Pse Berisha po përpiqet të krijojë “makthin” e vulës? 

24 Dhjetor 2022, 20:34Editorial Mero Baze

Shtyrja e pafundme e disa proceseve gjyqësore zinxhir lidhur me legjitimitetin e drejtimit të Partisë Demokratike, po përdoret prej Sali Berishës për të krijuar “makthin” e vjedhjes së vulës dhe logos së PD nga grupi kundërshtar.

Në të vërtetë, deri tani Sali Berisha ka arritur deri këtu pa logo dhe pa vulë. Ai ka arritur të grumbullojë plot mbështetës nga baza e PD, herë duke spekuluar me sulmet kudnër Bashës e herë duke forcuar anti-amerikanizmin. Edhe më 6 mars ai kandidoi pa logo dhe vulë, por me një koalicion me Ilir Metën.

Është e qartë se gjyqtarët që kanë në dorë çështjen, nuk duan të hyjnë në gojë të tij dhe shtyjnë pafund proceset gjyqësore, edhe pse realisht gjykimi i asaj dosje është 5 minuta punë.

Problemi është se duke u zvarritur në kohë, rrethanat e gjykimit të çështjes ndryshojnë shumë nga rrethanat e krijimit të çështjes dhe kjo krijon frikën rreth zhurmës për vendimin.

Po pse Berisha bën tani sikur e ka “makth” këtë punë e vulës, kur deri tani ai ka ardhur pa vulë dhe firmë, madje me një parti të rithemeluar?

Gjyqi në thelb bëhet për të njohur PD e themeluar në vitin 1990, apo PD e rithemeluar në vitin 2021 nga Sali Berisha. Ato të dyja janë legjitime. Berishës askush nuk ja mohon PD e rithemeluar më 2021. E ka rithemeluar vet me një Komision nismëtar dhe ta regjistrojë si parti e rithemeluar.

PD e vjetër ka rrugën e saj. Ndoshta është drejt shuarjes, mund të jetë drejt rezistencës apo ringritjes, kjo është çështje elektorale, por jo ligjore. Berisha është faktor me grupin e rithemelimit dhe jo me vulën e vjetër të PD. Ai madje dhe siglën e PD e ka të ndryshme nga ajo zyrtare.

Gjykatat nuk kanë ndonjë afat për t’u shprehur dhe ndoshta nuk shprehen deri në zgjedhje për të mos ndikuar në to. Deri atëherë Berisha le të testojë partinë që ka rithemeluar, dhe Basha e Alibeaj të testojnë partinë që kanë trashëguar. Dhe pas atyre zgjedhjeve ndoshta dhe nuk ka më nevojë për gjyq, për logo e vula. 

Secili do ketë në elektorat atë peshë që do t’i japin shqiptarët dhe jo gjyqtarët. Nëse PD e Bashës dhe Alibeaj nuk kandidon në gjithë vendin dhe nuk tregon muskujt, natyrisht do shuhet.

Nëse Berisha i shkakton elektoratit që ka zaptuar, humbje të thella në shumicën e bashkive, natyrisht duhet të iki si humbës. 

Ky është me sa duket makthi i tij që tani ka rënë befas në dashuri me vulën. Se ai ka një vit që sulmon “Alibashët” si parti e vulës, kurse tani do doemos ta rrëmbejë atë vulë pa ardhur zgjedhjet.

Kjo tregon se 6 marsi nuk e ka gëzuar realisht, por e ka trembur. Se ai e di, që më 6 mars Edi Rama i la fushën e lirë se nuk rrezikonte asgjë. Tani nuk ka përballë Bashën, ka Edi Ramën.

