Shqipëria mes 10 vendeve për numrin më të lartë të punëtorëve në Gjermani

23 Korrik 2022, 11:48Ekonomia TEMA

Shqipëria mes 10 vendeve për numrin më të lartë të

Shtetasit e Indisë, Bosnjë-Hercegovinës dhe Kosovës përfaqësonin pjesën më të madhe të punëtorëve nga vendet jo-anëtare të Bashkimit Evropian që emigruan në Gjermani për  punë në vitin 2021.

Në fund të vitit 2021, Regjistri Qendror i të Huajve të Gjermanisë regjistroi 295,000 persona me leje qëndrimi të përkohshme për qëllime punësimi, shkruan Shengen viza.info. 

Në fund të vitit 2021, Gjermania regjistroi 33.900 punëtorë nga India, 26.300 punëtorë nga Bosnja dhe Hercegovina dhe 19.600 punëtorë nga Kosova.

Përveç këtyre tre vendeve, Serbia (17.400), Kina (16.700), Shtetet e Bashkuara (16.500), Shqipëria (913.800), Maqedonia e Veriut (13.500), Turqia (10.700) dhe Rusia (9.400) janë gjithashtu në dhjetëshen e parë të listës.

Sipas Entit Federal të Statistikave të Gjermanisë, Destatis, numri i punëtorëve që emigruan në Gjermani gjatë dhjetë viteve të fundit është trefishuar.

4 Komente

 1. F
  Firmat e themeluesve të PD-së 1991

  Ka zyra në kryeqytet, dëshironi të aplikoni për viza pune në ambasada.

  1. p
   pirro

   913.800 te punesuar ne Gjermani si shqiptare? Ja futni kot. ndoshta 93.000 e jo 913.800. Nuk dini arithmentike.

   1. l
    lesh e li

    Dhe 9300 te jene eshte ok. Gjermania eshte nje vend i mire punesimi per shqiptaret. Procedura eshte e thjeshte. Meso gjuhen, meso nje zanat, mer certifikate per zanatin qe di, apliko dhe merr pergjigjen. Ne vend te kesaj, meremi me studime universitare pa te ardhme, me ankesa dhe sharje per qeverine.

   2. s
    sapa

    Gjynah te shash qeverine.Ajo po perpiqet prej 9 vitesh me shpirt qe njerezit te ikin per pune jashte shtetit!

    Lini një Përgjigje