Një peng i Fan Nolit dhe dialogu i tij me presidentin Wilson. Përse Edi Rama duhet të zbatojë një vendim të kryeministrit Noli të vitit 1924

6 Janar 2023, 11:04Dossier TEMA

Një peng i Fan Nolit dhe dialogu i tij me presidentin Wilson. Përse

Nga Roland Qafoku

Si sot 141 vjet më parë lindi Fan Noli. Për të është shkruar aq shumë, saqë duket sikur nuk ka më ç’të shkruash. Në fakt unë mendoj krejt ndryshe. Dimensioni i figurës së tij është i tillë që sa më shumë të kërkosh, aq shumë mund të gjesh materiale, dokumente, fotografi, audio e deri video. Një të tillë me modesti e them se e kam publikur në revistën “Neës bomb” të muajit dhjetor 2022. Bëhet fjalë për fjalimin e plotë orgjinal të mbajtur nga Fan Noli në Moskë në nëntor të vitit 1927, në 10 vjetorin e Revolucionit Bolshevik. 

Deri më sot ai fjalim ose ishte përmendur tangent, ose ishin publikuar copëza dhe fragmente. Në revistën “Neës bomb” mund të gjeni të plotë dhe orgjinal siç e kishte redaktuar vetë Imzot Noli në gjuhën shqipe. Por ajo që vlen më shumë për Nolin është vlerësimi i figurës së tij. Deri para pak vitesh Noli vizatohej vetëm me nota pozitive. Realisht në historinë e shtetit dhe kombit shqiptar, unë personalisht nuk besoj se ka një figurë me regjistër kaq të gjerë dhe kontribut në kaq shumë e shumë fushash sa Fan Noli. 

Shkrimtar, poet, përkthyes, publicist, botues, autorë librash studimorë, kritik letrar, muzikant, kritik muzike, biograf, klerik dhe themelues i kishës autoqefale të ortodoksisë shqiptare Fan Noli është nga të rrallët figurë poliedrike e kombit shqiptar, për të mos thënë i vetmi. Ajo që e ka ngatërruar figurën e tij është politika. Në fakt, mes 33 kryeministrave, kryeministri i 13-të, Fan Noli, i diplomaur në Universitetin e Harvardit, mbetet më i arsimuari në historinë e shtetit 110-vjeçar shqiptar. Por prisni! 

Duhet ta themi troç se në vitet ‘20-të Noli i madh pati dalldisje pas komunizmit. Kryetar i KONARE, pjesmarrës në Moskë në 10 vjetorin e Revoluconit Bolshevik, pjesmarrës në të njëjtën tribunë me Stalinin në paradën e organizaur po në Moskë, por edhe fjalimi i mbajtur atje, e ngjyejnë me të kuqe figurën e tij. 

Miku-armik Faik Konica e quante peshkopi i kuq, ndërsa në Departamentin e Shtetit dosja e tij si përkrahës i komunizmit u bë ding me të dhëna dhe letra të shkruar nga miq dhe armiq që në këtë kohë u bënë shumë. Por e rëndësishme është të themi se “komunisti Noli” e mori kthesën shpejt. 

U zhgënjye nga idealizmi idiot që kishte mbirë në shumicën e botës dhe gjithçka iu zvenit kur mësoi se në Moskë komuznimi po lulëzonte nga vrasjet politike, ndërsa ekonomia po rrënonte vendin. Mes Bashkimit Sovjetik komunist dhe SHBA-së demokratike Fan Noli ishte me të dytën. Në karrierën në politikë Fan Noli ka meritën e angazhimit të tij në SHBA për të bërë të njohur çështjen shqiptare. 

Në librin tim “Ambasadorët amerikanë në Shqipëri 1922-2022” kam të referuar një pasazh të një takimi historik, atë të Fan Nolit me presidentin Thomas woodroë Wilson. Mjafton vetëm ky takim dhe emrin i Nolit është për tu vendosur në majën e panteonit të kombit shqioptar. Kjo është edhe arsyeja përse kur u bë kryeministër, vendimi krysor i Fan Nolit ishte që qyteti i Shëngjinit të merrte emrin Wilson. 

