Pse Ukrainës i duhen avionët luftarakë amerikanë F-16

8 Shkurt 2023, 12:34Bota TEMA

Pse Ukrainës i duhen avionët luftarakë amerikanë F-16

Debati mbi dërgesat e armëve në Ukrainë është tashmë ciklik, tamam si një telenovelë apo si migrimet e shpendëve. Kievi po bën thirrje për një sistem të ri armësh, vendimtare për t’iu përgjigjur si duhet një ndryshimi të strategjisë së ushtrisë ruse.

Ndërkohë, vendet evropiane (me Gjermaninë dhe Italinë në krye) janë skeptike. Tensioni midis Ukrainës dhe Evropës po ndihet edhe në Uashington, duke i vënë jo pak në vështirësi qeveritë e Kontinentit të Vjetër.

Kryeqytetet e vendeve perëndimore bien dakord për dërgimin e tankeve të reja apo sistemeve kundërajrore dhe raketave me rreze të gjatë.

Por tani është radha e avionëve luftarakë. Kërkesa për dërgimin e avionëve luftarakë F-16 të prodhimit amerikan, erdhi nga zëvendësministri ukrainas i Mbrojtjes Andrei MelnIk pak minuta pas njoftimit mbi dërgimin e tankeve gjermane “Leopard 2”. Por çështja e avionëve duket se është bërë “fruti i ri i ndaluar” në marrëdhëniet midis Ukrainës dhe mbështetësve të saj perëndimorë.

Në fakt, në të dyja anët e Atlantikut ka shumë konfuzion. Nën presionin e madh të opozitës, kancelari Olaf Sholc ka deklaruar se është kundër dërgimit të avionëve dhe sipas burimevetë cilave i referohet “Financial Times”, mbështetësit e Ukrainës në Pentagon janë ende të angazhuar për të bindur krerët e Departamentit të Mbrojtjes.

Thënë kjo, dialektika e ekzagjeruar që shoqëroi vendimin e mëparshëm mbi dërgimin e tankeve, duket se ka bindur shumë zyrtarë dhe analistë që ta trajtojnë më me maturi këtë çështje. Presidenti francez Emanuel Makron dhe kryeministri holandez Mark Rute janë treguar të hapur ndaj diskutimit të kësaj mundësie.

Ndërsa kompania amerikane “Lockheed Martin”, ka thënë se është e gatshme ta furnizojë Ukrainën në rast nevoje (prodhuesit e “Leopard 2” kanë qenë shumë më të paqartë në lidhje me aftësinë e tyre për të prodhuar mjaftueshëm tanke, duke sugjeruar gjithsesi dëshirën për të përmbushur kërkesat politike të Berlinit).

Debati mbi avionët F-16 është më pak histerik se ai për tanket, kjo edhe për shkak të kompleksitetit objektiv teknik dhe doktrinar që mbart kjo çështje. Avioni luftarak F-16 ka shumë role.

Ai është prodhuar që në vitet 1970 dhe është përmirësuar shumë herë. Përkufizohet si “me shumë role”, edhe pse ka lindur si një avion i epërsisë ajrore - pra i projektuar për të rrëzuar aeroplanët e armikut - është i aftë të kryejë lloje të ndryshme misionesh, përfshirë sulmet kundër objektivave tokësorë.

Ai përdoret aktualisht nga 30 vende të botës, nga të cilat 8 janë shtete evropiane anëtare të NATO-s, duke lejuar kësisoj një mbështetje të gjerë dhe një shpërndarje të drejtë të kostove midis aleatëve, siç ishte rasti me tanket “Leopard 2”. Por trajnimi i ukrainasve për të drejtuar një avion F-16 është shumë më tepër i vështirë se ai për artilerinë ose tanket, dhe do të duheshin të paktën 6 muaj.

Krahasuar me sistemet tokësore relativisht të thjeshta, integrimi i forcave moderne luftarake ajrore kërkon një përpjekje të madhe përsa i përket organizimit. Pastaj është edhe problemi i kostove. Një avion F-16 kushton nga 12-64 milionë dollarë në varësi të modelit. Për më tepër, të gjitha variantet më të vjetra kanë një kohëzgjatje më të ulët për sa i përket orëve të fluturimit sesa homologët e tyre më të rinj.

