Arratisja e 17 anëtarëve të një familje që tronditi Shqipërinë komuniste, Hekuran Isai shkoi urgjent me helikopter në Vermosh

4 Tetor 2023, 10:57Dossier TEMA

Arratisja e 17 anëtarëve të një familje që tronditi

Mbrëmja e 9 gushtit 1987, duke u gdhirë data 10, do të shënonte një prej ngjarjeve më të bujshme, në Shqipërinë e diktaturës, arratisjen e dy familjeve me 17 anëtarë, duke kaluar kufirin në Vermosh. Ishte një prej rasteve të rralla kur realizohej me sukses një arratisje kaq masive. Iniciatori dhe ideuesi i kësaj arratisje Gjiovalin Vushaj ka dëshmuar për ‘Dosjen K’, gjithë detajet e kësaj arratisjeje, shkaqet që e i detyruan për ta ndërmarrin këtë hap dhe çfarë ndodhi me ta menjëherë sapo kaluan në tokën jugosllave, gjyqi që ju bë 17 anëtarëve të dy familjeve të arratisura në ish Jugosllavi, dhe ditët e burgut në Beograd.

Ndërkohë në Tiranë, arratisja kishte shkaktuar alarm, në kupolën e lartë të regjimit.  Një telefonatë në Komitetin Qendror, kishte ndezur sinjalin e alarmit. Dita e  10 gushtit 1987, ishte një ditë që do ta mbanin mend gjatë sidomos krerët e Ministrisë së Brendshme dhe gjithë strukturat e tjera nën varësi. Do të jepnin llogari për arratisjen që kishte ndodhur mu nën hundët  e ushtarëve të armatosur…

Kryehetuesi Qemal Lame, që do të dërgohej në terren për të hetuar këtë ngjarje, në një shkrim të tijin, kujton:

“Udhëheqja e partisë-shtet u vu menjëherë në lëvizje, për ta mbajtur ngjarjen të fshehtë dhe duke iu paraprirë interpretimeve në popull, me idenë e veprimtarisë armiqësore. Pa u hetuar rrethanat dhe shkaqet e ngjarjes, vetëm duke u bazuar në të dhënat e para të radiogramit të Degës së Punëve të Brendshme dhe interpretimit nga drejtuesit e Ministrisë së Punëve të Brendshme, u vlerësua se; arratisja kishte ndodhur, si pasojë e veprimtarisë armiqësore, e nxitur nga Zbulimi jugosllav

Ndryshe nga herët e tjera që priteshin raportet nga Dega e Punëve të Brendshme, komanda e Kufirit e Drejtoria e Sigurimit të Shtetit, u urdhërua të shkonin menjëherë në vendin e ngjarjes. Po ashtu edhe drejtuesit e Degës së Punëve të Brendshme të Shkodrës dhe sekretari i parë i Komitetit të Partisë së rrethit, Xhemal Dymylja. 

Nga Tirana, u nisën me helikopterin e Ministrisë së Brendshme, ministri Hekuran Isai dhe sekretari i Komitetit Qendror të PPSH-së  Simon Stefani”.

Ndërkohë, në tokën jugosllave për dy familjet shqiptare do të vijonin andrrallat. I priste një gjyq fillimisht e mandej disa javë në burgun e Beogradit, derisa aventura e tyre e arratisjes të përfundonte në Amerikë.

Kjo është pjesa e dytë e historisë së kësaj arratisjeje të bujshme të gushtit të 1987, me rrëfimin ekskluziv të Gjovalin Vushajt duke i bashkangjitur edhe dokumentet arkivore  të  Ministrisë së Brendshme.

Arratisja e 17 anëtarëve të dy familjeve që alarmoi Ramiz Alinë

Mbrëmja e 9 gushtit 1987, duke u gdhirë data 10, do të shënonte një prej ngjarjeve më të bujshme, në Shqipërinë e diktaturës, ngjarje që do ta trondiste nga themelet kupolën udhëheqëse të regjimit komunist.

Dy familje me plot 17 anëtarë, mes tyre edhe foshnja, do të arratiseshin dhe do të kalonin kufirin me Malin e Zi, duke i shpëtuar rojave të armatosura të kufirit shqiptar. Pas daljes në tokën jugosllave ata do të jepnin një intervistë në televizionin e Titogradit, intervistë që do të shihej nga shumë familje shqiptare, që ndiqnin fshehurazi kanalet jugosllave përmes antenave ilegale. 

