Hapet gara për aksin Milot-Fier, tashmë i ndarë në 4 pjesë, Balluku: Do të ketë ndikim të madh në ekonominë e vendit

2 Gusht 2022, 19:14Ekonomia TEMA

Hapet gara për aksin Milot-Fier, tashmë i ndarë në 4

Ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku ka prezantuar sot projektin për ndërtimin e aksin Milot-Fier, pjesë e Korridorit Blu, për të cilin është hapur gara ndërkombëtare. Në konferencën, ku ishte i pranishëm edhe kryeministri Edi Rama, Balluku foli ndër të tjera për rëndësinë e këtij aksi.

Sipas ministres akset do të jenë të ndara, ndërsa do të ketë edhe rrugë dytësore për qytetarët që nuk duan të paguajnë. Balluku tha se me këtë aks synohet që të ketë ndikime pozitive si punësimi, turizmi dhe tregtia.

“Nuk ka qenë një zgjedhje e lehtë për ne. Por do të ishte më mirë që ta zhvillonim në një moment të dytë. Nga Milori deri në Fier kemi vendosur ta segmentojmë. Milot, Thumanë, Kashar Lekaj e Rrogozhinë dhe më pas Lekaj-Fier do të jenë akset përbërëse.

Për aksi Thumanë Kashar ka nisur ndërtimi. Të gjithë segmente do të ruajnë parimet kryesore. Të gjitha segmente do të jenë të shoqëruara edhe nga një rrugë dytësore. Shpejtësia e lejuar në aksin kryesor me pagesë do të jenë nga 90-130 km. Zhvillimi i këtij projekti ka synime. Rritja e ndjeshme e punësimit, kushte më të sigurta të drejtimit, kosto më e ulët e transportit, rritja e turizmit përmes shkurtimit të distancave. Do të ketë ndikim të ndjeshëm në tregtinë e jashtme të vendit.

Ne tani kemi një përvojë të mirë në ndërtimin e infrastrukturës rrugore. Kemi përfunduar rrugë që qëndronin rrugëve”, tha ministrja.

Balluku tha më tej se duke qenë se aksi është i segmentuar do t’i japë mundësi të marrin pjesë në garë shumë kompani, duke shprehur bindjen se do të jetë e suksesshme.

1 Komente

  1. P
    PPSL

    Me PPP, VKM e konçensione. Prite kur te dalin emrat e 4 . Mos u habisni nga këta përreth tyre do të jenë. Prandaj i duhej kaq "afër" kjo Bela-ja këtij skicistit. Ky i ka "skicu" mirë projektet. Tani ç'do "project" e kanë më mbi gjysmë miliard €.

    Lini një Përgjigje