Ukraina bombardon tunelin hekurudhor më të gjatë të Putinit

30 Nëntor 2023, 20:42Bota TEMA
Ukraina bombardon tunelin hekurudhor më të gjatë të Putinit

Ukraina bombardoi tunelin më të gjatë hekurudhor të Putinit, rreth 3000 milje brenda Rusisë duke ndërprerë lidhjen e saj kryesore me Kinën, pohojnë burimet e sigurisë.

Katër shpërthime tronditën tunelin dhjetë milje në malet Severomuyskiy ndërsa një tren kalonte natën e kaluar, duke “paralizuar” një rrugë kryesore të furnizimit me armë.

Një burim tha se shërbimi i inteligjencës i Ukrainës qëndron pas sulmit në lindjen e largët të Rusisë.

Një tren mallrash me 41 vagona, duke përfshirë tre cisterna të mbushura me karburant aviacioni, thuhet se u hodh në erë, shkruan The Sun.

Është e paqartë nëse eksplozivi ishte fshehur brenda tunelit prej dhjetë miljesh ose ishte vendosur në trenin e mallrave përpara se të hynte.

Objektivi është më i thelli prapa linjave të armikut të çdo sulmi sabotues deri më tani.

Mediat ruse raportuan për një zjarr në tunelin Severomuyskiy, por nuk dhanë hollësi se çfarë e kishte shkaktuar atë.

Ata thanë se trenat e specializuar të zjarrfikësve shkuan në vendngjarje dhe askush nuk ishte lënduar.

Një burim nga Kievi pohoi se shpërthimet kishin “paralizuar” linjën kryesore Baikal-Amur të Rusisë, e cila shkon për 2,700 milje nga Rusia qendrore në bregun lindor të Detit të Japonisë.

SBU e Ukrainës nuk u përgjigj për komente. Por një burim sigurie i tha The Sun:

“SBU vazhdon ta mbajë Rusinë në tension të vazhdueshëm. Kishte një shpërthim në linjën kryesore Baikal-Amur, në tunelin Severomuyskiy. Aktualisht, kjo rrugë, të cilën Rusia e përdor për furnizime ushtarake, është e paralizuar”.

Presidenti Putin i është lutur Xi Jinping të Kinës për armë për të ndihmuar në luftën kundër Ukrainës, por deri më tani ai ka refuzuar të “hapë me të vërtetë çezmat” sipas zyrtarëve perëndimorë.

Megjithatë, sulmi i tunelit mund të pengojë tregtinë me Kinën. Dhe gjithashtu do të kufizojë lëvizjen e trupave ruse dhe furnizimeve ushtarake nga Rusia lindore, nga ku vijnë shumë prej rekrutëve të Putinit për ushqimin e topave.

Burimi në Kiev pretendoi se agjentë të shërbimit të inteligjencës ruse FSB ishin në skenën e shpërthimeve të djeshme.

Ata shtuan: “Punëtorët e hekurudhave po përpiqen pa sukses të minimizojnë pasojat e operacionit special të SBU.”

Sulmi pason një valë bastisjesh sabotuese të Ukrainës kundër fabrikave, hekurudhave dhe fushave ajrore thellë brenda territorit rus. Ukraina ka sulmuar dy herë rrugën e Kerçit dhe urën hekurudhore prej 3 miliardë funtesh që lidh Rusinë kontinentale me Krimenë e pushtuar.

Ka pasur gjithashtu një numër shpërthimesh të pashpjegueshme në linjat hekurudhore që transportonin furnizime ushtarake drejt vijës së parë të Ukrainës. Shpërthimet erdhën vetëm disa orë pasi një sulm kibernetik ukrainas pa një mesazh nga presidenti Zelensky të transmetuar në TV në të gjithë Krimenë e pushtuar.

Zyrtarët rusë u përpoqën t’i jepnin fund transmetimit të Zelenskit, por së bashku me shefin e tij të spiunazhit, Kyrylo Budanov, 37 vjeç, ata deklaruan: “Krimeja është e jona”.

Dyshja u zotuan të dëbojnë forcat ruse dhe të kthejnë Krimenë e aneksuar ilegalisht në Ukrainë. Gruaja e agjentit të spiunazhit Budanov, Marianna, së bashku me zyrtarë të lartë të inteligjencës, u helmuan me arsenik dhe merkur këtë javë në një komplot të dyshuar për vrasje ruse.

Budanov dhe oficerët e tij të lartë janë përgjegjës për një numër në rritje të sulmeve të guximshme në terrenin e shtëpisë së Putinit, ndërsa ata kërkojnë të afrojnë luftën pranë derës së tij.

Ata gjithashtu kanë marrë përgjegjësinë për shënjestrimin e  zyrtarëve kryesorë të luftës ruse  dhe propaganduesve të Kremlinit. Ajo vjen pasi delfinët vrasës spiun të Putinit thuhet se kanë shpëtuar  nga kontrolli i tiranit pas një stuhie shkatërruese në Detin e Zi që goditi Krimenë.

Mbrojtja e Rusisë u dëmtua rëndë dhe ura e preferuar e Putinit me vlerë 3 miliardë funte në Kerç është bërë gjithnjë e më e ndjeshme ndaj çdo sulmi të ri ukrainas. Ndërsa stuhia shpërtheu në të gjithë gadishullin, imazhet e reja satelitore kanë zbuluar se lapsat e delfinëve në portin e Sevastopolit janë zhdukur së bashku me krijesat e trajnuara posaçërisht.

Ndërkohë, sundimtari rus zbuloi ëndrrën e tij për distopinë e stilit të një Shërbëtoreje, teksa kërkonte që gratë t’i shërbenin Rusisë duke pasur “tetë ose më shumë” fëmijë.

“Familjet e mëdha duhet të bëhen normë”, urdhëroi despoti i dëshpëruar pasi dërgoi qindra mijëra të rinj të ikin ose  të vdesin  në fushat e ngrira të betejës të Ukrainës.

Në fjalimin e çuditshëm televiziv, ai tha: “Falë Zotit, shumë nga njerëzit tanë kanë një traditë të një familjeje të fortë me shumë breza, duke rritur katër, pesë e më shumë fëmijë. Le të kujtojmë se si në familjet ruse shumë nga gjyshet dhe stërgjyshet tona kishin shtatë, tetë, apo edhe më shumë fëmijë. Të ruajmë dhe ringjallim këto tradita të mrekullueshme. Të kesh shumë fëmijë, një familje të madhe, duhet të bëhet një normë, një mënyrë jetese për të gjithë popujt e Rusisë.”

Fushata e tij e shtimit të numrit të foshnjave duket se është një reagim ndaj një rënieje befasuese të popullsisë në vazhdën e luftës së tij brutale në Ukrainë, draftit dhe një ekonomie në stanjacion.

Udhëheqësi tani po përpiqet të ndryshojë një normë lindjeje në rënie dhe eksod masiv, madje duke komplotuar për të shkëmbyer dënimet me burg për shtatzënitë dhe duke kufizuar aksesin në aborte.

Lini një Përgjigje