Kjo që po publikoj është shkresa me firmën orgjinale të Fan Nolit si shef i qeverisë, një vendim që për fat të keq qendron prej 99 vjetësh në sirtar dhe nuk zbatohet. Një vendim që u kthye në një peng në jetën e Fan Nolit. 

E kam pyetur posaçërisht kryeministrin Edi Rama për këtë çështje gjatë një interviste dhe sigurisht që u ndje i papërgatitur për të dhënë përgjigje aty për aty. Por do ishte në nderin e Shëngjinit dhe të Shqipërisë që ai vendim të zbatohej, jo vetëm pse Rama e ka idhull. 

Më poshtë po publikoj pjesë të dialogut të Fan Nolit me presidentin Thomas Ëoodroë Ëilson përpara se ai të shkonte në Konferencën e Paqes në Paris 1919.

Dialogu i Fan Nolit me presidentin e SHBA Thomas Woodroë Wilson (Pjesë nga libri im “Ambasadorët amerikanë në Shqipëri 1922-2022”)

Përfaqësues i federatës “Vatra”, Noli ishte pjesë e një delegacioni në Kongresin e Kombeve të shtypura dhe Wilson e mbajti fjalimin në malin Vernon, aty ku është varri i George Ëashington, presidentit të parë dhe një nga themeluesit e SHBA-së. Shefi i Shtëpisë së Bardhë mbajti fjalimin me 4 pika si program i SHBA-së për të ardhmen e botës. Teksa përshkoi udhëtimin me jahtin e tij presidencial “Myflower”, Noli gjeti rastin të takojë presidentin amerikan duke i kërkuar rivendosjen e pavarësisë së Shqipërisë. 

Dy biseda kokë më kokë të Nolit me Ëilson-in, e para në malin Vernon dhe dyta në jaht gjatë kthimit, ishin dy mrekulli. I pari takim i një niveli kaq të lartë mes një personaliteti shqiptar dhe kreut të shtetit amerikan, ai merr rëndësi, mjafton të lexojmë një pjesë të dialogut që u zhvillua mes tyre:

Fan Noli: E vetmja shpresë për Shqipërinë është Amerika dhe ju, zoti president.

Woodrow Wilson: Unë do të kem vetëm një zë në Kongresin e Paqes dhe atë zë do ta përdor edhe për të drejtat e shqiptarëve.

Fan Noli: Ai zë është mjaft për shqiptarët.

Woodrow Wilson: Jo, mos ua thuaj pikërisht kështu shqiptarëve, se ata atëherë do ta lënë punën e tyre në gjumë. Duhet paskëtaj të punojnë ca më tepër se kurdoherë.”

…..Noli rikujton Wilson-in, gjithashtu, në Gjenevë, kur Shqipëria, e përfaqësuar prej tij, u pranua në Lidhjen e Kombeve dhe pavarësia e vendit u njoh zyrtarisht:

“Ndjeva një lëmsh mallëngjimi në grykë dhe më rrotullonte në kokë një emër, që ka fituar mirënjohjen e gjithë zemrave shqiptare, e ai ishte emri i presidentit Wilson”.

Një peng i Fan Nolit dhe dialogu i tij me presidentin Wilson. Përse

17 Komente

 1. a
  aaaaaaaaaa

  Ore jeni vërtet budallenj apo çfar........e bët dhe Nolin komunist???? I merrni ngjarjet në kohën që i takojn, komunizmi në ato vite ishte një teori e re dhe e pa imlementuar (e vën në funksion të njerëzve) se është e gjatë historia......mos e lidhni me atë që jetuam në Shqipëri. Se po na trëmbni (keni dal vërtet analfabet funksional) dini shkrim e këndim POR nuk kuptoni çfar shkruani dhe lecisni........trëmbni miletin,,,,,,nuk lat figurë historike pa ndotur,,,,,,ndalni o budallenj......e mburrni,,,,pastaj e zhubravitni ......JU OOOOO SHEJTANËR BUDALLENJ do thoshte Noli i shkret.

