Berisha: Ligji 7501 nuk ishte i drejtë por i imponuar, nuk e zhbëjmë dot pas kaq shume kohësh

18 Korrik 2022, 20:42Ekonomia TEMA

Berisha: Ligji 7501 nuk ishte i drejtë por i imponuar, nuk e

Sali Berisha një takim me fermerët në Belsh ka folur edhe për ligjin e pronave 7501 që u përdor për të bërë rishpërndarjen e tokës së shtetëzuar nën regjimin komunist.

Ish-kryeministri u shpreh se ligji nuk ka qenë i drejtë dhe ka prodhuar shumë situata të pakëndshme, por në kohën ku ndodhej Shqipëria ka qenë i imponuar.

Berisha madje shpjegoi shembullin bullgar që përdori të njëjtin ligj, por e rrëzoi më vonë duke bërë një rishpërndarje të re, por kjo skemë sipas tij nuk mund të aplikohet tek ne.

“Unë e kuptoj por mendoj se çdo gjë duhet ta gjykojmë me kohë. Në kuptimin që po marr një fshat në të cilin në vitet 90 jetonin 300 banor, nëse 200 prej tyre mbeteshin pa tokë, asnjë lloj potenciali s’kishte shteti për t’i ndihmuar ato. Ai lloj mekanizimi u përdor, nuk u shpik, por që nuk ishte i drejtë. Toka atij që punon dhe jeton aty, ky parim u përdor në atë ligj. Bullgaria përdori të njëjtin ligj, por e ndryshoi më vonë.

Por Bullgaria ka sipërfaqe toke për frymë, ka mundësi 10 herë më shumë se Shqipëria. Mos harroni se nëse ka një gjë që ne e kemi pak për frymë, është toka. Është disa qindra metra për frymë, është më e ulëta në Evropë. Unë e di që s’ka qenë i drejtë ligji por ka qenë i imponuar nga rrethanat”, tha Berisha.

22 Komente

 1. x
  xoni

  Derr maloku e bere kete ligj qe shpellaret e tu te vidhnin tokat e te tjereve, vetem per kete ti mor kriminel duhesh vrare.

  1. l
   lnci bira

   salih bin laden nje qenje e frikeshme ka ekzekutuar 30 mij shqipetar,ka futur ne lufte civile mbare popullin,ka mbjelle urrejtje ne mes shqipetarve, nje terroris me permasa te jashtezokoneshme duhet lidhur qeni i ngordhur qe po celbet

   1. J
    Jani

    O sali o karagjos . Kane vdek budallenjte Suksesr

    1. s
     shqip

     7501 ishe vula e Katovices. Brekë grisurit nuk kishin asnjë mundësi abuzimi nëse toka shkonte te i zoti. Komunisti i fundit në Europë ndoqi direktivat e bodrumit të KQ. Që këtu bie alibia e këtij bastardi. Ky ka përfituar vetë nga kjo grabitje. Dëmi eshte me përmasa historike dhe financiare të pa lligaritshme. Kush ndjek këtë bastard, ndjek me bindje 7501. Dhe e bën sepse hyjnë në hak pronarëve të ligjshëm. Shiko sa hipokrizi. Toka i takon atij që e punon. Kur ky e mori pushtetin, tokat u bënë shkrumb e hi. Që nga vreshtaria, agrumet, ullishtat, e deri te rrafshimi i infrastrukturës. Ky është për burg pasi ka bërë gjenocid me njerëzit dhe me tokën.

     1. U
      Universi shprsa ime

      Maskara edepsëz hajdut mashtrus vrasës Ti, Nano, Ruçi, Meta e KY shaloku po ashtu që fal barbarizmit që lat mbrapa me pronat kasapana vazhdon. Jeni bo me prona per 10 breza po mbani mënd se nga hundet do ju Dali te fëmija nipi e mbesat.

