A po shkojmë drejt një leku digjital?

30 Tetor 2023, 14:00Ekonomia TEMA

A po shkojmë drejt një leku digjital?

Që pas pandemisë, ka një tendencë për të stimuluar përdorimin e transaksioneve online dhe për të dekurajuar përdorimin e parasë fizike. Në vendin tonë, të dhënat flasin se mesatarisht në muaj janë 4.7 miliardë lekë transaksione që kryhen online, nga 4.2 miliardë lekë që ishte në 6- mujorin e parë të 2022.

Shifrat tregojnë përfshije të ulët të popullatës në shërbime të tilla, ndaj fokusi po orientohet drejt rritje së tyre, siç është edhe projektligji i fundit për të hapur llogari bankare për të gjitha shtresat e popullsisë. Por teksa Banka Qendrore Europiane, duket se po shkon drejt  finalizimit të projektit për një euro digjitale, po në vendin tonë a do të ketë një lekë digjital?

“Ky është në projekt madhor europian, që sigurisht dhe Shqipëria nuk do të mbetet jashtë këtij projekti. Ne, vitin e ardhshëm do të krijojmë një grup pune për të studiuar mundësinë. Sigurisht nëse Banka Qendrore Europiane do të avancojë më tej, për të nxjerrë euron digjitale, patjetër që krijohet mundësia që Banka Qendrore në Shqipëri të shoh mundësinë e nxjerrjes së një leku digjital. Por nuk është një projekt kaq i afërt për të dhënë detaje”,-tha Deniz Deralla në emisionin E-ZONE, në Vizion Plus. 

6 Komente

 1. C
  Ceni Boston

  Pordhe me rigon!

  1. N
   Na mbytën malokët

   Jo, por po shkojmë drejt vrasjes së gjuhës shqipe.

   1. ?
    ???

    Po parate si do t’i pastroni me lek dixhital?

    1. T
     Te hengert dheri....O Gazecar

     Quhet "dixhital" dhe jo "digjital" ...dëxhove o gjagji gazecari ?

     1. M
      MOS SHAJ

      https://fjalorthi.com/digjital DHE MOS SHAJ KUR NUK DI!

      1. M
       Moni

       Ky website nuk eshte zyrtar. Po me shkrepet dhe mua, bej fjalor dhe i percudnoj fjalet sipas deshires. Akademia e Shkencave qe fle gjume prej 30 vjetesh ka te tjera halle sesa te merret me perditesimin dhe saktesimin e gjuhes shqipe ne dekadat e fundit qe literalisht ka ikur per lesh. Se disa kane veshtiresi ne shqiptim te "xh" dhe e bejne "gj", nuk eshte faji i pjeses tjeter. Ok gjagji ose teta? Si i meson femijet ose niper/mbesat: gjaketa, gjevahiri apo gjinset? He tani se na late pa mend...

     Lini një Përgjigje