  1. R
   Raimond vlonjati

   Ore kush genjen ektu Noli apo Willsoni ? Se ne nje liber historik te shkruar nga stermbesa e Kryeminsitrit Britanik te viteve 1919- 1920 Lloyed George, me titull "Paris 1919" ajo thote qe "Presidenti amerikan kur erdhi ne Versaje te Parisit that " qe kam dy ceshtje ne agjenden time : 1- Ti sigurohet Serbise dalje ne det 2- Popujt e vegjel te vet-vendosin. Ndersa ajo thote per ceshtjen Shqiptare ai nuk dinte gje fare dhe ndikimi i shoqates Vatra tek Willson ishte zero. Pastaj ajo shton: "Presidenti Willsoni beri thirje Leninit te vinte ne Konference sepse , Konferenca do zbatonte parimin e " vetvendosjes per popujt e vegjel" Willsoni e tha kete sepse Lenini njihej si mbrojtes i popujve te vegjel, dhe i drejte AI ju dha te drejten e autonomise gjithe Republikave ne Rusi, edhe Ukraininen psh, ishte Lenini qe i dha njohjen si komb me vete Pra Komunizmi ne ate kohe kur ka qene pro Noli ishte shume pozitiv dhe shume here me human se Kapitalizmi Amerikan, po te kemi parasysh qe ne Amerike atehere racizmi ishte ne kulm dhe zezaket biles nuk lejoheshin as te udhetonin ne te njejtin autobuz me te bardhet , apo grate atehere nuk votonin ne Amerike, Ndersa ne Bashkimin sovjetik te Leninit e Stalinit ne ato kohera kishte barazi sociale, nuk ksihte racizem fare, gruaja ishte e nderuar dhe votonte etj dhe ekonomia e Rusise po ritej ne menyre te vrulleshme dhe kishte nje permiresim te madh te mirqenies se fshatareve dhe gjithe popullit , dhe nuk eshte e vertete ca thote ky deficenti qe ka bere shkrimin Me vone , shume vone pastaj u degradua komunizmit ne Bashkimin Sovjetik Por qe te kthehemi tek Konferenca e Versajes ne 1919 te Willsonnit Kur Willsoni i beri thirje Lenini te vinte ne Konference Lenini nuk shkooi vete por dergoi Trockin qe ishte Minister i jashtem Dhe Trocki sa vajti ne Versaje aty para nderteses se Konferences mbajti nje Konference shypi me gazetaret ku tha : " Kjo Konference mashtron kur thote se ka si parim "vet-vendosjen e popujve te vegjel" , sepse ja ku eshte Traktati i Fshehte i Londres ( dhe Trocki nxori kopjen e Traktatit te firmosur nga te Medhenjte qe e kish gjetur ne arkivat e Carit ) qe copeton Shqiperine e vogel, midis Italise dhe Greqise " Atehere Willsoni u gjend keq moralisht , nderkaq Patriotet shqiptare qe deri athere kishin fjetur me perallat e Nolit , " se nje vote qe kishte Willson do ja jepte Shqiperise" u tmerruan dhe filluan ti dergojne letra pa fund Presidnetit Willson qe te mbronte Shqiperine . Historiania thote se letrat e Shqiptareve binin si bresher ne zyren e Willsonit Por nje leter ,e Motrave Qiriazi e firmosur edhe nga Prifti i tyre Ungjillor i cili iishte Amerikan dhe punonte me motrat Qiriazi ne Manastir, se motrat Qiriazi ishin pjes e e Kishes Ungjillore, ajo leter i beri pershtypje dhe Presidenti i kerkoi atij Priftit ti bente nje paraqitje "si sihte gjendja e shqiptareve ne rajon" Dhe prifit Ungjillor beri