Në planin afatmesëm dhe atë afatgjatë, Rusia duket të jetë favoritja në luftën ajrore. Mungesa e epërsisë ajrore nuk do të thotë se këtë vit nuk ka pasur luftime në ajër, përkundrazi. Su-35 dhe Mig-31 ruse kanë një rreze më të madhe se avionët ukrainas, të cilët janë në disavantazh të dukshëm në luftimin e drejtpërdrejtë.

Edhe pse me vështirësi, rusët kanë ende mundësi të zëvendësojnë avionët e rrëzuara dhe të riparojnë ata që janë dëmtuar. Ndërsa në mungesë të prodhimit vendas të avionëve dhe pjesëve rezervë, Kievi nuk mund t'i zëvendësojë ato. Mbi të gjitha, ukrainasit nuk kanë luksin të humbasin shumë pilotë.

Nëse Ukraina nuk do të jetë në gjendje të zëvendësojë avionët e saj, dhe të përmirësojë shanset e pilotëve të saj për të mbijetuar në luftime, Rusia do të ketë me siguri më shumë hapësirë veprimi për të zbutur efektet e dështimit të deritanishëm të luftës së saj.

Ndërsa nuk janë aktualisht në gjendje të imponojnë një dominim total të ajrit, rusët ka të ngjarë të përpiqen të fitojnë kontrollin e qiejve në një pjesë të vogël të sektorëve, duke i hapur rrugën ofensivave tokësore dhe gjuetisë së sistemeve ukrainase të artilerisë. Kjo është arsyeja pse debati mbi avionët F-16 ka nisur pikërisht tani.

Sepse në pranverë dhe verë, që të dyja palët do të përpiqen të nisin ofensivën e tyre. Në këtë moment, një nga prioritetet do të jetë garantimi i epërsisë ajrore vendase dhe hartimi i taktikave për të kapërcyer ngërçin e luftës pozicionale, të imponuar nga duelet e artilerisë të muajve të fundit.

Avionët ka të ngjarë të luajnë një rol qendror në këtë përpjekje përparimtare. Është e vështirë të thuhet nëse vendimmarrësit perëndimorë do të “heshtin” në lidhje me këtë çështje, siç bënë për çështjen e tankeve. Kundërshtimet e ngritura nga ata që kanë dyshime për furnizimin me avionë, qofshin F-16 apo Saab Gripens, janë që të gjitha legjitime. Në çdo rast, çështja e avionëve luftarakë do të vazhdojë të na shoqërojë nëse konflikti do të vazhdojë gjatë gjithë këtij viti.

8 Komente

 1. a
  anti25642654censurë

  dhe gomerët e temës aeropalnin gjuajtës bombardues F-16 e pasqyrojnë me foton e një bombarduesi strategjik bërthamor B-52?? ukraina ka humbur gati 1/3 e aeroplanëve të saj,rreth 50 copë,dhe duke qënë se të tërë i ka më të vjetër se rusët nuk mund të bëjë ndonjë gjë të madhe!! dhënja e F-16(deri tashti janë prodhuar dhe pothuajse funksionojnë mbi 4 mijë copë)do ta bënte ukrainën të aftë për të mos i lejuar rusët,pavarsisht se të trëmbur,të livadhisin si të duan në hapsirën ajrore të ukrainës dhe sidomos në zonat e frontit!! ndryshe nga si është vepruar me tanket,me aeroplanët ka ndryshuar taktika!!pilotët do të fillojnë e të stërviten që tashti,që kur të vijë koha për arritjen e marrveshjes për dhënjen e tyre ata të jenë gati!! sidoqoftë taktiaka e "Verdun-it"gjat L1B,do të ishte më e mira për ukrainën!!një luftim në mbrojtje për ta konsumuar fuqinë ushtarake ruse dhe financat e saj!!të paktën deri nga vera,dhe në atë kohë një sulm që do ta çonte putanën në pidhin e nonave të Loku me shokë!!