17 Komente

 1. Z
  Zeqo Pilafi

  Institucionet e një shteti ngrihen mbi ligje, kanë shënjat dhe vulat korresponduese, të miratuara me vendim gjykate. Deri tani kjo ka qënë llogjika jote Mero kur e ke trajtuar si problem. çështjen e vendimit gjyqësor për njohjen e PD së rrëmbyer forcërisht nga Berisha. Jemi të gjithë dëshmitar se çfarë bëri për të rrëmbyer forcërisht selinë. Tani, ç'është ky qëndrim diametralisht i kundërt me atë që ke mbajtur deri më sot? Po të njëjtën gjë bënë dhe Spahiu, kur bënë orakullin dhe thotë se vendimi gjyqësor ka për të qënë në favor të PD së Berishës. Natyrisht, ju intereson një PD e ndarë deri në zgjedhje, për të siguruar sa më lehtësisht fitoren e PS. Dakord, kjo është e drejta jote dhe shërbeji politikisht, por nuk ke pse e paraqet si të panevojshme zhvillimin e gjyqit. Kjo do të thotë që për interesa politike të shkallmosh godinën shtetrore. E drejta ligjore nuk varet nga përmasat e sejcilit grup që funksionon i ndarë në PD. Bëhet fjalë, mbi bazën e dy kuvendeve të zhvilluar, ligjërisht kush ka të drejtë të njihet si vazhdues i ligjshëm i PD, grupi i Alibeajt, apo Berishës? Ky është problemi, i cili domosdoshmërisht kërkon vendimin e gjykatës. Kjo duhet të ndodh nëse vërtetë duam shtet mbi ligje, nëse duam shtet tribal ku për ligj janë veprimet revolucionare banditeske shkatërrimtare, atëhere po, le të sundoj anullua e plotë dhe pushteti të ushtrohet sipas parimit "hiq e mos e këput", ashtu siç propozon zotëria juaj për të shkuar deri në zgjedhje pa një vendim gjyqësor në raport me bazën ligjore të funksionimit të PD.

  1. K
   Kështu o posi!

   O Zeqo orizi, lexoje dhe njëherë ç'ka shkruar Mero.Se dro e kupton për të dytën herë.

   1. Z
    Zeqo Pilafi

    Çfarë nuk paskam kuptuar unë? Këtë që thotë Mero;"Gjyqi në thelb bëhet për të njohur PD e themeluar në vitin 1990, apo PD e rithemeluar në vitin 2021 nga Sali Berisha. Ato të dyja janë legjitime. Berishës askush nuk ja mohon PD e rithemeluar më 2021. E ka rithemeluar vet me një Komision nismëtar dhe ta regjistrojë si parti e rithemeluar." Si mund të quhet legjitime PD e cila udhëhiqet nga Berisha? Dakord, mund të jetë më e madhe se e Alibeajt (gjë e paprovuar në zgjedhje të përgjithshme) por legjitime kurrsesi, pasi nuk është regjistruar dhe miratuar me vendim gjykate. Pastaj, si mund të injorohet me një të rënë të lapsit, siç bënë Baze, gjithë ai brutalitet disamujor për të uzurpuar me forcë duke shkallmuar jo vetëm statutin por dhe dyer e dritare të PD nga ana e Berishës? Natyrisht, unë e di proverbin që thotë "çdo gjë që zgjatet shumë thërrmohet lehtë". Këtu tek ne vdes dhe bëhet baltë çdo vlerë e vërtetë, ndaj jo se çuditem që edhe një vendim gjyqësor të vdes para se të dalë nga vendimi i trupës gjyqësore. Këtu askujt s'i intereson ligji dhe e vërteta. Edhe Mero bëri një luftë për t'u lavdëruar kundër veprimeve monstruoze të Berishës deri dje. Por duket u lodh dhe dhe hoqi dorë. Pikërisht këtë tregon artikulli që unë nuk e paskam kuptuar siç duhet sipas teje.

  2. ¿?

   O Mero. po cfare te ka bere Berisha or ditezi? Mos te ka shkerdhyer gje fisin?

   1. T
    T

    Ketije Meros di qi nana motra e tetane ropt e shpise

    1. B
     Bujari , artisti Berishës kriminel

     Po nuk e di apo nuk e kupton ,ti i 25 dhjetorit të 2022 ,se çfarë ka bërë Berisha në këto 30 e kusur vite , kërko ti mësosh dhe mos harxho kohën kot duke shkruar broçkulla . Të gjitha të zezat i ka bërë Berishë krimineli këtij vendi . Si duket ti je UFO dhe nuk rron në tokë.

