FAKSIMILE/ Doganat nxjerrin dokumentet e Greqisë: Ja si përgënjeshtrohet gjoba e Irfan Hysenbelliut

26 Korrik 2022, 17:00Ekonomia TEMA

FAKSIMILE/ Doganat nxjerrin dokumentet e Greqisë: Ja si

Drejtoria e Përgjithshme e Doganave i është kundërpërgjigjur akuzave të ngritura nga mediat e Focus Grup në pronësi të biznesmenit Irfan Hysenbelliu. 

Teksa flitej për promovim të personave të dënuar në shtetin grek, të akuzuarit nxorrën dëshmitë e penalitetit në Shqipëri dhe vendin fqinj ku rezultojnë pa precedentë penalë. 

Doganat e quajnë këtë si një hakmarrje të biznesmenit Hysenbelliu pas gjobës së vendosur ndaj Birra Tirana për evazion fiskal. 

Reagimi i plotë

Sqarim i Drejtorisë së Përgjithshme të Doganave

Media e z. Irfan Hysenbelli u lëshua në një fushatë baltosje ndaj institucionit të Drejtorisë së Përgjithshme të Doganave, fill pasi kjo e fundit vendosi të gjobisë një nga kompanitë e tij për evazion fiskal.

Pjesë e fushatës denigruese ishte akuza pa asnjë fakt se katër punonjës të institucionit tonë ishin të dënuar nga gjykatat greke. Pavarësisht se e sfiduam disa herë zotin Irfan Hysenbelli dhe median e tij, për të paraqitur qoftë edhe një provë të vetme për akuzën që ngrinin, ata kurrë nuk botuan një dokument të vetëm nga gjykata e vendit fqinj që fliste për dënimet e pretenduara nga Irfan Hysenbelli.

Kur DPD paraqiti dëshmitë e penalitetit shqiptare për katër punonjësit e Doganës, pavarësisht se barra e provës qëndron mbi akuzuesin, e jo te akuzuarin, media e zotit Irfan vazhdoi gjobëvënien dhe shtoi dozën e sulmit, duke kërkuar dëshmi penaliteti nga shteti grek, jo nga ai shqiptar.

Sqarojmë se nuk është detyrim i asnjë prej katër punonjësve të Doganave të provojnë se janë të pafajshëm. Është detyrim i zotit Irfan të provojë fajësine e tyre. Por meqë zoti Irfan nuk e bëri kurrë këtë gjë, sot po i publikojmë ne katër dëshmitë e penalitetit të shtetit grek. Për t’u treguar shqiptarëve se ne respektojmë vetem ligjin, si kur gjobisim një kompani në pronë të zotit Irfan për evazion fiskal, si kur mbrojmë punonjësit tanë, për sa kohë ata janë të padënuar.

Për të parë dokumentat e plota ndiq linkun

https://dogana.gov.al/d/171/219/0/1027/sqarim-i-drejtorise-se-pergjithshme-te-doganave?fbclid=IwAR10A6dQhJUR1_BlP_q_dDThtka1nZ_VQiBVLARWdXMP3v1udO1UtrLQitY

 

18 Komente

 1. M
  Media

  Vetem sklleverit qe i sherbejne Katundarit Hasanbelliu nuk reagojne. E mbajne gojen mbyllur edhe pse kane 3 muaj pa rroge. Ky i paguan ne natyre sidomos laviret

  1. P
   Pensionisti i Porcelanit

   U bene 32 vjet qe emri SHTET nuk degjohet me ne Shqiperine Perbindeshit Sali te Vicidolit. Duhet "nderruar sistemi" foli Ilir Enver Meta

  2. S
   Salih

   Nje prej pisanjozeve dhe injoranteve te mender mediave ne kete vend muti, eshte ky kuqoja...bej qejf fekale, eshte koha dhe vendi juaj...

   1. G
    Gjergji

    Shkerdhejani kaptericen dhe plehrat rreth vehtes. Ky mut muti mbulon edhe universitetin Luarasi ne pronesi te Like injorantit.

    1. M
     Muzaka i Ri

     Ore ky Fanfani duket nga buzet sikur ben gojore per nate.

     1. Q
      Qytetar

      Kur oligarket ndjehen te fuqishem ata nuk llogarisin as ligjet e shtetit dhe behen te dhunshem , duke u bere "shtet i paligjshmerise" me vehte , gje qe udhehiqet nga morali i pushtetit te piset qe kane nga paraja e piset.Drejtoria e Përgjithshme e Doganave do te bente mire ti drejtohej drejtesise dhe te mos mjaftohet vetem me spjegime, qe ky tipi te kuptoje se si qytetar i Republikes se Shqiperise eshte njelloj me gjithe te tjeret persa u perket te drejtave dhe detyrave qe burojne nga Ligji dhe ne rast shkelje flagrante te vuaje pasojat.

      1. D
       Dakord

       Sakte. Nje sqarim vetem. Qeveria pra dogana nuk e padit dot median per shpifje se quhet shtypje e fjales se lire. Tentoi rama te fuste ligjin per shpifje ndaj mediave dhe nuk e la BE. Mire beri sipas meje sepse duke shpifur ulin shikueshmerine dhe shkaterrojne vete veten. Sa me shume te shpifin aq me shume vetedemaskohen.