nje leter te shkelqyer qe tregonte gjendjen e mjerueshme te shqitpareve nga fqinjet dhe se e Drejta ishte ne anen e Shqiptareve U pa nga te gjithe se Shqiperia kishte Drejte , mirepo ishin te gjithe kundra nesh. Kryeminstri britanik i shte i betuar kunder Shqiperise dhe pro Greqise , po ashtu edhe te tjeret , te gjithe ishin kunder nesh Por Presidenti Willson nuk reagoi as per mire as per keq, sepse Fuqite e Medha kur kishin bere mareveshjen me Italine , e kishin bere me kushitn , qe " nqs Italia do ndahej nga Aleanca me Gjermanet dhe bashkohej ne Aleance me Angline , Ameriken, Francen e Rusine , atehere do ti jepej Bregdeti Shqiptar me Vloren e tutje" Kjo gje beri qe Greqia te kerkonte Jugun tone dhe Britaniket qe benin Ligjin ne ate kohe ne Europe e pranuan . Nga ana tjeter Willson u frenua edhe sepse u diskretitua nga Lenini per parimin e tij me te cilin erdhi tere mburrje se "popujt e vegjel do vete-vendosin" ..Pra e gjithe kjo tregon se Willsoni nuk ka pasur dijeni fare per Shqiperine dhe nuk eshte vertete ajo qe thote Noli se ai do ja jepte voten Shqiperise . Sepe Willson sa ndenjti ne Konference nuk foli fare per Shqiperine, dhe sic duket ai duhet te kete qene anti-myslyman, Sepse ne nje takim nga shume takime qe Esat Pash Toptani,( te cilin Amerikanet e pelqenin pa mase, ) bente me Perkethyesin e Presidnetit Amerikan , Kolonel Bnsal, Esati i thote Kolonleit " qe i thuaj Presidentit se nqs ai e ka problem qe ne jemi Myslymane, duhet ta dije se ne e nderruam fene jo se jemi besimtat, por sepse donim te mbijetonim, ne qytetet tona. Por nqs Presidenti e ka problem fene myslymane, ne mund ta nderojme perseri fene" Pra edhe ketu kuptohet qe Presidenti nuk ishte kunder nesh, por ai nuk ishte as pro Shqiptareve, dhe nuk u shpreh fare Me vone ndersa Konferenca vazhdonte punimet Willson iku ne Amerike Nderkaq Ptritotet Shqiptare e kupptuan ku qendronte rreziku pasi u njoohen me Pemrbajtjen e Traktatti qe demaskoi "Hazreti Lenin" u hodhen ne sulm te Clirojne Vloren , ne menyre qe te largonin Italianet nga toka Shqiptare , dhe keshtu dilte traktati jasht loje Dhe Shqiptaret per here te pare .q enga koha e Skenderbeut e kuptuan rezikun per Jet-a Vdekje qe sillte pushtimi Italian dhe filluan Luftne e Vlores ku i hodhen Italianet jashte Shqiperise, Nje lufte qe dukej e pamundur te fithej sepse ishin 33,000 ushtare italaliane me 5 mije forca Shqiptare, qe moren pjese ne luftime Kishte edhe te tjere shqiptare aty por nuk luftuan dot se nuk kishin arme Dhe pasi Shqiptaret "hodhen ne Det" Italiane , ateere nja 2-3 muaj me vone vjen pergjigja nga Amerika nga Presidneti Willson ne mbeshtetje te shtetit Shqiptar. Por po ta lexoni ate deklarata eshte shume per te qeshur, se thote keshtu ne fillim : " Populli Amerikan nuk ehste i pregatitur ti beje nje padrjetesi popullit shqiptar .....etjetj " hahaha Dmth ne e gjetem " te papregatiur Ameriken per nje padrejtesi{ lol. Por qe kur erdhi deklrata