     1. ¿?

      O Jari, une e di cfare ka bere Berisha, di edhe qe per kete arsye Berishen po e perdorin per gogol, ose me mire me thene per ujk, qe ta lene çakallin te beje kerdine. E kupton ti Jari tashti se ku e kam une.

    2. Q
     Qerimi

     Partitë nuk janë institucione të shtetit por mundësi për të organizuar popullin që të përfaqësohet në institucionet e shtetit

     1. F
      FAZLLIQ-qires i familjes Berisha

      IDJOTËËËË......! Nuk eshte fare,po fare fare pune 'VULE'(Qe ju humbte vula)! Agjenturat i kerkojne poliagjentit,SS-Serbit SALI qe te mos heqe kurre dore nga slloganet:'Demokrat','demokratike','demokraci'...per te ngelur si protagonist ne histori dhe perdore kerto sllogane si jelek antiplumb per tere KRIMET qe u ka bere shqiptareve me regji te krushkes SERBI!

      1. A
       Ai qe qin familjen e ketij mutit ketu siper

       Te qifshin derrat cfare te permban pragu.

      2. r
       rapsodi popullor

       Ty te ka humbur Vula me kohe o Mero i shkrete, qe mbete sherbetor i pushteteve perjete / Po ben ne publicistike pra nja 30 vjet, qe sherben si Shilte per c'do by...pushtet / Ne keto 30 vite vec nje sherbim ke kryer, pushteteve me rradhe qe u ke sherbyer / Kurre ne jeten tende ndonje qeveri s'ke kritikuar, ne 30 vite opozitat perdite ke mallkuar / Si Epitaf mbi varr per ty do te shkruhet - "Ketu prehet sherbetori Pushteteve" do thuhet /

       1. j
        jetimet e 21 Janarit

        Bravo Fazlliq edhe per komentin edhe si qires i familjes Berisha! Plotesisht e vertete Sali Berishes nuk i duhet vula se vule ka òdo pari apo si quhen bandat 'parti' por i duhet gjalle a vdekur dy shkronjeshi:'PD','PD'...'PD'!

        1. r
         redaktori

         Mos e kruani me ate Fazllic or budallenj se pikerisht kompanise drejtuar prej tij kjo Qeveri Rilindje me Rama ne krye i kane dhene sa erdhi ne pushtet - Tenderin e Interkonjeksionit te Energjise ! E keni degjuar gje me ate Ramen ta permende me Damir Fazllic? Tani pra ai Fazllic, ai Damiri dora vete, eshte qires i Rames ndaj mos e kruani me te se e keni kruar edhe me Ramen njekohesisht.

         1. J
          Jugu dhe mutin ia ha Saliut vec te dhjese PD

          MERO KELYSH I ENVEROSALIZMIT PSE NUK IA JEPNI VULEN KUJT TI TAKOJE MJAFT JEPENI NJE VENDIM? Po ti o kelysh i jugoenverizmit e do PD,Veriun,Opoziten palestine e te qendroni ne pushtet sa baballaret tuaj! Po nuk perseritet historia dy here njelloj o kara!!! Keshtu sic beni ju do t’ju duhet te paguani dhe per baballaret per diskriminimin 50 vjecar te pothuaj gjithe veriut! Me me kujdes o Merousher...!

          1. Z
           Zana Avdiu

           Feministet tane jeten e qojn tu i ra me dore vip vip vip se gjoja nuk deshirojn qe burrat ti dominojn ne krevet gjegjsisht ti Peneterojn se mendojn se eshte fyese. Feminizmi eshte semundje e pa sherushme.

           1. B
            Bukurije Krasniqi RKS

            Expertat apo Anal-thithsat ma te mire dhe te rangut Botror qe i ka Kosova per momentin jan: Zana Avdhiu, Millan Zeza, Valon Shkina, Dragan Mutdhifqaj, Danillo Gashiqi, Baton Stanishiqi, Qimete Bernabiqi dhe Arbana Rankoviqi.

            1. M
             Miradije Hoti

             Kush ta ngoft ta vnoft e kush ta njeft ta dheft.

             Lini një Përgjigje