  1. L
   Loku

   O zarbe,mos haro se dhe ty do te vij dita shume shpejt.

   1. a
    anti25642654censurë

    po ta kisha harru!?nuk do të të kisha ndihmuar aq shumë me pare,duke qirë nënën tate!e di që do më vijë dita prandaj du me i gjet fundin vrimës së saj!! bëji të fala!! mo u mërzit o malok,se bëj shaka,nuk ka për të ndodhur ajo që kam përshkruar më sipër!!rusët do tia qijnë robt putanës më keq se car Nikolaj Aleksandrovič Romanovit!!

  2. T
   T

   KY neo komunisti I Ukraine's,do te fusi lufte direkte usa -rusi. Nderkohe qe po KY komunist Ka biliona dollar ne bankat angleze. Vec ndonje.idjot mendon qe amerika e fiton nje.lufte te tille,Ku po hodhen raketat kunder njeri tjetrit,komplet njerezimi shuhet. Dakord.qe.do.mbijetoj KY miu,ukrainas se do fshihet ne bunker amerikan,do mbijetoj miu rusi,po ashtu ai kinez dhe plaku derdimen biden me komunistet Obama,klinton e Sorros me gate. Nderkoh qe ju beni tifozllik vazhdoni se ketyre sju rruhet hic per ju

   1. a
    anti25642654censurë

    po moj bythë po,ky e ka fajin jo ai që po i bie në qafë!!sa e fortë është kjo botë,e mbushur me idiotë??

   2. L
    Lipton Ice Tea

    Pse i duhen F16 dhe ne foto nxjerr B52.... Po bej pak hulumtim o z. gazetar.

    1. P
     Piloti

     Injorant ! Avioni në foto është bombarduesi strategjik B-52. Nuk është F-16. Dhe ky nuk është avioni më modern amerikan................................... . Ky është ekuivalent me Mig 25 rus, të cilin Ukraina e ka.......................................... Avioni më i sofistikuar amerikan ësht F-35, ekuivalent me Su- 35 rus. Rusia ka shkuar tek Su-51......

     1. a
      anti25642654censurë

      Piloti je me të vërtetë i tillë apo pseudonimi?? kur thua "ekuivalent" ke parasysh të barazvlefshëm apo thjeshtë kanë të njëjtën "datëlindje"??rusët kanë pasur përparsi vetën në vitet '60 me MIGët e parë,15,më pas kanë mbetur pas!!F-16 ka hyrë në funksion në '76 dhe është modernizuar më vonë gjatë gjithë kohës!në një kohë që migët 25 nuk përdoren as për të fshirë menderen,F-16 është një aereoplan që kërkohet akoma sot!!nëse ke parasysh turqinë para 8 muajsh!!ajo pranoi,si fillim,kompromisin për të votuar pro suedisë e finlandës,dhe të merrte aereoplanë të tillë,F16!! rusia mund të shkojë dhe tek Lesh-437,por prapë nuk i afrohet as këtij "MIG-25"amerikan!! Piloti,nuk vlersohet teknika me "mua ma ka qefi dhe shkruaj çtë dua",ose e thënë shqiptarçe me pordhë!!ti qënke i dashuruar pas bythës së putanës,ose të ka mbetur dashuria e parë për "baba stalinin"!gjithë aereoplanët mbi F-16 kanë një epërsi shumë të madhe ndaj atyre rus,mig a su qofshin!! përveç atij aereoplani të rrëzuar nga turqit në kufirin turko sirian, përplasja mes migëve dhe aereoplanëve amerikanë është 120 me 0!!kuptohet që të tërë kanë qënë përdorur nga pilotë jo rusë,irakenë a kush leshin e di!!sidoqoftë prapë këta SU,po shkatërrohen nga migët 29 të ukrainës!!deri dje,para 24 shkurtit 2022,dhe amerikanët e tërë bota mendonte si ti!!por pasi e panë se tërë fuqia ruse ishte vetëm tek tretja e fuqishme e fasuleve,nuk i më barazvlerson prodhimet ruse me ato perëndimore!!duket që kanë një nivel tmerrësisht më të ulët!!

     Lini një Përgjigje