e Willsonit, ne vete e kishim bere me shume se 80% te punes duke nxjerre Italiane jashte vendit tone Ne kete menyre, ne fituamedhe perkrahjen e Italise per shtetin tone, sepse Italia ishte ne kryesine e Konferences , dhe deri tani ishte kunder nesh Ne moment qe ne hodhem jashte Shqiperise ushtrine Italiane, atehere Politika Italiane u hodh e tera pro Shqiperise dhe kunder Greqise shtrige e cila vazhdonte me force politiken per te rrembyer Jugun tone Ndaj ne keto situata te reja te krijuara nga vete populli jone ne Luftene Vlores, Presidenti Willson nuk kishte si te shprehej ndryshe , se pastaj do disrketitohej fare nga Lenini qe i shikonte keto gjera Psh Krimet qe benin serbet ne vitet 1913-1914 ne krahinat shqiptare ne Shkup , i demaskonte ne shtypin e Rusise , "Pravda" Leon Trocki qe ishte gazetar i Pravdes dhe me vone u be Minister i jashtem i Leninit Pra ,ne shtetin tone si fillim duhet tja dijme per nder Leninit, q ena hapi syte , sepse po te mos fliste Lenini, shqiptaret do flinin me mendjen e Nolit, dhe copetimi do behej fakt i kryer , se Italianet ishin brenda ne Shqiperi dhe thoshin gjasme do largohen , por nuk largoheshin , Po ashtu greket ishin brenda ne Shqiperi te Jugut dhe nqs Lenini nuk e demaskonte ate traktat , Britania dhe Franca do e zbatonin tRaktatin dhe Willsoni do e pranonte se nuk e dinte fare ca ishte ai trkatat Willsoni kishte vetem hallin e Serbise qe ti sigurohej dalje ne det, sepse Diaspora serbe e kishte takuar dhe ai u kishte dhene fjalen atyre Dhe ate fjale ai e shprehu hapur para gazetarve sapo mbriti ne Paris, Ndaj keto perallat qe thote Noli nuk jane te verteta , ose ai e ka genjeyr Nolin pastaj Ndej nqs doni te vendosni ndonje emer per ate kohe te veshtire te Shqiperise , duhet te vendosni emrin e Leninit , ne ndonnje ruge apo edhe nje bust DHe mendoj se Lenini e meriton ne Vlore te kete nje Bust, sepse ai shpetoi Vloren dhe gjithe Shqiperine, por edhe Willson te kete nje bust eshte shume mire, se sidoqofte ai e pa qe drejta ishte me ne,por reagoi shume shume vone Sidoqofte edhe ai reagim ishte ndihme per ne, sepse nuk ndalej greku Venizellos me kerkesat e tij Ca ti besh more , Perendimi ka qene kunder Shqiperise, sepse Perendimi duke qene vend demokratik lejonte fene dhe feja per te ishte kryesore, Mirepo feja e tyre ishte kunder Myslymanizmit, ndaj perendimi donte t ena copetonte Ndersa Komunizmi na shpetoi, sepse Komunizmi ishte kunder fese, dhe i quante gjithe njerezit njelloj , ndaj Komunizmi shpetoi Shqiperine Se nqs do ishte edhe Lindja demokratike, atehere ata do na kishin bere copa fare, sepse do gjenin sebepin e Besimit tone Fetar dhe do na copetonin , sic e provoi Greqia te na copetonte ne 19949 Perendimi dhe sidomos Anglia edhe sot jane t ebetuar kunder Shqiperise, por eshte Amerika e cila qe nga ajo kohe erdhi dhe u demokratizua ne menyre totale duke i respektuar te gjitha fete, ndaj dhe Amerika eshte kaq e drejte me ne Tani,