      2. T
       Tirons i kohes pordhes

       Bycriq skrapari qe ka zbritur ne qytet e i duket vetja Tirons derrit te katunaritTi

       1. S
        Sinani

        drejtoria e doganave duhet te verifikoje ku i gjeti leket qe u be aksioner te birra Tirana dhe gjithe pronat qe disponon. si arriti te ler peng birra korcen ne shkembim te lekeve qe mori ne banke etj etj verifikojani pasurine dhe do bindeni se eshte vetem nje mashtrues qe luan me leket e te tjereve dhe meret me pastrim parash,

        1. P
         Populli

         Shteti shqiptar eshte pergjegjes qe qenie te tilla te tmerrshme i lejon te bejne cfare te duan. Pse kaq e veshtire eshte te kapet nje njeri qe nuk paguan asgje dhe eshte i zhytur ne borxhe dhe para te pista te politikes dhe krimit? Pse i mbyll syte Shteti. Nuk jemi me ne kohen e Vehbi Allimuces.

         1. G
          Go west

          Ka nje jete Irfani, qe me palogazetat qe shperndan falas, ben pis çdo nepunes te shtetit qe i del ballaz ne rrugen e tij te felliqur te krimit. Spak, ne se ka aty sherbetore te ligjit, duhet te filloje ndjekjen penale ndaj Irfanit. Le te mbledhin edhe deshmite e atyre dhjetra nepunesave te shtetit qe jane sulmuar publikisht e ndyresisht nga Irfani, sepse kane provuar ta ndalojne ne pislleqet, grabitjet, pervetesimet e privatizimet e paligjeshme te kryera nen drejtimin "profesional" te Ilir Metes. Spak mund te pyesi edhe gazetare qe kane punuar ne mediat e tij, dine gjerat dhe jane larguar te penduar per ndonje luge çorbe te felliqur qe Irfani i ka detyruar te gelltisin. Mediat e Irfanit nuk kane asgje te perbashket me mediat normale, ato jane kulaçi dhe kerbaçi i bandes se Ilirit qe ka grabitur pasuri e shqiptareve dhe shtiren se "jane ngushte e me kredi te pashlyera".

          1. S
           Skraparlliu shiste molle te kalbura

           Te gjithe qe shkruajne eshte e vertete, kush e vrau Santon, kush eshte aksioner Credins bank, kush fsheh pasurite ketu, me kredira te fshehin parane e piset, huamarrjet qe deklarojne ke kjo banke gjithe pushtetaret vartesit e Metes dhe Berishes, por dhe Rames. Irfani eshte ne borxhe te punetoret, nuk ka shitje, zihen per tregtim dhe ekportim dhe taksim nga Gazheli. Nxjerrin te palarat e njeri tjetrit. Bizneset e Irfanit jane me mashtrime e borxhe qe fshihen me kredite te Credins. Reklama pa fund, jane zero ne investime, mashtrojne te rinjte me punesim e studim (skane lek per paga). Kriminelat keto i kane ne tavolina per afera dhe pushtet, te pastrojne parate e piset, pastaj i vrasin.

           1. A
            Anonim

            KY SKRAPARDHIU TURI MIU ILIRI NE TURI E DHJEU KY SHERBETOR I POLITIKES SE PD DHE LSI DHE PASURIA NUK ESHT E KETIJ POR E ILIR METES QE MOS TE DAL NE SKEN LIPE SHTOGU KA VEN SI PRONAR IRFAN KATNARIN QE BEN PISLLIQE NE EMER TE LIPE SHTOGUT DHE SALI PROTOPAPES VICIDOLIT .

            1. A
             Anisa

             Ky trapi irfani i ka ne emer te ilir metes se vet ka mje mut e gjith te mirat,

             1. D
              Dymi

              Kapteri i batalionit të ndërlidhjes së Bërzhitës milioner!?!? Nga është ky? Nga Skrapari. Po IM-ja ( ca thonë që ky IM-ja është Ilir Meta) i dosjeve nga është? Nga Skrapari. A kanë ndonjë lidhje? Po pse po ju plas të dyve bomba në dorë në të njëjtën kohë? Vetëm dy ditë diferencë.

              1. l
               lomi

               Asgje nuk eshte pergenjeshtruar, ata persona jane ne gjykim per kontrabnde dhe vjedhje ne Greqi, kane qene edhe ne burg

               1. D
                DikManJaku

                Daleni mo djema daleni se ngjarja ka ndodh ne 2016. E mbani mend certifikaten qe mori Saimir Tqhiri ne Itali?? Eshte e njejta gje kjo certifikate thote qe nuk je i denuar ne shtetin Grek. Por kjo sdo te thote qe nuk ke qene i ndaluar. Na e nxirrni pqk dosjen e ndalimit,me arsyet e ndalimit,procesverbalin e deshmive,kerkesat e avokateve. Sepse aty meret vesh cfare ka ndodh se per tu denuar edhe mind te mos jene denuar se kane pas avokat te mire. Njoh njerez qe i kane kapur me nga 5 kg kokaine ne makine e nuk kane bere nje dite burg ngaqe kane pasur avokate te zote. Nxirrini procesverbalet e ndalimit pastaj diskutojme.

                1. M
                 Mona

                 Irfan e ke kethyer television in ne mbrojtesin me te madh te anti Amerikanizmit .CDO site dalin ne television analistet me te diskritituar si Artur Zheji FATOS L.....apo politikanet e Skraparit e te Tropojes . Nuk le njeri pa nxjer vetem qe ata te shajn Shqiperin. Irfanketheje televizjonin ne kombetar, largo te paudhet se te jan larguar shikusit

                 Lini një Përgjigje