2 prilli i Shkodrës, rrëfimi i rrallë i Gjek Çelajt, ish-shefi i rendit i dënuar me 15 vjet burg

2 Prill 2024, 11:06Dossier TEMA
2 prilli i Shkodrës, rrëfimi i rrallë i Gjek Çelajt,

Edhe pse kanë kaluar mbi 30 vite, ngjarja e 2 prillit në Shkodër ka ngelur ende e pazbardhur. Për ngjarjen ku u vranë katër protestues dhe u plagosën 20 policë është folur shumë. Dhe sa më shumë është diskutuar, aq më tepër janë shtuar dyshimet për një episod me prapaskena të errëta.

Ish zv.drejtori i Policisë së Shkodrës, Gjek Çelaj, sot me azil politik në Kanada, vjen me një rrëfim në lidhje me atë ngjarje që u kthye në një gjakderdhje për të cilën zyrtarisht pati 5 të dënuar, por me një proces gjyqësor tërësisht kaotik e joprofesional.

Çelaj rrëfen të vërtetën e tij për të vërtetat e 2 prillit. A kanë patur gisht shërbimet e huaja në të. Pse për rigjykimin e saj, gjasat janë minimale dhe kush janë të interesuar që ajo të qëndrojë përgjithmonë e mbyllur.

Pyetje: Z. Çelaj! Në vitin 1991 ju keni qenë shefi i rendit në Shkodër kur ka ndodhur ngjarja e 2 prillit. Tani që ka kaluar kaq kohë, a e kujtoni dhe si e kujtoni atë ngjarje?

GjekCelaj: Patjetër që e kujtoj, sikur të kishte ndodhur para disa ditësh. E ruaj në kujtesë, sa për shkak të pasojave tragjike që ndodhën atë ditë, aq edhe për shkak të pasojave që rrodhën prej saj më vonë dhe që ranë mbi disa njerëz të pafajshëm.

Pyetje: Çfarë mendoni se ishte ajo ngjarje dhe a mund të parandalohej?

Përgjigje: E thënë me pak fjalë, ajo ishte një artific politik kriminal, e sajuar teorikisht s’dihet saktë se ku dhe e vënë në jetë në Shkodër nga ata që nuk pajtoheshin dhe nuk pajtohen ende me asnjë proces zgjedhor, përveç atyre që i sjellin apo i mbajnë në pushtet. Pra, ngjarja vetë ishte një mjet antidemokratik, djallëzor dhe kriminal për t’iu kundërvënë vullnetit popullor shqiptar në një moment të caktuar historik dhe politik dhe, me marifete prapaskenike, të dhunshme dhe terrorizuese, të veshur me propagandë ndjellëse “demokratike”, të realizonin atë që nuk iu sollën votimet popullore.

Sa i përket parandalimit të saj, unë besoj fort edhe sot se kjo varej tërësisht nga ata që e sajuan dhe e vunë në skenë. Nëse nuk “shkruhej” drama diku dhe nuk sillej për t’u vënë në skenë në teatrin politik shqiptar, sigurisht që ngjarja në fjalë dhe as pasojat e saj nuk do të kishin ndodhur. Ata që e sajuan, së bashku me aktorët e etur për protagonizëm dhe pushtet, nuk kishin planifikuar thjesht një protestë apo demonstrim, pasi të tilla kishte pasur me dhjetëra më herët, por kishin menduar dhe synuar një të tillë që të sillte pasoja si ato që erdhën apo, ka shumë të ngjarë, disa herë më të mëdha. Ajo që ishte vendosur me vullnetin e lirë popullor mund të përmbysej vetëm me akte tragjike, të zhurmshme dhe mashtruese, duke shkaktuar tronditje të gjendjes emocionale popullore nëpërmjet akuzimit të kundërshtarit politik për veprimet që kryen vetë në prapaskenë, duke hedhur gurin dhe fshehur dorën. Atëherë ne nuk i dinim shumë gjëra dhe e konsideruam protestën thjesht si një “zemërim” dhe manipulim rastësor të kategorive të caktuara shoqërore. Ato çfarë kemi mësuar më vonë dhe sjelljet dhe qëndrimet e disa prej protagonistëve të ngjarjes, pas ngjarjes, na qartësojnë mjaft gjëra. Ata të huaj që, shumë kohë pas ngjarjes, shpreheshin nëpër kafenetë e Perëndimit se “Po të mos kishim organizuar ngjarjen e 2 prillit, komunistët nuk do të largoheshin nga pushteti”, dhe ushtarët e tyre vendas që ditën e ngjarjes na pohuan se protestuesit “s’janë tanët, nuk na dëgjojnë prandaj zbatoni ligjin dhe shpërndajini me forcë”, por më vonë e shpallën protestën si “luftë kundër diktaturës” dhe vrasjen e katër protestuesve si akt kriminal i diktaturës, i kryer nga policia në bashkëpunim me pushtetin politik në fuqi, sigurisht që në skenarin e tyre i kishin parashikuar vrasjet, i kishin dëshiruar dhe ishin përpjekur që ato të ndodhnin.

Pyetje: Pra, ju besoni se në ngjarje kishin dorë edhe të huajt dhe politikanë vendas, dhe kush mund të ishin ata? 

Përgjigje: Ata të huaj që në vitin 1945 iu dërgonin fjalë kriminelëve të luftës, të fshehur nëpër shpella apo të grumbulluar në Shkodër, që “Merrni Shkodrën sepse ne do të ndërhyjmë për tri ditë”, në vitin 1991 vunë në lëvizje kontigjentin e tyre, të përbërë nga spiunë të shërbimeve të huaja apo thjesht njerëz të etur për pushtet me çdo mjet e mënyrë, të cilët ishin të gatshëm të bënin çka do që besonin se mund t’i sillte në pushtet.

Pyetje: A keni menduar ndonjëherë pse një ngjarje e tillë ndodhi në Shkodër dhe jo diku tjetër?

Përgjigje: Sigurisht që ka disa arsye pse ndodhi në Shkodër. Në 31 mars 1991 Shkodra i kishte të gjitha arsyet për të votuar në shumicë kundër partisë në pushtet, por në datat 1 dhe 2 prill 1991 Shkodra nuk kishte asnjë arsye politike, ligjore, faktike dhe as morale të protestonte kundër zgjedhjeve të para pluraliste. Në Shkodër opozita kishte marrë rreth 70 përqind të votave, çka do të thoshte se në këtë masë do ishte edhe numri i deputetëve të saj që do zinin vend në Parlament. Procesi zgjedhor, ashtu si në gjithë Shqipërinë, kishte kaluar pa asnjë problem. Nuk mund të pranohet nga asnjë mendje normale dhe nga asnjë arsye e shëndoshë, përveç mendjeve djallëzore dhe arsyes së banditëve politikë, që në Shkodër të protestohej pse kishte humbur PD-ja në Fier, Skrapar etj. ndërsa anëtarët dhe simpatizantët e saj në rrethet ku kishin humbur ta kalonin humbjen me qetësi dhe në mënyrë të arsyeshme, pa protesta dhe pa dhunë.

Mirëpo Shkodra ishte zgjedhur nga skenaristët për dy arsye: E para, sepse përqindja e popullsisë që ishte konfliktuar me regjimin e mëparshëm dhe e kishte pësuar prej tij ishte, ndoshta, më e lartë se gjetkë. E dyta, sepse në Shkodër ndodhej kontigjenti më i madh i njerëzve të vënë në shërbim të zbulimeve të huaja, sidomos atyre fqinje. Ky kontigjent ishte i gatshëm të përdorej dhe keqpërdorej në çdo kohë nga padronët e vet.

Pyetje: Pak a shumë, del se organizimin e ngjarjes e kishte bërë PD-ja dhe opozita shqiptare që humbi zgjedhjet në kuadrin e gjithë vendit?

Përgjigje: Kur flasim për PD-në duhet të kemi parasysh se ajo ishte një parti e madhe me dhjetëra mijëra anëtarë dhe, si e tillë, nuk mund të akuzohet për ngjarjen. Madje, as sot, mbi 99 përqind e anëtarëve të PD-së nuk e dinë çfarë ka ndodhur në 2 prill në Shkodër. Ata kanë dëgjuar propagandën dhe mashtrimet e drejtuesve partiakë dhe, me fanatizëm dhe mendjelehtësi i pranojnë ato si të vërteta të pakontestueshme. Ngjarjen e 2 prillit, dhe disa të tjera në vitet e mëvonshme, i kanë vënë në skenë një grup kriminal në kupolën e asaj partie. Këtë nuk e them thjesht unë por e kanë pohuar ata vetë me krenari disa vite më pas. Gjithë sjellja dhe veprimtaria tridhjetëvjeçare e kësaj klike kriminale e dëshmon qartë mentalitetin dhe moralin që kanë.

Pyetje: Ju, vetë si polici, a kishit ndonjë shkak të mbanit qëndrime kundër PD-së në atë kohë?

Përgjigje: Duke filluar nga data 12 dhjetor 1990, PD ishte një parti po aq e ligjshme sa çdo forcë tjetër politike dhe, si e tillë, kishte të njëjtat të drejta në zhvillimin e veprimtarive të saj politike, por kishte edhe të njëjtat detyrime ndaj ligjit dhe rendit si të gjithë qytetarët dhe forcat e tjera politike. Policia as ka pasur dhe as duhet të ketë asnjë paragjykim apo keqqëndrim ndaj individëve apo organizatave të ligjshme, politike ose jo politike. Ne kemi pasur marrëdhënie shumë të mira me drejtuesit e PD-së në Shkodër, i kemi pritur në zyrat tona me kafe kur vinin të kërkonin leje për grumbullime apo demonstrime politike. Unë kam pasur thuajse gjysmën e të afëmve, miqve apo shokëve të mi me PD-në. Qënia e tyre me PD-në nuk i bënte ata as më të mirë dhe as më të këqinj. Daja im, së bashku me dy djemtë e tij, i manipuluar si pjesa tjetër e popullsisë, ka marrë pjesë në protestën e paligjshme të 2 prillit. Partia Demokratike, ashtu si partitë e tjera, ka pasur dhe ka njerëz me dinjitet dhe të përgjegjshëm, të cilët janë kundër dhunës, kaosit dhe shkeljes së normave demokratike në kuadrin e pluralizmit politik. Disa prej drejtuesve të seksioneve të saj në Shkodër, ma kanë pohuar qysh në datat 1 dhe 2 prill se “Me këto rrëmuja, partia jonë s’e ka filluar fare mirë…”. Ndërsa në gjyqin tonë, në dhjetor 1992, njëri prej tyre u paraqit si dëshmitar dhe pohoi se “Në mëngjesin e 2 prillit kam vajtur tek selia e PD-së në Shkodër dhe iu kam thënë Pjetër Arbnorit dhe AliSpahisë: Çfarë bëhet kështu? Mos i nxirrni njerëzit në protesta! Kështu e ka demokracia, një herë fiton njëri dhe një herë tjetri. Ata më panë me mospërfillje dhe më thanë të shihja punën time sepse ato punë i dinin ata më mirë”.

Konfrontimi i policisë me PD-në filloi kur drejtuesit e saj u konfrontuan me ligjin, filluan bashkëpunimin me llumin e shoqërisë dhe përdorimin e këtij llumi për destabilizimin e rendit publik, për dhunë dhe akte kriminale. Cila polici në botë nuk iu kundërvihet këtyre akteve? Për çfarë shërben dhe paguhet policia, në fund të fundit, nëse nuk vepron me të gjitha mjetet ligjore për rivendosjen e rendit?

Në datën 13 dhjetor 1990, një ditë pas lejimit të pluralizmit dhe miratimit të krijimit të PD-së, Shkodra u dogj dhe bastis nga lumpeni, nga njerëz që e kishin kaluar një pjesë të jetës së tyre në burgje si vjedhës, grabitës, përdhunues apo vrasës. Ne e konsideruam këtë akt si diçka spontane por, disa vjet më vonë, drejtuesit e PD-së së Shkodrës u mburrën në shtyp për rolin që kishin luajtur në organizimin e saj. Në 3 janar 1991, pas mitingut të ligjshëm që PD organizoi në Sheshin “Isa Boletini”, një grup prej rreth një mijë protestuesish mësynë komisariatin e policisë dhe tentuan të hynin me dhunë brenda tij. Ndërsa në datën 2 prill 1991, thirrjes tonë për ndihmë për largimin e protestuesve nga sheshi, Arbnori dhe Spahia iu përgjigjën duke thënë: Ata s’janë tanët dhe as nuk na binden prandaj ju jeni organet e rendit dhe zbatoni ligjin…”. Pas përfundimit të ngjarjes dolën me deklarata bombastike duke pretenduar se policia i kishte vrarë katër protestues për motive politike, për të goditur opozitën dhe të tjera përralla horro-politike. Ata arritën deri aty sa “zbulimin” e fajtorëve dhe burgosjen e tyre ta vinin si kusht për të marrë pjesë në Parlament dhe, më vonë, si kusht për zgjedhje të parakohshme. Deklaratat dhe sjelljet e tyre e dëshmonin qartë që ata nuk kërkonin zbulimin dhe ndëshkimin e fajtorëve realë por të “fajtorëve” të paracaktuar prej tyre, domethënë të “fajtorëve” të paracaktuar në skenar përpara se të ndodhte ngjarja.