   1. A
    Asd

    Me pelqejne dy gjera tek komenti yt; Gjithe sa ke shkruar tingellon shume e vertete dhe e arsyetuar. Se dyti ke shkruar gjate dhe je perpjekur te hedhesh sa me shume drite ne kete teme qe edhe autori (ai i shkrimit) e ka kapercyer tamam si kanguri qe kercen ne fushe pa sqaruar shume.

    1. R
     Raimond vlonjati

     Historiania qe ka pershkruar kete ngjarje te Shqiperise ne librin e saj , quhet Margaret Mc Millan, dhe ajo teksa shtjellon ngjarjen , ku te gjithe ishin kunder Shqiperise , dhe kryesori kunder Shqiperise ishte Stergjyshi i saj , i cili ishte Kryeminsiter i Britanise , Lloyed George. i vjen shume keq per Shqiperine dhe thote fjalet : "E shkreta Shqiperi e vogel, me kaq armiq te fuqishem dhe me kaq pake miq" "Poor little Albania, with so powerful enemies , and so few friends" Aty na ka ndihmuar neve edhe nje shanc interesant , sepse kur po zhvillohej Konferenca vajti te takonte Kryeminsitrin Britnaik edhe Curcilli, i cili ishte nje Minsiter i ri i cabinetit Britanik, Dhe Curcilli do shkonte te nxiste Kreyminstrin Britanik qe te ndihmohej Greqia , por Kryeminsitri Britanik nuk e priti fare, sepse i kishte inat familjet fisnike sic ishte Curcilli, pasi Kryeministri Britanik per vete ishte familje e thjeshte . Dhe kjo qe nuk e priti Curcillin ishte gjee mire, sepse Curcilli ishte i betuar pro Greqise, Me vone Curcilli kur u be vete Kryeminsiter bente te pamunduren qe Jugu jone ti jepej Greqise , sepse ajo ishte edhe politika e Britanise , qe ecte me moton e politkes Britanike te viteve 1800 " Britania e Madhe per Greqine me te Madhe " Ja te shtoj dhe dicka tjeter : Ne menyre te vertete kete ngjarjen me Willsonin e shpjegon edhe ish Ministri i Bosnje Hercegovines , Harri Silajxhich i cili thote se " Amerika nuk e ndihmoi Shqiperine, ashtu sic thuhet , por as nuk e sulmoi. Harri Silajxhic ka qene Profesor ne Universitetin e Prishtines dhe fliste shqip rjedheshem, Edhe Abaz Ermenji eshte i vetmi historian Shqiptar ka bere nje histori te permbledhur te kesaj Konference , dhe ai ka then po ashtu te verteten e ndihmes nga Willsoni, Te tjeret pastaj, qe nga Noli e me radhe i bejne qejfin Willsonit . Por qe sidoqofte pasi Shqiperia nuk u copetua nga ajo Konference, me vone kur do futeshim ne Lidhjen e Kombeve, politika Amerikane na ndihmoi Por ka dicka interesante , sepse nga vitet 1947me duket , kam lexuar diku qe " Perfaqsuesit Amerikane ne Shqiperi, i kerkuan Enverit "nese do kishte mundesi qe Shqiperia te shkembente me Jugosllavine ( pra per Serbine ) duke dhene Shkodren dhe disa fshatra te veriut , ne shkembim per te marre me disa fshatra ne Meqedonine perendimore " Kjo nxjerr ne pah se Politika Amerikane ishte akoma nen ndikimin e Lobit serb te Kohes se Willsonit . Por qe Enveri dihet qe ishte Patriot dhe dinjitoz e nuk lejonte aventura te tilla, se nuk pirdhte fare se ca thoshhin te huajte Po ashtu gjate pushtimit Italian , te Shqiperise , ka ndodhur dicka qe ka lidhje me kete teorine qe hodhi Willson" per ti krijuar Serbise dalje ne det" Nje batalion i madh serb i udhehqeur nga oficeret serbe cetnike dhe nga dy oficere Britanike , jane nisur nga Shkupi per te vajtur ne Shkoder qe ta merrnin ate zone nen juridiksionin e Serbise-Jugosllavise. Mirepo ata po kalonin ne Zonen e Shales , dhe atje ishte nje garnizon Italian i armatosur me arme te renda qe iken nga frika , Nderkaq malesoret tane lajmeruan njeri tjetrin se po vinin batalioni serb, duke bere krime ne fshatrat qe kalonin, ju moren armet qe lane garnizoni italian dhe ju zune prite serbeve , aty ne nje ngushtice ne male dhe i grijne me mitrolozin e Italianeve . Oficeret Britanike u larguan menjehere . Ndersa serbet menduan se mund te kalonin, por kur e pane se po vriteshin ne mase ngelen dhe kerkuan te lejoheshin te ktheheshin mbas Malesoret tane i lane te kthehen por ama nuk i lejuan te kalonin. Kjo Beteje ka shpetuar Shkodren nga rrembimi qe kishin ndermend te benin Cetniket serbe me peelqimin e Britanikve , ne vitet e pushtimit italian te Shqiperise. Por nuk eshte permendur shume. Une e kam lexuar nga nje autor kuksian me duket Dhe bera lidhjen llogjike te kesaj beteje , me mendimin qe ishte atehere ne Konference 1919 qe " ti krijohej "Serbise dalje ne det" Nejse kjo ishte historia qe rezatoi vite me pas mendimi i Willsonit "per ti krijuar Serbise dalje ne det"

