Si e fali Abraham Linkolni stër-stërgjyshin e Biden

4 Mars 2024, 11:53Bota TEMA
Si e fali Abraham Linkolni stër-stërgjyshin e Biden

Nga David J. Gerleeman

Çdo president i ri zgjedh dekor të personalizuar të Zyrës Ovale për t’iu përshtatur shijeve të tij dhe për t’u bërë homazhe paraardhësve të admiruar.

Zyra Ovale e Presidentit Biden krenohet me një portret dhe një bust të ish-presidentit amerikan Abraham Lincoln. Por lidhja e familjes së tij me presidentin e 16-të shtrihet shumë përtej zbukurimeve të vendit të punës.

Ajo daton me një përleshje natën vonë gjatë Luftës Civile.

Në mbrëmjen e 21 marsit 1864, qetësia e një cepi të vogël të kampit dimëror të Ushtrisë së Potomac përgjatë lumit Rappahannock pranë Beverly Ford, u trazua kur shpërtheu një përleshje në një nga tendat e rrëmujshme midis punonjësve civilë të Ushtrisë së Unionit, Moses J. Robinette dhe John J. Alexander.

Përleshja e la Alexander të plagosur me një plagë thike dhe Robinette u akuzua për tentativë vrasjeje dhe u burgos në një ishull të largët pranë Floridës. Lufta do shkaktonte gjithashtu një kryqëzim të papritur në historitë e dy presidentëve amerikanë, Lincoln dhe Biden, një histori që ka pritur 160 vjet për t’u treguar.

Robinette, i cili u fal nga Lincoln, ishte stër-stërgjyshi i Biden-it.

Linja stërgjyshore e Joseph Robinette Biden është krijuar prej kohësh dhe e liston Moses J. Robinette midis paraardhësve të tij nga babai me origjinë nga Maryland-i perëndimor, por shumë pak është shkruar ndonjëherë për këtë njeri.

Të dhënat e gjykatës ushtarake të Robinette, të zbuluara në Arkivin Kombëtar në Uashington, tregojnë se si historia e presidentit të tanishëm është e ndërthurur me atë të njeriut që ishte president në kryqëzimin më të rrezikshëm në historinë e SHBA-së.

Në 1861, Robinette ishte 42 vjeç, i martuar dhe drejtonte një hotel pranë kryqëzimit hekurudhor Baltimore dhe Ohio në Grafton. Ndjenjat e bashkimit u përhapën në qarqet malore perëndimore të Virxhinias, të cilat shpejt u ndërprenë për të formuar shtetin e ri të Virxhinias Perëndimore.

Ndërsa kombi u afrua drejt konfliktit të armatosur atë pranverë, pakënaqësitë e ndezura kundër elitës skllavopronare politikisht dominuese të Virxhinias u ndezën në kundërshtim të hapur pasi delegatët veriperëndimorë u përpoqën të bllokonin lëvizjen e shkëputjes dhe u përjashtuan nga Konventa e Virxhinias.

Virxhinia Perëndimore u bë një fushë beteje e hershme pasi të dyja palët luftuan për të kontrolluar hekurudhën. Trupat e Unionit pushtuan Grafton në mesin e qershorit 1861 dhe i dëbuan forcat e Konfederatës nga rajoni brenda gjashtë muajve.

Familja Robinette pati shumë probleme në vitet e para të luftës: gruaja e Moses, Xhejn, vdiq dhe hoteli i tij u shkatërrua, gjoja nga ushtarët e Unionit. Duke kërkuar siguri për fëmijët e tij më të vegjël të mbijetuar, Robinette duket se u largua nga Virxhinia dhe u kthye në familjen e tij të zgjeruar në kontenë Allegany.

Robinette u punësua si kirurg veterinar civil nga Departamenti i Quartermasterit të Ushtrisë Amerikane në fund të vitit 1862 ose në fillim të 1863. Ai u caktua në artilerinë rezervë të Ushtrisë së Potomac dhe u ngarkua me mbajtjen e shëndetshme të kuajve dhe mushkave që tërhiqnin vagonët e municionit.