     2. H
      Hasani i biri Hysenit

      Vetem genjen! Jemi nje familje e madhe dhe kemi nje siprfaqe trualli te konsiderueshme ne nje qytet te vogel ne jug te vendin. Ne vitin 2009 keni firmosur se bashku me beniaminin tuaj Lul Bashen ,duke e kthyer perkohesisht ne toke shteterore. U deshen 8 vjet gjyqe qe ne te marrim certifikaten e pronesise(2017). Por e keqja qe ke bere vazhdon sepse firma jote nuk n'a lejon te gezojne pronen lirshem. Megjithese kemi certifikatat e pprones, ajo firma tende prej mashtruesi qendron aty. Prandaj mos genje me kete popull!

      1. J
       Jorgo

       dhe pastah nen mesimet e 'dajave" nga beogradi ti u kujdese per viote te tera ta ulje sa me shume normen e tokes se bukes per fryme, s'le cecen e malok pa sjelle e pa ndertuar ne toka buke bile dhe ne ato qe robt me thonj e gjak ia kishin rrembyer kenetave... pleh i ndyre qe qelb syrin e shpirtin

       1. X
        Xy, yx.

        Të kesh qënë Kryetar Shteti, të kesh qënë edhe K/Ministër, të pranosh që jemi vëndi me më pak tokë bujqësore për frymë dhe të mos dalësh njëherë në media për të frenuar ndërtimet pa leje dhe pa kriter në tokat bujqësore, KJO NUK KA ASNJË JUSTIFIKIM. MË MIRË THUAJ QË NUK KAM QËNË PËR KËTË PUNË, POR MË PËLQENTE DHE MË PËLQEN PUSHTETI SEPSE KY ËSHTË MISIONI IM.

        1. f
         farua.

         Po ligji i kalimit të tokës bujqësore nga përdorimi në pronësi në vitin 1995, pa u miratuar KUSHTETUTA dhe që deputetët socialistë u larguan nga salla e parlamentit dhe nuk e votuan, i mirë ishte ?

         1. k
          k

          NDYRËSIRË KOZMIKE. Mos do të thuash se kur të kthehesh ti do e korrigjosh ? Ky eshte denimi hyjnor me te cilin zoti ka denuar me vdekje kombin shqiptar.

          1. E
           Entoni

           Ligji 7501 i miratuar ne 91 nga shkerdhatat e PS quhej Akti i Marrjes se Tokes ne Perdorim (AMTP). Edhe ka pasur nje kusht qe nese toka nuk punohej per 5 vjet ajo te merrej. Me 94 perpara referendumit te famshem, Sali Berisha, bythqiri i Tropojes ndryshoi nje detaj ku fjala “Perdorim” u shendrrua ne “Pronesi”. Pra AMTP u be Akti i Marrjes se tokes ne Pronesi.

           1. K
            K

            Vetë dy krime të berishës do mjafton in ta zhduknin përjetësisht nga faqja e dheut. 1 Hapja e depove të armeve.2 Hapja e shpellave me pasojat që I dinë të gjithë .

           2. T
            Tarras-Bulba

            Po more Sa-Hale ke shume te drejte per dy gjera: - Ligji eshte i imponuar kur t'i ua shperndave tokat gjithe shpellarve te zbritur nga malet, cecenve te tu perfshire dhe veten tende me krushqnine qe i dhuroe vetes vilen ne Lalez si dhe tek Klubi Partizani - dhe ligji eshte i pazhbeshem se perndryshe duhet te dorzonit tokat qe te gjithe ju BARBARET e zbritur nga Shpellat e Vucidollit dhe nga pi#

