Dëshmia e rrallë e Vera Bekteshit: Kur isha e internuar në Berat, Sigurimi e thirri Spartak Ngjelën dhe duke e pyetur nëse dëshironte një raport me mua, ai i’u tha…

7 Janar 2023, 11:35Dossier TEMA

Dëshmia e rrallë e Vera Bekteshit: Kur isha e internuar në Berat,

Sytë, shikimi, janë vendimtarë në raportin që krijohet gjatë një bisede. Sado që, të qenit i ndershëm me veten, është një ushtrim i mirë për vetë rrëfimtarin, edhe në rast se arsyeja nuk e lejon të jetë aq sa do, për të ruajtur masën, është vështrimi ai që nuk cenohet lehtë nga përllogaritjet e logjikës. Pavarësisht se, Vera Bekteshi, fizikantja–shkrimtare, e bija e ish-gjeneralit Sadik Bekteshi, një prej të rënëve nga “froni”, ish-drejtor i Institutit të Studimeve Ushtarake, duke qenë e “shtëpisë” në shkencat ekzakte, lapsin matematikor, di ta përdorë mirë, madje edhe më mirë se penën letrare. Kjo duket qartë nga konçiziteti i përshkrimit të ngjarjeve të internimit në fshatin Kutalli të Beratit, ku u degdis e gjithë familja pas dënimit të të atit, në romanin e saj ‘Vila me dy porta”.

Tjerrjet e gjata, nuk janë të stilit të saj, pikërisht sepse, të shkruarit për të, ishte një terren i panjohur. Dell që, i fshehur kushedi se ku brenda saj, i ngacmuar nga kujtimet e nga nevoja për të shpërthyer, u shpërfaq. Po a mundi të ‘bërtiste’ aq sa duhej, aq sa donte? Aq sa për ta çliruar sado pak veten nga errësira e 16 viteve të internimit?! Jo! Për këtë, Vera Bekteshi është e bindur, ama, nëse e ka tërësisht në dorë të ndalë a të vijojë rrëfimin aty ku duhet, nuk mund të kontrolloj sytë.

Në kryqëzimin e parë ata duken sikur kanë një maskë të hekurt, përtej së cilës nuk mund të depërtosh. Vetëm se, në këtë pikë, kontrolli nuk është në favor të saj. Sytë e çelët, siç janë jeshil ata të sajët, nuk dinë t’i mbulojnë fort mirë emocionet e forta. Vërehet sakaq ajo transparenca e lëngshme që i përmbush sa herë që kujtimet bëhen aq të gjalla, sa mjafton të zgjasësh dorën për t’i prekur.

Vetëm në raste si këto, gruaja e fortë, pas së cilës i është dashur të fshihet gjithnjë për shkak të njëmijë e një peripecive të jetës, vjen e shtendoset. Fundja merr përmasat njerëzore, ato emocionale e të vërteta që secila grua ka.

E që ndoshta ajo vetë, në mos do ishte për dënimin që ka jetuar, do kishte. Nëse do kishte sy e flokë të zinj, ashtu siç pat krijuar bindjen se u pëlqente më së shumti shqiptarëve aso kohe, do arrinte t’i mbronte më fort disa nga ato përjetimet që, nuk do t’i ndajë me të gjithë…!

Pse nuk pëlqeheshin sykaltrat në fshat?

Sipas ndjesive të mija dhe gjërave që kam parë e kuptuar, fshati do trupa robustë, nuk pëlqehen femrat elegante. Këtë model bukurie kishin dikur shqiptarët, me sy e flokë të zeza, vetëm këto ishin të bukura.

Ishte në disfavorin tuaj kjo, por jo vetëm…! Ju akuzonin gjithashtu se paraqitja e jashtme, përfshi edhe flokët e verdhë, ishte në kundërshtim me situatën revolucionare…?!

Flokët e mi natyral kanë qenë të verdhë, sikundër tani, edhe pse koha ka bërë që të ndërhyj mbi ta, por pamja ime e jashtme në përgjithësi i përngjante një imazhi evropian. Përveç tipareve natyrale, edhe ndaj veshjes kam treguar gjithnjë kujdesin e duhur. Asnjëherë nuk pranova të ngjallja mëshirë duke pasur imazhin e një gruaje të lëshuar, të veshur keq. Ky vendim mund të sillte edhe pasoja.

A ka pasur situata në të cilat, pikërisht për këtë, jeni ndjerë e kërcënuar?

Situata të tilla krijoheshin vazhdimisht, por më kujtohet një rast, sapo mbërrita në Berat, e veshur mirë, me kujdes, dikush më ndal në një lulishte. “Me veshjen tuaj – tha – ju provokoni, duke qenë armike e popullit. Jo vetëm që nuk kanë për t’ua hequr dënimin, por kërcënoheni me internim të përjetshëm”.

Sikundër ju, spikasin në një fragment në libër, përpos veshjes, edhe këpucët blu, italiane, të Ardianit, djalit tuaj…a ishin ato një nga gjërat e mbetura nga koha, kur ende nuk ishit ndarë me bashkëshortin, apo ai siguronte të mira materiale për të në vazhdimësi?

Im bir dallonte nga të tjerët, sepse ishte i veshur mirë për shkak të udhëtimeve të të atit jashtë shtetit. Sa herë udhëtonte, deri në kohën që ishim bashkë, jo më pas, i sillte rroba apo këpucë. Disa prej tyre që kishin qenë të mëdha, i shërbyen në vitet pasardhëse.

Pra, asnjë kontakt i mëvonshëm me të qysh prej ndarjes, që, për shkak ndoshta të një vendimi tuajin, nuk duket të jetë fort e qartë…?!

Jo, asnjë. Im bir e ka takuar të atin pas 25 vitesh në një situatë fare rastësore.

Në 16 vitet e gjata, Vera Bekteshi, ka hasur jo pak njerëz për të cilët edhe të dojë, nuk mundet të ushqejë respekt. E që, megjithëkëtë, as në libër e as në rrëfimet e saj jashtë tij, nuk ka pranuar që të vazhdojë t’i godasë. Edhe pse, në forma të ndryshme, ironike e auto-ironike, i ka cekur. Ama, sado i parëndësishëm të jetë për të tani momenti i ndarjes së saj nga i shoqi, ngelet fakt real, dhe jo aq kalimtar, në jetën e saj. Sado ta ketë harruar a ta shpërfillë, proçes ky fare i natyrshëm krahasuar me peripecitë që do pasonin, në një çast do duhet përshkruajë të paktën….

Kur ndodhi dënimi i tim eti, morën urdhër të gjitha nuset e dhëndurët të ndaheshin nga bashkëshortët përkatës. Në këtë kohë, im shoq ishte në Amerikë, meqë ishte diplomat. Natyrisht që u urdhërua të kthehej menjëherë dhe ka shkuar direkt nga aeroporti në mbledhje partie. U kthye prej andej rreth orës 4 të mëngjesit. Nuk duhej shumë për të kuptuar qëndrimin e ftohtë, dhe as arsyen pse.

E mora me mend sakaq, jo vetëm që ishte ndikuar por, që e kishte dhënë fjalën e tij. Madje më kujtohet që u ktheva atëherë nga një provim i rëndësishëm, pas të cilit më puthi në ballë e më tha: “Ti je e zonja!”. Nënkuptohej që nuk ishte vetëm për shkak të rezultatit të provimit, por pse do isha e zonja të kaloja edhe atë çka më priste më pas.

