Paskal Milo zbulon letrën personale të shqiptarit për Adolf Hitlerin

30 Nëntor 2022, 09:43Dossier TEMA

Paskal Milo zbulon letrën personale të shqiptarit për Adolf

Historian Paskal Milo ka zbuluar në emisionin Now në Euronews Albania se si një shqiptar i kishte dërguar letër Adolf Hitlerit.

Sipas Milos, divizioni nazist ‘Skënderbej’ është krijuar me këmbënguljen disa mujore të lidhjes së dytë shqiptare të Prizrenit, madje Bedri Pejani i ka shkruar edhe letër Hitlerit ku i propozon krijimin e dy divizioneve shqiptare për t’i vënë krah nazistëve.

“Ka edhe letra të udhëheqjes së kësaj Lidhjeje dërguar Hitlerit në të cilën kërkojnë dhe marrin përsipër, madje edhe Bedri Pejani i ka shkruar letër Hitlerit ku i thotë që ne jemi gati të ndërtojmë dy divizione me shqiptarë për t’i vënë përkrah jush. 

Bedri Pejani i drejton letër Hitlerit dhe ka një debat në hierarkinë naziste se u kundërshtua. Madje, drejtuesi Noi Baher kur e pyesin nga Berlini thotë lërë se ai është budalla dhe e mënjanuan se bënte propozime të marra”, tha Milo.

15 Komente

 1. k
  kete kisha une.

  Nuk eshte e vertete; ballistet luftuan per pula dhe henger sa u deshi bytha pulat e fshatareve, makaronat e Duçes dhe sallamin e Hitlerit; pastaj i kerkonin Anglise qe ti binte ne pushtet; Ajo fshehu floririn se gjate lutes u dergonte ndihma partizaneve me kepuce dhe te majten e hidhte ne Athine dhe te djathten ne Tirane. Keshtu vazhdoi kjo pune, por ja erdhi dita qe sperma e ballisteve e mori prape pushtetin sot dhe kerkojne te çbejne ate qe eshte bere. Ne fillim dobiçi Sheqeres u dha nga nje these me para qe te ishin te qete per te mposhtur shqiptaret e tjere te ndershem, pasta i çoi te Plepat e Durresit dhe u dha gjithe "drejtesine" te cilen e kane zaptuar dhe sot. Veprimet e dobiçit te Sheqeres e vertetojne kete qe s'i hyne as gjemb ne kembe atij e as hu ne bythe familjareve te tij por drejtojne televizione, rjepin territoret e Tiranes dhe Shqiperise dhe ballistat vdesin per komunistin dobiç te Sheqeres. Sado te mundohen, histori eshte e shkruar, sado libra te shkruaj i biri Butkes apo Çelua nga Progonati, Tufa nga Zvicra apo dhe Memishai nga Lepenica, nje mut kane ngrene e nje mut do hane: jane pjese e te keqes se Shqiperise

  1. O
   O zot

   I paske mesuar permendesh filmat e Enverit

  2. E
   E ke te vertet

   Or ty te lumte pena se kte qe e kishe , e kishe te vertet si driten e diellit , kta mostra sot na thon se kan luftuar komunizmin , hec e gjeje kte palaçollik.

   1. Z
    Zzz

    LAVDI HITLERIT TE MADH

    1. M
     Moisi Golemi

     Lavdi edhe p!dhit të sat"ëm, e cila meriton medaljen "milf heroike".

     1. F
      Filian Trendelini

      Ho mi bibe ala me kush la vdenë e kush e miell mi ? Mille mille , po kur s'ken me kor t'a kon shit fyle .

      1. S
       Shkodrani

       Zzz perdoret ne piktura ilustruese per te treguar qe njeriu po flene. Problemi eshte me njerez qe nuk e kuptojne a jane fjetur apo zgjuar. A ka ndonji "Doktorr" (jo si "doktorri") ta ndihmoje kete te shkretin, AMAN?!!

      2. V
       Vemjet vazhdojne

       Paskal plehu duhet edhe te sqaroje miletin se pse disa kosovare e donin gjermanin !!

       1. R
        Remo

        Ja ta thom une...sepse ishin vemje si puna jote me Xhaferrr Deven ne krie.

