Scholz: Duhet të përgatitemi për përshkallëzimin e luftës në Ukrainë

22 Nëntor 2022, 14:46Bota TEMA

Scholz: Duhet të përgatitemi për përshkallëzimin e

Gjermania duhet të jetë gati që kriza në Ukrainë të përshkallëzohet, ka thënë kancelari Olaf Scholz.

Duke folur në një konferencë në Berlin, e cila u organizua nga gazeta Sueddeutsche Zeitung, Scholz tha: "Në funksion të zhvillimit të luftës dhe dështimeve të dukshme dhe në rritje të Rusisë, ne duhet të jemi gati për një përshkallëzim".
Ai gjithashtu shtoi se kjo mund të përfshijë shkatërrimin e infrastrukturës.

Scholz tha gjithashtu se udhëtimi i tij i fundit në Kinë ia vlente pasi i lejoi të dy vendet të ndajnë qëndrimin e tyre të përbashkët kundër përdorimit të armëve bërthamore.

Disa ditë më parë, presidenti Volodymyr Zelensky u bëri thirrje ukrainasve që të kursejnë energjinë mes sulmeve të pamëshirshme ruse që kanë përgjysmuar kapacitetin e energjisë së vendit.

Autoritetet thanë se miliona ukrainas, përfshirë në kryeqytetin Kiev, mund të përballen me ndërprerje të energjisë të paktën deri në fund të marsit për shkak të sulmeve me raketa.

Synimi i Rusisë ndaj objekteve energjetike të Ukrainës pason një seri pengesash në fushën e betejës që kanë përfshirë tërheqjen nga qyteti jugor Kherson.

3 Komente

 1. T
  T

  Dmth Sorros,schwabb , Obama e klinton te kane dhene urdher per vazhdinin e konflikti. Po e coni europen ne rrenim Juno wokistat e mutit. Rusise skeni ci Beni,por po I Beni gropen Europe's,nderkoh qe amerika.po te shet gazin e vet me.cmim te larte. Kush perfiton, amerikanet? Kush humb?...ju delet marksiste te Europe's Do ju vene hurin.njerezit shume shpejt,e cdo gje qe beni do deshtoj.

  1. K
   Kastrioti

   Je personifikimi i injorantit ......o injorant i diplomuar , gazi i lengshem qe vjen nga Shtetet e Bashkuara , nuk eshte fizik ,sic vjen ne gjendje te lire nga natyra , dhe nga Rusia , por eshte gaz i perpunuar , i sjell ne gjendje te lengshem , ka te njejtat veti thjesht eshte gaz i kthyer ne leng per arsye depozitimi ....eshte llogjike te jete me i shtrenjte ...eshte i shtrenjte , ama eshte e keqia me minimale e mundur , eshte llogjike qe nuk te intereson , vec kushtet dhe situata jane emergjente ....ti si shkencetar imadh qe na del si thua ??? Me mireme gaz te lengshem ??? Apo me kercenime te Putinit se : do ta mbyll rubineten sot e do ta mbyll neser ....se ka 15 vjet qe ate thote , po ti e une si shqiptar nuk kemi dhe shum nevoj per gazin rus ...kurse shtete te tjera kane ngritur ne kembe gjithe potencialin e tyre te industrise se rende pikerisht nga konsumimi i tij .....nuk eshte e veshtire , vere pak trurin te punoj , apo te ka zeme kallo ???

  2. s
   sabrima_ehhhh

   Ja politikanet. Gjithmone bejne luftra dhe cojne femijet e te tjerve ne to. Plehra nuk ka se si te pergatise popullin per ndalim lufte. Nuk i intereson. Plehre e ndyre

   Lini një Përgjigje