Sa zgjati kjo situatë tensioni e ç’përjetim a shije la?

Nga vendimi deri në ndarje, zgjati rreth një muaj. Unë nuk pata dhimbje pse u ndava nga ky burrë, sepse në fund të fundit, as që e doja. Isha martuar me të, për shkak të pozicionit të punës që kishte. Veçse u fyeva, se si mund të prishej familja vetëm nga një urdhër.

Po nëse do t’i kishte ndodhur atij, mund ta hamendësoni qëndrimin tuaj?

Unë këtë gjë e tregova, nuk e braktisa familjen time, asnjë prej nesh nuk e bëri, as ime më, sepse me të tillë model ishim rritur, atë të një familjeje të shëndoshë.

Veçse, në libër, thoni se udhëheqëset tuaja shpirtërore ishin gjyshet, jo nëna…?!

Po, është e vërtetë, gjyshet përfaqësojnë për mua mençurinë popullore, sepse ato ishin të paarsimuara, ama ishin të mençura e shumë të mira. Kam vënë re që këshillat që kam zbatuar në jetë kanë qenë prej tyre e jo prej sime mëje. Që, nga ana tjetër, ka qenë edhe ajo një grua e jashtëzakonshme, por goxha më e indoktrinuar, ndërsa unë, jo. Asnjëherë nuk jam përpjekur të hyj në parti, edhe pse nga kjo do kisha avantazhet e mija.

Sidoqoftë, në libër disa gjëra thuhen të cunguara, të tjera të plota?

Sepse është edhe në vlerësimin e redaktorit vlera e librit. disa prej ngjarjeve apo detajeve, Ardian Klosi, më thonte shpesh, me të drejtë, siç kuptoja më vonë, t’i hiqja. Ngelet gjithsesi vend në dorëshkrimet e radhës.

Në vitet e internimit, a mundeshit ju të kishit miq apo mikesha, bashkëvuajtës fundja, me të cilët të mund të flisnit qoftë dhe për të ndarë një dhimbje të përbashkët…? Mund të jetë lehtësuese por, a ishte e mundur?

Bashkëvuajtës dhe mbështetës të vërtetë në atë kohë mund të kishe vetëm familjen tënde. Ishte e vështirë t’i besoje kujt tjetër, ose më mirë, frika ishte shumë e madhe për të folur. Në momente të caktuara edhe mund të shpërtheje, por nuk e bëje në mënyrë të ndërgjegjshme. E bëje se nuk mund të mbaje më.

Cilat kanë qenë disa nga këto momente?

Më kujtohet Xha Tofiku, me të cilin ndeshesha në kultivimin e duhanit, arrija ndonjëherë të shpërtheja e të thosha gjëra, siç mund të ketë qenë ndonjë përgjigje për Stalinin, për të cilën mund të më burgosnin, por ai nuk më dekonspiroi.

Situatë e ngjashme ishte edhe kur më vranë djalin e hallës. Arrita t’i them një bashkëvuajtëses sime se, do vij një ditë, kur ai që u vra të bëhet dëshmor, dhe ashtu ndodhi. Mirëpo ta thoshe këtë, duhet të llogarisje pasojat, por as ajo nuk foli. Duhet të ketë qenë njëfarë nuhatje instiktive…!

Keni pasur edhe miq të tjerë që janë pyetur rreth jush, e me të cilët ju vetë keni pohuar se ruani marrëdhënie të mira, i keni marrë vesh ndonjëherë përgjigjet e tyre?

Kam patur plot miq me të cilët kam bërë biseda,prej të cilave nuk ka dalë asgjë, Spartak Ngjela, Vladimir Balluku, Fatos Klosi, apo banor të thjeshtë të fshatit Kutalli. Ngjela më pat thënë se, kur e kishin thirrur për ta pyetur se ç’mendonte për mua, ishte përgjigjur se isha një vajzë shumë e bukur dhe inteligjente por, që kisha një problem të madh, adhuroja Enver Hoxhën.

Mandej, kur kishin vijuar ta pysin në do donte të kishte një marrëdhënie me mua, kishte thënë po, vetëm se preferonte më së shumti të lidhej me gra apo vajza të punonjësve të Sigurimit. E gjitha një ironi që i kishte bërë marsit në pyetje, ta largonin duke i thënë – me ty nuk flitet!

A mundët ju në fakt, më pas, të krijonit me një burrë një marrëdhënie prej së cilës të ndiheshit e mbushur, e sigurt, e që të ishte e shëndetshme, ndryshe nga ç’rezultoi e para?

Po, kohë më vonë arrita të krijoj një marrëdhënie shumë të mirë, që megjithëse ka mbaruar, më ndihmoi, më bëri të harroj një pjesë të vuajtjeve të internimit. Apo më mirë, të dy ne ndihmuam njëri-tjetrin. Vazhdojmë të jemi miq të mirë.

Pse, ishte edhe ai pjesë e vuajtjeve të asaj kohe?

Jo, por mund të kishte vuajtje a mangësi të tjera, u ndihmuam reciprokisht.

Nga e gjithë ajo kohë, për pasojat e së cilës Vera Bekteshi është ndihmuar jo vetëm nga një, por të gjithë miqtë e mikeshat e asaj periudhe që nuk humbi asnjëherë, i kanë ngelur sidoqoftë disa detaje, së cilave nuk mund t’iu shpëtojë. “Tani e kuptoj –shpjegon – pse fotografja e talentuar Jutta Bezenberg, kur i pozoja për foton e librit, më thosh të vështroja drejt me synimin e qartë për t’i thënë lexuesit se, dua t’ju tregoj gjëra me rëndësi”.

Vëren, kur e sheh veten në ritransmetimet e intervistave televizive, që, përveç se nuk i mban sytë drejt shikuesit, por gjithnjë poshtë ose anash, për shkak të mos përvojës, zëri i saj i tingëllon i huaj. Ato 16 vitet e internimit, i kanë mundur këta 40 e ca të tjerët, pra, dominon në të folurën e saj aksenti beratas. Si një vajzë e ish-“Bllokut”, që fliste pastër gjuhën zyrtare, ajo nuk mund t’i bëjë bisht këtij ndryshimi.

Në kohët e para, pas përfundimit të internimit, ndryshimi i gjuhës ishte qartësisht i dukshëm, por siç duket ende edhe sot, 20 vite më pas, dallohen gjurmët e një kohe që s’mund të harrohet e që shenjat më të forta i lë nën lëkurë, nën vështrim…e që të gjitha rrëfimet, edhe ato që do pasojnë në tregimet e ardhshme që Vera ka në duar, mund të jenë vetëm gjysma e ajsbergut, themelet e të cilit nuk dihet ku janë.

Brenda shishes së parfumit…!

…Lime, trëndafil, luleshpatë, jasemin, violet, iris… janë këto aromat e parfumit “Lanvin”, që të përziera së bashku, e shoqëruan Vera Bekteshin përgjatë 16 viteve të internimit. Me lindjen e djalit, i shoqi i pati sjellë nga jashtë këtë një set, në të cilin ishte parfumi dhe një kuti me pudër.