  2. E
   E verteta dhemb....

   Ypokrita tourkalvanoi,sot eshte nje dite e bekuar per Orthodhoxine dhe per ditlindjen e te madhit Theofan Mavromati.Ai lindi ne diten e Theofanias(duke marre edhe emrin),nje dite e ndritur,si vet emri. Ju plehra turkoshqipfolese,shkruani per istori por sot asnje nga media-t(as Tema) nuk uron as me nje fjale te vetme kete feste kristiane. Ne te kundert nuk kurseni carcafe te tera e kronika te pafund per hajeng/gjullurdi njethundrakesh arabe ne Malin e tomorrit apo hale/xhamive neper Albanistan, Kosovo, Turkye etj.....!

   1. s
    shqip

    Shko mor kar me syze. Ortodoksi Vaso Pasha e ka thene para 100 vjetesh se "Feja e shqiptarit eshte shqiptaria". Plehra si puna jote jane vetem krimba qe punojne kunder shqiptarise ne favor te neo-grekeve e sllaveve pushtues.

    1. S
     Shqipetar i Jugut

     Ne fakt, e verteta të dhembi tia mo arvanitas, sepse ne Greqia nuku të pranojnë, ndersa ne Shqiperia ti nukë ndjehesh skipëtari mo. Ti je gjismagjeli more vromaqi. ************ Puuuu, ç'na mbyten këta grekofonët, se nuk janë grekër. Po të ishte grek ky qen bir qeni qe shkruan ketu të dhjerin Theofanaqin, do ishte ne Athine tani, ne ndonje buzuq, dhe nuk do t'i binte mendja tek gazeta Tema. Por ky është nje qe ka shumë deshire të jetë grek, por nuk behet dot, sepse ka babane shqipetar, si Arjan Çani. Pra duhet të kemi respekt per babane e Arjan Çanit, Jo per Arjanin.

     1. R
      Remo

      Shqipo turkoshaku i Jugut. Sot eshte ditelindja e te madhit Fan Noli , ti pleh shkruan "te dhjerin Theofanaqin", cdo te thuash me kete o sperme turke?

    2. R
     Redi

     Si u nderroka nje emer mijera vjeçar. Nder te paket qe ne Shqiperi nuk ka as origjine sllave, as greke !!! Nese doni te nderroni ndoje emer quajeni gazeten tuaj "Wilson" e mos na humbisni kohe me lajme te tilla. Ky lajm mund te jete nje informacion qe na ben te njohim pak me shume karakterin e Nolit, por propozimi per nderrim emri te Shengjinit ne Wilson, qe beni, eshte nje budallallek tani, ashtu siç ka qene nje budallallek para nje shekulli. Njesoj, si dikur, kur i vendosej nje qyteti emri i Stalinit... duke i hequr emrin historik. E banoret a pyeten? E historia e vendit? Pastaj popujt e tjere te ballkanit na quajne : Popull Pa Taban !!! Njerez si ju me propozime te tilla veç te drejte i japin!!!

