Turqia ofensivë tokësore në Siri, Erdogan: Do t’i shuajmë terroristët kurdë

22 Nëntor 2022, 20:01Bota TEMA

Turqia ofensivë tokësore në Siri, Erdogan: Do t’i

Milicitë pro-turke janë në gatishmëri për aksion ushtarak pasi Ankaraja zyrtare sinjalizoi se mund të nisë shumë shpejt një ofensivë tokësore kundër kurdëve në Siri.

Në një fjalim përpara mbështetësve, presidenti turk deklaroi se pas sulmeve ajrore të fundjavës së kaluar është i prirur të urdhërojë trupat e tij të kalojnë kufirin.

“I kemi sulmuar terroristët për disa ditë më avionët, topat dhe dronët tanë. Me vullnetin e Zotit, ne do t’i çrrënjosim ata me tanket, artileritë dhe ushtarët tanë. Ta dini mirë këtë”, tha Recep Tayyip Erdogan, president i Turqisë.

Sulmet ajrore të së dielës erdhën një javë pas atentatit me bombë në Stamboll, për të cilin Ankaraja fajëson militantët kurdë. Rusia, që ka trupa në Siri në mbështetje të regjimit të presidentit Assad, ka bërë thirrje për përmbajtje.

“Ne u bëjmë thirrje të gjitha palëve që të përmbahen nga hapa që mund të çojnë në destabilizimin e situatës. Në disa raste këto nisma rezultojnë një bumerang dhe komplikojnë situatën”, u shpreh Dmitry Peskov, zëdhënës i Kremlinit.

Shtetet e Bashkuara, që mbështesin luftëtarët kurdë në luftën kundër ISIS, i kërkuan gjithashtu Turqisë vetëpërmbajtje. Por Ankaraja prej kohësh e kritikon mbështetjen e Uashingtonit për ata që i konsideron “terroristë” dhe duket e vendosur të veprojë.

Disa dhjetëra persona mbetën të vrarë në sulmet e fundjavës, mes të cilëve shumë civilë.

6 Komente

 1. L
  Liri Kurdistan poshte Turqija.

  Ti je terrorist vet more diktatore, se pse ti dhe Turqija done me zhduke Kurdit patrijote, dhe Kurdistan njësoj siqe Keni dashte me zhduke Shqiptare dhe Shqiptarine. Ku jane Turqit shqip foles? Po Kurdit a jane Muslimane a po Jo.

  1. m
   miron cako qiersi Priftit Grek janulla ne Shqiper

   Liri Kurdistan poshte bal bla bla greqiresh .- E para o Korifillak kokpordha ; ___________-Shqiptaret s'jane aspak te interesuar , per Politikat e Turqise me terroristet ne Siri e kudo jane , as per ato qe i djeg bytha Grekut ,miqte e tij Kurde qe fiancon e stervite duke i perdorur kunder Turqise dhe e dyta dhe e fundit : Ne Shqiptaret nuk i shikojm Problemet apo Politikat e Rajonit apo Botes nen Syzet e Gjaprit Mesejtare _janullatos -pra dua te them ate Fetare . _ Shqiptaret kane Fe Shqiptarine jo cfar i pelqen greqireve te ken . Hajt pirdhu tani e shko lepiu diku tjeter me noj Murg apo Prift

   1. G
    Genti

    Po ty mor rrotë kari të ka nxjerrë Erdogani nga bytha që i lëpin bolet. Thphuu rrac mogoli turiqirë.

    1. g
     genti pederi po c'pate more bithcpum

     Genti , jo more pederast i flliq greqiesh , por un jam duke i kthy reston atij korifillakut aty lart siedhe ty . Se i lepini ju pederastet bythen e koqen grekut kjo s'ka te bej me ne o pederast gerrqie o funderina e zorraxhinjte e Leshatorit te Lashte , yyyyyyyyt zagare paAtdhe cigane Mesjetare

  2. G
   Genti

   Perendimi duhet te reagoje forte perpara se te ndodhe nje sulm i ushtrise turke pertej kufijve te Sirise. Duke perfituar nga rasti Erdogan do ta "zgjidhe" me menyren e tij problemin Kurd duke masakruar luftetaret kurd dhe gjithe kurdet qe do i dalin para.E nese do ndodhe nje gje e tille Turqia jo vetem duhet te debohet me ceremoni nga NATO por Turqise dhe lidershipit te saj duhet ti vendosen saksione te ashpra. Diktatorit islamik te Turqise, Recep Taip Erdogan duhet ti ndalet vrrulli dhe dora qe mund te shkaktoje nje gjakderdhje dhe masaker te rende mbi popullaten kurde ne Siri. Lufetaret Kurd te PKK apo edhe te c'do fraksioni tjeter kurd nuk jane as terroriste e as separatiste por luftetare per lirine e Kurdistanit. Nje populli 40 milionesh qe fuqite boterore dhe rajonale nuk ja kane lejuar krijimin e nje shteti unitar ne tokat kompakte ku jetojne kurdet ne jug-lindje te Turqise,ne veri te Sirise dhe Irakut dhe ne veri-perendim te Iranit. Kam frike se ne ditet e ardhshme do ndodhe nje masaker e pergjakshme qe per interesa gjeo-strategjike do kaloje ne harrese por qe atyre qe nuk e ndaluan do ju rendoje ne ndergjegje pergjithmone pasi u bene pale me kriminelin.

   1. .
    .

    Ja si po qartesohet e verteta e "sulmit terrorist" ne Kostandino-poj (Stan-bole). $$$$$$$$ Duket qarte qe eshte nje skenar i stisur nga vet Turqit e Erdoganit per te fajesuar Kurdet dhe per te pasur nje alibi qe ti sulmojn. $$$$$$$$ Kjo do te ishte dhe nje shtytje per ritjen e popullaritetit te Erdoganit (qe ishte ne rënie) prrpara zgjedhjeve te pranveres se ardheshme.

    Lini një Përgjigje