E mori me vete setin bashkë me premtimin, që i bëri vetes se, ky parfum do ta shoqëronte deri në fund të dënimit të saj. Kujdesej përherë, që të hidhte vetëm një pikë në flokë, pas çdo here që lahej në lumë. Duhet ta përdorte me kursim, sepse nuk dihej sa vite do zgjaste periudha e errët.

Aq me kursim sa, që jo vetëm i mjaftoi, por teproi! Ndërsa në kutinë e pudrës të cilën nuk e përdori asnjëherë, nuk mund të përdorej pudra në fshat, shihte të gdhendur sipër fjalët ‘Lanvin’ i linjës ‘My Sin’ (mëkati im). Fjalët e fundit, Bekteshi i lexonte My Son (djali im), ngase dhurata e ardhur për lindjen e tij, i dukej sikur ishte krijuar enkas për ata të dy.

“Dy gjëra do t’i pëlqeja veçanërisht tek im atë, të qeshurën e tij jo shumë të shpeshtë por, me gjithë zemër, me gojën plotë dhëmbë të mëdhenj e të bardhë dhe mënyrën se si e pinte cigaren. Asnjëherë nuk takova një burrë t’i përngjante, por në fakt, as që e morra mundimin për këtë.

Prej tij mësova për herë të parë se jeta dhe njerëzit nuk janë tamam ashtu si na shfaqen, dhe se nuk duhet t’i marrim fare seriozisht të thënat e tyre, përndryshe mund të lëndohemi, gjë që për fat e mësova shumë herët, nga ngjarja me qengjin. Duhet të isha nja 4 vjeç, duke luajtur në fushën pranë pallateve të Moskatit, që aso kohe ishte goxha fushë me bar, ku kullosnin bagëtia e fshatarëve, të posa anëtarësuar në kryeqytet.

Midis dhënëve që po kullosnin, ishte një qengj i vogël, po kaq i bardhë e kaq i bukur, sa më mbetën sytë te ai dhe desha ta kisha. Me shumë ndrojtje ju afrova bariut të krye-qytetëruar dhe i thashë a i shiste qengjat, sepse pashë që ai dha disa përpara syve të mi, në këmbim të një shume parash.

Më tha se po, dhe kur e pyeta sa kushton, m’u përgjigj ‘vetëm 10 lekë’. Me një frymë shkova deri në shtëpi ku gjeta babanë që po flinte në vapë dhe duke u zgjuar (ai nuk më bërtiti, por as më puthi), i tregova për rastin fatlum për të blerë një qengj me 10 lekë.

-Një qengj kushton më tepër se kaq – m’u përgjigj ai, – po bariu të ka thënë ashtu sepse, e di se ti nuk ke ku ta mbash. Me këtë rast kuptova se të mëdhenjtë tallen me fëmijët dhe se fjalët e tyre, s’mund t’i marrësh menjëherë siç i dëgjon.

Nuk mund ta shpjegoj por gjithnjë kam parashikuar gjithçka të mirë e jo të mirë që do t’i ndodhte fëmijës së vetme dhe të mrekullueshme që linda. Kur ma treguan, mbasi e kishin pastruar, pashë një fytyrë të vockël ezmere, me shumë flokë të zinj dhe një palë sy të mëdhenj që, në fillim dukeshin si blu, ishte krejtësisht si në ëndrrën që kisha parë një muaj më parë.

-Mirë se erdhe në këtë botë të egër, bir! – i thashë, ‘të egër’ thjesht si një mënyrë të shprehuri, pa e ditur se veçanërisht për të, bota do të ishte vërtet e egër, që në vitin e parë të jetës.

Fëmijën e porsalindur nuk ta jepnin aspak në duar si në skenat prekëse të filmave, thjesht ta tregonin të mbështjellë, para se të bënin banjën e pastrimit nga lëngjet mbrojtëse dhe ushqyese të trupit të nënës. Memorie.al

56 Komente

 1. V
  Vera hanet buke lepurushi nga fshatari

  Na kane dale gjithe keta bllokmenet qe krijuan ppsh dhe i sherbyen me zell soc te persekutuar ,shkruajne kujtime dhe shajne enverin e ppsh qe i kishin kaq te dashur.Harron Vera sa ka denuar e persekutuar familja e kesaj para se te internohej vete.Me heshtjen dhe me ngritjen e dores verberisht e ketyre familjeve bllokmene u denuan me qindra dhe prandaj u katandisem ne kete gjendje.Kjo e co e kesaj na quhen te perskutuar se i cuan ne fshat,po ai fshatari qe jetoi gjithe jeten ne fshat per te ngrene bllokmenet,perse nuk quhet i persekutuar.

  1. ´´

   Vera hanet ........ sidoqofte (pa e lexuar gjithcka shkruan Shkrimtarja ktu ) un mendoj se duhen rrespektuar ndjenjat e nji Femre , jeta e se ciles mer nji rrjedhe tjeter se ajo qe kishte jetuar ne rini . Sigurishte qe ka te tille qe akoma sot i referohen Pushtetit Komuniste ,por s'eshte kollaj te shkeputen nga ajo jete ,ndoshta vitet me te bukura te nji femre ,nji jete plot veshtiresi qe eshte stigmatizuar tashme ne memorien e saj . Edhe pse duhet thene se ,nji Shkrimtare nuk fiksohet ne te njetin subjekt por gjen te tjera duke u shkepututŕ nga e kaluara e ju referuar kohes qe jetojme .

   1. V
    Vera hante buke lepurushi nga fshatari

    o ti pa emer qe ke shkruajtur nje carcaf per te mbrojur Veren.Une nuk kam gje kunder femrave apo veres,por ideja eshte se te gjithe bllokmenet na dolen te persekutuar dhe ka rrezik qe te na akuzojne ne popullin e thjeshte si persekutor.Dhe me e cuditshmja eshte se asnje nuk pranon qe ka internuar dhe denuar para ardhesit e vet dhe pastaj i erdhi radha te paguajne per ato qe kishin bere.

    1. `

     Vera hante buke lepurushi nga fshatari. _______(si fillim nji Kritike -miqesore - Qytetare nqs je nji Qytetare ! Nuk e kam me Ty direkt ,kte ,mos e merr Personale //... Fillimi i Fjalise ,,, kur i drejtohesh nji tjetri , me "Or Ti " Or Tej " etj shprehje te tilla , jane Format me te Gabuar e te paKultura , nji tregues i qarte i mungeses se Rrespekti per nji bashkbisedues /bashkkomentues edhe ktu ne distance . // ___ Por le ta kalojme kte kapitull Kulture ne Komunikim ____ qe me sa duket ne ate shoqeri aty ,duket e pasuportueshme Utopi . Nuk e di se me cilin Carcaf e krahason Komentin tim ,por nejse . Un e kuptj ate qe shkruan ti mbi Bllokmenet e dikurshem qe sot ne Demokraci lujan me Kartetn e Desidentit dhe ke te drejte se shume nga kta tipa abuzojne me Te Verteten duke dashur te perfitojne pa te drejt ne kte Kaos Demokratike e kte Anarshi Intelektuale . _ Problemi eshte se shume si Ty ktu , shikojne dhe fiksohen ke Autori dhe jo ke Shkrimi ,duke mos par fare ne tematiken Njerzore ,te Traumes qe nji Njeri kalon ne jete ,per Arsyet qe i dijme te gjithe ne Komunizem duke Injoruar fare pastaj anen Njerzore dhe ndjenjat e Personit .Pra e shikoni gjithcka me syzet Politike , e Personalizuar gjithcka , duke i trajtuar shqiptaret qenie pashpirt e asnji te drejte ___ dhe eshte pikerishte kjo qe kundershtoj un .Sepse ndjenja njerezore ne ate shoqeri Empatia _ eshte shtytur ne vend te fundit dhe Kanceri Politike ne interesin primare ,gje e cila i kushton shume ksaj shoqerie . Pra po e mbyll me kaq.S'dua te tremb njeri me Carcafe e ti dukem si ndonji Fantazem ,por thjeshte , debati kerkon fjale se me nji fjali do ta kishim te veshtire te kuptonim nji Debate

    2. x
     xheJ. eN. Bi.