Pyetje: PD-ja erdhi menjëherë në pushtet dhe, me sa dihet deri tani nuk është zbuluar e vërteta rreth ngjarjes. 

Përgjigje: E vërteta rreth një ngjarjeje kriminale nuk iu intereson pikërisht atyre që e kanë sajuar dhe që kanë qenë aktorë të saj. Për t’ju treguar rolin në ngjarje dhe pengimin e zbulimit të së vërtetës, po ju sjell pak fakte domethënës. Kur ndodhte konfrontimi midis policisë së ngarkuar nga ligji me detyrën e rivendosjes së rendit dhe mbrojtjes së institucioneve dhe një grupi protestuesish të dhunshëm dhe të paligjshëm, në spitalin kryesor të qytetit ndodheshin mjeku AliSpahia, më vonë nënkryetar dhe Kryetar i Grupit Parlamentar të PD-së, dhe nja dy mjekë të tjerë, aktivistë të asaj partie. Edhe infermieri më i thjeshtë, e jo më mjekët, e di se kur në spital paraqiten viktima apo vdesin njerëz të sjellë aty si të plagosur, të vdekurit vendosen në morg për arsye ekspertimi mjeko-ligjor, si pjesë e proceseve hetimore e gjyqësore. Spahia, dhe jo vetëm, i pritën viktimat në spital dhe nuk i vendosën në morg, por ua dhanë familjarëve duke u bërë pengesë për autopsitë si veprime mjeko-ligjore. Veprimi më domethënës është fakti se viktimën e parë, as e vendosën në morg dhe as ua dhanë të afërmve, por instruktuan disa protestues që shoqëruan viktimën në spital, ta fusnin në një makinë tip “Zuk” dhe ta sillnin në sheshin ku vazhdonte konfrontimi dhe, madje, të tentonin futjen e kufomës në institucionin që ruhej me roje të armatosur dhe që kishte rreth një orë që sulmohej me lëndë djegëse dhe dinamit nga një bërthamë kriminale që vepronte brenda turmës. Nuk do shumë mend për të kuptuar se një veprim i tillë synonte egërsimin e turmës, ashpërsimin e konfliktit dhe, rrjedhimisht, shtimin e pasojave. Gjatë procesit të hetimit dhe, po ashtu, edhe atij të gjykimit, Spahia dhe disa spahinj të tjerë bënë çmos të pengonin pyetjen e protestuesve rreth faktit nëse kishin vajtur vetë apo i kishte organizuar dikush për protestën e paligjshme dhe të dhunshme. Është e çuditshme, por edhe kuptimplotë fakti se drojen dhe pengesën për zbulimin e organizatorëve po i shfaqnin ata eksponentë politikë që, kur po fillonte demonstrimi me nxënës shkollash që parakalonin në rresht dhe me mësues në krye, na pohonin mua dhe shefit të policisë se “protestuesit nuk janë tanët dhe s’kanë asnjë lidhje me ne”. E vërteta është se zbulimi i organizatorëve të protestave të dhunshme, të paligjshme dhe me pasoja tragjike, si ajo e 2 prillit, çon në zbulimin e qëllimeve dhe, pastaj, në zbulimin e mjeteve për arritjen e qëllimit.

Kur ish-shefi i policisë, Dilaver Papare ndodhej i burgosur në burgun e Sarandës, një i dënuar ordiner nga veriu i pohon atij në mirëbesim se kishte dijeni për dy persona që kishin marrë pjesë në protestë, duke qenë të armatosur, dhe kishin qëlluar me armë kundër protestuesve. Meqenëse i dha edhe emrat e dy personave, Papare njoftoi drejtuesit e burgut dhe kërkoi të bënte kallëzim në prokurori.

Në vend që të fillonte një hetim, ku të pyeteshin me hollësi Papare dhe, sidomos, personi që kishte rrëfyer fakte domethënës që mund të çonin tek ekzekutorët, autoritetet shtetërore i izoluan në qeli Paparen dhe personin tjetër dhe, këtë të fundit, e transferuan shpejt në një burg larg Sarandës. Shtetit nuk i interesonte asnjë version tjetër i ngjarjes përveç gënjeshtrave me të cilat ua kishte paraqitur atë shqiptarëve.

Pyetje: Pak a shumë dihet versioni që dha PD rreth ngjarjes dhe pasojave. Si qëndron e vërteta e atij versioni kur ne, ende sot nuk dimë të vërtetën për ngjarjen? 

Përgjigje: Një orë pas ngjarjes kupola e PD-së përcaktoi fajtorët, motivet dhe mekanizmin e krimit, pra i bëri hetimet dhe gjykimet e të gjitha shkallëve. Sigurisht që ishte një trillim dhe mashtrim i pastër por, me sa duket, ishte pjesë e skenarit të ngjarjes. Sipas saj, protestuesit po demonstronin kundër manipulimit të zgjedhjeve, protestuesit kishin qenë paqësorë, por ndërhyrja e policisë i kishte bërë agresivë dhe i kishte pajisur me gurë, shishe molotov dhe çanta me dinamit për rrëzimin e diktaturës. Versioni vazhdonte me fabulën se vrasjet i kishte bërë policia me qëllim dhe me urdhër nga lart etj. etj. Ata kërkonin urgjentisht arrestimin e drejtuesve të policisë dhe paralizimin e jetës politike derisa “të dënoheshin fajtorët”.

Pyetje: Si duket, ata po e shpallnin protestën legjitime dhe si luftë kundër diktaturës? 

Përgjigje: Përralla e luftës kundër diktaturës vazhdon edhe sot të tregohet prej tyre. Në prill 1991 në Shqipëri nuk ekzistonte diktatura, ashtu si nuk ekzistonte as shteti demokratik, i cili nuk është as sot në nivelin e duhur. Diktatura pushoi së ekzistuari, de jure, në 12 dhjetor 1990, ditën kur shteti i kohës miratoi krijimin e PD-së, pasi vetë “diktatori” Alia i kishte këshilluar studentët dhe pedagogët protestues që “Për të mirën e Shqipërisë dhe demokracisë duhet të krijoni një parti politike”. Pra PD-ja ishte rezultat i lejimit të pluralizmit dhe jo sjellësja e pluralizmit, siç i kanë mashtruar shqiptarët prej disa dekadave. Shkrimtari, deputeti dhe ministri i PD-së, z. Preç Zogaj, protagonist i ngjarjeve të dhjetorit 1990, e thotë qartë në një libër të tij se “Ajo që mendohej si një epope e përgjakur për ndryshime ka zgjatur katër ditë dhe është kurorëzuar pa asnjë viktimë”.

Nga ana tjetër, kur Partia Demokratike ishte në pushtet, miratoi Ligjin Nr. 10242 datë 25.02.2010, në nenin 3 të të cilit thuhet se “Periudha e komunizmit është periudha e historisë së Shqipërisë nga 29.11.1944 deri në 8 dhjetor 1990”. Tani, të gjithë ata që morën pjesë në protestat e paligjshme dhe të dhunshme pas kësaj date, me pretendimin se po luftonin kundër komunizmit dhe për demokraci, duhet ta lexojnë këtë ligj dhe të kuptojnë se kanë luftuar me mullinjtë e erës dhe thjesht për pushtetin e një bande politike.

Siç e kam pohuar edhe më lart, përrallën dhe mashtrimin e PD-së për manipulimin e zgjedhjeve e rrëzojnë lehtësisht faktet e brendshme dhe vlerësimet e gjithë vëzhguesve ndërkombëtarë. Asnjë fakt nuk është paraqitur për manipulim apo falsifikim rezultatesh. Po të donte ta bënte këtë, pushteti i kohës do të kishte ndryshuar rezultatin e votimeve në zonën ku drejtuesi i partisë dhe i shtetit, Ramiz Alia humbi përballë një inxhinieri të panjohur të opozitës. Fatmirësisht, dhe fatkeqësisht zgjedhjet e përgjithshme politike pluraliste të 31 marsit 1991 kanë mbetur deri sot më të mirat dhe më të pranueshmet, sidomos nga bashkësia ndërkombëtare. Madje, edhe vetë PD i pranoi ato, megjithëse paraqiti disa vërejtje.

Kryetarja e Delegacionit dhe Nënkryetare e KE, Marsel Cornett u shpreh pas zgjedhjeve: “Unë isha në Shkodër dhe, me ato çka vërejtëm, mund të them se zgjedhjet u zhvilluan normalisht”. Kryetari i Delegacionit të parlamentarëve gjermanë, z. UlrichIrmer pohoi se “Në radhë të parë mendojmë se zgjedhjet nuk janë manipuluar. Ne mendojmë se zgjedhjet ishin të lira, demokratike dhe të barabarta”. Një vëzhgues nga Anglia, ndoshta e teproi kur tha në TVSH se: “Do të dëshironim që edhe në Angli të bëheshin zgjedhje kaq të lira”. Shkrimtarja dhe studiuesja angleze Miranda Vickers konkludon se “Vëzhguesit e pavarur perëndimorë ishin të një mendimi se zgjedhjet (e 31 marsit 1991) përgjithësisht kishin qenë të rregullta”.

Zgjedhjet e 31 marsit 1991 i shpallin dhe i propagandojnë si të manipuluara vetëm autorët e zgjedhjeve të dhunuara të gushtit 1996 dhe atyre të falsifikuara të 2009 dhe 2011.

Pyetje: Megjithëse e vërteta nuk u zbulua, ju dhe kolegët tuaj u arrestuat dhe u dënuat me afate të gjata burgimi. 

Përgjigje: Pavarësisht lehjeve të gjithfarëllojshme, deri më sot e vërteta e asaj ngjarjeje, flas për të vërtetën e provuar juridikisht, nuk është zbuluar ende. Ekspertimet balistike dhe ekspertimet e tjera nuk kanë arritur kurrë në përfundimin e gjetjes së ekzekutorëve dhe i kanë përjashtuar shkencërisht armët e policisë si mjete vrasëse. Arrestimi im dhe i të tjerëve u bë nën presione politike dhe me urdhrat e drejtuesve shtetërorë.

Ata që ju i quani kolegët e mi, në të vërtetë, kanë qenë eprorët e mi dhe unë, edhe sot, ndihem me fat që kam pasur si eprorë disa burra të mirarsimuar, me nga dy diploma universitare, jo nga ato të “Kristalit”, me dinjitet të lartë qytetar, të pakorruptuar me asgjë të keqe, punëtorë të palodhur dhe familjarë shembullorë.

Shefi i policisë, Dilaver Papare ishte një drejtues serioz, i qetë, i zgjuar dhe jashtëzakonisht tolerant. Vesi më i keq i tij ishte pirja e duhanit. Drejtuesi i Komisariatit, Çapajev Taçi ishte një njeri serioz, shumë punëtor, i pakomprometuar me allishverishe, sidomos nga ato që sot i gjen aty-këtu. Ndërsa ish-zëvendësministri i Brendshëm, Aredin Shyti ishte modeli më i mirë i oficerit të policisë. I diplomuar për drejtësi si dhe në Akademinë e Rendit, ai kishte mbi supe 25 vjet eksperiencë të një pune dinjitoze, mjaft cilësore, i papërlyer me asgjë të keqe, i papajtueshëm me asnjë shkelje ligji, guximtar për ta mbrojtur të drejtën dhe të vërtetën deri në konfrontim edhe me ndonjë nga hierarkët më të lartë të sistemit komunist.

Në vitet ’80 z. Shyti ishte shembulli më i mirë për t’u ndjekur nga të gjithë ata oficerë të rinj policie që kishin vendosur të jetonin me nder si qytetarë, me dinjitet si zyrtarë dhe me përkushtim ndaj detyrave të vështira dhe të rrezikshme të policisë. Shyti ishte dhe mbeti një intelektual i plotësuar, studiues i pasionuar, mjaft i kulturuar, një njeri me të cilin mund të diskutosh për drejtësinë, historinë, letërsinë, filozofinë etj., dhe jo vetëm të diskutosh por edhe të mësosh prej tij. Ishte dhe mbetet modeli i intelektualit, praninë e të cilit në kabinete qeveritare duhej ta konsideronte si nder cilado qeverisje. Imagjinoni tani se çfarë i bënë njërit nga kuadrot më të vlefshëm të policisë shqiptare të të gjitha kohërave: Me urdhër të ish-Presidentit Sali Berisha e arrestuan një ditë përpara zgjedhjeve lokale të 26 korrikut 1992, me synimin e mashtrimit të elektoratit duke përforcuar propagandën mashtruese politike që thoshte se vrasjet në 2 prill i kishte bërë policia dhe, madje, me urdhër nga lart. Krijohej kështu iluzioni se, ja përgjegjësia po shkon gjithnjë e më lart në zinxhirin komandues, ashtu siç iu kemi treguar ne.

