VIDEO: Ky është momenti kur avioni rus përplas qëllimisht dronin amerikan

16 Mars 2023, 12:07Bota TEMA

VIDEO: Ky është momenti kur avioni rus përplas qëllimisht

Autoritetet amerikane kanë publikuar videon e fundit të dronit pa pilot, pak çaste përpara se të shembej mbi Detin e Zi.

Në video dallohet momenti kur droni survejues amerikan MQ-9 Reaper fluturon në një zonë ndërkombëtare ndërsa i afrohet avioni luftarak Su-27, i forcave ajrore ruse.

Avioni i është afruar dronit dy herë, në përpjekje për ta spërkatur me karburant, por është përplasur duke shkaktuar prishjen e hekilës së dronit.

Autoritetet amerikane thanë se droni është rrëzuar në ujërat e detit të zi, ndërsa Rusia ka deklaruar se po përpiqet ta rikuperojë.

12 Komente

 1. M
  Me emer

  Ne video duket shume qarte qe droni fluturon ne nje hapesire ajrore nderkombetare.......................... . Po keshtu duket qarte qe avioni rus hedh benzine dhe nuk eshte nje simulim qe bejne kompjuterat, sepse simulimi behet me mire se keshtu.

  1. T
   T

   Keta smbrojn kufijte e amerikes,po hyne e dalin miliona njerez NGA amerika qendrore e meksika,po mbrojn kufijte e Ukraine's.?? Vazhdoni me bidene NE krye,se NE bythe e keni.

   1. a
    anti25642654censurë

    lali,vazhdo e ha bukë me damote,e pak djath të bardhë,se paske nevojë!!nuk e di a e kanë/kemi në bythë me bajdenin,por të siguroj që ti e ke në bythë!!nuk je në gjëndje ta kuptosh oe lal!!aq e ke takati,edhe po ta kesh bërë këtë moment për përfitim financiar!!

   2. p
    pilot biçiklete

    Ore alifmatrake me nivel QI baraz me te majmunit po a ka mundesi ti hani keto mbrroçkulla qe ju servirin mediat e kazanit kendej dhe andej kufirit me "menagere" te tipit mehro e te ketij soji ????!!!! Po ne Shqiperi ka piloter qe e njohin mire zanatin (e kam fjalet per ata te vjetrit ) dhe mund te jua shpjegojne qe eshte e pa mundur nje perplasje e tille ne lartesi , pra nje dron dhe nje avioin te dimensioneve 30 METROSHE ME PESHE TEK TONELATAT dhe qe levizin me shpejtesi njeri mbi 300 km/ore dhe tjetri diku tek 1000 km/ore dhe te mos ndodhe shkaterrimi i dy objekteve fluturues ( qesharake ......." demtimi i helikes ") ???!!!!!!!! Ku jemi ketu ne filmat multiplikative ...Tom dhe Jerri ???!!! Historia e aviacionit ka raste katastrofash te shkaktuara vetem nga nje shpend ,ku kane perfunduar te rrezuar avione dhjete fishin e ketyre dy objkteve fluturues !!!!!! Pyesni pyesni se ka akoma gjalle aviatore kalibri se ju thone ata vete se eshte e pa mundur jo vetem kontakti drejt per drejt por dhe afrimi deri ne nje distance i dy objekteve (nuk e di se sa eshte se nuk jam aviator) se shkaktojne perplasje per shkak te interferences te presionit te ajrit krijuar nga avionet qe fluturojne me 1000 km /ore . Nje makine 4metra me 80-100 km kur kalon prane teje (kur je me motor) dhe e ndjen presionin e ajrit ,po te llogarisesh nje avion me rreth dhjete fishin e shpejtesise dhe 20 apo30 fishin e peshes ....... ç'fare presioni ajri mundet te krijohet ????

    1. a
     anti25642654censurë

     për disa gjëra ke të drejtë!por mos harro,ta shikosh mirë videon dhe mbi të gjitha të kuptosh se nuk ka ndodhur përplasje(sipas amerikanëve)por lagje me karburant!!ky ka shkaktuar dëmin në dron!!për të parë largësinë pak a shumë më të afërt mes dy avjonëve luftarak mund të shikosh në parada ose në lojra akrobatike!!sa për goditjen e ajrit!mund të ishte bërë dhe një një mënyrë tjetër(teorikisht,e llogjikisht,e thënë nga një jo pilot)!avioni të ngrinte shpejtësinë deri sa të kalonte shpejtësinë e zërit,për të krijuar goditjen që dëgjohet dhe shihet, në raste të tilla!si e shikon dhe në video,avioni rus fillon lëshimin e karburantit të paktën 1km deri në 0.5 km larg!!kjo do të thotë se është mundësia për të pasur një farë suksesi!ndryshe nuk do ta kishte derdhur aq larg!! prekja e helikës!?mund të thuhet se teorikisht se mund të ndodhë,njëlloj si me thon se e kap lloton me zgjedhjen e vetme!!

