NATO: Rusia i ka kërkuar Kinës armë vdekjeprurëse

21 Mars 2023, 15:24Bota TEMA

NATO: Rusia i ka kërkuar Kinës armë vdekjeprurëse

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s ka zbuluar se aleanca beson se Moska i ka kërkuar Pekinit armë vdekjeprurëse për t’i përdorur në luftën kundër Ukrainës.

Jens Stoltenberg paralajmëroi Kinën kundër furnizimit me armë vdekjeprurëse për Rusinë, ndërsa Xi Xinping dhe Vladimir Putin janë takuar në Moskë për bisedime.

“Ne nuk kemi parë asnjë provë që Kina po i dërgon Rusisë armë vdekjeprurëse, por kemi parë disa shenja se kjo ka qenë një kërkesë nga Rusia dhe se kjo është një çështje që konsiderohet në Pekin nga autoritetet kineze”, tha Stoltenberg.

“Kina nuk duhet të dërgojë armë vdekjeprurëse për Rusinë, pasi kjo nënkupton se po mbështet një luftë të paligjshme.”

8 Komente

 1. P
  Pirdhni se liroheni.

  Kujdes nga gay Stoltenber, armet vdekjeprusre nuk e dime qe ka arme per ringjallje, te drejten e perdorimit e ka vetem Amerika dhe vasalet e saj kur i urdheron ajo.

  1. a
   anti25642654censurë

   jo mër jo!!se rusët e filluan nuk e filloi pidhi i satëme,o ti me mendime muti!!problemi është se po e furnizoi kina!?ja mbyllin saraçineskën dhe pastaj le të shesë në atë pjesën e botës që është 70 % e njerzimit,pra shumicë!!bile dhe të marrë teknollogji një lesoto!!

  2. L
   Lani

   Nuk ka armë që s’janë vdekjeprurëse o gazetar. Armët pë të vrarë janë.

   1. Z
    Zhvejku

    Per zotrin e natos, ka dhe arme qefeberse, tani per tani ato nuk i dispunon Kina dhe Rusia, ne perdorim i ka vetem aleanca e natos.

    1. a
     anti25642654censurë

     o karikaturë,pyet gazekarucët e mros dhe jo "zotrin e natos"! "zotria i nato-s" ka thënë"NATO's Stoltenberg warns China against delivering arms to Russia By REUTERS Published: MARCH 21, 2023 15:43 " ai e di se çfar flet,këta idiotët nuk dinë se çfarë shkruajnë!!

    2. P
     Pse deri tani c'ishte ajo ? Loja Lufte !

     c'jan kto skandale mer yahoo o kaptinShashka !

     1. C
      Coli

      e paska marre me llastiqe deri tani...

      1. X
       XXXL

       Degjoni kete gay "anti......." ,se nuk ha mut kot ai.

       Lini një Përgjigje