Dhe, për çfarë e akuzuan dhe e dënuan? Sepse në datën 1 prill 1991 iu kishte dërguar të gjitha Komisariateve të Policisë një radiogram ku thuhej se “Kundër veprimeve të dhunshme dhe të paligjshme duhet të zbatoni ligjin me vendosmëri”. Këtë ia konsideruan krim dhe, ndoshta është i vetmi zyrtar në botë që akuzohej dhe dënohej pse kërkonte zbatimin e ligjit. Edhe ky arrestim i paligjshëm nuk i bëri punë Berishës pasi në votimet lokale që u bënë të nesërmen humbi mbi 20 % të elektoratit që kishte pasur katër muaj më herët.

Me gjithë mungesën absolute të provave, ne na nxorën në gjyq dhe na dënuan. Përveç kësaj, llumin që dikur e kishin yshtur për dhunë, bastisje apo zjarrvënie të dyqaneve, librarive, bibliotekave dhe institucioneve, duke e konfrontuar kështu fizikisht me policinë, tani na e nxorën në TV për të na bërë “biografitë” tona dhe, madje, në bashkëpunim me disa ish-spiunë të Sigurimit të Shtetit, edhe duke përcaktuar fajësinë tonë. Këtë llum e sollën edhe në sallat e gjyqit duke e lejuar të na fyente, të ngrihej nga vendi pa leje, të rrëmbente mikrofonët e vendosur në sallë për të na bërë pretencën dhe, madje, duke tentuar të godiste me këpucë ish-drejtuesit e policisë.

Në njërën nga seancat gjyqësore z. Shyti iu drejtua kryetarit të trupit gjykues, duke i kërkuar: “Z. gjyqtar! Këtu na keni thirrur ju, dhe ju duhet të mbroni dinjitetin tim sepse e kam vënë me shumë mundim!”. Mirëpo, dinjitetin e çmojnë vetëm ata që e kanë dhe jo veglat kriminale të politikës në sistemin pseudoligjor. Të jetosh me dinjitet është mjaft e vështirë dhe kërkon formim, karakter, moral, idealizëm dhe sakrifica të pafundme. Ne ndodheshim përballë një shteti që i mungonin të gjitha karakteristikat e lartpërmendura, ose përballë një shteti të cilin shtypi anglez i marsit 1997 e etiketoi si “regjim gangsterësh”.

Pyetje: Kush ishin ata që ju dënuan dhe si i argumentuan dënimet tuaja?

Përgjigje: Nuk kanë shumë rëndësi emrat, por gjyqtari i shkallës së parë ishte një vegël kriminale e Sali Berishës, një tropojan me emrin Qazim Gjonaj, të cilin, para dy muajve, për shërbimet ndaj partisë, ndonëse mbi 70 vjeç, në kuadrin e rinovimit të saj PD e ftoi në strukturat e saj elektorale, por u detyrua të tërhiqej pas protestës së një ish-të burgosuri politik të viteve ’80, të dënuar nga ky shërbëtor i të gjitha pushteteve. Pas dorëheqjes së trupit gjykues të Gjykatës së Apelit Shkodër, u caktua një trup tjetër gjykues i kryesuar nga një ish-spiun i S. SH. Shteti nuk na dënoi sepse kishte diçka, të vjetër apo të re, kundër nesh personalisht. Shteti do të dënonte cilindo që mund të ishte në vendin tonë pasi i interesonte që propagandës së vet politike mashtruese t’i jepte karakter juridik nëpërmjet çfarëdo vendimi që të tingëllonte bindës për opinionin e mashtruar.

Shteti e dinte shumë mirë që ne ishim të pafajshëm por nuk guxonte t’i thoshte popullit se e kishte mashtruar rreth ngjarjes dhe autorëve. Në korrik 1992 Prokurori i Përgjithshëm, i caktuar nga Sali Berisha i kishte treguar këtij të fundit se “Nuk ka asnjë provë për të fajësuar ata që ndodhen të arrestuar. Ata janë të pafajshëm prandaj duhet t’i nxjerrim jashtë dhe të gjejmë fajtorët realë”. Prokurori kishte ndeshur në kundërshtimin e drejtuesit të shtetit. Në tetor 1992 avokati i familjeve të viktimave të 2 prillit, i caktuar nga Sali Berisha, i kishte pohuar këtij të fundit se “Me provat që janë, gjyqi nuk mund të zhvillohet”.

Megjithëse i dinte këto, Kryetari i Shtetit, jo vetëm urdhëroi të bëhej gjyqi, por urdhëroi edhe ndryshimin e akuzës nga “shpërdorim detyre” në “vrasje”. Në datën 11.11.1992 neve na u komunikua vendimi i Grupit të Hetimit për pushimin e akuzës për krimin e vrasjes sepse “Nuk ka asnjë provë që të lidhë veprimet apo mosveprimet e të pandehurve me pasojat e vrasjes”. Tri ditë më vonë na u dha akuza e “Vrasjes me dashje indirekte”, e firmosur nga A. Qeleshi, po ai që e kishte pushuar një javë më parë. Çfarë kishte ndodhur? Berisha kishte thirrur në zyrë veglat e tij kriminale Alush Dragoshin dhe Prelë Martinin dhe i kishte urdhëruar të na akuzonin dhe dërgonin në gjyq për vrasje. Gjyqtari Gjonaj, i cili në 3 qershor 1992 kishte vendosur kthimin e çështjes hetuesisë “Për të zbuluar vrasësit sepse ndryshe të pandehurit nuk mund të gjykohen”, pesë muaj më pas, megjithëse vrasësit nuk ishin zbuluar, pranon gjykimin e çështjes dhe vendos dënimin me rreth 80 vjet burg të pesë njerëzve të pafajshëm. Kryetari i Shtetit arrin edhe më larg. Përpara vajtjes së dosjes në gjykatë pret në zyrë përfaqësuesit e familjeve të viktimave dhe, pasi iu tregon akuzën me të cilën do të gjykoheshim ne, arrin deri atje sa t’iu pohojë se “Fajin kryesor jua ka Gjek Celaj”. Një fakt të tillë e pohuan familjarët në sallën e gjyqit. Kuptohet qartë që hetues, prokuror dhe gjykatës suprem ishte vetëm një njeri me emrin S. Berisha. Faktet e mësipërme nuk janë pjellë e fantazisë time por janë pohime me shkrim dhe me zë të njerëzve më të afërt të Sali Berishës, dhe të ruajtura nga unë deri sot.

Pyetje: Duket sikur Berisha ishte i paskrupullt dhe i papërgjegjshëm në postet që mbante? 

Përgjigje: Politika shqiptare ka shumë njerëz të padenjë, majtas dhe djathtas, por kur vjen puna tek Sali Berisha nuk mund të diskutohet nëse kemi të bëjmë me një politikan të aftë apo të paaftë, të ditur apo injorant, të ndershëm apo të pandershëm. Në rastin e tij kemi të bëjmë thjesht me një bandit politik, i cili, në sajë të intelektit, arsimimit dhe mungesës tërësore të skrupujve moralë, ia ka arritur që, të paktën tek një e treta e popullsisë të krijojë bindjen e një luftëtari të lirisë, komandantit të luftës kundër komunizmit dhe sjellësit të demokracisë. Disa për shkak të mendjelehtësisë apo zbrazëtisë mendore, të tjerë për shkak të pasioneve njerëzore të shkaktuara nga persekutimi i mëparshëm dhe disa të tjerë për shkak të interesave meskine dhe përfitimeve kryesisht të paligjshme që kanë siguruar, nuk kanë arritur të kuptojnë apo nuk duan të pohojnë se pas fasadës zhurmëmadhe të “luftës për demokraci” të S. Berishës ndodhet thjesht dhe vetëm etja e tij për pushtet dhe pasurim familjar. Megjithatë, ai mbetet kryesisht idhulli i pjesës më të pakultivuar të popullit shqiptar.

Sali Berishën e lidhin me demokracinë dhe drejtësinë po aq gjëra sa lidhin ujkun me punën e bariut. Qysh kur çështje kaq të mëdha dhe jetike si demokracia u bënë çështje dhe “profesion” i njerëzve të rrugës, u krijua ambienti dhe kushtet kur “demokrat” të vetëshpallet dhe etiketohet cilido sharlatan, horr apo gangster që mban dy gishtat lart dhe thërret “Liri- Demokraci!”. Mirëpo, ajo që sot konsiderohet si demokraci në botën perëndimore ka disa parime dhe rregulla dhe qenia ose jo e dikujt demokrat nuk përcaktohet nga fjalët dhe parullat që përsërit pa pushim por matet me faktin se sa sjelljet dhe veprimet e tij përputhen me parimet demokratike.

Nuk mund të jesh demokrat kur parimin e zgjedhjeve të lira e të ndershme e zëvendëson me manipulimin apo dhunimin e tyre, siç ka bërë shumë herë personazhi i lartpërmendur. Nuk përputhet me konceptin e pluralizmit politik burgosja e kryetarit të opozitës politike, të shpallur pastaj si “i burgosur politik” nga institucionet ndërkombëtare. Po ashtu, rrahja e deputetëve opozitarë dhe vrasja e protestuesve të pafajshëm dhe kërcënimet për të marrë rolin e “snajperit të pestë” kur të protestohet herë tjetër, nuk kanë asgjë të përbashkët me qenien demokrat. Të shpallësh se je “dashnor i fjalës së lirë” dhe, nga ana tjetër, të rrahësh e burgosësh gazetarë dhe të djegësh redaksi gazetash, duke u shpallur kështu “armik i shtypit të lirë” nga institucionet ndërkombëtare të shtypit, nuk përputhen me njëra-tjetrën. Ndërsa parimi i marrjes së pushtetit në këtë sistem politik njeh vetëm rrugën e zgjedhjeve të lira, sulmi mbi institucione dhe marrja e pushtetit me dhunë (shtator 1998) ta heqin në mënyrë të pakthyeshme maskën e demokratit. Thirrja në zyrë e prokurorëve e gjyqtarëve dhe urdhërimet për dënimin e njerëzve të pafajshëm nuk përputhet askund me parimin demokratik të ndarjes së pushteteve dhe pavarësisë së pushtetit juridik. Të organizosh forca ushtarake dhe paraushtarake nga veriu i Shqipërisë për të shtypur protestat e jugut të vendit dhe të aktivizosh artilerinë, aviacionin dhe përdorimin e LHL kundër popullsisë civile, jo vetëm nuk ke asnjë lidhje me demokracinë por, madje, as me kombin dhe popullin. Në fund të fundit, për të gjykuar mbi motivet dhe qëllimet e “betejave” të Berishës dhe të tjerëve, duhet të shikojmë sot raportet e familjeve të tyre milionere me gjendjen ekonomike në zgrip të popullsisë shqiptare. Nuk mund të kesh synime idealiste e humanitare në shërbim të popullit kur, në fund të betejës ti bëhesh milioner dhe populli mbetet i varfër. Nuk mund të jesh i krishterë i vërtetë kur i shkel të dhjetë Urdhërimet e Biblës dhe as musliman i denjë kur nuk i zbaton në jetë porositë e Kuranit. Pavarësisht çfarë thonë borizanët e lavdive të rreme dhe luftëtarët e kuletave, Sali Berisha do të mbetet në histori si një aksident politik, një artificializëm i pasuksesshëm dhe i rremë i transvestizmit politik dhe moral.

Pyetje: Ju keni botuar një libër për 2 prillin dhe jeni prononcuar shpesh rreth kësaj ngjarjeje, megjithatë ka mbetur ende ndonjë individ që nuk beson në pafajësinë tuaj.

Përgjigje: I nderuar zotëri! Botimi i librit dhe prononcimet e mija nuk kanë asnjë lidhje me fajësinë apo pafajësinë. Fajësia apo pafajësia janë prerogativa të sistemit gjyqësor të pavarur dhe mua nuk mund të më bëjnë fajtor as gangsterët politikë me larot e tyre në drejtësi, as pijanecët e pazarit dhe as barinjtë që ndodheshin duke kullotur tufat e bagëtive kur ka ndodhur ngjarja dhe më vonë hiqen si dijetarë të gjithçkaje. Njeriu është moralisht dhe juridikisht fajtor vetëm kur shkel normat e Kodit Moral të shoqërisë dhe ligjet e shtetit. Fatmirësisht, unë nuk i kam shkelur asnjërin prej tyre dhe në këtë aspekt jam i qetë dhe në paqe me veten time. Unë kam shkruar dhe shkruaj për të bërë të njohur të vërtetën e ngjarjes dhe pas ngjarjes dhe për të treguar fytyrën e vërtetë të sajuesve, manipuluesve dhe keqpërdoruesve të saj. Pra, siç thoshte At ZefPllumbi, “Rrno për me tregue, dhe “për me kallxue” ka pasur, ka dhe do të ketë vend gjithmonë. Unë nuk shkruaj dhe nuk prononcohem as për budallenjtë dhe as për maskarenjtë. Për kategorinë e parë kam parasysh thënien e Shilerit se “Përballë budallallëkut janë të pafuqishme edhe Perënditë”, ndërsa për kategorinë e dytë mbaj parasysh këshillën e Biblës: “Mos ua hidh derrave gurët e çmuar”.