       2. g
        gjyshi

        Kosovarët e donin gjermanin, jo se e donin nazizmin( bile as e dinin ç’ishte), por për arsyen e thjeshtë se nuk kishte më keq se nën regjimin serb.”Edhe dreqi le të vijë, më i mirë se ky(serbi) do të jetë”…

        1. B
         Baliu

         Atehere nuk dihej se qka ishte nazizmi, por tash mbas 80 vitesh dihet mire. Mirepo ende vegjeton njefar admirimi absurd per "Dajen" i cili gjoja i paska dashur shum racat e uleta. Madje sot ne Gjermani i ashtuquajturi thesari mendor nazist eshte i ndaluar me ligj. Pse e njollosin veten me disa sharlatana si Xhafer Deva etj., kur vet ambasadori gjerman e ndalon punen per restaurimin e gjoja shtepise se tij. Disa te tjere gjoja turperohen pse ne nje monument ne Mauthauzen nje partizan shqiptar i mban te koka kondakun e pushkes nje nazisti te shtrire ne toke. Tjetri xhiron film per nje ortar "besnik" qe ia kthen oren e harruar nje nazisti i cili dekada me pare kishte ardhur ne Shqiperi per te vrare e plaqkitur. Pse ky humor i zi ne shek. XXI.

        2. t
         taso kume

         BRAVO gjyshi ,ke thene nje te vertet qe shume nga bashkomentusit tane e dine por pe hire te komunizmit tone nuk kane kurajo ta thone ,SHqiptaret e KOSOVES kane qene perhere per SHQIPERI etnike ,kurse ne te brujtur me idete tona te komunizmit pa tradhetuar TITON ncjerim me te mire shkjaun e Serbise , dhe sdo mente do shajme vellezrit tane te KOSOVES se donin te shpetonin nga shkjau .

         1. S
          Shkodrani

          Shum e vertete, rregjimi komunist e krijoi dhe ushqeu percarjen kombetare ne funksion te mbeshtetjes se politikave serbe. Kjo nuk u be vetem kunder pjeses se kombit pertej kufirit por edhe ndaj veriut ne pergjithesi. P.sh. serbet kane pasur gjithmone tmerr malesoret e veriut sepse aty u ka hasur sharra ne gozhte. Malesoret nuk e deshen kominizmin sepse ai ishte sjelle nga serbet ne sherbim te tyre. Komunistet nga ana e tyre i masakruan malesoret ose ndryshe maloket nga ana fizike, ekonomike dhe nga ana propagandistike. Shum nuk e dine se sllavet e jugut i quajne malesoret tane: "Malisori" me percmim dhe frike. Kjo eshte e njejta ndjenje qe shume shqiptar kane ndaj malesoreve te veriut, cfare "koincidence" apo jo!? Cuditerisht i njejti identifikim behet ndaj shqiptareve qe vijne nga Kosova dhe akoma me "cuditshem" serbet kane te njejtin perceptim dhe urrejtje ndaj shqiptare nga kosova. Percarja qe ato mbollen jeton edhe sot pothuajse e paprekur.

         2. a
          astrit

          Nuk eshte e vertete se Divizioni Skenderbe u krijua nga kembengulja e Bedri Pejanit me shoke. Ishin naziste qe per mungese ushtaresh kerkuan te formonin nje divizion me shqiptare. Ata u nisen nga historia e Austro-Hugarise qe ne luften e pare boterore kishin formuar nje divizion me shqiptare.Divizioni duhej te kishte 20-30 mije njerez. Realisht ata ariten te mblidhnin vetem rreth 3-4 mije njerez. Bedri Pejani dhe shume oficere shqiptar te shqiperise qe i pergatisnin keto ushtar kishin si qellim jo mbrojtjen e gjermanise por krijimin e nje trupe ushtarake te afte qe te mbroheshin nga ushtria komuniste Jugosllave dhe çetniket qe u bashkuan kunder shqiptareve. Gjermanet kane denuar oficeret shqiptar qe propogandonin mes ushtareve qe ata te mos benin betimin ushtarak. Dihet vrasjet qe kane bere jugosllavet ndaj shqiptareve ne ish Jugosllavine

          1. F
           Fisnik

           Në kohën e mbretërisë jugosllave shqiptarët nuk njiheshin si etni dhe gjuha shqipe ishte e ndaluar sikurse në Perandorinë Osmane. Politika zyrtare kishte qëllim zhdukjen fizike (biologjike) të shqiptarëve! Serbët për shqiptarët ishin po aq nacistë sa Hitleri me ebrejët! Populli nuk ishte budalla dhe të luftonte kundër ushtrisë që i shpëtoi nga zhdukja fizike, pa folur se për të parën herë në histori gjuha shqipe u lejua në shkolla dhe administratë! Mbas lufte çështja e Kosovës nuk do të shtrohej për diskutim po mos të kishim gëzuar të drejta kombëtare gjatë 4 vjetë pushteti gjermano-italianë. Prandaj sjellja e shqiptarëve të mbetur nën Jugosllavi ishte në përputhje me interesin e tyre pragmatik ekzistencial dhe jo në përputhje me ideologjitë e ndryshme siç ishte komunizmi, etj. Është dogmatizëm të barazosh situatën e shqiptarëve në Shqipëri me ata që mbetën nën çizmën serbe.

           Lini një Përgjigje