Dhe 6 ditë bukë kemi

8 Shkurt 2024, 17:37Dossier TEMA
Dhe 6 ditë bukë kemi

Kalimi nga ekonomia e centralizuar drejt tregut të lirë ka qenë ushtrimi më i frikshëm që ka kaluar vendi, menjëherë pas rënies së diktaturës.

Papunësia e mbajtur me 80 për qind të pagës, zhvlerësimi rrënues i monedhës, programi i privatizimit pa asnjë koncept zhvillimi, skema e vdekur e letrave me vlerë dhe sulmi shkatërrues frontal mbi çdo pasuri shtetërore janë kujtime të hidhura të asaj kohe.

Gjithçka mund të përmblidhet në fjalinë emblemë të ish-kryeministrit Ylli Bufi: Kemi dhe 6 ditë bukë!

Mjerimi, ligësia dhe padituria prodhuan një realitet toksik që e vuajmë edhe sot! (Adi Dars)

15 Komente

 1. P
  Popull

  Kriminele ordiner e hajdute te poshter e kane drejtuar kete vend

  1. T
   Tarras-Bulba

   Fiks fare edhe pas 33 vjetesh po aty kemi mbetur, ne vend numro! Ata qe perhapnin "vetem 6 dite buk kemi" dhe bertisnin rrugeve per "cekun e bardh" apo duke shkaterruar c'do gje se duhej filluar nga "ZERO" jane ata qe jane ber miliarder dhe kontrollojn vendin! Rrofte Dhi-mokrasia!

   1. .
    .

    Mjerimi, Ligesia, Idjotesia, Vazhdojn akoma te mbizotrojn ne kete shoqeri te coroditur. .... "o sa mir me ken Skipetar" $$$$$$$ Dikur mbizotronte shprehja "edhe 6 dit buk kemi", sot mbas 34 vitesh mbizotron shprehja "a te doli llotaria Amerikane".

   2. S
    Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

    Edhe pse i shkerdheu per 50vjt Laver sumqiri keta njethundrake turkoshqipfoles m'Albanistan akoma( me sume te gjakosur) qajne e mbushen vatanin me emrin e tij....!!!!! Pis miliet....

    1. .
     .

     E ca thu dhe ti .... 50 vitet e Laverit (dobicit te Bimbashit). $$$$$$ Ne 500 vite te Turkut haruam dhe therrasim prap "Dum Baben", ti na flet per 50 vite.

     1. j
      janulla

      Po ty cte beri ?? Ty sunit nuk ta qiu plaken ?? Te la te hash dhalle te thartuar me buk misri te ndenjur , te zuri vrima e bythes rjet merimange ...shkove mvatan helas elinon kristianon dhe atje ta cqyen bythen ...ku ishe ?? Huc gjekundi ....tja dish per nder Laverit ...nga mos ngrenia tu mbyll vrima e sumes ...shkove mvatan tu cqye.....tani me sa duket ke bere zgjedhjen e duhur ....cqyerjen e sumes

    2. P
     Pse?

     Sot ne vend te bukeve kane koken e tyre. Iku koka ,mbani buken.

     1. P
      Populli e do Saliunte VARUR

      Jo Jo nuk eshte bere pa qellim , te gjitha kane qene te planifikuara me laps me dore nga Ramiz Haleja bashke me Sali Kriminelin . Jam e mendimit Saliu eshte gjalle dhe duhet te provoje nje nga keto dhimbje qe po provon populli si kjo i kesaj Berateses ,ti HELMOHET. ARGITA ose ndonje nga mbesat qe te kuptoj dhimbjen e ketij populli per demet qe i beri ku e katandisi se per vehte eshte MAJMUR ka fituar MILIONA .

      1. P
       Populli e do Saliunte VARUR

       Jo Jo nuk eshte bere pa qellim , te gjitha kane qene te planifikuara me laps me dore nga Ramiz Haleja bashke me Sali Kriminelin . Jam e mendimit Saliu eshte gjalle dhe duhet te provoje nje nga keto dhimbje qe po provon populli si kjo i kesaj Berateses ,ti HELMOHET. ARGITA ose ndonje nga mbesat qe te kuptoj dhimbjen e ketij populli per demet qe i beri ku e katandisi se per vehte eshte MAJMUR ka fituar MILIONA .

       1. M
        Muhameti

        Kjo ka qene thenia me e poshter dhe e papergjegjshme sepse i nxiti njerezit te sulmonin depot dhe magazinat me ushqime te shtetit. Nje anarshi totale dhe per kete ky Bufi duhet te ndiqet penalisht.

        1. U
         U shofshin zagaret e Lexhendes

         Or Muhamet behet fjale per voting 1991 dhe jo 1997. ....Viti I Lezhendes.

        2. K
         Ku ka te jeshe i lire e te punoshe i lire ... !

         Hahahahaha cfare kocident keta te tre me te njejtin emer ! ha thua rastesisht apo jane kthyer ne Aktore Filmash keta ! se edhe mua ma kishin nxjere njehere fytyren time pa leje ! ahhhahhaha. Buke ka sa te duash ,,, tani se hajne me buken se mbajne dihet se jane shendoshur te gjithe ,,,,, hahahhahaha... cilido qofte nese punon ka jete te mire dhe te shendetshme.... por jo si spiuni Sali....qe me grupin e tije....Ciftelia....mori ne qafe nje popull te varfer dhe te ndershem.....por ndershmerine ua prishi Saliu.....me grupin e tije Ciftelia...

         1. A
          Andi

          Bufi ylli nje idiot

          1. M
           Muhameti

           E di or mik qe behet fjale per vitin 1991 dhe ne qe kemi jetuar e punuar ne ato vite kujtojme se njerezit u turren ne magazina e depo drithi per ti bastisur, u moren lopet neper stalla, andej nga Puka a Mirdita ,mos gaboj, humben jeten edhe njerez qe po grabisnin magazinat etj. Shteti po binte nga anarshia dhe deklarata kaq idiote te ish-kryeministrit Bufi.

           1. M
            Moni

            C'mund te presesh nga dikush me mbiemrin buf? Thenie e qellimshme per te perhapur panik dhe histeri masive! I zencin haqet e krtij populli gjithe politikhalet....

            Lini një Përgjigje