Shqiptarja i preu fytin me thikë, babai i vogëlushes 7-vjeçare: Nëse autoritetet do të kishte bërë punën, vrasësja s’do ishte në Angli

23 Maj 2023, 14:40Bota TEMA

Shqiptarja i preu fytin me thikë, babai i vogëlushes 7-vjeçare:

33-vjeçarja Eltiona Skana u ngrit nga një stol dhe sulmoi rastësisht Emily Jones me një thikë teksa ajo kalonte me një skuter.

Ajo u dëgjua të thërriste: “Mami! Mami!” ndërsa pa nënën e saj, avokaten Sarah Barnes duke vrapuar rreth Queen’s Park, Bolton në vitin 2020, vetëm disa minuta para vdekjes.

Sipas BBC, Skana shkoi në Mbretërinë e Bashkuar në pjesën e pasme të një kamioni në vitin 2014 dhe iu dha azil, pavarësisht se Zyrës së Brendshme iu tha se ajo pranoi se kishte gënjyer se ishte viktimë e shfrytëzimit seksual në aplikimin e saj për të rritur shanset e saj për të qëndruar në Britani.

Skana tha se ndërsa familja jetonte në Shqipëri, Eltiona ishte ‘detyruar’ të martohej me një burrë nga babai i saj. Dr. Raj Dangi, psikiatri përgjegjës për trajtimin e Skanas në atë kohë, tha se sulmi i saj nuk mund të parashikohej.

Mjeku gjyqësor Brennand tha se kishte shumë pak prova për të pranuar se Skana ishte detyruar të martohej.

Duke folur për ITV Neës, Mark Jones, babai i Emilyt tha: I gjithë profesioni i psikiatrisë duhet të vihet në qendër të vëmendjes në një moment. Unë mendoj se është një shqetësim i vërtetë, është thjesht tronditës.

“Pjesa më shqetësuese e gjithçkaje është të dëgjosh këta të ashtuquajtur ekspertë. Këto gjëra ende po ndodhin, kështu që ne thjesht do të përpiqemi të bëjmë më të mirën në mënyrë që vdekja e Emily të mos shkojë kot kështu që ne thjesht do të vazhdojmë të largohemi”, shtoi ai.

Sefton Kwasnik, avokati i Jones shtoi: Ne thjesht do të përpiqemi të promovojmë ndërgjegjësimin për shëndetin mendor dhe rreziqet e rikthimit dhe mos monitorimin e shëndetit mendor.

Duke folur pas përfundimit të hetimit tetë-ditor në gjykatën e Boltonit, Kwasnik tha: Marku tha, përpara fillimit të hetimit, përpara se të dëgjonte provat, përpara se të kishte parë një deklaratë nga Zyra e Brendshme në deklaratën e vet tha se nëse Home Office do ta kishte bërë punën e tyre siç duhet, Skana nuk do të kishte qenë këtu në radhë të parë.

“Ajo u tha dy herë mjekëve se gënjeu në kërkesën e saj për azil, dy herë u tha mjekëve dhe policisë se donte të shkonte në shtëpi, në vitet 2015 dhe 2017. Dhe Home Office nuk ofroi asnjë shpjegim se pse ata injoruan ato të dhëna të rëndësishme në prezantimin e saj. Dhe tani dëgjojmë se Home Office po paguan të dënuarit shqiptarë që të shkojnë në shtëpi. Nuk ka ndodhur këtu.”

“Ne thjesht do të përpiqemi të bëjmë më të mirën për të bërë një ndryshim. Ne thjesht do të përpiqemi të bëjmë më të mirën në mënyrë që vdekja e Emily të mos shkojë kot”, tha Jones.

Në seancën e hetimit u tha se Skana, e cila vuante prej vitesh nga probleme të shëndetit mendor, kishte ndaluar qëllimisht marrjen e ilaçeve të saj antipsikotike dhe e kishte fshehur këtë nga punonjësit e kujdesit të shëndetit mendor. Skana u dënua me burgim të përjetshëm në dhjetor të vitit 2020 për vrasjen.

Ajo pranoi vrasjen nga pakujdesia me arsyetimin e uljes së përgjegjësisë, por u gjykua për vrasje. Gjyqi dështoi dhe prokuroria nuk ofroi prova të mëtejshme pasi dëgjoi nga psikiatri që trajtonte Skanën në spitalin Rampton, ku ajo po mbahet në bazë të Aktit të Shëndetit Mendor.

Greater Manchester Mental Health NHS Foundation Trust, përgjegjës për kujdesin e Skanas, ka thënë se një rishikim zbuloi se vrasja e Emily nuk mund të ishte parashikuar.

2 Komente

 1. q
  qytetari

  Artikull idiot i shkruajtur nga nje analfabet qe njeh pak anglishten. Nuk kuptohet cfar ka ndodhur kush ka vdekur dhe c'lidhje ka subjekti me nje foto te nje femije

  1. N
   Nje emigrant

   Vazhdoni te botoni shkrime negative kunder emigranteve sikur te mos mjaftonte kryqi ne shpine qe na kane vene te huajt dhe kete e beni per disa klikime te qelbura. Po per shumicen e shqipetareve te ndershem e te suksesshem, pse nuk shkruani ?

   Lini një Përgjigje