Kualifikimet e tij për këtë pozicion, si dikush pa trajnim formal mjekësor, ishin të padeklaruara, por një emërim i tillë nuk ishte i pazakontë në ushtritë e Luftës Civile. Pak kolegje veterinare ekzistonin jashtë Evropës në shekullin e 19-të dhe Kongresi kundërshtoi të autorizonte krijimin e një trupi zyrtar veterinar të ushtrisë deri në Luftën e Parë Botërore.

Atë mbrëmje marsi afër Beverly Fordit, Alexander, mjeshtër i vagonëve të brigadës, dëgjoi Robinette-n duke i thënë diçka për të kuzhinieres femër dhe nxitoi rrëmujshëm në kasolle për të kërkuar një shpjegim.

Tensionet u ndezën, shumë fyerje u thanë dhe Robinette nxori thikën e xhepit. Një përleshje e shkurtër e la Alexander të plagosur nga disa prerje përpara se rojet e kampit të mbërrinin për të arrestuar Robinette.

Kaloi gati një muaj përpara se të fillonte gjyqi ushtarak i Robinette. Akuzat specifikonin se ai ishte dehur dhe kishte nxitur e nisur “një grindje të rrezikshme”, duke shkelur rendin dhe disiplinën ushtarake. Për shkak se ishte përfshirë një thikë, sulmi me “tentativë vrasjeje” ishte përfshirë mes akuzave.

Dëshmitarët e përshkruan Robinette si “plot jetë, argëtues gjithmonë të gjallë dhe shakator”, dhe dëshmitë ndryshonin nëse njëri prej tyre kishte konsumuar alkool përpara se të shpërthente sherri.

Sipas procesverbalit të gjyqit, Robinette deklaroi në mbyllje “se çdo gjë që kam bërë është bërë në vetëmbrojtje, se nuk kam pasur asnjë keqdashje ndaj Alexander më parë apo më pas. Ai më kapi dhe ndoshta mund të më kishte lënduar rëndë nëse nuk do përdorja mjetin që kisha.”

Gjyqtarët ushtarakë nuk ishin të bindur. Të nesërmen, ata dhanë një vendim njëzëri: fajtor për të gjitha akuzat me përjashtim të “tentativës për të vrarë”. Dënimi ishte dy vjet burg me punë të rënda.

Pas dënimit, Robinette-s iu desh përsëri të priste gati tre muaj që çështja e tij të kalonte nëpër kanalet burokratike të ushtrisë. I pushtuar nga operacionet aktive ushtarake, komandanti i Ushtrisë së Potomac, gjenerali George G. Meade, nuk e konfirmoi dënimin e Robinette deri në fillim të korrikut, kur ai u dërgua në ishujt Dry Tortugas pranë Key West.

Ishujt ishin shtëpia e “Fort Jefferson”, një strukturë gjigante me tulla e krijuar për të mbrojtur bregdetin jugor dhe korsitë e transportit detar të Gjirit të Meksikës. Rritja masive e forcave të SHBA-së të nevojshme për të luftuar Luftën Civile, përkatësisht rriti numrin e gjyqeve dhe dënimeve ushtarake.

Kur hapësira e burgut në kontinent nuk mjaftoi, “Fort Jefferson” u bë një burg ushtarak, i cili u përshkrua nga kundërshtarët e Lincoln-it si “Siberia Amerikane”. Kur Robinette zbarkoi atje, popullsia në rritje e burgjeve numëronte më shumë se 700 të dënuar.

Rreth kohës kur Robinette mbërriti në Dry Tortugas, tre oficerë të ushtrisë që e njihnin atë, i kërkuan Lincoln-it që të rrëzonte dënimin. John S. Burdett, David L. Smith dhe Samuel R. Steel shkruan se dënimi i Robinette ishte tepër i ashpër dhe se ai vetëm kishte mbrojtur veten në trysninë e rrezikut të çastit.