Kjo ngjarje e bujshme kishte shqetësuar në maksimum udhëheqjen komuniste. Dokumentet arkivore zbulojnë se të nesërmen e arratisjes, me urgjencë, do të udhëtonte me helikopter, në vendin e ngjarjes vetë ministri i Brendshëm Hekuran Isai. Ishte një nga rastet e rralla, kur realizohej një arratisje e tillë me një grup kaq masiv. (Shqiptarja.com)

Arratisja e 17 anëtarëve të një familje që tronditi

23 Komente

 1. R
  Ramat qe zbrazin Shqiperine nga rinia

  Dallimi i vetem mes pushtetit te Rames Pare Alia atehere e ketij Rames Dyte Mavia sot eshte se i pari i vriste shqiptaret ne kufi, kurse i dyti i perze shqiptaret me varferi!

  1. M
   Mal Cori

   Po shumë mirë bën që i përzë..... . Apo vetëm ti të rrosh sipas qefit...... . Shqiptarët të mos dalin e të punojnë ku tu dojë bytha........ . Apo kur të vijë nipi i Sali Berishës në pushtet kë vitin 2055, do ti ndalojë shqiptarët të dalin të punojnë jashtë, dhe po guxuan do ti vrasë....... . Ha mut, ha....

   1. S
    Shko tek Mjeku mere keshilla !

    I pari ti perzente ishte mire ! por ata te paret te vrisnin ! ndersa te dytet nuk i perzene njeri ! mund te rine ku te duhan si en shqiperi apo dhe jashte shqiperise... Ka shume dallim te te vrasesh dhe te ikesh per qefe apo se kerkon me shume ne jete per veten tende psh.. Por ti i paske shitur trute dhe trute ! ose ke ngrene ndonje Corbe te prisshur dhe te ka zene barku dhe ste ndalet nga Disanteria !

    1. S
     Shko tek Mjeku mere keshilla !

     I pari ti perzente ishte mire ! por ata te paret te vrisnin ! ndersa te dytet nuk i perzene njeri ! mund te rine ku te duhan si ne shqiperi apo dhe jashte shqiperise... Ka shume dallim te te vrasesh dhe te ikesh per qefe apo se kerkon me shume ne jete per veten tende psh.. Por ti i paske shitur trute dhe trute ! ose ke ngrene ndonje Corbe te prishur dhe te ka zene barku dhe ste ndalet nga Disanteria !

     1. M
      Mjeku

      Shqiptaret po ikin nga fukarallek-maskaralleku i qeverise Rama or ti qe as Mjeku nuk te ben me pune se truri te paska fluturu!

     2. F
      Fieraku

      E njohim kete familje ketu ne Michigan. Hajdute e bixhoz dhe fodullek nga I madhi femijeve tek i vogli. Pune korrakesh

      1. A
       Alban

       Ja edhe komunisti

       1. 6
        600 vjet nuk u poqe, o shqiptar o kokloqe

        po cka ketu per komunist o spurdhjak. ai po thote hajdut,bixhoz dhe .... korrak.

     3. R
      RAIFI

      Gjatë komunizmit patjetër se ka pas dorë UDB jugosllave në individ të caktuar që i ka paguar shumë,por fatkeqësisht tan UDB e Serbisë e ka gjendjen në dorë në gjithë Shqipërinë,në institucione shtetërore,në arsim në Akademi ,në Ushtri e polici,gjendja ka arrit gjer aty sa her që i është dasht Serbisë ka plasë revolta,demonstrata ose rebelimi në gjithë Shqipërinë.Nuk ka si të ndodh ndryshe kur Kryeministri Shqiptar ndihmon Serbinë kunder Kosovës.

      1. F
       Familie e nderuar me Krenari . Ju lumte .

       Ne nderim e Respekt per te gjthe qe me guzim ja dolen te Jetojne ne Jeten e lire . Dhe ketyre horave krimineleve komuniste qe jua prishen terezine.. Plehrave komuniste qe penotruan ne gjirin e Demokracise.. Por tani Tik Taku i minutave do tjua ha dredhi dhe dhembet plehrave qe te gjithe shqiptaret mezi presin fjalen e Drejtesise Ligjore te SPAK ! Duke filluar qe nga Penecilina dhe gimi me tha 7 % ! dhe grupin e tere Ciftelia...

       1. S
        Sok. Shpëtim Karaudhi

        O trap i Familjes së dhjerë...pse i poston nga 4-5 herë komentin ? Kujton se po nuk lexuan të parin ,të dytin apo të tretin do lexojnë të katërtin ? Dukesh qëje fare trap..

        1. B
         Bo bo sikur e komandojeune Carin tim !

         Ke te drejte ...kritike me vend : por se kam fajin une qe postohen nga 3 ose 4 here koemnti ! e ka fajin ky Cari im ! nuk e komandoje une ! por ushqimet BIO ! Flm per mirekuptimin..