            1. B
             Bujar Kanapari

             z. Berisha. Harta e tokes bujqesore eshte nul. 50% e certifikatave te pronesise, nuk perputhen me ndarjen qe ka bere komisioni. Agronomi, qe mbante pergjegjesi nga ana teknike, ka bere harta fiktive, pa dijenine e antareve te tjere te komisionit. Me harta, fermeret po punojne tokat e njeri tjetrit dhe kane 30 vjet qe investojne ne token qe kane perfituar me komision, por qe me harte e ka dikush tjeter. A ka keshilltar, ministri bujqesise, kryeministri. Po Artan Lame, a ka informacion. z. Berisha, 70% e tokes bujqesore, po kthehet pyll ose xhungel, edhe rruget ne disa zona jane pyllzuar. Ligji 7501, ishte gjysem i drejte per kohen, por nuk mund te vazhdojme me, pa nderhyre ne ligj. Toka qe eshte ndare me ligjin 7501, qe nuk ka kaluar ne shit- blerje, dhe qe ka vite qe eshte braktisur nga pronaret; ne Shqiperi apo emigracion, duhet ti kaloje shtetit. Keto toka, shteti duhet ti jap me qera kujtdo qe ka interes, me nje tarife te ulet, si faze kalimtare, jo me shume se 5 vjet. Faza e dyte, tokat bujqesore qe jane ndare me ligjin 7501, te braktisura nga pronaret e tyre, duhet ti kalojne ishpronareve. Ata qe u pasuruan, duhet te investojne ne bujqesi dhe blegtori, por kjo nuk mund te ndodh pa permiresuar ligjin 7501. Shume prej tyre, e kane braktisur jo vetem token, por edhe Shqiperine, nuk mund te jene me pronare, ose te bejune nje zgjidhje tjeter.

             1. S
              Sharlatani Krimine kakarit brenda halese ku jeton

              Ligji c'behet dhe Ata qe e ben kte Krim ndaj Shqiptareve duke i rrembyer e tjetersuar Pronat , shkojne ne Burg dhe ti bir kurve shpelle i pari .

              1. Q
               Qeleshe

               Sale na fal dhe ti . Po nuk cbohet mo je Ish kryetar I Pd , ne per shtes Non Grata. Na fal shume po shum fare

               1. E
                Emigranti Rimini

                E nxorre ne drit ligjin e bone qe te merte toke dhe te ardhurit o Saleh me letra e kom un per ta punu e punon salia

                1. T
                 Toka e xanun

                 Jo vetem Ajo qe thote z.kanapari,por me tej ,sigurisht me ligje.Malokeria zbriti dhe zaptoi toka ,Pasi ,sipas ligjit 7501 kishin Marre pronat toke ne vendet e origjines.Te gjithe ,me ligje. duhet te detyrohen te leshojne njerez prone ose ate te zaptiar ose ate te "babes e gjyshit".Kane Dale pronaret tokash di rane e mirditoret,tropojane e pukjane ,Edhe ne juge te shqiperise.

                 1. N
                  NIku

                  Ky eshte stili i ketij domethene. E ben bajgen dhe pastaj pas 20 e kusur vitesh e justifikon. Te njejten gje beri me thyerjen e embargos, kur e beri nuk u ndie, kur u be muti mullar pas nja 10-15 vjetesh e pranoi qe e beri ne dakordesi me Bullatovicin dhe e justifikoi se i vinte gjynah per popullin serb. Edhe ky ligji i tokes se xanun, e njejta gje, u be por nuk cbehet dot me. Per piramidat s'ka thene gje akoma, megjithese ishte po ky monster qe ju tha robve se parate jane te sigurta. Kismet nga viti tjeterdo dale ndonje justifikim se pse u lejuan piramidat.

                  1. A
                   Ad

                   Shkurt, s'kishte tokë për të gjithë fshatarët e fshatit as për pronarët e ligjshëm, por kishte për zaptuesit e rinj të yshtur nga Pd-ja...

                   1. D
                    Demotakercita

                    Ky eshte mashtrimi i rradhes te ketij mashtrusi vampir.Toka ne kooperativa kishte pasur zot te cilet ishin shpronesuar.Statuti i kooperatives kishte nje nen qe thosh:Ne rast te shperberjes te kooperatives toka e malli u kethehej atyre qe e kishin bashkuar.Jo ndarje komuniste,qe toka i takon atij qe e punon.Ju shprehet mendimin qe ishit brumosur.Ne kohen tuaj Z.Sali per token jane bere disa ligjete cilat jane te ndryshme e nuk nxierrin te sakten.Keto ligje u bene per populizem votash dhe per te grabitur ata qe erdhen ne pushtet (besniket e PP-s).

                    1. F
                     Firmat e themeluesve të PD-së 1991

                     Fermerët të mbjellin, lule, tulipë, livadhe, terren sporti., në tokat e tyre nga 28 korriku 2022, nuk duhet të vrasin mëndjen për grur, misër tërshanë.

                     Lini një Përgjigje