    2. X
     XXXL

     Ore si ka mundesi qe ne cdo koment del e ha mut ky "anti......." moter-qire e mama kurve, apo ku pyet gay per keto vockelima qe rrjedh nga familje kurvash, ka nevoje per gojore.

     1. a
      anti25642654censurë

      ti mutin në gojë dhe kujton se është goja time??jo mor të qifsha fisin jo!!mutin e ha ti!!problemi është se pas disa muajsh!?nuk do hash më!!sepse do zhdukesh,dhe nuk do të të jap dot më!!ose do bësh zanatin,do kërkosh mut tjetër,diku nga irani,kina,koreja e vezkimit,a ndonjë grup terrorist!!

     2. K
      Kurva po u a le ne dere dobicin e saj te tjereve.

      Duket shume "qarte" qe droni luftarak (Avioni pa pilot) amerikan eshte ne ujerat nderkombetare , apo me mire me thene ujrat Amerikane se Deti i Zi lag brigjet e tij. Si ka mundesi qe per te lagur dronin i hidhet benzine nga pas, dhe shikohet qarte qe nuk i bie asnje pike bezne. Po kur eshte shi e laget droni i si behet halli, apo ai flutoron vetem ne ditet me diell?

      1. a
       anti25642654censurë

       ti je i fortë,e ke kuptu që janë tu tall karët me ty!!bile ndonjëherë provojnë ti tallin dhe me ne,por ne nuk e kuptojmë,kur thonë"anije luftarake ruse janë në adriatik"!!gënjejnë,se ça pidhin e satëme do rusi në adriatik?rusi nuk ka punë fare në adriatik se nuk ka as kufi e aq më pak ndonjë mik si në sirinë mesdhetare!këta janë medje kazan o koqe,mo i lexo fare,na lej ne budallenjve të merremi me to!!mo e ul veten në nivelin tonë!!shko futja gjymit se i ke kuptu të gjitha!!

      2. j
       jon

       Sdo kaloje shume kohe.. me sakte neser dhe do dali nje teori e re. Pra disa muajsh na treguan ca fllucka ne uje dhe na thane se u hodh ne ere tubi i gazit. 100 teori per kete por "me e besueshme" eshte e cifutit Seymour Hersh. Sigurisht pa fakte. Midis shume qellimeve 2 jane kryesoret. 1 thenia e Napoleonit "se po te thuash genjeshtera pa fund e vertetat behet e pabesueshme.2- Qeverite e USA dhe Rusi jane 2 nga terrorristet me te medhenj te popullit rrespektiv dhe te njerezimit. Thjeshte USA ka reputacion me te sh mire ng e kaluara e saj e lavdishme dhe tani perpiqen ta bejne Rusin gjithmone si viktime. Pra te balancojne opinionin publik qe kasapana kur te vije te jete sa me e madhe.

       1. a
        anti25642654censurë

        " 100 teori per kete por "me e besueshme" eshte e cifutit Seymour Hersh. Sigurisht pa fakte." ke të drejtë,më e besueshme është ajo që më pëlqen"mua",dhe mua më pëlqen ajo e rusëve që i kanë të gjitha mjetet e nevojshme për ta bërë një gjë të tillë!fakte!?asnjë,të drejtpërdrejtë,por është më e besueshmja!! lali këtu tek ne funksionon kështu si thua ti!!"varianti më i besueshëm" është i atij që duket më i llogjikshëm!por për fat të keq e dimë se shpesh ajo që duket e llogjikshme nuk është e vërtetë!hersh është një profesionist në gazetari dhe,nëse nuk e ka lënë mëndja,e di fare mirë që ashtu si e paraqiti ai!?ngrihet në nivelin e "Armin Tirana",ose dhe më lart!gazekaruc i meros!! një variant tjetër është ai i "terroristëve"ukrainas që me një jaht jo vetëm vendosën 1500 kg C4,por dhe "rastësisht harruan" në atë jaht super special dhe dy pasaporta të fallcifikuara!! kush ta merr mëndja se e ka krijuar këtë "fakt" të pamohueshëm??

       2. A
        Arzt

        Dmth nje avion godet nje dron, dhe droni as lekundet fare. O zot sa kam qeshur. Por shikojeni pak me vemendje videon. Pas kalimit te avionit rus, helikat duken ne rregull. Pastaj kur keta mjeshtrat e Pentagonit gjasme kane ngadalesuar videon na u dukerka nje helike e perthyer...

        Lini një Përgjigje