Porti i Durrësit kalon në pronësi të kompanisë arabe

5 Gusht 2022, 21:20Ekonomia TEMA

Porti i Durrësit kalon në pronësi të kompanisë arabe

Porti i Durrësit ka kaluar tërësisht në pronësi të kompanisë Durrës Yacht&Marina.

Në datën 21 korrik, Këshilli i Ministrave ka vendosur që të transferojë në emër të kompanisë që do të ndërtojë portin turistik në këtë qytet të gjithë strukturën dhe infrastrukturën e Portit.

Vendimi i jep investitorit 5.4 hektarë ndërtesa të portit, duke i hapur rrugë nisjes së konstruksionit të marinës turistike.

Në dhjetor të vitit të shkuar qeveria kaloi të 80 hektarë truall në pronësi të kompanisë “Symphony Real Estate Development”, firmë e regjistruar në ishujt Kajman, me kapital të deklaruar në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Plani i qeverisë është që porti i mallrave të qytetit të transferohet në zonën e Porto Romanos, ndërtim i cili pritet të nisë pas përfundimit të projektit për strukturën e portit të ri.

Projekti për marinën turistike të Durrësit do të kapë një vlerë investimi 2 miliardë dollarë dhe do të përfshijë ndërtimin e marinës turistike, ambienteve të banimit dhe do të mbajë terminalin e udhëtimeve të pasagjerëve.

Në dhjetor të vitit të shkuar Komiteti i Investimeve Strategjike i dha kompanisë statusin e investitorit strategjik, vendim i cili lejon dhurimin e tokës shtet në mbështetje të projektit.

13 Komente

 1. P
  Pilo Lala

  Edi ka shume pune, e pak llafe.

  1. ?
   ????????????????????????

   o pilo edi eama po te vjedh te ardhmet e femijeve te tuje,, vazhdo mbeshtete se ta paska dhene nje koce ty ose familjes tate

  2. J
   Jugu

   Ore po cfare po behet keshtu? Ky Edi Rama po na shperben fare si komb. Pronat dhe token jua jep te huajve, kryesisht arab e turq, rinin po e perze nga vendi, shqiptaret paguaj nen dore per cdo lloj sherbimi ne mjekesi, bashki, polici, etc., dhe te na rroj KM. Opozita pothuajse nuk ekziston dhe ajo qe eshte nuk kemi besim. Media eshte e tera e blere nga pushteti. Si i behet, betem nga syt kembet? Askush nuk proteston se cdo qeliz e jetes eshte e lidhur si rrjet merimange dhe po protestove to marrin/heqin dhe ate pak gje qe perfiton.

   1. D
    Detari

    ku je o Kastriot, ta pushtuan arberine turkarabet.

    1. J
     Josif shpati

     Madheshtore, projekt gjigand ne nje vend te vogel.Tani do duket Durresi i vertete.Dhe porti i ri Porto Romanos nje ndertim i madh nga e para gjithe funksional per prespektiven .Po ashtu edhe endra e inxhiniereve te talentuar shqiptere per hidrocentralin e Skavices qe e nderton Aleati strategjik ijone Sh B A E sate tjera vepra jane ne ndertim.Ti gezojme.

     1. V
      Vincieri i Portit

      Porti i mallrave ne Porto Romano,per mendimin tim,eshte zgjedhja me e keqe.Vend i pa mbrojtur nga era dhe deti i ceket.Kam pershtypjen qe ndertimi i tij do marre shume kohe dhe kosto do jete marrezisht e larte.Te shohim.

      1. R
       Raimond vlonjati

       Po pse te mos e mbaje Shteti Shqiptar Portin kryesor qe kemi, por ja japin privatit ? C'eshte ky hajdut i qelbur Kryeminister qe kryeson nje Parti Socialiste e cila duhet ti kete shteterore keto objekte kryesore, ky vepron sikur eshte ndonje ekstrem i djathte , qe jane te gjithe armiq te Shoqerise njerezore Hiqeni more kete kelysh bushtre , kete hajdut te qelbur qe ju ka marr peng PS-ne dhe e ka kthyer ne nje bande hajdutesh , se ky po shkatrron Shqiperine --Ky Kryeminister ehste armiku me i eger i Kombit Shqiptar ne gjithe historine tone

       1. p
        pdisti i thekur

        Bravo Vlonjat prej Lushnje e meritove dhe dhallen sot pos byrekve me gjize

        1. S
         Sindikata e Suflaqeve

         O PDist ithekur me brimë rripjellëse buçeje. Po te pelqen moj putane qe pronare te portit behen arabe te zeshket ? Edvin qeni merr miliardin e eurove nga princi I arabise- direkt ne offshore. Shqiperise sic I iku Metalurgjiku, Bkt, "Sheratoni" Linza, Golemi etj. ( pra hajrin arabeve ja u kane pare vetem politiqenet) i iken edhe porti me i madh - port antik !! Ti me rri e gezohesh duke numuruar morrat. Ste ben njeri doganier aty ne port o kar me zile, se do vinë arabe te zeshket me balluke dhe puçra dhe gonorre. O kurve pa tru. Jepi I biri I xhelatit dhe spiunes jepi dhe bej ndonje karikature tjeter "Ne sherbim te popullit" Edvin mbi varr do te bejme shurren qen I pabese.!

       2. f
        fix

        ka ngelur vetem surreli pai kaluar te huajve, ah enver hoxha cohu nga varri edhe tregoja vendin ketyre krimineleve

        1. c
         cuf dabjoni

         kjo eshte nje marrezi...nje vjedhje e paimagjinueshme....duke I mohuar shqiptareve te dine kush eshte hajduti. 1 euro jepet diçka qe nuk e do kush jo xhevahiri....porti ekzistues edhe mund te kthehej ne marinè por nga shteti...investitor shqiptar e te huaj dhe nè çdo rast I regjistruar nè Shqiperi e te tjera e te tjera. Sa.me parè do anulluar qofte e ne Kushtetuese uluasim per definition larg bregiut e bejme sehir per Portin brenda nje qyteti e 30 km nga Tirana

         1. k
          katarakti

          E shitën edhe portin e Durrësit! Që nga sot e tutje atje ligjin e bën arabi, amerikani apo kinezi! Pra nuk i takon më Shqipërisë! E tmerrshme. E shitën gjithë Shqipërinë. E nxorrën në ankand për 1 euro! Sikur ta kishin mall të babait. Katërshja e mallkuar qê e ka fundosur këtë vend përgjithmonë: Berisha, Rama, Nano dhe Meta duhet varur. Dhe na çajnë trapin jo me NATO jo me BE. Shqipëria nuk u takon më shqiptarëve, por politikanëve hajdutë qê e kanë xhvatur gjatë këtyre 30 vjetëve të fundit. Prandaj edhe shqiptarêt po marrin dhenë!

          1. s
           shqip

           Eshte fatkeqsi per kombin shqiptar qe po zhduket dita-dites nga shitja pjese-pjese e territorit nga nje palaco antishqiptar qe mbahet ne kembe nga mafja serbo-greke dhe asnje nuk reagon.perkundrazi shikon mesazhe antikombetare qe e inkurajojne te shese cdo pellembe toke te ketij vendi qe shqiptaret e kane lare me gjak.ne djall injorantet antishqiptare qe trumpetojne si sukses gabimet historike te Ramutit qelbesire.

           Lini një Përgjigje