     1. k
      kirurg

      Je shumë i saktë. Emri Shëngjin është emër shumë i lashtë, një emër shenjtori (Shënjtori Gjin). Pse duhet ta ndryshojmë?

      1. k
       kirurg

       Je shumë i saktë. Emri Shëngjin është emër shumë i lashtë, një emër shenjtori (Shënjtori Gjin). Pse duhet ta ndryshojmë?

      2. D
       Dardania

       Kryepeshkopi i Madh Noli. Po Shqiperia perse e anatemon sot. Po Korça me Janullen perse e mohojne? Po korćarët, gjalle jane?! Perjetesiht lavdi Nolit te nadh!

       1. n
        nji dite do ju shkerdheht c'ju permban pragu

        eh mer ymer pederasti mer fshatar i qelbur ,mer bajge kur ngeli Nji nder Figurat me te Madhe te KOmbit Shqiptare ta boni pis ju funderinat e e Halese Kombit . Do vij dita do ju shkerdhejne faren edhe juve bajgave e pederasteve si ty e qafoku posht kembve te gamorit

        1. f
         funderinat e Kazanit vs Madheshtise Kombit FN

         ky eshte Kulmi i degradimit te nji Shoqerie e nji Qeverrie te paafte deri ne kalbsim ,kur bajgat e funderinat e Kombit imagjinoni derdellisin brenda Kazanit per nji nder Figurat me te Medhaja te Kombit Shqiptare i cili ishte nji nder Atdhetaret e shquar i shqiptareve ,Lindur ne Turqi ne qytetazat Shqiptare Ortodokse qe luftj kunder Gjaprinjeve Greke e Sllave deri ne frymen e Fundit dhe ndricoj Emrin e Shqiperise ne Bote . _ Shtet Muti ,insttucione Bordello , Medie Halesh -turp Kombetare qe ka arritur fundin e flliqin Shqiperine !

         1. L
          Lu

          Ky esht gomardhek qe nje emer autokton mijra vjeçar te ndrrohet......Lind pyetja pse nuk e realizoi Noli ?? Ka menyra tjera per te vleresuar presidentin Amerikan....

          1. e
           emigranti

           Plotesisht dakort me Lu per mosndryshimin e emrit. Persa I perket Nolit, ai mbetet nje nder figurat poliedrike me te ndritura te kombit, me perjashtim te asaj politike. Mjafton te botohet fjalimi i tij ne Lidhjen e Kombeve, Gjeneve ne 1924 kur ishte kryeminister, fjalim te cilin do ta kishin zili Enver Hoxha e Fidel Kastro, ku Noli shfaqet si nje komunist i flaket qe anatemon imperializmin per mosdhenjen e kredive financiare pasi ky i fundit nuk realizoi zgjedhjet e pergjithshme qe i ishte vene si kusht brenda 3 muajve pas grushtit te shtetit.

           1. E
            Erdogan

            Po Emertimin e nje Polis ne Nder te Perandorit Ilyre Greke Megas Kostantinos kur do e vendosni o turkoalbanians? Po ne emer te Pirros? Po ne emer te Jeorgios Kastriotit qe u convertua ne Katolike per "aresye strategjike"! Kshtu thote "historiani" i famshem Xhufi! Thua se nuk ishte Krenare si Prijesi i Epirit dhe Lavdise se Kombit Greke? Ka ndonje Idiot te besoje keto Mashtrime historike kur Ndergjegja si Arnaute nuk ishte e formuar akoma. Po per Kostantinopolin dge Agia Sofian e ndertuar nga Perandori Ilyre Greke Iustinianos ne 532A.D te kthyer ne Xhami kur do Reagoni (reactions) o turq? Agios Sarandes ja ndryshuat Identitetin tani edhe Shen Gjinit. Si nuk u bete Njerez por mbetet populli me Servil (popola Servis) i Dynjase.

            Lini një Përgjigje