Rusia zëvendëson Coca-Cola, Fanta dhe Sprite: ç’do të pinë rusët tani?

12 Gusht 2022, 22:00Bota TEMA

Rusia zëvendëson Coca-Cola, Fanta dhe Sprite: ç’do

Një linjë e re pijesh joalkoolike është nisur nga një kompani ruse e pijeve për të zëvendësuar markat kryesore që u larguan nga tregu rus pas pushtimit të Ukrainës.

Sipas faqes së internetit MoscowTimes në vend të Coca-Cola, Fanta dhe Sprite, rusët tani do të mund të zgjedhin midis CoolCola, Fancy dhe Street, siç njoftoi kompania ruse e pijeve, Ochakovo.

Tre markat globale të pijeve joalkoolike kanë munguar kryesisht në raftet ruse që kur Coca-Cola pezulloi operacionet në Rusi në mars. Ndërsa produktet e Coca-Cola janë ende në dyqane, çmimet janë rritur rreth 200% që nga pezullimi.

CoolCola ka “shijen ikonike të Cola-s”, shkroi Ochakovo në internet. Ndërkohë, shishet Fancy dhe limon-lime Street të markës me shije portokalli imitojnë skemat e ngjyrave të Fanta dhe Sprite.

E themeluar në Bashkimin Sovjetik në vitin 1978, Ochakovo prodhon kryesisht pije tradicionale ruse si kvass me bazë drithi të fermentuar dhe pijen e mjaltit me pak alkool mentobukha.

Kompania nuk është e vetmja kompani që përpiqet të përfitojë nga dalja e Coca-Cola nga tregu rus.

Në prill, një kompani pijesh me bazë në Lindjen e Largët të Rusisë, Slavda Group, lançoi Grink Cola në një përpjekje për të rrëmbyer zemrat e adhuruesve të pijeve joalkoolike ruse. Ndërkohë, në maj, në rajonin verior të Komit, uzina Syktyvkarpivo lançoi markën e saj të pijeve joalkoolike, Komi Cola.

Megjithatë, të dyja alternativat morën një përgjigje të përzier, me klientët që ankoheshin se asnjëra pije nuk ishte “e ëmbël dhe e gazuar”…

Coca-Cola HBC ka qenë aktive në Rusi që nga viti 1994 dhe fillimisht ka marrë pjesë në një skemë sipërmarrjeje të përbashkët me Coc-Cola Company, Coca-Cola Molino Beverages Ltd. Në vitin 2001 Coca-Cola HBC bleu nga Coca-Cola Company të gjitha aktivitetet në Rusi, pra fabrikat dhe të drejtat e shisheve, ndërsa në vitin 2005 bleu edhe kompaninë e lëngjeve Multon. Sot grupi Coca-Cola HBC ka 10 fabrika me 60 linja prodhimi në Rusi. Grupi punëson rreth 7,000 njerëz në Rusi dhe ka një flotë prej 3,554 kamionësh. 

Lini një Përgjigje