku pervec Ukraines pjese e bisedes jane edhe raportet ekonomike.

BBC ka publikuar dhe një disa nga çështjet kryesore që mund të bisedojnë dy presidentët.

Ukraina: Pushtimi i Rusisë dhe propozimi 12-pikësh i paqes i Kinës për t’i dhënë fund luftimeve, të cilat zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha më herët se ishte diskutuar tashmë nga udhëheqësit ditën e djeshme, megjithëse nuk dha detaje.

Lidhjet ekonomike: Rusia është një burim nafte për ekonominë e madhe të Pekinit dhe shihet si një partner për t’i bërë ballë SHBA-së. Xi ka premtuar tashmë se Kina ka në plan të “vazhdojë t’i japë përparësi partneritetit strategjik” me Moskën

Tregtia: Mbështetja e Kinës për Rusinë aktualisht bazohet në teknologjinë dhe tregtinë – frika në Kiev është se kjo mund të kthehet në ushtri, duke përfshirë potencialisht predhat e artilerisë. Qeveritë perëndimore e kanë paralajmëruar vazhdimisht Kinën që të mos furnizojë Rusinë me armë.

6 Komente

 1. a
  anti25642654censurë

  ça flisni ju"shtroi tapetin e kuq",ai ka zbathur brekët gjat gjithë natës,e ju më flisni për tapet!!ky është bërë tapeti i Xi-së!!ky nuk po lë "car pa thithur" vetëm e vetëm të mos përfundojë si cari i fundit(jo kari,por car nikolla i II)!!

  1. z
   zhelenska kurva

   ke inat ti pederi bidenit, shiko pampersat e gjyshit se mos jan mbushur me mut

   1. T
    Te fala zelinski

    Censumqiri! Mos u beje xheloz se kina dhe rusia kane kara me bollek per ty dhe per tere homot e perendimit, te mbani nga dy ne goje e dy ne bythe, nje te verdhe e nje te bardhe.

    1. A
     Artan

     Duhet ta dish mire ti kete pune,se duket qe je pjelle e karave te muzhikeve dhe qinezeve

     1. C
      Ceno miku jot

      Ore Artan o katran! Mos te ngelet ateri ka edhe per ty, si pjelle "arjane" qe je!!

   2. P
    Pse prap do takohen kta !

    Nuk i doli nji Takim ! Cfar t'ken ndermende te bejn Te Fortete .Apo bejn sikur ,ido fusin fitilin ne by---satanit !

    Lini një Përgjigje