Ata që janë të interesuar për fajësinë apo pafajësinë tonë mund të lexojnë vendimet e gjykatave të të tri shkallëve, të cilat, të ndodhura para mungesës absolute të çdo prove kundër nesh, ndonëse zbatuan urdhrin presidencial për dënimin tonë, u detyruan të pohojnë se “Të akuzuarit as kanë vrarë dhe as kanë dëshiruar ardhjen e pasojave por i lejuan ato të vinin…”. Ndërsa avokati i familjeve të viktimave, i ndjeri N. Bezhani pohonte në vitin 1998 se “Pesë të dënuarit për ngjarjen e 2 prillit nuk kishin kurrfarë lidhjeje me krimin”. Militantët kokëbosh dhe kokëndezur partiakë, krahas versionit të kryetarit dhe ish-kryetarit të partisë, nuk bëjnë keq të lexojnë edhe pohimin e ish-nënkryetarit të PD-së, z. Neritan Ceka i cili në vitin 1997 thoshte se “Nuk ka asnjë dyshim që dy prilli dhe të tëra vrasjet politike të ndodhura gjatë kohëve të fundit… janë vepra direkte të provokatorëve të Sali Berishës”. Njeriu ka gjithmonë kohë për t’u kthjelluar. Të ecësh tridhjetë vjet me këmbët e tua dhe me mendjen e Sali Berishës është diçka e tepërt dhe vetëposhtëruese.

Pyetje: Edhe pse e vërteta e 2 prillit ka mbetur enigmë dhe, madje, ka ndodhur një ngjarje e ngjashme në 21 janar 2011, PD vazhdon ende ta keqpërdorë atë, apo jo? 

Përgjigje: Incidenti kriminal i 2 prillit 1991 ishte sajuar si mjet njëpërdorimsh, ashtu si pjatat prej letre, por njerëzit që e kanë ngritur karrierën politike mbi krimin besojnë se mund të përdoret sa herë kanë nevojë. A e keni parë një Balash, të cilit ia lëpin lopa flokët çdo mëngjes para se të dalë nga shtëpia, i cili ka disa vjet rresht që vete në Shkodër në 2 prill dhe jep leksione mbi demokracinë dhe “luftën kundër diktaturës” dhe përcakton fajësinë e asaj ngjarjeje? Gjithkush e di për kë e kam fjalën, për atë karagjozin që na gajasi kohët e fundit me pohimin e tij se kishte menduar të rrëzonte komunizmin qysh kur ishte dhjetë vjeç. Ky është pikërisht personi që, në ngjarjen tragjike të 21 janarit 2011 në Tiranë ishte, jo vetëm Ministër i Brendshëm por edhe drejtues në vend i forcave të sigurimit të institucionit, të cilave më vonë iu vërtetua fajësia në ekzekutimin e protestuesve paqësorë. Duhet të jesh plotësisht i zhveshur nga skrupujt moralë dhe nga çdo përgjegjësi qytetare e politike të guxosh të bësh ato që bën ai, pasi në Shkodër paraqitet me maskën e humanistit dhe shpëtimtarit, ndërkohë që në Tiranë ka barrën e mëkatarit dhe përgjegjësisë së pasojave të 21 janarit.

Pyetje: Si i shini ju të dy ngjarjet dhe ngjashmëritë midis tyre?

Përgjigje: Duket sikur një dorë e mbinatyrshme ka ndërhyrë që, fatkeqësisht, të ndodhte ngjarja e 21 janarit 2011, kur në pushtet dhe në vendngjarje ndodheshin protagonistët e mashtrimit dhe keqpërdorimit të 2 prillit. Ngjarja e ndodhur dhe ato që pasuan më vonë ishin një mësim për të gjithë kopukët e këtij vendi, sepse iu tregonte atyre dhe gjithë popullit se kush ishin dhe cilët janë në fakt provokatorët dhe mashtruesit rreth ngjarjes së 2 prillit 1991, se këta janë jo vetëm vrasës, por edhe manipulues, fshehës të provave (filmimeve të godinës qeveritare) dhe tipa që për fajet e veta akuzojnë të tjerët (vetë protestuesit). Tipari më i rëndësishëm i përbashkët i dy ngjarjeve tragjike është vrasja e tetë protestuesve të pafajshëm (nga katër në secilën). Nuk ka gjykatë të ndershme dhe të pavarur në botë që mund t’i klasifikojë si të ligjshme asnjërën nga vrasjet. Ndërsa dallimi më i rëndësishëm midis tyre është fakti se, ndërsa autorësia e pasojave të 21 janarit është provuar ligjërisht, ajo e 2 prillit nuk u provua asnjëherë.

Menaxhues i të dyja proceseve gjyqësore ka qenë i njëjti njeri, me emrin Sali Berisha. Ndërsa viktimat e 2 prillit shteti i kohës i shpalli dëshmorë pas tri javësh, viktimat e 21 janarit u shpallën “kokëpalarë” pas tri ditësh nga qeverisësit. Ndërsa dy ditë pas ngjarjes së 2 prillit drejtuesit e MPB na e bënë të qartë se “Nga aq sa dimë deri tani, vrasjet janë të paligjshme, por i takon drejtësisë të zbardhë të vërtetën”, Kryeministri i vitit 2011, një orë pas ngjarjes i shpalli vrasjet si të kryera nga vetë protestuesit e pajisur me thika me helm dhe çadra-pistoletë, ndërsa më vonë e deri sot pretendojnë se “kemi zbatuar vetëm ligjin dhe personat janë vrarë brenda perimetrit…”.

Drejtuesit e forcave të policisë në ngjarjen e 2 prillit 1991, megjithëse s’u vërtetua kurrë autorësia e policisë në pasojat e ardhura, u dënuan me nga 15 vjet burg, ndërsa drejtuesi në vendngjarje i forcave të Gardës, Lulzim Basha, fajësia e të cilave u provua në ngjarjen e 21 janarit 2011, jo vetëm nuk u pyet në hetuesi dhe as gjykatë, por u shpall “yll në ngjitje”, u bë kryetar partie dhe pretendon të bëhet Kryeministër i Shqipërisë. Ndërsa kryetarin rajonal të partisë në pushtet, Xhemal Dymylen, institucioni i të cilit u sulmua në 2 prill, e dënuan me 16 vjet burg, Kryetari i gjithë partisë në pushtet dhe Kryeministër i vendit, godina e të cilit u rrethua në 21 janar, jo vetëm s’u pyet dhe as u dënua, por vazhdoi të ishte kryetar qeverie dhe sot mëton të ribëhet Kryeministër në hije. Ndërsa Zëvendësministri i Brendshëm i vitit 1991, z. Aredin Shyti ndodhej mbi 100 kilometër larg vendngjarjes së 2 prillit, u dënua me 17 vjet burg, Ministri i Brendshëm në ngjarjen e 21 janarit, Lulzim Basha, i cili ndodhej 20 metra lart (vertikalisht-në tarracë) forcave të Gardës, duke i komanduar ato, jep ende leksione për drejtësinë, demokracinë dhe moralin. Ky është standardi dhe këto janë kriteret e peshores morale dhe juridike të Sali Berishës.

Pyetje: Kohët e fundit ka botuar një libër ish-Kryetari i Hetuesisë së Përgjithshme të asaj kohe, z.Qemal Lame. Aty flet edhe për 2 prillin. A e keni lexuar ende librin?

Përgjigje: Librin nuk e kam lexuar por kam lexuar disa pjesë që ka botuar shtypi. Bindja ime është se oficerët e policisë, prokurorët dhe gjykatësit duhet të jenë, figurativisht, në rolin e zagarit që nuhat, ndjek dhe kap gjahun, domethënë fajtorin në një krim, dhe jo në rolin e qenit të tërbuar që leh pa pushim dhe pa shkak.

Ashtu si Sali Berisha, dhe jo pak të tjerë, Q. Lame i përket kategorisë së “komunistëve” të cilët, kur e panë se anija e tyre po fundosej dhe ajo kapitaliste priste në radë për ankorim, vrapuan të vetëshpallen luftëtarë të shquar kundër atyre që kishin drejtuar anijen që po mbytej. Këtë kategori njerëzish të paskrupullt, ish-Presidenti çek VaclavHavel, një ish i dënuar politik i sistemit komunist, i konsideronte si njerëzit më të ligj të shoqërisë. I konsideronte të tillë pasi i shihte se ata ishin njerëz pa ideale, pa karakter, por me interesa vetjake të larta e të shumta, që nuk lanë mjet e rrugë pa përdorur për t’u shitur tjetër nga ç’kishin qenë dhe për të marrë pamjen e disidentit ndaj sistemit në ikje dhe të shpëtimtarit të vendit e të popullit. Kultivuesit vullnetarë të komunizmit po shiteshin si varrmihës të tij, megjithëse sistemi politik kishte pësuar “vdekje natyrale”. Do të ishte fatkeq cilido që, qoftë edhe rastësisht, mund të ndodhej në rrugën ku ata vraponin me zhurmën e bajlozit në gojë dhe me shpatën e Don Kishotit në dorë.

Qemal Lame ka shkruar në gazetën RD qysh në korrik 1991, por nuk ka shkruar si jurist dhe as si “zagar” por si politikan dhe si “qen i tërbuar”. Për këtë arsye, i pata kërkuar gjykatës që ai dhe 4-5 laro të tjerë të thirreshin në gjyq si dëshmitarë në mënyrë që të provonin deklarimet e tyre. Synoja thjesht dhe vetëm t’i demaskoja për mashtrimet dhe trillimet e tyre. Asnjëri prej tyre nuk u pa në gjyq.

Qemal Lame, ish-prokuror ushtarak dhe Kryetar i Hetuesisë së Përgjithshme për një dekadë, madje edhe anëtar i KQ të PPSH-së, si atëherë edhe tani e paraqet veten e tij si një disident që, për dhjetë vjet rresht vetëm kundërshtonte udhëheqjen më të lartë të shtetit, deri tek E. Hoxha; si një superman që kishte shpëtuar nga burgu Ismail Kadarenë, gjeneralët e ushtrisë, “pesë mijë të arrestuar në ngjarjen e ambasadave” (vini re: pesë mijë ka qenë krejt numri i atyre që hynë në ambasada); që urdhëronte MPB (!) të mos përdoreshin armët kur u rrëzua shtatorja e Hoxhës (sikur ky kishte në varësi këtë ministri) dhe harron se në një libër të mëparshëm ka shkruar se rrinte në korridor si një nëpunës i rëndomtë në pritje që të takonte ministrin Hekuran Isai, kur ai të dilte nga zyra e zëvendësministrit Aredin Shyti; se ishte i pari shqiptar që kishte kërkuar lejimin e pluralizmit politik; se e kishin akuzuar si tradhtar dhe sabotator, se donin ta arrestonin dhe ta vrisnin në tre raste, por s’kishin mundur etj. etj. dhe se, me gjithë këto s’i ndodhi asgjë e, madje, kërkoi edhe dorëheqjen por shteti monist nuk ia pranoi. Këto flasin shumë për personalitetin e tij dhe mungesën e dinjitetit. Po të ishin të vërteta pohimet e tij, na rezulton që ai sistem dhe udhëheqja e tij ishin njëqind herë më tolerantë se drejtuesit politikë të pas 1990 të cilët i kanë përjashtuar dhe vazhdojnë ende sot t’i largojnë figurat politikë për një kundërshtim të vogël.

Lidhur me ngjarjen e 2 prillit 1991 Lame bën tellallin politik duke folur për urdhra nga lart për përdorimin e armëve nga policia, akuzon ish-Presidentin e ish-Kryeministrin e kohës “që kanë urdhëruar policinë të qëllojë mbi demonstruesit”, se ishte ai që propozoi shpalljen dëshmorë të viktimave të ngjarjes etj. Mirëpo, megjithëse pretendon se mban katër diploma të shkollave të larta, inteligjenca e tradhton dhe bën vetëvrasje duke pohuar se “gjithë veprimtarinë time e kordinoja me Partinë Demokratike”. Nga ky moment ai tregohet i sinqertë dhe na bën me dije se nuk sillej dhe as vepronte i udhëhequr nga ligjet e shtetit dhe dëshira për drejtësi, por udhëhiqej nga interesat politike të një grupi politik, pikërisht atij që kishte sajuar dhe organizuar ngjarjen, dhe synonte përkrahjen e versionit politik dhe jo zbulimin e së vërtetës. Për juristët e mirëfilltë, trajtimi dhe lehjet e Lames për ngjarjen e 2 prillit 1991 janë një lajthitje juridike dhe një mjerim i madh moral. Ai nuk ka zënë mend as sot, mbas kaq vitesh, kur kanë ndodhur kaq shumë ngjarje dhe sidomos ngjarja e 21 janarit 2011, që tregojnë fytyrën e vërtetë të atyre me të cilët ai “koordinohej”. Lame mbetet thjesht një mitoman dhe njeri i paskrupullt që i bën me turp edhe ata që pretendon se i ka shpëtuar nga burgu se paskëshin qenë desidentë të diktaturës. Ndiej keqardhje për të që, me gjithë shërbimet politike kundër së vërtetës, që i bëri Berishës, meqë s’e ftuan në asnjë post të dëshiruar prej tij pas 1992, ai u largua nga vendi në shtator 1992, kur kishte fituar “demokracia”, por atij ende “i rrezikohej” jeta”. Mjerimin e tij edhe si gënjeshtar edhe si atdhetar mund ta gjej kushdo në faqen e Presidencës së Republikës tek dekretet për marrje dhe lënie shtetësie. Qemali e ka lënë, marrë dhe përsëri lënë shtetësinë shqiptare sa askush tjetër.

