Në urën e Peratit (Leskovik)

7 Dhjetor 2022, 18:57Dossier TEMA

Në urën e Peratit (Leskovik)

Nga Auron Tare

Ka disa vjet qe i takoj cdo fund shtatori pergjate brigjeve te Vjoses midis Kelcyres dhe Tre urave.

Ish- ushtarake te reparteve alpine italiane, te veshur me uniformen dalluese te ketyre reparteve malore. Cdo mengjez pasi ngrene flamurin  ne nje shtize druri me ceremoni, ngjiten neper shtigjet e ish frontit te luftes italo- greke.

Perkujtojne cdo vit alpinet e vrare ne kete front ne nje lufte qe sot duket  pa asnje kuptim. Ndonje fshatar i zones qe  kalon me bageti atyre aneve shikon i cuditur se si keta italiane ngjiten ne majen e Golikut apo te Trebeshines per te kujtuar ca te vrare. Ka degjuar nga pleqte ndonje llaf per kete lufte dhe aq.  Kur i pyet per ndonje llaf me shume indiferent te thone se ata qe u vrane ishin fashista.

Nderkohe alpinet e sotem nuk kane asnje lidhje me fashizmin, por si ushtarake nderojne kujtimin e te reneve qe u vrane per absurditetin e kohes kur ata jetuan. Vepra e tyre nderohet edhe sot jo vetem ne kazermat e Italise per edhe ne malet shqiptare ku ata ushtare u vrane per vendin e tyre. Per betimin qe kishin bere ne flamur dhe per nderin ndaj armeve qe perfaqesonin. 

Nderkohe te renet shqiptare ne kete lufte absurde as nuk permenden ne asnje kontekst historik. Perkundrazi dezertimi i reparteve shqiptare nga fronti quhet si dicka pozitive nga historiografia jone.  Shume rralle, po ama shume rralle  permendet shifra prej diku tek 118 ushtarakeve shqiptare qe u vrane ne frontin italo-grek. 

Ushtaraket shqiptare bene detyren,  shkuan atje ku i dergoi Qeveria e vet e cila duhet theksuar nje Qeveri kuislinge ishte pjese e nje sulmi absurd kunder Greqise. Historia Boterore e denoi ate lufte por  historia shqiptare nuk ka perse t’i denoje me heshtje ushtaraket shqiptare qe nderuan betimin qe kishin bere dhe nderin e armeve qe perfaqesonin.

11 Komente

 1. B
  Bilushi

  Italiani i nderon të rënët,greku po ashtu... Vetëm ne, rraca e mutit ,nuk kemi respekt për gjakun dhe historinë tonë! Dhe ,kur vjen puna,me gotë rakie përpara jemi ku e ku më "europianë" nga italianët e grekët! Jemi kombi më i çuditshëm në botë,pretendojmë që na përbashkon gjuha e folur,gjasme..ne njohim vetëm kafshërinë dhe gjuhën e dhunës!

  1. D
   Djelli

   Shqiptareve u ra epidemia e sllavo-komunizmit dhe e pësuan ne mendje. Kane kaluar edhe 32 vite dhe akoma jane te sëmure mendërisht.

   1. S
    Shkodrani

    I ke rene pikes!

    1. T
     Tega

     GJENIAL ! Të fala! Një pjesë e mirë është bastarduar, me keqardhje. Turma që nuk kanë empati.

   2. a
    astrit

    Humbesit e luftes ne shqiperi injorohen e harohen. Gjaku i humbur i shqiptareve ne luften e dyte boterore meritojne te kene vendin e tyre ne histori si humbes. Gjithkush duhet te kete historine e tij ashtu siç ka ndodhur.

    1. k
     kur llagapi behet nje me ihsanin

     Or tare! Ke mut me ere ne vend te trurit! Ata lloj mender shqiptare,nuk ishin vec bedele,te qeverise kuslinge shqiptare dhe pushtuesit italiane,qe shkrepen armen kundrejt vendit fqinj qe mbronte vendin e vet,nga pushtimi fashist. Sa me shume germon tek tarja,aq me shume kundermon era mut.

     1. D
      Dukats

      Or muzhikmut! Po merakosesh per Greqinë qe pushtoi Shqipërinë e jugut atehere? Or kuisling i serbeve e grekeve ruseve! Tradhtaret e Shqiperise ishin e jane sllavo-komunistet shqipfoles!!!!

     2. K
      Km

      Ne parim,te respektosh te renet eshte nderom per ate popull qe perfaqsojne.Do te thote te nderohen motivi per te cilin luftuan.Te ne Ka dy lloj te renesh-te rene per mbrojtjen,per clirimin e vendita nga okupatoret.ka dhe te rene per motivet e pushtuesit.ne rastin konkret ,pushtuesit fashist.Pjesmarrja e forcave shqiptare ne kete lufte agresive duhet denuar,Jo nderuar.keshtu nderom fashizmin dhe ideate e tij,platformat politike dhe ato ushtarake.Por Tarja Ka te drejte.Si dhe Tarja,fashizmi lindi si produkt i Partive socialiste,u degezia prej tyre,Duke e shnderruar ne levizje populiste .Fashizmi nuk u denua.Pluralizmi demokratik e stimuloi dhe sot eshte ngritur me kembe dhe po'merr pushtetin.kjo o ndodhi dhe ne shqiperi.Ndaj kerkohet nderomi i te reneve per lavdine e fashizmit.Duhet distancim,Jo nderom,ashtu Sic Edhe nderomi i grekebe dhe varrevt e tyre duhet te dalim jashte kufijve te shqiperise,Jo te kthehen ne piramida kufirin,Sic ndodhi me nderomin e kriminelit terroristi te Agimit te Arte ne Dropull.kudo ku Ka minoritete Valona flamuri shtetetor dhe flamuri i kombesise se minoritetit.Vetem ne shqiperi ,ne dropull lekohet flamuri grek dhe ndalohet ai shqiptar.Ketu reagimi duhet te jete i forte,Jo Duke nderuar fashizmin ,por flamurin kombetare shqiptare.Kurre mos u pranofshim ne Europe se nuk do greqija.

      1. D
       Demi

       Sipas tej nuk duhen nderuar ushtaret shqiptare qe ishin ne Afganistan apo Mali (Afrikë)?! Sipas menderes tende duhen akoma te nderohen kollaboracionistet e sllaveve, grekerve, ruseve, d.m.th. sllavo-komunistet shqipfoles te cilet e vazhduan kollaboracionizmin edhe pas L2B?!

       1. E
        E VERTETA

        Agresoret denohen dhe nuk nderohen .Ne se Italianet i nderrojne kjo vjen si rezultat sepse ata luftuan per Italine .Ne se do te nderojme ata ushtare Shqiptare qe u vrane Ne luften ITALO Greke atehere duhet te denojme ata qe dezertuan dhe njekohesisht ti japim te drejte Italise Fashiste qe sulmoi Gregine te pranojme se Shqiperia sulmoi Greqine dhe keshtu ata Greket kane te drejte te mos e heqin ligjim e luftes .TARE GERMO TARE GERMO .

        Lini një Përgjigje