Alabbar: Do të ndërtojmë një mrekulli në Durrës, Shqipëria ofron mundësi të mëdha për investime

10 Gusht 2022, 20:35Ekonomia TEMA

Alabbar: Do të ndërtojmë një mrekulli në Durrës,

Mohammed Alabbar themelues dhe pronar i EMAAR, kompania e cila pritet të ndërtojë portin më të madh turistik të Medheut në Durrës.

Gjatë fjalës së tij në nënshkrimin e Memorandumit të Mirëkuptimit midis “Eagle Hills Real Estate Development” shpk dhe “Albanian Seaports Development Company” sh.a, Alabbar tha se ajo që do të ndërtohet në Durrës do të bëjë që vizitorët që do të vijnë do të duan që të mos largohen më nga Durrësi dhe Shqipëri.

Ai theksoi se Durrësi dhe i gjithë bregdeti shqiptar është i mrekullueshëm, dhe mundësitë për investime janë të mëdha.

“Do doja të thoja që koha do të tregojë se interesi ynë është krijimi i një jete të re, krijimin e besimit në një qytete, natyrisht rritja e punësimit, ekonomisë. Do të jetë shumë më tepër se ajo që mendojmë. Unë këtë gjë e kam bërë prej 30 vitesh, ajo që bëja 5 vjet më parë krahasuar me këtë që bëj tani është e pakrahasueshme, pasi tani njerëzit tanë duan më shumë argëtim. Sot nuk lidhet gjithçka me teknologjinë, por lidhet me faktin se çfarë jete do të krijojmë. 

Ne do të krijomë një gjë kaq të veçantë sa kur njerëzit të vijnë të mos duan të largohen kurrë. Do të marrim mendjet më të mira për të krijuar një gjë të bukur. Mendoj se bregdeti shqiptar ja vlen, mendoj se ekonomia shqiptare ja vlen. Për mua është privilegj që unë të marr pjesë dhe të vë në punë pasionin dhe dashurinë time për krijimin e kësaj jete në Shqipëri dhe në Durrës. Ju premtoj që kurrë nuk do ju zhgënjej zoti kryeministër”, u shpreh Alabbar.

13 Komente

 1. E
  Eni

  Nje mashtrim I madh por shume ama....po shesin apartamente pa filluar akoma....Pyramide...

  1. S
   Shkodrani

   Mos i blej atehere.

  2. a
   aaaaaa

   Nejse ,,,2 vite iken vetem me llafe....ha po,dhe me projekte ne hava...

   1. R
    Raimond vlonjati

    Lere mos e pyet ! Opozita duhet te deklaroj se nuk do pranohet ky privatizim i Portit me te madh ne vend Porti duhet te ngelet shteteror, jo ti jepet nje privati se gjasme do na beje vezen e kuqe

    1. D
     Durrsaku.

     O Rajmond ! Më dukesh një koqe gomari dhe nuk kupton asgjë nga ato që thuhen . Rri rehat aty ku je dhe mos u ndiej , se je një çoban mali pa kontakte të tjera.

     1. M
      Marinari nga Durrahium

      Dursaku nga Tepelena kuptoka nga investimet ?? Mos ja qi nonen pastaj. I ka thene kari ka turisti qe do ta beje polic doganor ne portin e bythzinjve.. O jargë e tepelenes ti do ti mbash uturakun azilanteve arabe te portit o karrrrr. Zhduku mor qen nevojtoresh

    2. A
     Antisalplehu

     Nuk jepet porti. Lexoni pak! Eshte gje tjeter porti dhe tjeter ky investim. Salehu shiti 2 hideocentralet e Bistrices, te Ulzes dhe Shkopetit, pra dhe dy mbi lumin Mat, ose gjithesej 4. Kush ja dha kete te drejte Salplehut?! Tani ne bleme energjine e prodhuar nga pasuria jone kombetare. CFARE INVESTUAN BLERESIT? ASGJE! Kjo eshte tradheti kombetare dhe ka goje e flet ky NON GRATA!

     1. G
      Gafuri

      A do te pyetet z. Berisha per shitje e HC nga SPAK.

     2. N
      Nexhip Karafili

      Eshte turp per ata qe postojne budallalleqe sikur po shiten Apartamente dhe kjo jepet ajo sjepet Ne kete investim kolosal fiton DURRSI ,femijet tane rregullohet cdo gje ekonomia ne Durres merr fryme ata qe shkruajne qe jane kasnece te Saliut ,apo Agush Metes nuk e njofin Durrsin pale madje Portin qe per momentin eshte inegzistent,ne qe kena punuar e dime mire si shfrytezohej dikur tani ai po vdes ngadale kete kerkon S.Berisha me Meten ta lene ne mjerim portin dhe Durrsin e bukur ta lene pas dore.te perkrahim ketemrekulli qe po trket ne portat e Durrsit

      1. D
       Detari

       si rregullohen femijet tuaj duke shitur toke shteterore tek arabet? ajo toke eshte e arabit, behet private, femijet tuaj prape ne gomone per angli do jen.

       1. A
        Asd

        Shume dakort!

       2. G
        Genti

        Mund të jetë një investim kolosal ku përveç portit turistik aty do të ndërtohen blloqe apartamentesh dhe vilash por i gjithë ky numër banorësh që do banojë aty do reflektohet te trafiku që edhe pa ta është tepër i rënduar në Durrës. Projekte të tilla duhet të mirëmendohen në mënyrë që jeta në një qytet portual dhe turistik të përmirësohet e jo të rëndohet nga pikpamja e trafikut dhe ndotjes së ambientit.

        1. d
         durrsaku i vertete

         Po pse , si thua ti Genti , ky qe ben gjithe ate mrekulli , nuk e ka menduar punen e trafikut , po vetem ty te paska shkuar mendja ? "Ai mjeshter , qe ka bere poçen , e ka menduar mire edhe se ku do t'ja vere veglen" - thote populli .

        Lini një Përgjigje