       2. F
        Familie e nderuar me Krenari . Ju lumte .

        Ne nderim e Respekt per te gjthe qe me guzim ja dolen te Jetojne ne Jeten e lire . Dhe ketyre horave krimineleve komuniste qe jua prishen terezine.. Plehrave komuniste qe penotruan ne gjirin e Demokracise.. Por tani Tik Taku i minutave do tjua ha dredhi dhe dhembet plehrave qe te gjithe shqiptaret mezi presin fjalen e Drejtesise Ligjore te SPAK ! Duke filluar qe nga Penecilina dhe gimi me tha 7 % ! dhe grupin e tere Ciftelia...

        1. F
         Familie e nderuar me Krenari . Ju lumte .

         Ne nderim e Respekt per te gjthe qe me guzim ja dolen te Jetojne ne Jeten e lire . Dhe ketyre horave krimineleve komuniste qe jua prishen terezine.. Plehrave komuniste qe penotruan ne gjirin e Demokracise.. Por tani Tik Taku i minutave do tjua ha dredhi dhe dhembet plehrave qe te gjithe shqiptaret mezi presin fjalen e Drejtesise Ligjore te SPAK ! Duke filluar qe nga Penecilina dhe gimi me tha 7 % ! dhe grupin e tere Ciftelia...

         1. F
          Familie e nderuar me Krenari . Ju lumte .

          Ne nderim e Respekt per te gjthe qe me guzim ja dolen te Jetojne ne Jeten e lire . Dhe ketyre horave krimineleve komuniste qe jua prishen terezine.. Plehrave komuniste qe penotruan ne gjirin e Demokracise.. Por tani Tik Taku i minutave do tjua ha dredhi dhe dhembet plehrave qe te gjithe shqiptaret mezi presin fjalen e Drejtesise Ligjore te SPAK ! Duke filluar qe nga Penecilina dhe gimi me tha 7 % ! dhe grupin e tere Ciftelia...

          1. T
           Tirana

           Shume mire bene. Shtet qe i ka luftuar gjithnje qytetaret e tij. Ai sistem i ndyre dhe antivlere mos ardhte kurre.

           1. L
            Liria

            Po pastaj cu be me kete familje....?? A ka ndonje lexues qe te na thote cfare u be me kete liri qe i mungonte...ne Vermosh

            1. x
             xhoxhi

             Fshati im është në kufi me grekun dhe fshati i mamasë duket nga maja e kodrës dhe është jo më shumë se 1 orë më këmbë dhe kishte edhe njerës mamaja atje.Kur punonim afër kufirit viti 1950 i vëllai i mamasë dilte e shikonim dhe nuk i flisnim.Pra ne mund të iknim kur të donim por ama do dënonim njerzët e tjerë që do mbeteshin.Shumë ikën nga fshati im ama të tjerët shkuan burg ose u internuan.Ikja ishte një budallëk dhe jo trimëri sepse vërtet ikje po dënoje njerzët tënd për jetë...

             1. N
              Noci

              Pas vdekjes se Enverit filloi te zbutej diçka keshtu qe te arratiseshin ne 1987 kishte me lehtesi se para,tre vitesh.Ata qe iken moren parasysh budallallekun e ndonje ushtari qe mund te vriste,por egersija kishte filluar te binte

              1. S
               Shqiptari

               Apo nuk tronditej shteti ne vitin 88 kur po bente gati te dorzonte çelsat kto histori ne at koh si benin pershtypje askujt , ne vermosh e buzkufirit po te donin iknin fshatçe komplet , por nuk kishin interes se 6 muaj dimer shteti i jepte bagti pasterma i siguronte komplet ushqimin nuk i mungonte gje fshatarve te atyre zonave , e çfar do kerkonin jasht , kjo ish arsyeja qe nuk e mernin mundimin per tu arratisur , pyetini ata qe jetonin ne theth kur i thash nje djali te ri ne theth pse si nuk ikni ai tha se nuk i mungonte gje prandaj nuk largohej njeri se bagtit i kullosnin tek brezi but ter diten po te duam ikim te ter .

               1. T
                Te lutem nuk eshte mire te desiformoshe genjshtra

                Sa e forte dhe kjo Historia ne Thethe ! vetem nese ka qene djali i Kryetarit te Fshatit se perndryshe genjeshtra me these ! po te shkoshe edhe sote ne Thethe : jane akma gjurmet tek njerezit e vjeter ..ata tregojne sketere jeten atje ! keshtu te lutem mund te genjeshe ketu por jo Fshataret e Thethit apo Qytetaret e Shkodres !

               2. D
                Dhembeli

                Boll me keto historitee komunizimit se na e shpifen fare. Kush do tja dije me cfaree ndodh paara 40 vjetesh.Njerzit nuk dine cfare po ndodh tani

                1. N
                 Nikolla

                 Ti ci the familje hajdute ja fut kot kurse per bixhoz duket se ti paskan marre paret kur ke Luajt ne kafe te Albani mos Luaj ma

                 Lini një Përgjigje