*Intervista me Gjek Çelajn është zhvilluar në prill të vitit 2021 dhe është botuar në të përditshmen Dita. 

79 Komente

 1. N
  Nafta

  Ky Lame dukej qarte qe ishte skicofren ne intervisten e fundit. Nuk ja vlen te merresh me te. Komunizmi ne Shqiperi nuk vrau asnje protestues 45 vjet. Kjo eshte e verteta. Komunizmi dhe sistemi nje partiak mori fund me votimin unanim te byrose politike dhe firmen e Ramiz Alise ne Dhjetor te 1990. Zgjedhjet e para pluraliste demokratike qe u njohen nga te gjitha partite por edhe nderkombetare u ben ne Shkurt te 1991. Lexoni shtypin sot qe genjejne hapur pa piken e turpit duke manipuluar historine.

  1. b
   ben

   Kur deklaron se: "Komunizmi ne Shqiperi nuk vrau asnje protestues 45 vjet"-e ke kete me te degjuar apo me te pare? Sistemi komunist vrau mijera shqiptare neper burgje dhe kampe perqendrimi dhe mbajti nen nje represion 50 vjecar nje popull te tere. Mbas shtypjes se Kryengritja e Postribës, më 9 shtator 1946, shume prej atyre qe u kapen, u vrane me metodat me cnjerezore, disa duke i shkelur me autoblinda. Askush nuk guxonte te protestonte ne ate kohe, pasi Sigurimi i Shtetit kishte spijune ne cdo qoshe dhe i arrestonte dhe denonte ata individe qe shfaqnin pakenaqesine me te vogel. Denimet i shtrinin tek familja dhe farefisi, prandaj mos na tregoni perralla per gjerat qe i kemi jetuar vete.

   1. N
    Nafta

    Ik ore pirdhu me gjithe perrallat me Postriben. Ishin ca bajraktare qe menduan se do kthehej Hitleri nga varri dhe vajten ne te semes. Me 46 nuk kishte komunizem, amerikanet dhe Anglezet ishin ne Tirane. Po me 89,90 shume protestuan por askush nuk u vra, as kur ambasadat u hapen me dhune. Loqe njerez.

    1. b
     ben

     Shko mor kar dhe mos na trego perralla diten per diell. Dukesh qe nuk e ke haberin se si funksiononte bajrakterizmi ne malesi. Ne kryengritjen e Postribes, moren pjese shumica e popullsise se malsise dhe jo 5 bajraktare qe kishte e tere krahina. Nuk ka patur protesta ne 89-ten, por ne 90-ten dhe ndodhen ne ate kohe kur komunizmit i kishin rene poturet deri ne fund te kembeve, pasi populli po vuante per buken e gojes. Juve qe mohoni realitetin, ose keni qene akoma tek koqet e baballareve ne ate kohe, ose jeni copa muti, mbeturina te atij regjimi gjakatar qe mori ne qafe nje popull te tere.

  2. S
   SHKODRANI

   Vrasja e 4 djemve shkodrane ne ate 2 prill 1991 erdhi nga godina e Komitetit PPSH dhe shkodranet pastaj ate e kthyen ne germadhe. Ky Gjek maloku eshte nje nga vrasesit e ikur nga syte kembet pas sulmit qe ju be asaj godine se toku me Xhorxh Graboven, nje eksponent i PPSH atehere. Se sa te rralla e aq me shume te verteta mund te jene rrefenjat e nje vrasesi kjo eshte ne dore te kujdo per ti besuar.

   1. Çfarë komentesh bejne Salistët!!!

    Shkodran. Me çfare truri e ke shkruar kete koment? Me tending, apo me të Saliut? Uh, me fal. Harrova. Ku ke tru ti? Jo për gjë, por nuk ke patur ndonjehere. E kush i humbi që t'i gjesh ti? Thote populli. Ti je shkodran sa ç'eshte Nard Ndoka.

    1. s
     shqip

     Ne fakt, te shtenat qe vrane 4 djemte e Shkodres nuk erdhen nga godina e Komitetit te PPSH-se sic pohoni juve. Po ashtu, predhat qe i nxorren nga trupate viktimave, nuk ishin te kalibrave 7.62mm te armeve te gjata apo 9 mm te pistoletave qe posedonte ushtria dhe policia shqiptare. E verteta eshte se te tere te dhenat u manipuluan dhe provat materiale u zhduken dhe kurre nuk u paraqiten ne gjykate. Ajo qe kuptohet fare lehte ishte se komunisteve, qe fituan zgjedhjet e pergjigthshme, nuk ju interesonte qe te vrisnin njerez, por ju interesonte qetesia. E vetmja force politike, te ciles i interesonte ajo qe ndodhi, ishte PD-ja e Berishes. Ngjarjet e mevonshme deri ne ditet tona, kane provuar katerciperisht se Salih Berisha eshte nje kriminel i paskrupullt, qe per hir te etjes se tij per pushtet, eshte gati te beje cdo krim, sado makaber qe ai te jete. Problemi ketu eshte mese i qarte dhe nuk ka vend per diskutime apo ca me pak per aludime. Te kater djemte e Shkodres u vrane nga Berisha.

     1. B
      Bravo

      Bravo "shqip", një arsyetim i zgjuar dhe bindës rreth kësaj ngjarje. Shkurt: atë ngjarje e organizuan ata që në ato zgjedhje e humbën mundësinë e pushtetit dhe mënyra më e përshtatëshme për ta rimarrë do të ishte një ngjarje makabre me "shkaktarë"fituesit legjitim të zgjedhjeve.

      1. E
       Endri

       Sakte komentuesi "shqip".Nuk habitemi nga kriminelet e tipit "shkodrani"Mund te jete dhe kategoria debilave hajde dru me pre.Megjithate e verteta tashme dihet.Zotin Çelaj e pergezoj per te vertetat dhe I urojme jete te qete dhe pa pendime.Ai beri cfare mundi dhe zoti e njerezit e ndershem e vlersojne.

      2. U
       Ushtaraku

       Ti je ekspert kshu? Sepse ekspertet gjate gjyqit te 2 prillit thane qe asnje arme e policise nuk ka lidhje me plumbat ne trupat e njerezve. Po ashtu ekspertet vertetuan qe asnje nga vrasjet nuk u kry nga godina e ish komitetit te Partise. Cdo plumb qe del nga nje arme indentifikohet plotesisht. Ka shkence per keto gjera. Gjyqi u krye gjate kohes qe ne pushtet ishte PD dhe president Saliu. Duhet te jesh idiot i dobishem qe te besosh trillimet e Saliut.

       1. O
        Opo lere se nuk mbushin

        Ushtaraku, mos u mundo kot vëllai, sepse keta kanë 30 vjet qe nuk mbushin. Edhe gjoja shajnë komunistët, edhe shkojne mbrapa Komunistit Sali, është per te vene duart ne koke se si mund te jetë njeriu kaq i trashë.

      3. P
       Pjeter kola

       Gjek kurva te qifsha librin. Ti dhe kopilat e kuq i vrate o llum.

       1. P
        Patrioti

        Ti besoj që je nga banditët e Sali Kriminelit që ka vrarë më shumë shqiptarë se çdo rregjin tjetër.

        1. M
         Mos e merr Pjetrin seriozisht

         Patrioti, hollë hollë, Pjetri ka të drejtë. Ata i vrau Sali Komunisti, keshtu që Pjetri është në rregull. Ka vetëm nje problem shumë të vogël teknik. Pjetri nuk e kupton as ate qe them unë, as ate qe thua ti. Ne të dy vetem po bëjmë muhabet me njeri tjetrin, se Pjetri është jashtë loje. :-)

        2. N
         Normale

         Pjeter Manecit i erdhi gjoja? O Pjeter, flet edhe per ty ky Gjeka. Ti je nga ajo perqindja e trushkulurve qe shkojne mbrapa Saliut si zombi. Ja, do ta vertetosh me pergjigjen. Ama, shkon nga shkon, Temën lexon, sepse edhe ti e kupton, qe te shkosh mbas Salës je barbon.

         1. P
          Pjetri I semure

          O zot 33 vjet dhe perseri nuk behen njerez ca si Peter Kola.

          1. R
           RPSH

           Pjetri dhe pjeprat si ai do ta mbyllin gojën kur të vdesë kërma në kat të tetë. Fatkeqsia është se ata kanë lënë prapa pjepra aguridhe si ai idioti që donte të ndalonte Benetin të vinte një kurorë te memoriali i Arben Brocit me shokë. Ata kurrë nuk do ta kuptojnë se vrasësit e Arbenit dhe të tjerëve janë Azem Hajdari, Pjetër Arbnori, Ali Spahia me kërkesën e Sali Berishës dhe UDBsë jugosllave.

         2. R
          Realist

          Edhe armiqtë histerik të tij do te stepeshin para fakteve dhe arsyetimeve të mbështetura në to, kur lexon pohimet e Gjek Celës për ngjarrjen e 2 Prillit. I paisur me një kulture të pasur dhe elitare (në profesion dhe jo vetëm), siç mund të konstatohet, ky polic i diktaturës eshte vet, me sjelljen e tij dhe përgjegjësinë me të cilën dëshmon, një shembull i nivelit kulturor dhe profesional te kuadrove dhe punonjësve të policisë, drejtues të niveleve të ndryshme tê asaj kohe. Nuk ka qënë "faji" i profesjonistëve të policisë apo të shërbimit sekret shqiptar të asaj kohe , përmbushja me kopetencë e detyres për ruajtjen e rendit por ishin ligjet e asaj kohe , si në çdo kohë e në çdo vend, që e "kompromentojnë" dhe shërbimin e sigurisë, polici e sigurim, gjate socializmit. Jo më pak "fajtorë" të tillë konsiderohen edhe sot sherbimet e sigurisë në Shqipêri nga kriminelet ordiner dhe politikan e nënpunës të koruptuar, por e verteta është që policë e ushtarak bëjnë një detyrë të vështire e të nderuar nëse atë e ushtrojnë në zbatim të ligjit dhe me përgjegjësi profesjonale e morale të lartë.Respektin ndaj tyre lidhet sa me këtë të fundit aq edhe me nivelin kulturor të popullit.

          1. H
           Hysen

           Ska lidhje armiqte apo histeria qe zotrote na servir po na e shpjego pak ta kuptojme me mire kete dokumentin e Gjek Celajt qe raportin si na i kreu vrasjet policia e shtetit. Kriminele te felliqur, juve duhet te mos dini ku te fusni koken se vrate popullin jo te shisni dengla te felliqura. Spak duhet ta hape kete ceshtje dhe tua tregoje vendin njehere e mire. Gjek Celaj na raporton për vrasjet e kryera me dokumentin e datës 8 prill 1991. Paragrafi dy i dokumentit na thotë se ‘si rezultat edhe i mungesës së eksperiencës komandantëve të togave ju shpëtoi orientimi dhe drejtimi i efektivit. Ai doli jashtë kontrollit dhe gjatë veprimeve vepronte i pakompaktësuar. Tërheqja e forcave pas sulmit të turmës bëhej e paorganizuar dhe nganjëherë duke i kthyer shpinën kundërshtarit. Në paragrafin 3 ai sqaron “ Një pjesë e efektivit hapi zjarr pa urdhër në ajër, por pastaj e humbi orientimin duke sjellë si pasojë viktimat dhe disa të plagosur.”

           1. R
            Realist

            Hysen plehra, ti je ose lidhje e ngushtë e atyre qe fabrikuan këte ngjarrje makabre ose ndonjë lamash lëpirësh kockash që të ushqejne për të vjellë vrerrin e atyre që prunë në pushtet bandën e PD dhe të spiunëve të serbo grekëve. Kudo që të futeni , edhe në vrimën e gjirizeve ku jeni mësuar të strukeni, e verteta do vonoj por kursesi nuk do harroj. Ti je jo vetëm ndyrësisht plehrë por edhe një zagar besnik i atyre që të hedhin kockat dhe jam i bindur që rrethi i njerëzve që ke pranë të njohin mirë dhe dinë të të pergjigjen. Koha do bëjë të sajën , siç e ka bërë këto 30 vjet dhe ajo do tju nxjerri në shesh si mostra që shkaktuat atë gjendje kur shqiptari nuk do më shqiptarin dhe priret të braktisë atdheun dhe familjen p¨r ti shpëtuar pasigurisë që mbollët ju. Dëdgjoje dhe njeherë o plehrë. Policia ka shkuar në detyrë ne dy prill me armatim manovre të kontrolluar një për një kur iu dorzuan armët e regjistruara dhe kursesi nuk kishte gjasa të vendosnin fishek të vertetë vetëm nëse këtë do ta bënin në menyre të fshehtë për të realizuar skenarin që parashtron me arsye dhe fakte djali trim dhe i ndershëm Gjek Cela. Këtë po e shkruaj që ta lexoj brerzi i ri që ju fundërina dhe zagar përpiqeni me lloj lloj shfifjesh ta manipuloni dhe përdorni për interesat e bandës dhe të antishqiptarëve.

