Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës mirëpret Ryanair dhe njofton planin për zmadhim

31 Tetor 2023, 18:40Ekonomia TEMA
Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës mirëpret Ryanair dhe

Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës (TIA) ka njoftuar fillimin e operimeve të Ryanair në Tiranë me fluturimin e inauguruar të Ryanair nga Roma në Tiranë.

Njoftimi

TIA është e lumtur të bashkëpunojë me Ryanair, i cili do të shërbejë gjithsej 17 destinacione të reja drejt dhe nga Shqipëria këtë Dimër, duke na lidhur me tregjet e rëndësishme të turizmit si Belgjika, Franca, Gjermania, Italia, Polonia, Suedia dhe Mbretëria e Bashkuar. Ky zhvillim jo vetëm rrit lidhshmërinë dhe turizmin në rajonin tonë, por gjithashtu krijon mundësi punësimi dhe bën udhëtimin më të arsyeshëm dhe të lehtë për qytetarët tanë shqiptarë dhe vizitorët drejt Shqipërisë.

Disa nga pikat kryesore të partneritetit tonë me Ryanair përfshijnë:

• 17 destinacione të reja: Jemi të lumtur të prezantojmë rrugë të reja që lidhin Tiranën me qytete të mëdha evropiane si Brukseli, Düsseldorf, Londra, Milano, Parisi dhe Roma.

• Tarifa të ulëta: Ryanair ofron tarifa që nisin vetëm nga 15 € për një rrugë, duke siguruar që fluturimet të jenë të aksesueshëm për të gjithë.

• 1.6 Milionë Pasagjerë në Vit: Ne parashikojmë që do të mirëpresim mbi 1.6 milionë pasagjerë në vitin e parë të operimit, duke treguar rritjen e kërkesës për udhëtimin ajror në Shqipëri.

• Mbështetja e punësimit vendas: Ky partneritet mbështet mbi 1,000 vende pune lokale, I cili kontribuon më tej në zhvillimin ekonomik të Shqipërisë.

Mauro Bolla, një përfaqësues i Ryanair, shprehu entuziazmin e kompanisë për këtë aventurë, duke deklaruar: “Ryanair është i lumtur që mirëpret pasagjerët e parë këtu në Tiranë, ndërsa Shqipëria bëhet zyrtarisht vendi i 37 i Ryanair. Ne kemi plane të mëdha për Shqipërinë dhe presim me padurim të mirëpresim edhe më shumë pasagjerë në fluturime për dhe nga Tirana.”

Në vijim të këtij eventi, Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës është i lumtur të njoftojë një seri investimesh substanciale në zgjerimin e aeroportit, për të shndërruar Aeroportin Ndërkombëtar të Tiranës në një qendër rritjeje dhe mundësie.

Këto investime janë të motivuara nga potenciali i jashtëzakonshëm për zgjerim që sjell prania e Ryanair në Shqipëri dhe përputhet me vizionin e Ryanair për themelimin e një baze të dedikuar në Tiranë.

Kjo simbolizon një moment të rëndësishëm në udhën e premtuese të aviacionit në Shqipëri, hapja e horizonteve të reja për udhëtarët, bizneset dhe komunitetin tonë vendas. Këto investime vijnë si përgjigje ndaj kërkesës së Ryanair, duke theksuar përkushtimin tonë për të lehtësuar vizionin e tyre për themelimin e një baze në Tiranë.

Ne tashmë kemi nisur procesin e shpronësimit, një hap kritik i nisur për të përmirësuar planet e zgjerimit të Ryanair. Ky vendim thekson përkushtimin tonë për të shfaqur potencialin e plotë të aviacionit në Shqipëri.

8 Komente

 1. p
  pilo lala

  A eshte pista e Rinasit e afte te ulen avionet e medhenj? Ka ardhur koha te ulen avionet e pertej oqeanit, ata jane avion te medhenj.

  1. D
   DMK

   Pista e Rinasit është 2750 metra dhe për avionët e mesëm Airbus A380-800. ... Boeing 747-8. ... Antonov An-124 Ruslan. ... Airbus A340-600. ... Boeing 777-300ER. ... Boeing 747-400. ... Airbus A330-300. Të gjithë avionet transatlantik kerkojne distancë mbi 3 mike metra per ngritje dhe zbritje

   1. p
    pilo Lala

    Pergjigje profesionale, faleminderit per informacionin. A ka ndonje plan te afert qe pista te zgjatet deri ne 3,000 metra?

    1. D
     DMK

     Nuk ka kuptim mos t'a zgjerojnë po Keta qe e kanë sot skane vënë bje prizë per karikim tel Jo më t'a zgjerojnë

  2. N
   Nardi

   Kur ta shihni ju Rayanair e vertete do tju bien pak puplat. Per te futur keto lloj kompanie cheap nga standarti, po na largoni easyjet qe eshte tjeter kategori. Tju rroje Shefqeti!

   1. p
    prec ulaj

    Na cate trapin 10 vjet per cmimet e larta te biletave ne krahasim me aeroportet e tjere, tani qe po udhetoni me bileta te lira, po kerkoni perseri te fluturoni me linjat e shtrenjta. Vecse kete propagande bejani budallenjve, se nuk ju detyron njeri te udhetoni me bileta te lira, zgjidhni linjat e shtrenjta. Po flas kot, se ti Nardi nuk besoj te kesh hypur ndonjehere ne avion, i bie shkurt nga kufiri. Me kete rast transporton edhe ndonje qese me "mall".

   2. X
    Xoni

    Aeroporti do zmadhohet duke shtu edhe ca kafe dhe byrektore se ato qe jane brenda dhe jashte jane shume pak per gjithe ate milet. Po atij trenit qe do lidhte dhe Tiranen nuk po ja shikojme puplat.

    1. D
     D. Pavli i shastisur nga habia

     Kjo ne foto eshte kati I dyte apo bodrumi I aeroportit ?? Apo shtesa e katit ??. "Rinasi sdo ketë nevoje per tenda, do bejne hije avionet" Shefqet Kastrati 2023 gjate prezantimit: Aeroporti Nentokesor I Rynasit

     Lini një Përgjigje