     " " ...nuk po të them ..or tej .po nuk di kush t'i hëngei gërmat dhe të la betëm shënjat e piksimit... Tani nga na doli Vera shkrimtare një zot e di,po nuk është e vetmja na tregojnë se ç' kanë vuajtur në sistemin që krijuan vet. E para Vera akoma me një fodullëk sikur në vaktet e jetës luksoze para inernimit.Edhe tani e quan çobanin i poas antarësuar në kryeqytet dhe i krye- qyterëruar. Një njeri që përçmon njeriun e thjeshtë se vjen nga një " derë e madhe" ngelet një HIÇ dhe hiçi nuk vlen asgjë.

    3. T
     Tartufi

     Bini vjolines dhe mos haroni ti degjoni keto krijesa te dores se fundit te miletit shqiptar. Histori kapterash te bunkerit,bije dhe bijash ,qe flasin akoma per gjenerala dhe ministra dhe krye ministra ne detyre!!!!!! Bije dhe bija nga familje te c nderuara nga i c nderuari i madh [ Enver ] Ai qe nuk c nderohet vritet ose futet ne burrg qe kohen e pare,pa lyer duart me gjakun e popullit te vet. Ai qe nuk kupton c nderimin ,ai do te roje terre jeten ne mes te c nderimit.

     1. I
      I dehuri dal nga varri i cirret ksaj Bote

      Tartufi , te njoh nga dikur ,pre medies Dita ( qe perfundoj ne gropen e halese Djallit Mediatik Shqiptare ) .Me pelqen menyra juaj inteligjente e te parit te gjerave edhe ne definicionin qe beni ne fund te komentit tuaj ,por s'do isha i sigurt nese ju vet jeni cliruar nga ajo e epoke e kaluarKomuniste . ( ktu eshte katandisur qytetari shqiptare ne kte Haur Kashte ,dhe si i thone asaj ,kur s'ke pulen do hash sorren . Ne vend qe kjo shoqeri te kishte nji Medie Extra ku te levrohej e diskutohej Litetarture _qe mesa duket Djalli s'e lejon ne Shqiperi !)

      1. T
       Tartufi

       Pershendetje me respekt dhe me teper kur dishon se jam i c liruar nga ajo kohe e ndyre . Nuk mbaj mende ndo nje kohe te kem qene i lidhur me mashtrimin dhe ligesine. Ne vitet e 80 ta ne burrgun e Spacit [ Spartak Spahiu ] qe qe i moshes time 30 vjec ,me pjeti,,,,, ti si patrioti tim qe je do te humbisje dicka ,qe te me flisje edhe mua si te gjithe ata qe ti shoqerohesh ketu ne burg dhe qe jam djali i Bedri Spahiut ,qe mua nuk me ka lidhur gje se kam qene 5 vjec kur Babai tim i grinte shpata.Kjo me cuditi dhe nuk kisha pergjigje,por i thashe do te flasim. Shkova tek mendia e ndritur dhe e ndershme tek JEZUITI I PERKRYER KATOLIK.Zef Kol Jubani ,qe gjithmone une qendroja me te kur ai qe i lire per tu pjetur. E degjoje ate qe i thashe dhe prisje c fare te me thoshte per pergjigjen e djalit te Bedriut. Lexoje me kujdes dhe ndoshta e kupton si e kuptova une si te pergjigjesha tek djali i Bedri Spahiut ,qe nuk kishte as nje faj ne kete bote te komunisteve si Bedriu,por fati i mire i tij qe nuk u vu ne prove si babai i tij , qe kur u vu ne prove nuk la vella shqiptar pa vrare.Ja pergjigjija e te ndershmit prift katolik. Ata qe nuk lene radhe per te pare fatkeqesine e thelle te njeriut te ndershem qe nuk do te perlihet me krimin,por leshohen te paret per tu ankuar per padrejtesine qe ju ka shkaktuar djalli ,si pjese e puneve te djallit ,atyre ju takon meshira,por jo respekti.

     2. S
      Sokoli

      Hahaha, kjo i linte breket ugareve te Kutallise. Po i shoqi ka pas te drejte ta ndaje me perpara per kurverite e saja, por se linte partia. Gjeti rastin i dha duart. Kjo eshte narcisiste pa shkak.

      1. l
       lexues

       Kandveshtrimi jot eshte teper i sakte dhe i justifukueshem, megjithese autorja nuk e zgjodhi te ishte e bija e gjeneralit Sadik Bekteshi. Askush nuk i zgjedh prinderit. Mendoj se ka nje diference te madhe ndermjet tyre si babe e bije. Gjithsesi, pa dasht me zbut njerin apo tjetrin, ne fund te fundit kjo eshte nje histori qe ne kemi nevoje ta dime se cfar ka ndodhe ne ato vite qe bahet fjale. Bija, ndryshe nga i jati, duket se ka kandveshtrim tjeter per rrethanat e kohes. Mendoj se duhet treguar pak rrespekt per te'.

      2. s
       shoku i klases

       I lexoj me etje te madhe shkrimet tuaja ,,,Ke qene fenomeni i PETRO NINIT.........P. KONOMI

       1. P
        Pensionisti i Porcelanit

        Po baba Sadiku, moj Vera, nuk kishte faj, qe ta dha jeten, pastaj i hypi vetja ne qejf, sic themi ne shkodranet, dhe ta shkaterroi? Vetem ai e njohte Enverit, se ne benim sikur nuk e njihnim, se mendonim per jeten e femijve... As ti nuk e mesove keshillen e te urtit: organet gjenitale dhe gjuha nuk nxirren ne pazar!

        1. T
         Tirona Re

         pordhe syfyri te kesaj "disidentes"

         1. T
          Tirona Re

          pordhe syfyri te kesaj "disidentes"

          1. t
           tata luigji

           Sa keq po me vjen por qenke kokerr kari, Vera po tregon vuajtjet qe ka heq nga persekutimi dhe ti kaqol kur nuk e kupton lexoje 10 here, E di se cobani nuk mund ta lexoj nje artikull deri ne fund se tufa iken ne drejtim te panjohur siq i paska pjerdhe mendja ketij cobanit

           1. C
            Cen

            Nuk e kam ditur deri vone qe Turi e ka kaluar gjithe femijerine ne internim! Cfare rregjimi monster, denonin nip dhe sternip !