            1. s
             shqip

             Hysen-habitem me faktin qe nderkohe, qe me te drejte revoltoheni me krimin e supozuar, por kurre te provuar te policise se asaj kohe, nuk thua asnje fjale per krimet e Salih Berishes te kryera faqe tere botes, kur vrau kater individe, larg dyerve te K.Ministrise dhe me duar ne xhepa dhe akuzonte protestuesit qe gjoja vrane njeri tjetrin me cadra pistolete tip Xhejm Bond. Po ato dy mije te rinj e te reja qe u vrane ne 97-ten, a ka pergjegjesi Salih Berisha? Po per Gerdecin ku u vrane edhe femije, a ka pergjegjesi Salih Berisha? Nuk jam kunder prokurorise qe te hetoje per cdo krim, por me ben pershtypje te dy standarteve qe perdorin disa individe si puna juaj, qe kerkojne te hetohen krimet e supozuara te njeres pale, dhe nuk thone asnje fjale per ato qe kane ndodhur faqe gjithe botes, kur autoret jane pala tjeter. Po ky fakt me cilen histeri lidhet, me ato te Gjek Celajt, apo ato te Salih Berishes dhe bandes se tij? Per mendimin tim, zoti Celaj i ka bere nje analize teper te thelle te asaj ngjarje ku kater djem te rinj humben jeten ne nje krim ku u fajesuan strukturat shteterore, por pa paraqitur qofte edhe nje prove te vetem ne gjygjin kunder tyre. Sic thote edhe vete zoti Celaj, Ali Spahija, ne vend qe ti dergonte kufomat ne morg, ku sipas ligjit do ti nenshtroheshin autopsise nga specialistet e fushes se kriminalistikes, ato ju dhane familjareve, duke bere nje krim, te denueshem nga Kodi Penal i asaj kohe, por edhe ky qe kemi sot. Ali Spahija dhe te tjere mjeke te Shkodres nuk u denuan per kete krim qe bene, rezultati i te ciles eshte hamendja se te kater individed u vrane prej forcave te policise dhe ushtrise, kur dihet se plumbat qe goditen ata, kane ardhur nga mbrapa viktimave si dhe nuk kane qene te kalibrave 7.62mm dhe 9mm te armeve qe posedonte policia dhe ushtria jone ne ate kohe. Te tera keto prova u fshehen dhe nuk u paraqiten ne gjygjin per te cilen flet zoti Celaj. Ky gjygj ishte nje farse e organizuar nga ata qe kerkonin qe e verteta te mos dilte kurre ne shesh, pasi do implikonte pikerisht kreret e PD-se dhe ne vecanti Salih Berishen.

            2. H
             Hordhia e ndyrë e Sali Rrumpallës

             Realist. Respekte. Njerez si ty eshte fat t'i kesh shoke e miq. Madje edhe kundershtar. Je njeri me parime. Sikur te kishte me shumë si ty. Ndoshta nuk do flitej fare per Saliun tani. Do permendej kot ne biseda: "Ore, e mbani mend ate doktorin qe deshte te futej ne PD ne 1990? Hë mo, si e kishte emrin? Po, pra, Berisha, se harrova. Trap zalli ishte." Dhe PD-ja do kishte ndenjur nja 20 vjet ne pushteti, pa Berishën. Shqiperia tani do ishte ne BE, ndersa Edi Rama nuk do ishte me PS, mbase edhe fare kryeminister, por do ja kishim degjuar emrin, si minister apo kryetar bashkie, pa tjeter. Ja, keto do kishin ndodhur Po te kishte me shumë njerez si ty. Por fatkeqesi sht, kemi shumë rrumpalla, si dy komentues debila me lart, dhe tani engledisemi me Sali Kllounin ne ballkon. Dhe Rama, nje politikan i djathte qe është kryeminister i nje qeverie te majtë, tallet mbasi e ka bere PD-ne cope copë, dhe e ka katandisur Saliun si Arusha Mira. Opo lere.

            3. G
             Go West

             Nuk e kisha lexuar me pare kete interviste, shume interesante dhe e sakte deri ne detaje, veçanerisht percaktimi qe "demokracine nuk e solli PD, ishte demokracia, pranimi i pluralizmit, qe solli PD". Respekt per Gjeken, llogjiken, urtesine dhe pjekurine e tij.

             1. S
              Sala kasapi

              Fisin kujt voton për Salën!

              1. B
               Baba

               Fare e fisin kush nuk e voton

               1. b
                ben

                Pergjigje tipike e idjoteve qe i shkojne nga mbrapa

               2. X
                Xhemoli

                Ha ha ha te qifsha librin e dasmes po nuk e votove.

               3. S
                Shkembi

                Ky krim ka gjithe karakteristikat mafioze te krimeve berishiste: vra, ler kohe te rrjedhin qe te duket sikur ka ndodhur ne mesjete, kerceno e deno per te, cili do qe te del kunder etj. Pra, kafshim shpellar qe vazhdon dhe sot e kesaj dite.

                1. B
                 Ballisti

                 Krimineli gjek cela qe qedhoj demostrusit ne mes te shkodres,plagiai me dhjetra demostrus

                 1. G
                  Gjynah ku ka perfunduar e djathta

                  O gazeta, Po nuk duhen lejuar te komentojne njerez me moshe mendore nën 15 vjeç. Ja per shembul, ky Ballisti eshte 7 vjeç nga truri. Keshtu, biologjikisht ky eshte 47 vjeç, por vetëm 7 ka në tru.e Quan veten edhe ballist pa le. Mit'hat Frasheri kete budallin nuk e merrte as per te ruajtur lopët, jo më ta merrte ballist. Prandaj ky shkon mbrapa Sali Lopçarit. Dy lopçarë e gjejnë gjuhën. Ndersa ballistet ishin shtresa e larte e shoqerise shqipetare. Nuk ka rendesi bindja politike. Ata kishin mbaruar shkollat ne Perendim. Ky nuk ka as shkollë nate. Edhe Lul Basha nuk e pranon kete ne PD. "Ik, ik. Ec, ik andej. Edhe nga rruga, edhe nga rruga. Mos te shoh këtu. Debil." Do t'i thoshte Mit'hat Frasheri ketij budallit, Po te ishte gjalle.

                 2. G
                  Gurabardhi

                  Denimet për vrasjet e 2 Prillit në Shkodër ishin të njejtat me denimet e nazifashistëve në LDB. Dhe fashizmi shqipfolës i djathë, nuk u ndal më. Rrënoi kombin, prodhoi luftën civile në 1997, akoma merr frymë.

                  1. B
                   Ballisti

                   Pse se permend 13 dhjetorin,ku gjek qela qedhoj i pari ne mes te shkoders,ku plagosi disa demstus

                   1. E
                    EDI

                    Mire BALLIST ,por edhe analfabet.qedhoj,demstus.Meso pak drejtshkrimin e gjuhes shqipe pastaj komento o SALIIII PROTOPAPA.

                   2. Z
                    Zonja Çurre

                    I neveritshem Gjekê pushti, Qemal plehu,Sali muti, Aredin krimi, produkte te regjimit te Enver Hoxhes.

                    1. D
                     Demokrati orëve të para

                     Të përgëzoj për shkrimin. Besoj plotësisht në atë që shkruani. Ngjarja e 2 prillit ka vetëm një emër: Sali Berisha, krimineli më i madh i këtij vëndi, shkaktari i vrasjes jo vetëm në 2 prill, por në 1997, 1998, Gerdeci, 21 Janari e kushedi sa vrasje të fshehta me shik-un e Gazidedes. Sali Krimineli është një monstër me fytyrë njeriu, poshtërsia vetë.

                     1. E
                      ENTSOE

                      Shkrim interesant, I vertete dhe shume original, me kulture, me vjen shume keq per zoterine dhe per shume te tjere qe per arsye partiake dhe ligesie, e pesuan, qofte para 90, aq me keq Pas 90 ne demokraci!!

                      1. P
                       Prela

                       Urdhri i vrasesve shteterore Urdhri i brendshëm për forcat e policisë dhe të Sigurimit në lidhje me trazirat në Shkodër fill pas zgjedhjeve të 31 marsit 1991. Sipas këtij urdhri jepet liri për të përdorur armë përgjatë protestave nga ana e policisë. Dokumenti është firmosur nga Gramoz Ruci, atëherë ministër i Brendshëm. “Për të vepruar me forcën e shkopit nuk ka askush arsye të pyes përgjegjësin. Goditni ashpër qysh në fillimet e grumbullimeve. Për të paralizuar ata që nga turmat mund të godasin me armë forcat tona, zini lartësitë dominuese me qitës të përgatitur, forcat tona që përleshen me protestues mos shkojnë të armatosura”, shkruhet në urdhrin e brendshëm të 4 prillit 1991 të firmosur nga Gramoz Ruçi, atëherë ministër i brendshëm.

                       1. H
                        Humi

                        Prel hum hum hum nuk është fjalë por lehje qeni. Të gjitha këto janë fjalë boshe ,pa kuptim sepse edhe dëshira e gjykatës për të dënuar Gramoz Ruçin nuk ja doli para fakteve që u paraqitën në gjyq nga Gramozi dhe të tjerë. Ti nuk thua të vërtetën por thua atë që pasi e publikon shkon e ja dëshmon atyre që të hedhin ndonjë copë si djetë për shërbimet që u bënë , pa nder e pa iman.

                        1. b
                         ben

                         Prela- e ke me te thene kete qe thua apo e ke me te pare? Problemi me disa si puna juaj eshte se shikoni enderra naten dhe ne mengjes i pranoni si te verteta. Nuk ka asnje urdher te Gramoz Rucit qe ka dale per te perdorur armet e zjarrit kunder protestuesve. Ne te kunderten, ka urdhera konkrete te Salih Berishes per perdorimin e armeve kimike dhe aviacionit ushtarak kunder protestuesve ne jug te vendit. Po keshtu, komandanti i emeruar nga Berisha si drejtues i forcave ushtarake per shtypjen e kryengritjes popullore te 97-tes, ka mobilizuar me dekretin e Berishes mijera malesore te veriut qe kerkuan ti dergonin kunder vellezerve te tyre ne jug. Hesapet e tyre qe te shkaktonin nje lufte civile nuk ju dolen, pasi shumica e te mobilizuarve dezertuan dhe vetem nje grusht prej tyre moren pjese ne sulmet kunder popullsise civile ne qytete te ndryshme te vendit.

                        2. G
                         Gjek Palloshi

                         SPAK duhet te hape gjyqin e 2 prillit e te vendose drejtesi dhe jo te lere te derdellisin kriminelat me uniforme shteterore. Llupajt qe vrane ne 2 prill duhet ti gjeni e ti sillni para drejtësisë. Me telegramin shifër nr.112, datë 2.4.1991, ministri i Punëve të Brendshme, Gramoz Ruçaj, urdhëronte degët e punëve të brendshme në rrethe se nisur nga grumbullimet në Tiranë, Kavajë e Shkodër ku ishin “hedhur parulla politike” që kishin fyer “personalitete të kombit” (fjala është vetëm për Enver Hoxhën), duhej “goditur ashpër qysh në fillim” dhe lartësitë duhej të ziheshin me qitës të përgatitur. Dhe vërtet në Shkodër më 2 prill 1991, në qytetin më të përndjekur nga komunizmi, u vranë dhe u plagosën shumë qytetarë shkodranë. Deklarimet zyrtare ishin kontradiktore. Raporti i Gramoz Ruçajt për Këshillin e Ministrave, në lidhje me “ngjarjet e ndodhura në qytetin e Shkodrës më datën 1 – 3 prill 1991” është hartuar më 29 prill 1991, pra me shumë ditë vonesë. Ish kryetari i Hetuesisë së Përgjithshme, deklaroi se raporti i Ministrisë së Punëve të Brendshme “nuk është i saktë nuk tregon se si u zhvilluan ngjarjet” (“E vërteta mbi masakrën e Shkodrës nuk mund të mbulohet”, “RD”, 3 korrik 1991, faqe 5). Në raportin e ministrit, përmenden parullat e hedhura si: “Liri – Demokraci”, “Enver Hitler”, “Nuk i duan komunistët, jo, jo”, “Poshtë PPSH”, etj. Ajo që i mungon raportit janë pikërisht vrasjet dhe plagosjet. Pikërisht në mes të raportit, kjo pjesë artikulohet kështu: “Rreth orës 10.30 u mor vesh se nga turma ishte vrarë një person, trupin e tij e sollën midis demonstruesve të cilët u bërtisnin forcave të rendit”. Të vrarët ishin Arben Broci, 24 vjeç, Bujar Bishanaku, 22 vjeç, Besnik Ceka, 29 vjeç dhe Nazmi Kryeziu, 45 vjeç (që vdiq në spital dy ditë pas ngjarjes). Dy të parët cilësoheshin se ishin anëtarë të PD-së. Një raport më të specifik përpilon më 8.4.1991 (gjithsesi edhe ky 6 ditë pas ngjarjes, duke lënë shteg për dyshime të tjera) shefi i Policisë së Shkodrës, Gjek Çelaj. Këtu ka një varg arsyesh mbi atë që bëri policia përballë një “turme rreth 20 mijë veta”. Midis të tjerash Çelaj shkruan se “një pjesë e efektivit hapi zjarr pa urdhër në ajër, por pastaj humbi orientimin dhe sjellë si pasojë viktimat dhe disa të plagosur”. Synimi kish qenë të përdoreshin lëndë kimike, por atë ditë mungonte shefi i kimisë. Çelaj ankohej se nuk kishte pasur fare informacion nga Sigurimi. Më 5.5.1991 nga policia e Shkodrës u arratisën në Greqi, 5 policë. Sipas burimeve operative, një polic 28 vjeçar nga Mjeda, ka qëlluar me automatik drejt turmës deri arma ju bllokua. Edhe midis shokëve ai shprehej se kishte vrarë. Polici tjetër 24 vjeçar nga fshati Bogë kishte deklaruar në fshat se kishte qëlluar drejt turmës

                         1. l
                          llumi

                          O Pallosh, çi ke këto dokra i debil. A e lexon atë që shkruan o gjytyrym. hahahaha, Kodra pas bregut të gjitha . Yyyyyy llum halesh.

