Sekreti i suksesit ekonomik të Amerikës

29 Tetor 2023, 15:10Ekonomia TEMA

Sekreti i suksesit ekonomik të Amerikës

Kur filloi pandemia, ndikimi fillestar ekonomik ishte shkatërrues. Në SHBA, 20 milionë vende pune u “mbyllën” papritur. Kishte shqetësime se pandemia do të shkaktonte plagë të shumta ekonomike.

Në të vërtetë, ndërsa i afrohemi 4 vite që nga pandemia, shumë ekonomi nuk janë rikuperuar plotësisht. Por jo Shtetet e Bashkuara. Jo vetëm që ka pasur rimëkëmbjen më të fortë në botën e zhvilluar por raporti i fundit i FMN-së thekson gjithashtu se rritja e SHBA që nga viti 2019 ka tejkaluar parashikimet.

Papunësia është afër nivelit të saj më të ulët që nga vitet 1960. Shitjet me pakicë, ndërkohë, janë të qëndrueshme dhe shkalla me të cilën punëtorët largohen vullnetarisht nga puna është e lartë, gjë që zakonisht tregon një treg të mirë pune.

Amerika gjithashtu ka normën më të ulët të inflacionit midis ekonomive kryesore. A mund t’u besojmë të dhënave të qeverisë këtu?

Suksesi ekonomik i SHBA-së, pra, është real dhe i jashtëzakonshëm.

Një pjesë e përgjigjes, për të qenë të drejtë, është fat. Pushtimi rus i Ukrainës shkaktoi një tronditje të madhe energjetike në Europë. Amerika, e cila eksporton gaz natyror, ishte shumë më pak e prekur.

Një faktor i dytë, ndoshta më i rëndësishëm, ishte se SHBA ndoqi një politikë fiskale në mënyrë agresive ekspansioniste. Në fillim të vitit 2021, administrata Biden prezantoi një faturë shumë të madhe shpenzimesh. Shumë ekonomistë ishin kritikë, duke paralajmëruar se këto shpenzime do të nxisnin inflacionin, gjë që ata ndoshta e bënë për një periudhë kohe.

Megjithatë, inflacioni është ulur, ‘fiskalizimi’ ka ndihmuar ekonominë. Kur vendi u godit nga pandemia, të gjitha vendet e përparuara morën masa, por ndoqën qasje të ndryshme.

Amerika, në pjesën më të madhe, lejoi largimet masive nga puna, por mbrojti punëtorët me përfitime të shumta të papunësisë.

Mendimi im është se qasja e SHBA-së rezultoi të jetë e saktë.

6 Komente

 1. P
  Poseidon

  JEP PARA PA PUNUAR DHE MER TAKSA NGA KONSUMATORI,NEPERMJET SHITJEVE TE MALLRAVE TE KONSUMIT........DHE KESHTU KONSUMI RRIT KERKESEN PER MALLRA QE SHTOJNE VENDE PUNE DHE RRITJA EKONOMIKE VAZHDON ....KESHTU BERI MERKEL ME EMIGRANTET.........RRIT KONSUMIN RRIT PRODHIMIN.........KUSH MBYLL ,MBYT VEHTEN...........

  1. D
   Detari

   borxhi amerikan eshte 25 trilion $ amerika eshte mundur te printoj sa te doje leter (dollare) se gjithe shtetet e botes paguajn ne dollar amerikan por tani me disa shtet te medha si Kina, Rusia Arabia, India etj qe do heqin dore nga dollari dhe do perdorin floririn dollari amerikan do bjeri pertok

   1. M
    Momqirsi grekofoneve

    DetKari minorikari pisoglendi, Graqia jote per pak u shit per skrap. Harrove o buçe?! Ku ke bythe ti evgjiti graqire te komentosh per Ameriken? Shko pastro ndonje bythe greku me llape se vetem ate di te besh mire ti minorikar.

   2. B
    Biden Pampersi qe leviz si nje loder me bateri apo

    Po Amerika ka rritje, por ne industrine e luftes ka kaluar cdo parashikim edhe me optimist CEO-t e kompanive qe jene ne sherbim te Pentagonit kane mbetur po fjale, fitime marramendese. Nga kar-burantet e me rradhe cmimet e te gjitha mallrave te konsumit dhe sherbimet jane rritur ne menyre drastike, qershia mbi "torte" eshte rritja e zerit "Tax" ne fature. Artikull idiot, thote sekretin e suksesit ekonomik duke permendur gjera te pergjitheshme, numri i homeless qe qelbin rruget e qyteteve amerikane eshte dy fishuar, doni me per Belulin..... Ekonomia e familjeve amerikane eshte ne krize, vazhdojne me bollek debimet nga puna.....

    1. X
     XhaFCK

     Ik o karuc trumpets e bej shurren ne ndonje cep te hales te katundit nga erdhe. Nuk eshte Amerika per katundare si ty qe votojne armiqte e emigranteve. Ti je mut, ashtu linde dhe mut do ngordhesh.

    Lini një Përgjigje