            1. P
             Pa keqkuptime

             Ishim famijle me norma thotë,..! Po pse dreqin u martove me një që se doje? Të bësh një pohim kaq vulgar "U martova me të për shkak të punës ", dhe të presësh që Ai të mos të të ler për shkak të "punës"??? Zonjë, familja juaj ishte pjes e nomenklaturës, dhe kjo ju lejoi të harbonit në festa tek bllloku. Me sa duket, festuar më tepër se cduhej, ndaj dhe e paguat......Mos u anko kot, se nuk i vjen keq njeriu për ish-Bllokqenët e Djeshëm apo Bllokqënët e Sotëm.....Lere të ankohen ata që ishin vërtet të persekutuari e Regjimit.. ....mos ja u vidhni këtë të drejt Atyre

             1. m
              me mire ulu e lexo ndonje liber ne vend te telefon

              Pa keqkuptim. Ajo nuk po ankohet. Ajo po tregon historine e vet. Nese te pelqen lexoje, nese jo, mos e lexo. Per sa i perket normave, cdo familje ka norma e veta. Mbase nuk korespondojne me normat tuaja, por kjo nuk do te thote se nuk kane norma.

             2. N
              Nostalgji nga e kaluara

              Dhe ku ne Lokalitetin e Kutallise nje fshat qe ishe per ta pasur zili dhe jo per tu ankuar. Kishte dhe me keq ne zonen e Terpanit (Teman Tozhar) ku hante pula gure edhe atje jetonin njeres dhe agranomi Polo Cakalli nje agranom i shkelqyer dhe shume puntor e beri ate kooperstive te prodhonte buken se idea qe ne keto zona nuk arihesh te behej gruri dhe ai nuk ishte fshatar po i trnsferuar dhe i ishte pergjigjur thirjes.Fshati kishte mesues mami infermjer nje nga ato jam dhe une qepo shkruaj duhet te themi qe kemi qene te persekutuar .Shqiperia donte pune qe te ecte familja Bektedhi e ka merituar ate transferim si i gjithe populli atehere duhet te thote qe kemi qene te persekutuar dhe te na ronin bllokmenet kush do e zhvillonte Shqiperin Enver Hoxha vetem nje ishte duhet te punonin te gjithe me vjen keq edhe ne ate sistem jane bere shume gabime ne adrese te luftes se klases dhe me e keqja jane luftuat njerzit me puntor dhe te ndergjegjshem dhe familja Belteshi ka dore ne kete lufte te klasve Mua do me vinte shume zor dilja dhe te flisja ashtu si ka dale ajo e persekutuar do thoja e ben per pushtet dhe privilegj .E moj Shqiperi e gjora ti ne cdo kohe do vuash nga keta lloj njeres. Kjo pak histori qe tregova eshte e viteve 1965-1967

              1. p
               preshevali

               Mos e vet se kallxon vetë thuhet te na n'Luginë, nese Ngjela nuk paska pranu dikush me siguri se po. Me që familje komuniste, empatia qëndron në kufi.

               1. K
                Kinkel

                Nje zonje e vertete!!! Sa me shume zonja te tilla, aq me e fisme Shqiperia!

                1. T
                 Te takosh vetveten

                 Mire mo mire,qe Vera shkruan dhe ju shkruani,gjithmone per vuajtjet e saj dhe te familjes se saj biologjike ne internim dhe harroni keshtu,qe ne nje menyre apo tjeter i beni jehone si me pare pinjolleve te atij regjimi; Kjo se pari, baba Bekteshi e pesoi jo nga ndonje komplot kundrejt diktatorit,por si raprezalje e planifikuar,qe e kish bere ne gjithe kohen e sundimit te tij diktatori,per tju thene kopese arnaute; Kur une shqyej kur te dua aferndenjesit e mij,ju te kopese pak me larg duhet te dridheni dhe as duhet ta shkoni ne mend,te thoni dhe nje fjale kunder meje. Dhe Vera me vllezrit dhe motrat e saj,aq me teper,kane ikur per lesh ne kete persekutim,dhe per kete njeriu ndjen keqardhje. Por Veren,zgjuaresia duhej ta kish shpetuar nga vetparaqitja e saj,si nje egoiste e semure_ - si nje e persekutuar rrethuar nga shoqe te feminise apo te bashke-internuar,te gjithe shpirtvogla apo shpirt vegjel dhe spiuna,qe vertiteshin rreth planetit puritan´´disident Bekteshi´´!!!!. Dhe mbas 90-es,shohim Veren dhe vllezrit,qe morren karrige,qe kishin dikur dhe nderrmarrje. Dhe keshtu, kjo mender demokraci arnaute e udhehequr nga vrimat e zeza shpellare komuniste,vazhdon te kundermoje ere anadoll-komunizem,me nje fjale nje mut me ere,te pa durueshem. Dhe mendimi,qe me ka ndjekur gjate gjithe kohes; Perse mbas 90-es,nuk udhehoqen ata,qe u takonte: Disidenca me kultur perendimore qe u dergj burgjeve dhe familjet e tyre qe u lane rrugeve. Dhe nje shpjegim kjo e ka; Skifteret shpellare,instaluar ne regjimin e meprashem,me vonese i hapen dhe burgjet dhe vec te tjerave,perdoren shume nga ata te burgosur politik,si vegla te tyreper ta shkaterruar te ardhmen e ketij vendi. Disidentet e vertete,nuk po arrinin te merrnin as dhe ndonje vlere monetare per vuajtjet e tyre. Dhe shohim dhe lexojme per gjate gjithe kohes,qe persekutoret e te gjitha llojeve,ashtu si dhe lloji i ´´persekutoreve te persekutuar,´´kane pushtuar dhe perendimin e ´´nemur´´,te shperblyer me pensione dhe ngrohin te patrazuar uturaket e tyre,kurse viktimat e tyre,vazhdojne akoma tja kene friken. Prandaj dhe Vera e posedon ate zgjuaresi,qe ta ndihmoje ate,te mos vazhdoje te prezantoje nje ego narciste vetvrasese,qe permban brenda dhe shkelqimin iluziv te bllokut te dikurshem.

                 1. H
                  Hordhia e ndyre e Sali Katunarit

                  Respekte, Komenti me me vlerë. Rrofsh qe shkruajte, sepse po lexoja disa komente qe me bene per të vjelle. Bravo edhe atij komentuesit qe shkruajti per Kutalline dhe Terpanin, dhe per agronomin Polo Çakalli qe e kam njohur nga afer dhe ka qenë vërtet ashtu. Une kam punuar 10 vjet ne një fshat të thelle të Kukesit, ku kishte mesues, mjekë, agronomë, nga Tirana, Saranda, Vlora, Gjirokastra, të cilët nuk jetonin me mire nga fshataret, por nuk thane qe jemi persekutuar. Te shkruaj edhe unë kujtime nga vitet qe kalova ne Kukes? Me vjen turp të ankohen, sepse unë nuk Isha disident. Do me vinte turp nga Daut Gumeni, Ilir Blloshmi, (sepse Vilsonin nuk e njoha), nga Visar Zhiti, dhe gjithë ata qe vuajten sepse ishin kunder regjimit, dhe Jo sepse ranë nga fiku. Kjo Vera është vetem e bija e njeriut qe ra nga fiku. Po të mos ishte thyer dega e fikut ku rrinte Sadik Bekteshi, Vera as kishte per ta njohur fshatin shqipetar. Do ishte e "lumtur" me burrin diplomat, aq lumturi sa të jep nje martese me llogari. Kjo duhet t'i thote faleminderit Enver Hoxhes qe e çoi ne fshat, sepse tani nuk do kishte çfare të shkruante. AI Polo Çakalli i shkretë qe i ra brektu maleve, vdiq pa u ankuar se e internuan ne Terpan. Sepse ishte burrë zotni. Meskiniteti dhe vogelsia e mendimit qe Ka treguar kjo Vera Bekteshi tregon që nuk paska mesuar asgje nga jeta ne fshat. Kam njohur edhe vajzen dhe mbesat e Hasan Dostit, tamam të persekutuara, por nuk u ankuan asnjehere. Por Tomorr Dostin, Komunisti Sali nuk e la t'i afrohej kryesise se PD-se, derisa e hoqi fare. Nuk di çfare të permend me perpara sepse kam nje liste të gjatë me disidente të vërtetë, para të cileve kjo Vera Bekteshi është komuniste.