                          1. v
                           vezhguesi

                           Ama nga RD-ja i ke marre keto te dhenat qe po na i tregon ketu? Qenkan vertet lajme te verteta. A e dini ate fjalen e vjeter shqipe qe thote se si hajduti therriste "kapeni hajdutin". Vlen shume per rastin tuaj...

                          2. T
                           TIRONA

                           shkodran i pasinqerte i pandershem ndigjo: Vrasja e 4 djemve te Shkodres nuk u be nga policia dhe eshte turpi i burrerise shkodrane: 1)Le te kujtojme fjalet e demokratit te vertete Arben Brocit: O… I gjate perse e bere kete?(ja tha vrasesit) 2)A thua ne ate dendesi nje shkodran nuk e pa vrasesin?

                           1. m
                            maks

                            Ku e pe ti burrerine shkodrane, ku dhe kur? Te jap 20 shekuj ne dispozicion te japesh nje shembull !

                            1. S
                             Sa i madh je

                             O Maks, Po mos e dhi muhabetin fare tani. Ti do qe te vrasin veten ata? Po leru nje fije burrerie se vetëm ajo u ka mbetur te tregojnë. I shkerdheu Saliu per 30 vjet dhe nuk bene zë fare. Shyqyr që erdhi Benet Beci dhe i bëri burra. Duke u dridhur nga frika kane shkuar tek kutite e votimit. Shumë nuk shkuan fare se shikonin Saliun në çdo cep rrugice dhe trembeshin. Por mos i trego njeriun, mirë? Vetëm ne të dy dhe gazeta.

                             1. s
                              shkadran podgoriçan

                              Po vet shkuarja mbas Becit duke i leme targen Berishes dhe entuziazmi i tanishem ne Shkoder per Becin dhe Ramen eshte shembull burracakerie, dhjeracakesh qe e mbanin vehten per antikamunista hahaha, i mori Edi si kope lopesh me dy reklama 3D fejsbuku.

                              1. s
                               shqip

                               Po Berisha a nuk eshte komunist? Shkodranet jane te njohur per rezistencen e heshtur, por edhe ate te hapur, qe i kane bere regjimit komunist. Kete e kane bere kryesisht nepermjet humorit dhe barcoletave qe jane karakteristike e tyre. Kur Berisha erdhi ne krye te PD-se se sapo krijuar, shumica e popullit i besoi dhe e perkrahu si simbol te demokracise, pa e ditur se Berisha erdhi ne pushtet nepermbjet agjenteve te Sigurimit te Shtetit, te infiltruar ne levizjen studentore, sipas porosise se Ramiz Alise. Sidoqofte, 34 vite ne politike dhe bemat e tija kriminale, binden shumicen e perkrahesve te tij te zhgenjyer se Berisha nuk ishte ai qe ata menduan, prandaj votuan ne mase per nje individ si zoti Beci per kryetar bashkie. Shkodranet nuk jane budallenj qe te ngopen me luge te zbrazet. Nderrimi i kursit te qytetareve te Shkodres, nuk tregon aspak pa-burrerine e tyre, sic pretendoni juve, por tregon per paburrerine e asaj klike qe akoma i shkon mbas avazit non-grates Berisha. Kjo shtrese, nuk e ben kete nga budallalleku, qe per disa nuk perjashtohet, por nga qe shumica jane te implikuar ne zhvatjet, vjedhjet apo krime te tjera qe Berisha jua di shume mire dhe ne kete menyre i mban mbas vetes. Me dy fjale, shkodranet nuk mbeshtesin Ramen me zgjedhjen e Becit ne krye te bashkise se qytetit, por mbeshtesin zhvillimin e qytetit te tyre te mbetur mbrapa nen drejtimin e zuzareve te Berishes. Kush ka shkuar ne Shkoder ne vitet kur atje drejtonin kryetaret e ardhur nga PD-ja e dine shume mire se sa mbrapa mbeti ai qytet me aq shume tradita.

                           2. B
                            Ballisti

                            13 dhjetorin pse se permend,per krimet qe bane,do te viene dita Edhe per ty.

                            1. D
                             Deshmitari

                             Kam pare komandantin e policies qe qellonte me pistolete pa nderprerje drejt turmes , para komitetit te partise. Pasi I foli ushtareve me kallash qe nuk po I bindeshin , I futi brenda .. dhe filloi vete me pistolete te qellonte ndaj turnes qe tentonte te afrohej . Ky ishte qellimi I tij , te vriste njerez per hakmarrje , dhe me pas te ikte si dhia. Snajperat mbi hotel turizmin sa here qelluan ?

                             1. b
                              ben

                              Pra sipas teje, komandanti i policise paska qelluar drejt turmes se ngjeshur te njerezve qe protestonin dhe nuk paska arritur te vriste kerkend? Duket se paska qene "snajper" i mbaruar ky komandanti jot. Po keshtu duket se zotrote, jo vetem qe nuk paska qene deshmitar, sic pretendoni, por me siguri as qe kishte lindur ne ate kohe, ose me e shumta keni qene femije dhe keto qe flisni i keni me te degjuar prej atyre qe organizuan keto vrasje. Sa per dijenine tende, ne kohen e merhumit, edhe grate dinin te shtinin me arme dhe po te vinin ne shenjester, zotrote do shkonte me te shumtit. Te tere oficeret e policise, ushtrise, por edhe ne qe kemi qene oficere rezerve, benim cdo vit stervitje ushtarake 12 ditore (per oficeret ne rezerve) dhe ne fund benim qitje me te tera armet e kembesorise dhe me pistoleta, ndersa oficeret aktive kishin stervitje dhe qitje shume me te shpeshta. Pa dyshimin me te vogel, nese dikush nga keta individe do te qellonte mbi turmen, nuk do kishim vetem kater te vrare, por mbase me dhjetera apo me qindra. E the kete gje ketu, lere mos e zgjat me shume se do te te marrin per te marre.

                              1. S
                               Shkodra e Vërtetë

                               Dëshmiar i ndyrë, ku e di ti se me çfarë fishekësh qëllonte ai, nëse qëllonte sepse deri më sot askush nuk ka dëshmuar si ju. Cili është ai, kur ndodhi kjo, o qen lehës etj etj? ti duhej ti dëshmoje këto në kohën dhe vendin e duhur dhe ke munësi ti dëshmosh e dhe sot por duket o zagar që ti shpif për të mbjellë paqartësi sapo mjergulla fillon e largohet prej të vërtetës.

                               1. U
                                Ushtaraku

                                Me fishek manovre gjuaj gjithe diten ti... Por as zogj nuk vret. Po si ka mundesi qe sot me 2024 ku ka informacion te plote dhe mund ta marresh me sekonda njerez si puna jote ende shkruajne budalleqe. Po bej nje kerkim te thjesht ne Google o njeri dhe meso qe fisheku identifikon me saktesi armen nga del. Ashtu si indentifikuan me saktesi armet qe u perdoren per vrasjet e 21 Janarit.

                               2. a
                                alphazeta

                                Shkrimi dëshmon për kulturën e të intevistuarit. Është enigmë ende, që nuk do të zgjidhet kurrë, nëse ata 4 të rinj u vranë nga shteti i asaj kohe, nga shërbimet fqinje që kishin shumë interes të shkatërrohej vendi apo nga dyshja Berisha - Arbërori! Por ata që u akuzuan atëhere për vrasje u dënuan të gjithë me burgime afatgjata. Këta që kanë vrarë në bulevard, në Gërdec, që kanë urdhëruar të bombardohej Jugu etj etj bëjnë edhe sot qef. Madje tregojnë edhe dhêmbët. Kjo dëshmon se sa e pjerdhur ështê Partia Socialiste e leshit, e Nanos dhe Ramës.Nga ana tjetër kam parë me sytë e mi sesi Partia Demokratike, për të arritur synimet e veta, u mbështet te llumi i shoqërisë, të sapo dalë nga burgu, si hajdutë, përdhunës, vrasës etj etj. I kam parë me sytë e mi gjithë llumin e lagjes Allias dhe më gjërë gjatë përplasjes te Shkolla e Bashkuar. Kam bindjen se me pluralizmin partiak dhe Ramiz Alinë si president, Shqipëria do të kishte avancuar shumë më tepër sesa me të çmëndurin nga Viçidoli. Të shkuara, të harruara. Por gjithsesi është e tmerrshme dhe tejet fyese për inteligjencën dhe nderin e shumicës së popullit që shkatërruesi i vendit, vrasësi i njerëzve të pafajshêm, Sali Berisha, ende të tallet me institucionet e shtetit dhjerokrat shqiptar.

                                1. s
                                 shqip

                                 Hipoteza e perfshirjes se zbulimeve te huaja, me ne vecanti ato serbe, qendron, po te kihet parasysh se si u zhvilluan ngjarjet me vone. Kush ishin te interesuar qe Berisha te merrte pushtetin? Fillimisht, ai u katapultua ne krye te BD-se nga Ramiz Alia, i cili gaboi duke zgjedhur Berishen, bazuar ne te kaluaren e tij si komunist i vendosur, pa e ditur se "Penicilina" ishte agjent i vjeter i sherbimeve jugosllave dhe me vone i atyre serbe. Nuk ka nevoje qe te gjenden dokumente qe te vertetojne kete qe them. Mjafton qe te analizosh tere veprimtarine e Berishes ne 34 vjet, per ta kuptuar se e tere kjo veprimtari ka qene dhe eshte ne sherbim te fqinjeve, sidomos Serbise, ne dem te kombit dhe shtetit shqiptar. Kjo u demostrua, jo vetem me thyerjen e embargos se karburanteve per regjimin e Milloshevicit, por nga kundershtimi i marrveshjes se Rambujese qe hapi rrugen per bombardimet e NATO-s ne Serbi dhe clirimin e Kosoves, por edhe me pare me burgosjen dhe eleminimin e luftetareve te UCK-se. Sidoqofte, keto fakte reale jane vetem maja e aisbergut ne veprimtarine armiqesore te Berishes, pasi bemat e tij i dine edhe kalamajte ne Shqiperi e Kosove. Te vetmit qe nuk dine gje akoma, jane prokuroret e SPAK-ut qe Berisha ju ben karshillek cdo dite me fjalimet per nje grusht maskarenjsh nga dritarja e shtepise se tij.

                                2. S
                                 Shkidrani

                                 Sot e din tan shkodra kush i vrau ato 4 djem? Gjeka ka te drejtë. Azemi ishte i deeguari për realizimin e ketij akti.

                                 1. H
                                  Haka Tekizoti

                                  Gjek ka një logjikë të kthjellët dhe të pastër kimikisht, por horrat i udhëheq verbëria e interesave vetjake, harbutëria politike e armiqësia ndaj të vërtetës, të cilat jo pak prej tyre, me dashje apo pa dashje, i shpien deri në antishqiptarizëm.

                                  1. A
                                   Arl

                                   Per te gjithe loqet shkodran qe kane shkruar me lart. Shefi i policise me uniforme qe ka dhene intervisten me lart eshte polic profesionist ekspert i kodit penal edhe i rregullores. Nje specialist i tille nuk vret kot per qejf njerez te paarmatosur as nuk gjuan ne turme pa dallim. Vetem ata qe jane ekspert mund ta kuptojne kete parim apo cilesi qe ndan amatorin me profesionistin. Kur diskutohet per nje ngjarje nuk ka me the apo te thash por vetem citohen faktet. Pas ngjarjes asnje nga armet e policise nuk doli e implikuar apo te kishte bere qitje ne mish.