Ata dëshmuan se Robinette, që nga shpërthimi i luftës, kishte qenë “i zjarrtë dhe me ndikim, në kundërshtim me tradhtarët dhe skemat e tyre për të shkatërruar qeverinë”.

Letra përfundonte me një fjali emocionale: “Mendoni për vajzat dhe djemtë e tij pa nënë në shtëpi! Duke u lutur për ndërhyrjen tuaj në emër të Atit fatkeq dhe familjes së dëshpëruar të fëmijëve të dashur, bijave e bijve të tij.”

Misioni nuk shkoi direkt në Shtëpinë e Bardhë, por fillimisht shkoi në tryezën e Waitman T. Willey, një Senator i sapozgjedhur nga shteti i Virxhinias Perëndimore, i pranuar së fundmi. Ai miratoi kërkesën, duke e quajtur dënimin e Robinette “një dënim të rëndë për rastin siç u tha”. Sekretari privat i Lincoln-it, John G. Nicolay, kërkoi menjëherë që avokati i përgjithshëm i gjykatësit, Joseph Holt, të dërgonte një raport dhe transkriptet e gjyqit për shqyrtim presidencial.

Raporti i Holt mbërriti në fund të gushtit dhe Lincoln mori vendimin e tij, duke shkruar: “Falje për pjesën e paekzekutuar të dënimit. A. Lincoln. 1 shtator 1864.”

Menjëherë pas kësaj, Departamenti i Luftës nxori Urdhrin Special Nr. 296, duke e liruar Robinette nga burgu.

Pas më shumë se një muaji në Dry Tortugas, Robinette u kthye në familjen e tij në Maryland, ku filloi përsëri bujqësinë. Ai jetoi në shekullin e 20-të, derisa ndërroi jetë në shtëpinë e vajzës së tij në vitin 1903.

Ndërsa nekrologjia e tij e shkurtër e lavdëroi atë si një “njeri me arsim dhe arritje prej zotërie”, nuk u përmend asnjë gjyq ushtarak ndaj tij gjatë kohës së luftës apo lidhjen e tij të shkurtër me Lincoln-in.

Por tufa e hollë e 22 faqeve të ruajtura mirë të procesverbalit të gjyqit të tij, e lënë pa vëmendje mes qindra rasteve të tjera rutinë të gjykatës ushtarake në Arkivin Kombëtar, zbulon lidhjen e fshehur mes dy burrave dhe mes dy presidentëve gjatë shekujve.

Ato pak faqe, jo vetëm që plotësojnë një pjesë të panjohur të historisë së familjes Biden, por shërbejnë gjithashtu si një kujtesë se sa histori të Luftës Civile ende nuk janë treguar.

Washington Post - Përgatiti Për Hashtag.al, Klodian Manjani

1 Komente

  1. çingapok

    Domethene "bishti qenit bisht qeni ngel" !! ADN tregon dhe shpjegon me se miri origjinen kriminale te zotit president . Geni nuk ka evoluar nga stergjyshi deri te Bideja....!! Kjo shpjegon qarte "rrugen" e "sukseseshme luftarake" te sternipit !!! Ne fakt ameriken e bene Europianet VIP -a te sferes se krimit dhe aventurieret te cilet e filluan "europianizimin" e amerikes me ...genocidin ç'farroses te autoktoneve vandas (indianeve) .....pastaj me luftrat Jug - Veri dhe "cubat" pasi rane dakort midis vedit (vetes) ju sulen botes mbare per "zbulimin e arit " te Zi (naftes) dhe eksportimit te demokarcise alla kaubojse !!! Te tjerat i dine delet e urta por nuk flasin dot kundra Sherifit gangster .

    Lini një Përgjigje