                  1. N
                   Nemesis

                   Shtjellim korrekt. Ja dhe koklopa Balluku qe ka marr prape pushtet si gjyshi i vet turk,po ja q.r vendit ,uje te zi po nxjerr! Cfare ka ndodh?Ky palo shtet qe kur u krijua u be mbrapsh,perse?Sa ra haleja zeze Perandoria Otomane ,ketu erdhen te gjithe ish-pashallaret,ish deputet te Turqise,kajmekane,kadinjte,ushtarake dhe moren frenat ne dore te ketij vendi.Ndihmonin njeri tjetrin keta anadollake te felliqur dhe nuk linin te ngrihej kush ne pushtet me zgjedhje demokratike etj,ishte dicka ciklike,rreth vicioz pushteti.Kjo pjese e superstruktures otomane qe kishin bere krime te tmerrshme ndaj popullsive te krishtera te perandorise dhe jo vetem,kishte pervojen e mbajtjes se pushtetit me dhune dhe funksionin me tarafe shoqeri tipike aziatike lindore myslimane.Kjo vazhdoi dhe ne komunizem dhe vazhdon dhe sot.Menyra si shperblehen sot per sherbime ndaj liderit me poste,prona,toke ,tendera dhe koncesione parazitare eshte tipike otomane anadollake. Ka bajraktar veriu ,jugu dhe qendre me te drejta ekskluzive perfitimesh financiare dhe te drejta per te emeruar ose pushuar njerezit nga puna .Njelloj ka qene dhe do jete.Jemi prek nga 3semundjet me te tmerrshme te njerezimit nga: otomanizmi (islamizimi), komunizmi dhe narkotiket NUK ka shpetim

                  2. D
                   Disidentja

                   Kjo kurv vera bekteshi esht kaq disidente sa dhe ardit gjebrea qe u martua me gocen majmune te sadik bekteshit

                   1. L
                    Laura

                    "Disidente" mos e ndyj gojen kur nuk i njeh njerezit.

                    1. A
                     Arber

                     të Besnik Bekteshit, jo të Sadik Bekteshit

                   2. P
                    Petro

                    Megjithe respektin qe kam per cdo njeri, nuk mund ta fsheh intervista e saj tregon se kjo Vera ka mbetur ne nje mentalitet narcistik, tipik shkodran.

                    1. K
                     Koli

                     Me vjen keq per dhimbjet tuaja apo Ngjeles, por baballaret tuaj ishin qene ne mes te qenerve. Atyre u bene ate qe ata u kishin bere te tjereve.

                     1. d
                      detjonart

                      Kam shume deshire qe librin Tuaj ta lexoj rilexoj e ta kem ne biblioteken Time,si dhe ne cfare forme a gjendet ne Librarite e vendit konform cdo detyrimi . Respekt pJp/USA

                      1. ¿?

                       Vera eshte nga ato per te cilat thuhet: "U plake e dore s'hoqe..." E mbaj mend shume mire ne fakultet. Asgje me shume se nje femer spitullaqe, e llastuar qe ngordhte ta kishte veten ne qender te vemendjes. E shoh qe po ate mendje ka edhe sot. Po shof qe hunden e paska drejtuar se e kishte ruajna zot si kerrabe dhe te shtrembet.

                       1. S
                        Sokoli

                        Sadik Bekteshin e kam pare per here te pare dhe te fundit ,gjat kohes kur isha ushtar ne Brigaden e kembsorise Korce . Do te shkonim ne "Qafen e Kazanit siper fshatit Storje te Kolonjes per te mbiell patate. Ishte maj 1966. U rreshtuam tek fusha e sportit brenda brigades dhe aty mbrriti Sadik Bekteshi,i cili sapo ishte emruar Komisar i Korpusit te Korces. U ulme ne toke ,gjithashtu dhe ai. Nga fjalimi qe mbajati ter kapadaillek e mbylli me fjaline ,e cila na beri pershtypje te gjitheve nga oficereve dhe ushtareve . Degjoni tha: " Ushtari eshte si puna e atij kalit. Ngarkoje dhe pune.... " Pra jepte idene se ushtari duhet trajtuar si kali ( kafshe ngarkese) Keta ishin kthyer vertet ne "borgjez" duke nenvlersuar popullin. me te vertet ka borgjes sipas kuptimit M-L ,por ata punojne ,kurse keta ,te cilet sot quhen te persekutuar, u borgjezuan ne radhe te pare ne shpirt e pastaj ne menyren e jeteses. Vet fjalet qe flasin se kane vuajtur ne fshat, por nuk flasin per fshatarin qe jeteonte ne jete te jeteve. Shikojeni si thote kjo bije borgjezi, Burrin nuk e doja ,por u martova nga vendi i punes qe kishte,madje paska krijuar perseri familje dhe perseri e paska braktisur... C'fare duhet te mesojme nga ky tregim i kesaj fizikanteje -shkrimtare?

                        1. U
                         Ushtar Sokoli

                         O rrote e mocme qe duket sikur ke lindur dje.Nuk je ne gjendje te vlersosh sinceritetin e saj ? Pse, femrat sot jane ndryshe ? Eshte natyra e femres o rrocke te martohet me ate qe i krijin nje jete te mire. Ke inat te jatin dhe i versulesh se bijes. Budalla. Ndaj gjerat.

                         1. G
                          Gamorët e Salës

                          Ik mer Koqe Kandari. Ti je komplet koqe. Paske fytyre ta shash ate Sokolin "rroçkë". AI tha nje të vërtetë. Qe pinjollet e nomenklatures komuniste nuk kane goje të flasin. Kjo Vera ka mbetur nje gjimnaziste e përkëdhelira, se i mbeti ora we atehere. Ndersa ti mor djalë, ke mbetur me tetevjeçare. Ti shkolle mund të kesh. Edhe vjetet mund t'i kesh. Por nga trutë? Je akoma 12 vjeç, me 6 klasse.

                          1. ¿?

                           O Ushtar Sokoli, tregohesh moralisht shume lart kur thua qe na qeka natyra e femres me u martue me ate qe i krijon nje jete te mire. Po qe keshtu, i bie edhe qe te jete ne natyren e mashkullit ta hedhe ne rruge ate femer qe mund t'ia prishe jeten per arsye biografie. Apo jo? Keshtu qe kjo spitullaqja le ta fuse ne bithe ate sin'c'eritetin e mo na çaje derrasa.