                                   1. N
                                    Nandi

                                    ku Gjeka eshte nje vrases dhe kavanoz bosh i Salih kriminelit Salihu vret per pushtet dhe para prandaj sot eshte i arrestuar Me vone do hapet dhe ceshtje e 21 janarit dhe ndoshta dhe e 2 prillit

                                    1. c
                                     cup frroku

                                     BRAVO MERO KE GODITUR SAKTESISHT NE SPIUNIN E XHAXHIT PO TURP A KENI QE KESISOJ FUNDERRINASH TI MERNI SI TE MIREQENA PO NE POPULLI SHKODRES ATY ISHIM E PAME NGJARJEN ME SYT TANE E JO TE SHOKUT GJEKE ISHTE MASAKER KOMUNISTE SIC E KAN GJAKUN KAN EDHE SHPIRTIN E ZI KENI SHUM NJEREZ TE THJESHTE QE ISHIN NE VEND NGJARJE TE PYETEN E JO KY MONSTRA PUSHTETIT

                                     1. S
                                      Shqip

                                      O Frrrok , o i neveritshëm me sa shkruan e shpreh. Eshtë krejt e kundërta Populli i shkodrës e njeh mirë urdhëruesin dhe doracin ashtu siç njeh edhe të pafytyre dhe shpifës të ndyrë si ty. .

                                     2. E
                                      Emigrant

                                      Spiunat e udb dhe cias e pan qe PP fitoi u hodhen ne veprim Duke shkaterruar cdo gje qe gjeten para ne emer te demokracis Keshtu dhe 2 prilli ishte nje vrasje e pabes e te pabesve Ishin agjentet e udb qe kishin uzurpuar PD e shkodres qe bene kete masaker dhe fajin ja hodhen policis Sa te jete sali berish tradhetari ne politik ky vend ska qetesi

                                      1. m
                                       maks

                                       Me vjen keq qe edhe Gjeka ka frike, ose i vjen ndot te permendi disa emra, ekzekutuesve te skenarit te 2 prillit dhe vrasjen e 4 protestuesve (ne fakt 3, se i katerti u vra diku me larg). Ata jane: Sherbimi agjenturor jugosllav, si dhe Sali Berisha, Azem Hajdari, Ali Spahija, Pjeter Arbnori dhe Xhemal Uruçi.

                                       1. B
                                        Balle per Balle

                                        Or budallenj te shtirur ose vullnetare - Sikur ata 4 te rinj ti kishin vrare demokratet e jo policia, atehere ajo PPSH e plotfuqishme asajkohe do ta kishte nxjerre jshte ligjit ate PD - vetem kaq shkoni ne mendje e do shpetoni nga budallalleku! As Ramiz Alia as tjeter atje ne PPSH nuk guxuan te mohojne vrasjet nga ana e policise e dilni Ju me katolike se Papa!

                                        1. b
                                         ben

                                         Zotrote harron se Ramiz Alia po drejtonte nje shtet totalisht te rrenuar ekonomikisht, ku njerezit harxhonin tere diten ne rradhat e pafund per te blere 6 kokrra veze, nje liter qumesht dh me detyrim 2 kile domate te kalbura. Harroje ate qe Alia te ishte i interesuar te bente terror. Edhe vete ata police e oficera policie kishin te njejtat probleme ekonomike me te tere ata qe protestonin dhe nuk do e benin kurre nje krim si ai i vrasjeve ne Shkoder. Problemi eshte se, shume nga ata qe nuk e kane jetuar ate kohe, sic e ka jetuar brezi im, degjojne ate ane te politikes qe ju intereson dhe nuk germojne per te gjetur faktet. E verteta eshte se askush nga qeveria, apo institucionet qeveritare nuk ishin te interesuara per te kryer nje masaker si ajo e Shkodres. Ata kater te rinj qe u vrane atje, ishin kurbani qe Salih Berisha te merrte pushtetin qe e perdori per tu pasuruar vete bashke me femijet e tij.

                                         1. U
                                          Unë

                                          Isakt Ben Djali, I sakt dhe mjaft i arsyeshëm.

                                         2. E
                                          Edhe

                                          Fundërinë (Jo në ballë...) , je fund e krye pervers siç të ka gatuar kjo kohë horash dhe prostitutash ,ne shoqëri dhe në mjedisin politik.

                                          1. R
                                           RPSh

                                           O “Ballë për Ballë” (nga vrima e halesë sigurisht). Ti futesh tek ata trushpëlarët që thotë z. Çekaj. Ti as ke kuptuar, as kupton gjë në këtë botë. Për ty mendon Sala- që siç është vërtetuar i bëri fëmijët miliarderë, me buznese e me vila-, e ti me siguri zvarritesh nga një shitës te tjetri për të blerë domate dhe presh gati për tu hedhur, me çmim socializmi. E patë ku e la Sala, Jozi, Bardhspahia, Voltana dhe larot e tjerë të Saliserbit, e juve ju qan syri për atë Shkodër (si Venecia, të përmbytur e të përbaltur). Juve ju qan syri për gjyqtarë e policë si Artan Broci që u pasurua me gjakun e të vëllait e nuk dihet ku i ha paret e turpit që ja futi Sala në fyt për të mos folur e mos hetuar.

                                          2. L
                                           Lavdi deshmoreve

                                           Pyesni saliun se ai ka pervoj me pistoletat stilolaps.

                                           1. O
                                            Opionisti

                                            Te hape dosja 2 prilli 1990 ne shkoder

                                            1. A
                                             Avni Rustemi

                                             Po vellai i te ndjerit A. BROZI. a e ndjen se kush ja ka vrare vellain. Ka ardhur koha te shprehet per sa thote i intervistuari.

                                             1. A
                                              Avni Rustemi

                                              Po vellai i te ndjerit A. BROZI. a e ndjen se kush ja ka vrare vellain. Ka ardhur koha te shprehet per sa thote i intervistuari.

                                              1. R
                                               RPSH

                                               Z. Çelaj e thotë saktë se pas SB janë pjesa më e pakultivuar, më injorante, llumi i shoqërisë. Ata njerëz kanë fytyrën e Agron Gjekmarkajt, Gaz Bardhit, Flamur Nokës, Jozefina Topallit, Albana Vokshit, Tritan Preshit, Voltana Ademit, Bardh Spahisë, Luan Baçit, atij spurdhjakut nga Borshi që mbron Fred Bejlerin e ca si ata, për të mos folur për Sali Luzhën dhe Stresin, Jul Dedën e ca budallenj me patentë.

                                               1. B
                                                Beni

                                                Ushtaret qe ruanin godinen kane thane te gjithe pa perjashtim se krismat nuk erdhen nga godina e komitetit por perballe me godinen nga mbrapa protestuesve !

                                                1. P
                                                 Plaku pa dhambe

                                                 Nuk e di kush e beri po PPSH ishte e painteresuar te bente dicka te tille qe do te acaronte situaten qe mezi e mbante ne kontroll .Logjika te con nga PD ja por provat u zhduken .

                                                 1. h
                                                  hasan hyseni

                                                  Arrini ne vetegjykim.Pranoni tera cfare eshte shkruar ne kohen e Dulles,pervec shkencave ekzakte e tekonologjike,gjitha tjerat ekonomike sociale,psikologjike,historike kane patur karakter klasor dhe jane shkruar ne sherbim te ideologjise se regjimit. Cdo "arritje"e shkencave shoqerore duhet te ike per lesh te asaj kohe.Edhe "shkencetaret"jane te plakur e ne prag te jetes se perjetshme ndaj mos t'u dhimbset hic puna.Frutet i kane marre.Cfare duan tjeter.Apo kerkojne te mos lene shoqerine te ece perpara.Duhet te "vetmohoni"veten e mos e mbani ma gjalle ate regjim.Duke mohuar ato libra hic,i beni shume mire asaj shoqerie. Ka vrare njerz vetem se aq i bindur ka qene se regjimi nuk rrezohet. Edhe sot shkruan ne mbrotje te atij regjimi se e kupton se Rilindja eshte ne pushtet dhe e ka kthyer ate regjim. Per pushtet nuk kane asnje parim.Ka 30 vjet qe eshte ne emigrim dhe eshte gadi ta marre perseri pistoleten. 30 vjet ne vend demokratik si Canada dhe mban urretje

                                                  1. s
                                                   shqip

                                                   Zoteri, duket se jeni nga pjesa e kompromentuar e popullsise, qe nuk ka asnje argument per te provuar se ujku eshte qengj. Juve beni paralelizmin e "Rilindjes", sot ne pushtet me kohen e komunizmit, por harroni ate me thelbesoren se ana tjeter, pra PD-ja eshte udhehequr nga nje komunist si Salih Berisha dhe jo nje komunist nga ata te mjeret qe beheshin anetare partie per te mbijetuar nen nje regjim qe ksihte si parim konceptin "me ne ose kunder nesh". Salih Berisha ka qene Sekretar i Organizates baze te PPSH-se per Fakultetin e mjekesise dhe spitalet. Si i tille, ai njihet nga te gjithe ata qe kane punuar ne shendetesi ne ate kohe per zhvillimin konsekuent te Luftes famekeqe te klasave. Kete ta them me siguri absolute nga nje episod qe lidhet me tim ate, njerin prej kirurgeve me te famshem te Shqiperise. Nuk dua qe te hyj ne hollesira per kete ngjarje, pasi personalisht, qe ne diten e pare qe kam pare Berishen te dale si udheheqes i forces se re qe po lindte, ju kam thene disa prej kokave te levizjes studentore se asaj kohe qe kjo eshte loja e Sigurimit te Shteti dhe jam larguar per te mos u kthyer me kurre tek ajo force politike qe u krijua nga Ramiz Alia nepermjet te zgjedhurit te tij Berisha. Vitet qe pasuan, treguan se kush ishte Berisha, nje kriminel i pa skrupullt narcist, qe vret edhe te jatin per hir te pushtetit personal. Nese vertet jeni nje individ i ndershem dhe i paperlyer me krimet e klikes se Berishes, duhet me qene miop qe te besoni akoma se Berisha eshte demokrat dhe udheheqesi qe na duhet. Ky individ e ka mbushur kupen me kohe dhe duhet prej vitesh te dergjej ne burg dhe jo te lejohet qe te mbaje konferenca nga dritarja e tij duke i bere karshillek drejtesise.

                                                  2. B
                                                   Beni

                                                   Informacion te sakte per keto ngjarje te renda kane dhene gangesteret e Shqiperise si Hamdi Haklaj dhe te tjere !

                                                   1. A
                                                    AVOKATI

                                                    Mjafton te lexoje njeriu " opinionet " e llumit moral dhe kulturor si " Pjeter Kola, Hysen, Shkodrani, Ballisti, Zonja Curre, Prela, Deshmitari, Cup Frroku " etj. për te kuptuar ne cfare shoqerie jetojme dhe, sidomos, cila eshte ushtria reale e kriminelit Sali Berisha. Ka shume te ngjare qe ndonjeri nga keta kopuke te kete qene edhe ekzekutori i ndonjerit nga viktimat e 2 prillit dhe, nga e nesermja e deri tani hiqen si te zemeruar dhe kthehen ne akuzues. Niveli i tyre kulturor eshte mizerabel, po aq sa edhe ndergjegjja e tyre. Vini re me kujdes: Akuzojne si " vrases " ish-oficeret e policise se Shkodres, per te cilet, sic thote i intervistuarai, vete ish-Prokurori i Pergjithshem i S.Berishes, z. Maksim Haxhia thoshte se ishin te pafajshem, ish-avokati i familjeve te viktimave, i zgjedhur nga Sali Berisha, z. Bezhani pohonte se " pese te denuarit nuk kishin kurrfare lidhjeje me vrasjet ", vendimet e gjykatave te te tri shkalleve ( gjykata te drejtuara nga Sali Berisha ) pohonin se " te akuzuarit as kane vrare dhe as kane deshiruar vrasjen e viktimave " dhe, nderkohe, po keta bandite komentues nuk permendin asgje nga vrasjet tashme te vertetuara te 21 janarit 2011, as faktin teper domethenes se akuzuesi i qeverise shqiptare per vrasjet e 2 prillit 1991 ( S.Berisha ) nje ore pas vrasjeve te 21 janarit 2011 dha " vendimin " se ato vrasje ishin bere nga vete protestuesit. Nuk do shume mend per te kuptuar se ai qe mashtroi ne 21 janar 2011 ka mashtruar edhe ne 2 prill 1991. Duket qarte qe intervista e mesiperme i ka percelluar minjte e 2 prillit te Sali Berishes, njeriut qe fiks 30 vjet me vone u shpall non grata nga SHBA si " minues i demokracise ", ndersa minjte dhe gjarperinjt e tij vazhdojne te thone se ne 2 prill 1991 protestuan per demokraci. Ne vend qe t'ua dijne per nder atyre oficereve te policise sepse po te kishin qene te tjere, edhe keta minjte e nevojtoreve do te ishin sot nen toke.

                                                    1. S
                                                     Ska

                                                     Vetem 2 konkluzione jane te verteta: 1) kater vete u vrane 2) kush i vrau e di shume mire po ka per tja treguar varrit per te shpetur vehten. Tere te tjerat jane perralla pa vlere.

                                                     Lini një Përgjigje