                         2. K
                          Kollona

                          Sadik Bektesh, me nje fjale Terrorist islamo komunist,gjakpires.mos na trego vuajtjet e tua se nuk jane gje para atyre qe ju beri te tjereve Sadik Vrasesi

                          1. G
                           Gjaku s’behet uje

                           Po ato qindra dhe mijera familje qe babai i saj ka shkateruar duke i syrgjynosur humbetirave te Shqiperise cfare duhet te thone?! Apo tani duhet ta ma vije leq per kete viktime te oborrit te udheheqesit komunist?! Gabimi i madh qe nuk u cuan ne plumb ne 90 por u lane te qeveresin dhe sot!

                           1. ….

                            Ka pasur te emen gjykatese, nga me te egrat

                           2. A
                            Asd

                            Ka dy gjera; e para qe njerezit jane njelloj dhe ndryshon vetem roli. Pra i njejti person mund te ishte ne rolin Popull, ne rolin Politik Byro, ose ne rolin e te Internuarit per Veprimtari Armiqesore. Ne keto tre role mund te vendosje kedo dhe nuk do te ndryshonte Sjellja. Vera ka provuar te tre rolet. Po keshtu edhe Ngjela qe permendet ne shkrim. Ka edhe role te tjera ne jete por ne te gjitha rastet nuk ndryshon asgje. Se dyti nuk me vjen keq per kete Veren dhe per askend qe ka qene vete protagonist apo shkak ne krijimin e pasojave. Eshte njelloj sikur te me vije keq pse dike e tradheton bashkeshortja, nderkohe qe vete e ka pelqyer, zgjedhur dhe martuar. E njejta gje edhe per Veren.

                            1. G
                             GREY WOLF

                             Dukesh qe s'te ka sprovuar jeta. E para ka shume lloje martesash: ka me dashuri por ka dhe me shkuesi, ka martese nga qejfi por ka dhe martese nga halli. Por edhe ne rastin e marteses me dashuri dhe me pelqim njerezit e para nuk tregojne fytyren e tyre te vertete kur jane ne nje lidhje dashurie por shtiren me te mire sec jane ne te vertet e dyta njerezit nuk jane statik por ndryshojne shume here gjate jetes ne varesi te shume faktoreve. Uroj qe te mos te te sprovoje jeta me me te keqiat qe ka per te ofruar por te vazhdoje te te perkedhele sic ka bere deri tani :)

                            2. H
                             Himarioti

                             Z. Mero Baze, ke rënë shumë, profesionalisht dhe, moralisht me përmbajtjen e gazetës. Po mbjell vrer me njerëzit e humbur të diktaturës së humbur, me ata që janë mbushur me vrer, ata që historia i ka hedhur në koshin e plehrave. Pse e bënë këtë gjë? Nga empatia!? Sigurisht që jo.

                             1. S
                              Shqipetar i Jugut

                              Himarioti. Si gjithmonë i madh. Thumbs up.

                             2. U
                              U ai nga gjembi U ai nga plumbi

                              O Lexues:le te shkruaje cfar te doje kujtime ,historira dhe cdo gje tjeter por jo te hiqet e persekutuar nuk i ndodhi gje e cuan ne fshat ashtu si te gjithe ata qe punonin ne fshat edhe ne skajet me te largeta e jo ne Kutalli qe ishte nje fshat si gjithe fshatrat me nje teren me te favorshem dhe me njeres shume te mire .Te gjithe kemi punuar ne fshat dhe ne zona me te thella qe Agranom, Mjek Arsimtare Mami Infermjere Elonomista ,cduhet te themi na kishin internuar dhe sot te dalim te persekutuar? Shqiperia duhej zhvilluar kush ta bente Zogu e kishte lene ne injorance ne cdo drejtim. Ishim ne brezi i sakrifices bijte e popullit fukara dhe te thjeshte se paria si po del harbohesh ne Tirane prandaj thirini mendjes nuk ka vend per ta mbrojtur Vera Belteshin qe shijoi te mirat dhe te thartat e atij sistemi see beri me arsim te lart ku bijt e kulakeve qe i quajti i ati nuk i la te shkonin ne Universitet kush eshte i persekutuar ketu Vera apo femija e atij kulaku qe ju mor edhe prona edhe sot e kesaj dite prandaj se ndalon njeri te beje libra po ju shiten por te hiqet e persekutuar eshte shume turp per te dhe ju qe e mbroni .Eshte nje shprehje populli te U ai nga gjembi U ai nga plumbi

                              1. R
                               Rimi

                               Po djalin e kish me burrin apo me sportistin e dinamos pse se thote ?

                               1. A
                                Arber

                                Po burri u mor vetëm për profesionin e detyrën e diplomatit në SHBA ; ai ishte me vite jashtë (larg dhe jashtë shtetit i duhej); pjeshkën donte t'ja shtrydhte ai tjetri. A nuk e vë re edhe tani kurvickën bjonde ? Mësuar të harbojnë në orgjira nëpër Bllok, me gati të gjithë fëmijët e llastuar të parisë komuniste, kur ngjitur me ta në anën tjetër të rrugës, populli rrinte në radhë për qumësht e vezë. Vuajti në Kutalli? Ishte nga koop. më të mira në vend. Po i jati? Nje copë injorant që nga partizan u shpall "gjeneral" nga Enveri, por narcist sh e bija, kundërshtoi heqjen e gradave. Dhe Enveri i dha reston.

                               2. T
                                The truth

                                Te lezetshem keta bijte e nomenklatures; prinderit e tyre edhe para plumbit thoshin te rroje partia me Enverin, tani femijet na tregojne historira se sa te paperkulur kane qene. Ngjela, u paska thene atyre se i pelqejne me shume vajzat e sigurimsave. Ha ha ha. Dhe ja ka treguar kete kesaj pasi ra diktatura.

                                1. c
                                 ceni, boston

                                 "burrin nuk e kam dashur por jam martuar per pozicionin qe kishte" thote pak a shume keshtu. Mund ta jap saktesisht sic e ka thene po nuk ja vlen te humb kohen ti rrikthehem leximit. Mediokritet, dyfytyresi apo dhe servilizem kundrjet rregjimit qe me ben te mos marrseriozisht se cfare thote zonja ishbllokmene e pjelle komuniste. Sa keq qe humba kohe duke e lexuar! Hiqen si te persekutuara por sigurisht eshte "eliminimi brenda llojit te vet". Komunizmi, nje fare e keqe qe nuk e meritonte ajo Shqiperi e vogel dhe gjithmone e vuajtur.Pasojat vazhdojne edhe sot.

                                 1. K
                                  Kujtime të një llastice

                                  O Ceno, Je I nderuar dhe respektuar. Koment me vlera.

                                  1. A
                                   Artan

                                   Kjo me beri pershtypje edhe mua. U fyeva, thote. Kjo u fye pse ai e ndau me urdher, ai nuk duhej te fyhej pse kjo ishte martuar me te vetem per postin. C'vete mor aman.

                                   1. M
                                    Me cilen te drejte , fyeni e pergojoni nji Femer

                                    ceni,boston _siedhe shume Komentues ktu , _______ngaqe nuk jan te afte te shikojn aspektin Artistik te Autores , si eshte ber e modes ne Internet, shqiptaret duhet te marrin pjes kudo ,ne cdo Teme dhe Komentojne ate edhe pse jane komplet jashte teme , leshojne dokrra ,____qe s'kan te bejne me Temen ,cfryjne nga ai Mlleh i Grumbulluar te jetes dhe mbi te gjitha_ bejne Moralistin ! Ngaqe nuk dijn e vleresojne /rrespektojne ndjenjat e nji femre ,ne moshe te re , ku jeta e saj (jo per faj te saj vet ) papritur merr nji tjeter drejtim ,(ne Interrnim ) por merreni me disa Fjali te saja ne tregim ,mbi Martesen etj budalleqe shqiptaresh llapaqen ,duke e fyer ate patedrejte .________ A thu ,tipa si ju ceni _truth_sokoli etj _ keni pasur nji martese e keni gjetur Partnerit qe ju pershtatet dhe keni enderruar ne jete ? _ Ne ate shoqeri shqiptare ,qe le shume per te deshiruar si shoqeri,kulture ,maredhenje ,lidhjesh ,njohje , shumica e cifteve ala sot _nuk ndryshojne shume nga ajo qe shpreh z.Bekteshi . Sepse e tille ka qen jeta e zhvillimi njerezor ne ate shoqeri shqiptare . Te gjith njohim Shprehjen : ~ Te njohesh vertet nji Njeri duhet te jetsh me te nji jete ! ~ Ju e kushdo tjeter mundet t'na tregoni Brockulla me jete te Lumtur ne Cift dhe se keni ne krah ate qe keni dashur apo ate qe ju do vertete si mendoni ju , por s'eshte aspak ashtu o njerez Naiv. _____________Martesat pra ,si dikur edhe sot ,per vet Maredhenjet ne Shoqeri mes shqiptareve ,kushteve te jetes , standartit te jetes , ne shumicen e rasteve , ishin nji Kontrate Mbijetese jo dashurie si rren mendja ndonji ktu dhe kjo sepse e tille ishte jeta ne Shqiperi . Prandaj ,boll bet Moralistin Karagjoze ,sepse nuk eshte kjo Tema e asaj qe shkruan Autoria , e cila s'mendoj se ka per qellim te Tregoje e diskutoje si nji Sociologe por tregon aspekte qe kan shenjuar jeten e nji femre ne Internim ate epoke qe natyrishte shoqerohej edhe me problemet ne cift ,si e dime tashme te gjithe ne dhe duke Treguar per Jeten e saj Autorja _flet per jeten e shume femrave te tjera te asaj epoke ,qe per faj te prinderve vuajten denimin padejtesishte _ Behuni njerez e mesoni te njihni Integritetin vs Tjetrit , e nderhyni ne jeten e saj Private , njihni Kufijt midis te Drejtes tuaj vs Tjetrit ,mesoni te Rrespektoni jeten e tjetrit ,jo ti turreni si Hiena ktu ,sapo shikoni dike qe hecen rruges se reflektimit ne kte shoqeri .

                                   2. E
                                    Ervin Gjadri

                                    Cfare vlere dhe te vecante ka kjo interviste? Per tu botuar ne gazete! Vete Zonja cfare perfaqeson dhe transmeton ne intervisten e saj?!

                                    1. l
                                     lenci

                                     Spartak Ngjelen nuk e ka thirrur fare Sigurimi. Ne burg, ne Ballesh, i vajti sigurimsi qe mbulonte universitetin. E ka pyetur vetem per Gramoz Pashkon. Asnje fjale per Vera Bekteshin. Por Ngjela sajon ne librin e tij me 3 vellime. Kujt i ka thene ai qe dua te shkoj me vajzat e sigurimsave? Oficereve te Sigurimit? Po c jane keto brockulla! Vera ka qene nxenese e shkelqyer ne gjimnaz. Edhe ne universitet ka dale me rezultate te larta. Eshte e zgjuar. Shkruan mire. Nuk ke cti thuash. Shoh komentues qe e bejne te perdale. Nuk kacqene kurre e tille. Babai i saj ka qene trim. Nese ka vrare, ka vrare nazifashiste dhe bashkepuntore te tyre. Nuk ka vrare pas luftes. Ai ka qene ne ushtri. Ka qendruar trimerisht ne gjyq. Nuk ka pranuar asgje. Edhe ne burg ka qendruar fort. Kur nuk i njeh njerezit nuk ke pse shkruan akuza te paqena. Vera e tepron me protagonizmin e saj, me deshiren per te qene ne qender te vemendjes. Dhe e tepron me tendencen per tu hequr si e persekutuar. Ajo eshte persekutuar si mijera e mijera te tjere. Ne internim ka qendruar mire, nuk eshte perkulur. Por komentuesit e faqes se TEMA, qe fshihen pas pseudonimeve te sajuara, nuk kane pune tjeter vec sharjeve dhe shpifjeve. Une qe shkruaj kam qene bashkenxenes e bashkestudent me te. E njoh mire. Edhe pas shembjes se regjimit te kaluar ajo ka jetuar me dinjitet.

                                     1. f
                                      fshtari halim

                                      Vetem nga pordhet e hengren. Vera ka qene llafazane,mendjemadhe dhe qefleshe. Ajo edhe sot flet sikur I kane borxh . E percmoj Veren se mundohet te bjere ne sy duke qene bosh nga Brenda. Askujt nuk I plasi per jeten e Bekteshve.Familjarisht Pordhace.

                                      1. E
                                       Ethem Lalaj Fier

                                       E lexova.Jo komentet.Respekte për bijën e GJENERALIT SADIK BEKTESHI.E kam takuar,më erdhi në Çadër në STËRVITJEN "PRZA 72" në Belsh të Elbasanit. -Pasi ju përgjigja mirë PETRIT DUMES ..S.B më tha..Bravo.Kur e ke mbaruar AKADEMIN USHTARAKE M.SHEHU..!?.Un i thash: Ne kemi mbaruar 1 Akademi,Ju 3.Pse më tha: Ju Akademinë tonë,Frunxe në BS dhe Akademin e LNÇL.Më përqafoi dhe ikën të 3.P Dume nuk më dha dorën në ardhje dhe ikje.!! -I paharruar kujtimi S.Begteshit. -Jetë të gjatë VERËS ME GJITH DJALË.

                                       1. f
                                        firifycka

                                        dukesh pak kurve. dy burra nuk kane munde me te be zap. vetem burri i trete ENVERI te tregoi vendin. ne te vertete sadik bekteshi ka qene burre zotni, me te vertete burre zotni

                                        1. K
                                         Kontradiktore

                                         Dy deklarime qe bien ndesh me njera tjetren: 1. Nga vendimi deri në ndarje, zgjati rreth një muaj. Unë nuk pata dhimbje pse u ndava nga ky burrë, sepse në fund të fundit, as që e doja. Isha martuar me të, për shkak të pozicionit të punës që kishte. 2. Unë këtë gjë e tregova, nuk e braktisa familjen time, asnjë prej nesh nuk e bëri, as ime më, sepse me të tillë model ishim rritur, atë të një familjeje të shëndoshë. Nga njera ane pretendon per familje te shendoshe. Nga ana tjeter pranon martesen per shkak te pozicionit, gje qe nuk eshte karakteristike per familjet model....

                                         Lini një Përgjigje